Автор Тема: Антиоксидантните витамини повишават смъртността  (Прочетена 5329 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lubarski

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 254
Цитат

Най-големият анализ на данни върху антиоксидантните витамини, който някога е провеждан показва, че бета-каротенът, витамин А и витамин Е вероятно повишават смъртността. При други две антиоксидантни субстанции – витамин С и селен не е установен подобен ефект.

Мета-анализът на 68 рандомизирани проучвания с общ брой участници 232 606 е публикуван на 28.02.2007 в Journal of the American Medical Association. Резултатите показват, че посочените вещества не само нямат положително действие, но са свързани с повишена смъртност. Изглежда, че витамин А и бета-каротен имат доза-зависим ефект, като с повишаване на дозата нараства и смъртността, а при витамин Е всяка доза е свързана с повишена смъртност. За витамин С нещата не са изяснени до край – вероятно той не е пагубен, но не е и полезен. Анализът на всички проучвания върху селена предполага малка полза от прилагането му, но когато се вземат предвид само добре организираните изглежда, че от него няма нито полза, нито вреда.

Много хора вземат антиоксиданти, като вярват, че те ще подобрят здравето им и ще ги предпазят от болести. Проведени са много изследвания върху първичната и вторичната профилактика с антиоксиданти на някои болести – предимно сърдечно-съдови и ракови. Резултатите обаче не са положителни, а някои проучвания показват повишена смъртност. Настоящият анализ е направен с цел да се разбере повече по този въпрос. Той включва всички публикувани проучвания за първична и вторична профилактика със споменатите антиоксиданти. Посочва се, че съществуват много изследвания, които не са публикувани, като причината за това може да е в негативния или неутрален резултат. Това предполага, че изчисленото пет процентово повишаване на смъртността може да е по-малко от реалното.

Като се има предвид, че 10 до 20% от възрастното население в Северна Америка и Европа (80 – 160 милиона души) взема антиоксидантни добавки, последиците върху общественото здраве може да са огромни.

Хората приемат тези добавки поради многобройните спекулации върху оксидативния стрес като възможен механизъм в потогенезата на някои хронични заболявания. Въпреки това последният може да е следствие, а не причина за патологичните условия и е възможно елиминирането на свободните радикали да нарушава някои основни защитни механизми на организма. Освен това самите антиоксиданти може да имат прооксидантен ефект. Не е известен точният механизъм, по който те оказват вреда, но вместо да предпазват от сърдечно-съдови заболявания и рак, изглежда, че ускоряват настъпването на тези състояния.

Тези наблюдения представляват голямо разочарование, но сега е известно, че въпросните добавки са вредни. Компаниите, които продават антиоксидантни витамини дълго време избягваха тези заключения, казвайки, че негативните данни са получени от не достатъчно изчерпателни изследвания. Сега те не могат да отричат повече.

Друг важен извод е, че хранителните добавки трябва да бъдат регулирани от същите закони както лекарствата и не трябва да бъдат разрешавани преди да са доказали ползата или поне липсата на вреда.
Не знаеш на какво да вярваш вече !! Дали това е поредната дезинформация караща ни да взимаме по-малко витамини или сме взимали толкова много години витамини мислейки, че те ни помагат.  :o :o :o
Как мислите вие ?
It' oil stupid.

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Аз вярвам на това изследване, досега не съм видял столетник живял в градска среда, пиещ редовно витамини.
Всички столетници, които показват, живеят далеч от градовете, и не използват антиоксиданти в тубички :D
« Последна редакция: Май 11, 2007, 12:06:44 pm от Trandev »

Неактивен lubarski

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 254
Аз вярвам на това изследване, досега не съм видял столетник живял в градска среда, пиещ редовно витамини.
Всички столетници, които показват, живеят далеч от градовете, и не използват антиоксидонти в тубички :D
Също така и не вдишват от "чистия" градски въздух. Според мен 80% от резултата на дълголетието зависи от чистия  планински въздух, който дишат хората. Не случайно по-голямата част от столетниците в България населяват Родопите ако не се лъжа  ::)
It' oil stupid.

ipnovst

  • Гост
 Така е.Аз като нямам работа в София веднага си бия камшика за към село :D.То там опстановката е такава че и да се напиеш с ортаците пак е здравословно :D.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Да не отварям нова тема, та затова тук ще попитам...  Знам, че от витамини+хормони се пълнее, особено от хормоните. Има ли някакъв начин след спиране на тяхното приемане да се отслабне и как?
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Не е задължително да се пълнее.Особено от хормоните.Пък и при тях конкретно с времето си възстановяват нормалното състояние и съответно би трябвало да се върне и предишното тегло.Естествено необходимо си  еи основно поддържане на формата-физзарядки и т.н.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Така са казали докторите, че от тези хормони ще напълнее , както и е станало. А след колко време организмът би могъл да се възстанови?  Ако зависи какъв е точно хормонът-мога да попитам...
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 542
Всеки организъм реагира различно на хормоналните препарати.Често употребата им води до повишаване на телесната маса и процеса по възстановяване на нормалното тегло е бавен .От особено значение е и самият препарат, възрастта и във връзка с какво се приема.
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Sikozu®

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 144
  • Resistance is futile. You will be assimilated.
    • Aur0ra
Според мен това изследване е смехотворно. Как разбраха, че повишават смъртността? Да не правят изседването от 50 години и някои са умрели по-бързо?
Аз вярвам на това изследване, досега не съм видял столетник живял в градска среда, пиещ редовно витамини.
Всички столетници, които показват, живеят далеч от градовете, и не използват антиоксидонти в тубички :D

Също така и не вдишват от "чистия" градски въздух. Според мен 80% от резултата на дълголетието зависи от чистия  планински въздух, който дишат хората. Не случайно по-голямата част от столетниците в България населяват Родопите ако не се лъжа  ::)

1-во в града освен мръсния въздух има и стрес, които е съкратител на живота №1
2-ро защо трябва витамините и антиоксидантите да са в "тубички", хапчета, прахчета и т.н. ???
И кво общо имат столетниците? Да не би до 100 години да изглеждат и да са здрави като на 30?
Да не говорим, че има значение и в какви количества се приемат. Витамин С като е полезен дай да изям 200 лимона ;D
УМЕРЕНОСТТА е ключът към дълголетието, останалото са субективизми.
Тъп съм не ме слушайте.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27