Автор Тема: Зa флуорирането на водата в България и минералните води  (Прочетена 111151 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
НИКОЯ минерална вода не е подходяща за постоянна употреба. Марките трябва да се сменят, както и да редувате минерална/чешмяна. Аз затова искам да си взема дестилатор, защото дестилираната вода може да се приема постоянно, няма по-хубава вода от нея и всичко е ок :) С дестилатор, просто забравяте за проблема с водата :)

Неактивен Тук и сега

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 253
Или изворна.
За постоянно дестилирана...не съм сигурна.
По-скоро съм за озонирана. ;)

Напоследък се замислям за една такава кана,но чакам да видя едни отзиви...
http://www.samozdrav-bg.com/silver_water.phtml
« Последна редакция: Април 21, 2008, 01:12:47 am от Тук и сега »

Неактивен Vader

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 289
А тези кани и дестилатори чистят ли F  :D
Brotherhood of the Intergalactic Federation of Bulgaria Bulgaria on three seas,mango to Saturn!

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 509
    • Music of the world
А тези кани и дестилатори чистят ли F  :D
Доколкото знам дестилацията да, но не и озонирането. :-\

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Дестилатора със сигурност да - знам от личен опит.

Неактивен Vader

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 289
Хм,а аз си мислех ,че дестилатора не помага,или тва е някав по специален дестилатор,даите инфо  ;)
« Последна редакция: Април 21, 2008, 18:39:52 pm от Vader »
Brotherhood of the Intergalactic Federation of Bulgaria Bulgaria on three seas,mango to Saturn!

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 509
    • Music of the world

Неактивен Тук и сега

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 253
А тези кани и дестилатори чистят ли F  :D
За каната-не знам.Можеш да попиташ на сайта.

Дестилатора със сигурност да - знам от личен опит.
Как знаеш?Доколкото разбрах в България нямало лаборатория,която се занимавала с изследване на флуора.Мен малко ме съмнява,за това питам.
На линка,който дава Мартин,може и аз да не довидях,обаче не срещнах дестилацията да чисти от F.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
По вкуса на водата и от вида на дестилатора след като водата е дестилирана. Нямате идея какво остава в него. Нещо като бяла пихтия...

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Флуорирането носи сериозни рискове за здравето

От началото на тази година варненски родители подеха война срещу програма на здравното министерство за даване на флуорирано мляко на малчуганите в детските градини, за което родителите въобще не са били информирани, а камо ли да са подписали декларация за информиран избор, каквото е изискването по закон. От Инициативен комитет на родители и граждани - Варна, пратиха писмо до редакцията ни, а ние подготвихме материал по темата, който излезе в брой 6 на в. "Лечител".
В момента профилактичната програма временно е спряна във Варна до изясняване на гледните точки, обясни Таня Бачева от Инициативния комитет. Директорите на детски учебни заведения са били инструктирани да съберат така необходимия "информиран" избор от родителите. Били са спуснати декларации със задна дата и групови декларации за съгласие, без каквато и да е информация в тях относно количеството, влиянието и противопоказанията на подаваните дози флуорид.
В България няма акредитирана лаборатория, която да изследва точната концентрация на флуорид в млякото. Има редица здравословни състояния, при които е забранено да се прилага флуорна профилактика. Не се взима предвид и теглото на децата. Няма наблюдение на състоянието на участващите в програмата, а увредените деца с флуороза вече са факт.
Профилактичната програма се провежда в Пловдив, Асеновград, Варна, Шумен, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Севлиево - от март 2007 г., а от 2008 г. - и в Дряново. В същото време в Европа страните, ползвали флуорни профилактики, отдавна са отказали подобни масови превенции. България е първата страна в света, включена през 1988 г. в експеримента с флуориране на млякото. В края на 2007 г. Комисията по здравеопазването в Народното събрание прие и проект за флуориране на питейната вода в страната. Проектът не влезе в сила още от тази година само защото няма откъде да се намерят 15 млн. лв., необходими за да тровят водата на България с още един химикал.
На тази страница публикуваме и експертното становище на ст.н.с. д-р Людмила ИВАНОВА, дм, която е международно признат авторитет в областта на храненето, работила през последните години в УНИЦЕФ.

--------------------------------------------------------------------



Флуорът е природен елемент, естествено представен в питейната вода и почвата, където съдържанието му варира. Флуорът не е есенциален микроелемент. Какво означава есенциалността на един микроелемент? Есенциалните микроелементи имат доказана специфична биохимична или физиологична роля в организма и недостатъчният прием на конкретен елемент води до характерни патологични прояви. В този смисъл есенциални за човешкия организъм са редица макро- и микроелементи като калций, магнезий, цинк, желязо, мед и редица други, но не и флуорът. Той не участва в метаболизма на човешкия организъм с конкретна функция. Това, което категорично е доказано, е, че флуорът има протективно действие върху зъбния кариес. Действието върху костите и зъбите не може да се приеме за есенциална функция, а се счита за фармакологичен ефект.
Флуорът влияе положително върху зъбния емайл, като създава максимална резистентност към развитие на кариес. В устната кухина той проявява също така и антибактериален ефект, като действа като ензимен инхибитор. Все още не е напълно доказан положителният ефект на флуора върху костите. Счита се, че независимо че повърхността на костта се увеличава при третиране с натриев флуорид, качеството на костта се компрометира и тя става по-чуплива. Поради тази причина флуорът не се предписва при лечение на костни фрактури.
Основни източници на флуор са питейната вода и редица храни. Флуорът се усвоява в значителна степен от водата и хранителните продукти. Степента на резорбция от флуорираната вода достига до 100%, а от храните варира между 50-80%. Резорбира се основно в стомаха, в първите 90 минути след приема, като незначителна част се усвоява и в тънките черва чрез проста дифузия. Това означава, че количеството флуор, което попада в организма, е в пряка зависимост от приема и не съществува механизъм, който да регулира резорбцията и предотвратява попадане в кръвния ток на голямо количество флуор. Киселинността на стомаха улеснява усвояването на флуора и фактори, които стимулират стомашната секреция повишават този ефект. Допълнителни фактори като състава на диетата, някои медикаменти, метаболитни или респираторни нарушения могат да повлияят резорбцията и екскрецията на флуора. Флуорният йон попада в кръвното русло и приблизително 50% от усвоеното количество се отлага в развиващите се минерализационни тъкани - кости и зъби, като над 99% от количеството флуор в организма е локализирано в тях. Количеството депониран флуор в скелета зависи от степента на развитие на костта. Флуорът, който не се отлага в твърдите тъкани, се отделя посредством бъбреците с урината. Поради това надежден индикатор за оценка действителния прием на флуор е определянето на количеството му в урината. При прилагане на целенасочена групова флуорна профилактика периодичното проследяване съдържанието на флуор в урината е задължително условие за контрол на ефективността, както и на безопасността на прием.

Основното количество флуор човек приема с водата, морските риби, чая. Ястия и безалкохолни напитки, приготвени с флуорирана вода, са съществен източник на флуор. Известно количество от елемента може да се приеме с плодовете и зеленчуците, но то е незначително и може да бъде пренебрегнато. Храни, приготвени в тефлонови съдове (флуор-съдържащ полимер), могат да внесат допълнително флуор.
Препоръчаното за прием адекватно дневно количество флуор се определя като количество, необходимо за ефективна профилактика на зъбния кариес, при условие че не предизвиква странични ефекти като оцветяване на зъбите. Профилактиката на кариеса чрез флуориране на водата и някои храни трябва да се провежда много внимателно в детската възраст, тъй като съществува много тесен интервал между количеството флуор, имащо профилактичен ефект, и горната граница на безопасен дневен прием. За деца на възраст 1-3 години този интервал е 0.7-1.3 мг/ден, а за тези на 4-8 години - 1.0 -2.2 мг/ден. За деца над 9-годишна възраст и възрастни интервалът се разширява - 2.0-10.0 мг/ден. При някои деца съществува риск да бъде надхвърлен оптималният дневен прием от 0.05-0.07 мг/кг, особено когато се консумират едновременно няколко обогатени с флуор продукта и е невъзможно да се контролират всички източници на прием и да се изчисли сумарното дневно постъпление. Това на практика означава, че профилактика на кариеса особено в ранната детска възраст трябва да се извършва много прецизно, при отчитане на всички потенциални източници на флуор и стриктно мониториране на реалния прием. Трябва да се следи не само позитивният, кариопротективен ефект, но и някои странични ефекти, каквито са обезцветяване на зъбите, поява на петна върху зъбния емайл и при по-сериозно предозиране - повърхностни лезии на емайла.
Съществуват данни, че флуорният прием сред децата е нараснал значително през последните години поради масовата поява на пазара на флуор-съдържащи продукти, както хранителни, така и за зъбна хигиена. Поради нестабилен гълтателен рефлекс децата по-често от възрастните са склонни да поглъщат при миене на зъбите зъбните пасти и с това поемат неконтролирано флуор. Когато се флуорират водата, млеката, зъбните пасти, безалкохолните напитки, съществува реален риск от надхвърляне на дневното допустимо количество, особено сред детската популация. Поради това задължителното прилагане на флуорирано мляко за профилактика на кариеса сред детски контингенти не е приложимо особено в случаи, когато липсват реални методи за контрол и оценка на риска - тотално дневно постъпление, мониториране съдържанието на флуор в урината, ефекти върху зъбния емайл. Намаляване на случаите на кариес на третирания контингент като цяло не може да бъде аргумент за задължителността на консумация на флуорирано мляко в детските заведения. Информирано съгласие, подписано от родителите преди стартиране на проекта, пълен достъп до информация, масово обучение за съотношението полза/риск е абсолютно условие за прилагане на флуорирано мляко в детските заведения. Дори един случай на флуороза или дори незначителни промени на зъбите говорят за компрометиране на интервенцията и налага преосмисляне на подхода.
Ст.н.с. д-р Людмила ИВАНОВА, дм,
специалист по хранене

http://www.lechitel.bg/newspaper.php?s=3&b=121


Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 780
  • Невъзможно е нищо
А не са само офисите на големите фирми или залите във висшите училища. Този принцип е налице и в дискотеките, но там е много драстично положението. Винаги съм се чудил какво има в тези нощни заведения, какво намират моите връстници там. Чувал съм много интересни изказвания от рада на "Много яко се разбиваме като отидем във Варна на дискотека!" или пък "Вчера в Бургас направо умряхме от кеф в дискотеката".

Какво търсят по дискотеките? Елементарна логика, хората са социални животни, дискотеките са място за разпускане на големи маси от хора, модел наложил се благодарение на модата на съвременното общество. Хората се ръководят от два главни принципа в живота си - оцеляване и възпроизвеждане (секс). Тъй като събират множество разпускащи индивиди (силни, здрави, в разцвета на силите си, идеални партньори за възпроизвеждане), дискотеките и нощните заведения стават притегателен център за индивиди, които търсят забавление и лесно намиране на партьор за възпроизвеждане (секс), който е в същата "фаза". Но много често се ходи само за да се натряскаш, защото в съвременната култура, някои хора смятат, че натряскването те социализира повече, вдига ти социалния статус и си "пич" и т.н. Което е торба с лайна според мен.
Това е идеята, като цяло, но на практика нещата не са баш така. Много по - трудно се сваля момиче в нощно заведение отколкото през ежедневието.

П.П. Продължавам спама по темата, защото ми е важно. Затова питам директно, да не стават върволици, кои минерални води стават и ако не, защо?

Девин (плюс розова) да/не

Хисаря да/не

Банкя да/не (знам за колата, но да ги има всички)

Thorn Spring да/не

Друга, която съм забравил....
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Девин и Хисаря.

Breath

  • Гост
За първи път чувам за такава минерална вода Thorn Spring..
Може да съм я виждала, но да не съм обърнала внимание а и какво име за българска минерална вода е това? Или е за износ основно?

cdms

  • Гост
Доколкото съм чувал през втората световна война вода Горна баня е била изнасяна за германската армия в Африка.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
За първи път чувам за такава минерална вода Thorn Spring..
Може да съм я виждала, но да не съм обърнала внимание а и какво име за българска минерална вода е това? Или е за износ основно?

Търговската марка Thorn Spring замести Трънска банкя, защото на пазара вече имаше една Банкя и за двете страни не беше добре да се повтарят и смесват двете марки.

http://brandmanager.bg/participant.php?id=42

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27