Автор Тема: За омекотителите  (Прочетена 7539 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
За омекотителите
« -: Юли 13, 2007, 17:02:49 pm »
Неща, които никога не си искал да знаеш за омекотителя си за пране, но май е по-добре да ги научиш. А също и как да продължиш да се държиш нормално и след това.

Не знам за теб, но мен рекламите на омекотител яко ме депресират. Винаги перат само жени, при това задължително с перфектен грим и прическа. Продавачката в магазина по соц-маниер им се кара, че й отварят работа, децата им няма да ги обичат, ако дрехите не благоухаят на “пролетно пробуждане”, а мъжете им ги целуват само, когато хубаво са им изпрали и изгладили ризите.

Но дори да умираш да се правиш на отчаяна съпруга, все пак трябва да знаеш, че номерът с подскачащите настръхнали хавлии не се получава само с помощта на звезден прах и утринна роса. Омекотителят има доста опасни съставки, които съсипват водните екосистеми, предизвикват брутални алергични реакции и крият много въпросителни за здравето на човека. По долу ще намериш някои интересни елементи от типичния състав на един омекотител.

Лошото обаче е, че не всички са описани върху опаковката. Ако мислиш, че ти вкарвам излишна параноя, пробвай да събереш обявените на етикета проценти за всички съставки и ще получиш малко повече от 60%. Затова и Грийнпийс все питат Procter&Gamble например какво точно има в продуктите им, но твърдят че директно им се отказва информация за пълното съдържание.

Разбира се, по света се продават и био омекотители. Разработват се и продукти, базирани на по-безвредни за човека и природата химикали. Чакаме ги да се появят и в България. А дотогава ето как лесно можеш да омекотиш дрехите си без вълшебството на токсичните химикали:


• Най-лесният начин да избегнеш статичното електричество е да не изсушаваш дрехите прекалено. Ако използваш сушилня (което едва ли правиш), извади ги преди да са напълно сухи и ги остави да доизсъхнат сами. Когато можеш, простирай на слънце – освен че ухаят свежо, дрехите на практика се дезинфекцират от UV лъчите.

• Сложи половин чаша бял винен оцет в пералнята на мястото на омекотителя (но не и ако използваш белина, защото се получава химическа реакция и се отделят тоскични изпарения). Оцетът е естествен омекотител.

• Същото можеш да постигнеш с 2-3 препълнени супени лъжици обикновена сода бикарбонат. Омекотява перфектно дори ленени материи. Жалко, че не я продават в по-големи опаковки.

• Ароматизирай прането си като капнеш няколко капки натурално етерично масло в резервоарчето на ютията или върху памучно парцалче в сушилнята, ако все пак я използваш. Не само прането, но и домът ти може да замирише на истинска мащерка, лавандула или портокал и канела.

Катионни ПАВ (ще рече “повърхностно" активни вещества) –позитивно заредени химикали, които осигуряват омекотяващия и антистатичен ефект. Могат да бъдат най-различни. По правило производителите не уточняват кои точно ПАВ се съдържат в продукта, макар че някои от тях са по-вредни от други. Например безалкониев хлорид убива опитните животни, като се натрупва в белите дробове и бъбреците им. При хората може да причини парализа, понижено кръвно налягане, слабост, загуба на съзнание, дразнене на кожата, очите, носа и лигавиците и затруднено дишане. Цетил триметиламониев бромид и цетил перидин хлорид (ЦПХ) могат да окажат вредното си въздействие на практика по всякакъв начин – чрез поглъщане, вдишване, контакт с кожата. ЦПХ е най-токсичен при вдишване – сещаш се– например когато се изпарява от дрехите в опасна близост до тялото ти.

Бутилфенил метилпропионал – синтетичен аромат. Дразни кожата, употребата му подлежи на ограничения, защото е мощен алерген. При опити с животни прилагането върху кожата във високи концентрации предизвиква увреждания на сперматозоидите и смущения на централната нервна система.

Алфа-изометил йонон – синтетичен аромат (вече почва да ти става ясно, че едни от най-токсичните съставки са тези, на които се очаква да ухае прането ти). Предизвиква алергични реакции на кожата и нарушения във функциите на централната нервна система.

Кумарин – ароматно вещество, извлича се от естествени източници. Няколко вида кумарин вече са забранени за употреба в Европа. Кумаринът нашумя покрай стартиралото в САЩ в края на 90-те дело за рекет срещу големите тютюневи компании. Тогава стана ясно, че е бил добавян в цигарите чак до 1997, въпреки че данни за високата му токсичност е имало още през 50-те. За тези събития и специално за кумарина се разказваше във филма “Вътрешен човек” с Ал Пачино и Ръсел Кроу.
Кумаринът е чест причинител на кожни алергични реакции. В тестовете с животни предизвиква рак на черния и белия дроб, уврежда бъбреците. Според Международната агенция за изследване на рака, веществото се абсорбира изключително бързо при поглъщане или локално приложение при човека. Използва се и като активна съставка в отрова за гризачи.

Метил изотиазолинон – консервант. Силен алерген, който се свързва моментално с кожата и остава там дълго след употребата му. Причинява увреждания на нервите и е потенциален мутаген, както и вероятен карциноген поради разяждащото си действие върху кожната повърхност.


Василена Доткова


Стигна до вас благодарение на Оберон-мързевилион :P

Неактивен Mystic

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 169
Re: За омекотителите
« Отговор #1 -: Юли 16, 2007, 00:53:39 am »
Аз от няколко години ползвам тези две марки:
http://homecareessentials.co.uk/acatalog/Ecover.html?gclid=CIOo6fLDqo0CFQlJEAod4B3xtg
http://homecareessentials.co.uk/acatalog/Ecover.html?gclid=CIOo6fLDqo0CFQlJEAod4B3xtg
Вярно,че е малко по-скъпо,но това никак не ми пречи,като знам че не замърсявам планетата. :D
Преди 3-4 години като бях в Бг за последно ми трябваше не биологичен прах и изобщо не бяха чували за такъв,като попитах в магазините.Надявам се в скоро време този вид продукти да са достъпни за масова употреба и там.

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: За омекотителите
« Отговор #2 -: Юли 16, 2007, 17:04:17 pm »
Работя във фирма за производство на платове и се занимавам с боядисването им.След приключване на процедурата платът се омекотява с омекотители най-вече на силиконова основа(при ватата) и обикновен при останалите(3% от теглото на платът) с прибавяне на оцетна к-на,тъй като изискват ниско PH(4-5).След което се сушат и омекотителя остава по тях,това се прави при платове на естествена основа ,всички видове памучни платове като вата,пениран памук, сингъл и др.
Силиконовият омекотител се маха изключително трудно.При нас ако се наложи платът се кисне 24ч. на 70С  в специален химикал след което се пере около 3ч.
Така че при новите дрехи от магазина винаги има омекотител.
Обикновеният омекотител се маха като изперете платът на 40С-30мин с 0.3мл/л   оцетна к-на,обикновеният оцет съдържа 0.6% оцетна к-на т.е. 1л. оцет има 6мл оцетна к-на или 1мл оцетна се равнява на 166мл 6-градусов оцет.На 3л. вода може да сложите 166мл оцет.
Всъщност омекотяването при производството е необходимо,тъй като след това се извършват процедури,които изискват платът да е податлив като гладене,шмиргелене и кардиране,но при домашни условия е излишно и по-скоро е прищявка най-вече,заради пухкавия ефект и миризмата,които омекотителят им придава.
Естествените и изкуствените(полиестер,полиамид,вискоза(изк. памук) и др.) платове могат да се омекотят и само с оцетна к-на(0.3мл/л),но ефекта не е толкова силен,и трябва да се извади от същата баня без изплакване.

Цитат
или още по-добре, да почнем да ловим и дерем кучетата из улиците. Така ще избегнем всички варианти да участваме в тази здравна конспирация. Между другото работя в НЦЗПБ и моя отдел определя дали един продукт отговаря на БДС и другите здравни изисквания. И ще Ти кажа , че всичките са на "ръба", всмисъл само една идея ги дели от това да станат алергени или канцерогени, но това разбира се можем да отнесем и за перилните препарати, сапуните и всичката битова кзметика.На които не му харесва, на село на реката , при всичките варианти на чревни паразити и кожни гъбички.

А,ти що не си изкормиш червата,защото в тях също има бактерии и какво ли не,за да си модерно-хигиеничен,или защо не спреш да целуваш гаджето си,защото по кожата винаги има милиарди микроорганизми ако ще да се къпе пет часа,или защо не спреш да акаш,за да не ти полепнат бактерии по задника.Хората си ги е имало с тези паразити хиляди години,сега изведнъж голям проблем.Плюс това дали един продукт е опасен,зависи обратнопропорционално на кинтите които са кихнали на НЦЗПБ и другите  подобни по света има си достатъчно материали затова само да се поинтересуваш .

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re: За омекотителите
« Отговор #3 -: Юли 17, 2007, 15:55:20 pm »
Хаха, Веселяк ти го отнесе направо :))) Ама като се замисля си безкрайно прав.:))) Човек си има естествена защита от подобни гадости, само че с цялата тая химия около нас, ни разказаха играта и имунната си система отива по -дяволите. Мога да кажа на въпросния младеж, че хората по селата и паланките, нищо че живеят при червеите и коремните тифове ( хаха ) са 100 пъти по-здрави от нас, защото са си изградили имунитет. А аз като отида и живея в Балкана или в селото 3 месеца, кой знае от какво мога да се разболея, щото съм чужденец там, и нямам имунитет.

Хвала тебе, Одине!

Хендъл
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: За омекотителите
« Отговор #4 -: Юли 29, 2007, 09:51:00 am »
Maйкооооооооооооооооо!Направо ще се самоубия поне на тях имах минемално доверие.А сега даже ми замириса на омекотиел докато пиша този пост. :(
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27