Обсъждат спасителния план за ИрландияЕвропейските финансови министри ще обсъдят на среща в Брюксел подробностите около спасителния заем в размер на 85 млрд. евро, който Ирландия поиска, за да се справи с дефицита, съобщи БиБиСи. Очаква се да присъстват както представители на страните от еврозоната, така и топ финансистите на останалите страни-членки на ЕС.
В събота хиляди протестираха в Дъблин срещу мерките, предложени от ЕС и МВФ, както и срещу проектобюджета за следващата година.
Срещата между 16 министри от еврозоната и представителите на трите страни извън нея, които са предложили помощ на Дъблин (Великобритания, Швеция и Дания) ще бъде последвана от втора с участието на всички 27 финансови министри от ЕС.
Евросъюзът и МВФ постигнаха договореност по финансовите параметри на плана, но целта на днешната среща е да бъдат дадени положителни сигнали на пазарите преди отварянето им в понеделник. Предполага се, че споразумението ще бъде скицирано до неделя вечерта.
Заемът ще е от няколко източника, като се очаква условията на МВФ да са най-приемливи.
Според местни медии, лихвата по заема може да достигне 6,7%, което е значително повече от предложеното на Гърция по-рано през годината. Министърът на съобщенията Иймън Райън заяви, че преговорите по отношение на лихвата все още не са приключили. „Крайният размер на заема трябва да бъде такъв, че да можем да го върнем", обясни той.
Пакетът от мерки за справяне с дефицита, обявен в сряда от премиера Браян Кауън, включва намаляване на минималната заплата, намаляване на държавните служители и вдигане на данъците с цел да бъдат спестени 15 млрд. евро през следващите години. Мерките все още не са гласувани от парламента, но предизвикаха вълна от протести.
В събота около 75 000 души участваха в шествие до мястото, където е била обявена независимостта на страната през 1916г. Говорител на профсъюзите заяви, че протестът цели да покаже, че правителството не се ползва с подкрепата на гражданското общество в Ирландия. Според демонстрантите, суровите мерки ще унищожат всякакъв шанс за икономически растеж в страната през следващите години.
Според Джоан Бъртън от лейбъристката партия, правителството е трябвало да отстоява интересите на държавата по време на преговорите с ЕС и МВФ. „От първия ден на кризата управляващите поставят интересите на банките и инвеститорите над тези на хората", подчерта той. От „Шин Фейн" също осъдиха действията на Кауън.
Въпреки натиска, премиерът настоява, че пакетът с мерки срещу дефицита и приемането на бюджета за 2011г. са ключови стъпки за възвръщането на доверието в Ирландия.
http://news.ibox.bg/material/id_2000181291/#clistМощни протести срещу МВФ и правителството в ДъблинХиляди протестираха в Дъблин срещу сериозните съкращения, породени от заема, който Ирландия взе, за да спаси банковия си сектор, предаде АФП. По данни на полицията около 50 хиляди души са участвали в протестното шествие, заклеймяващи четиригодишния план за намаляване на дефицита, приет от премиера Брайън Кауън.
Около 3 000 души се събраха в началото на демонстрацията. Те носеха плакати с надпис „Ейре не се продава, не и на МВФ". Демонстрантите поискаха оставките и хвърлянето в затвора на няколко министри, които били „марионетки на ЕС и МВФ".
Протестът засили натиска срещу Кауън, чиято партия претърпя унизително поражение на изборите и почти загуби парламентарното си мнозинство. Въпреки призивите на опозицията да подаде оставка, премиерът заяви, че ще остане на поста си поне до приемането на пакета с мерки за ограничаване на дефицита и бюджета за следващата година - две от условията за отпускане на финансова помощ.
Според информации от Брюксел, лихвата по 9-годишния ирландски заем ще бъде 6,7%, значително повече от предложените на Гърция 5,2% по-рано през тази година.
15-те милиарда европари ще „стопят" минималната заплата и ще оставят 25 000 държавни служители без работа, като целта е дефицитът на страната през 2014г. да падне под 3% от БВП. В момента той е 32%.
Профсъюзният лидер Джак О'Конър нарече бюджета „най-суровия от основаването на държавата". Той заяви, че това е резултата от безразборните действия на банкери и спекуланти. Според О'Конър, суверенитетът на страната е застрашен. „Не бива да оставаме пасивни, докато забиват последния пирон в ковчега", подчерта той.
Стотици полицаи и хеликоптер бяха мобилизирани по време на марша от центъра на Дъблин до сградата на централната поща в града - мястото, където е била написана ирландската декларация за независимост през 1916г.
Правителството на Брайън Коуън се опитва да докаже на останалите държави от еврозоната, че чрез новия бюджет и съкращенията започва да поставя финансите си в ред. Премиерът упорито отказва да се яви на предсрочни избори преди приемането им, въпреки че опозиционните партии са на мнение, че кабинетът вече няма мандат да управлява страната.
http://news.ibox.bg/material/id_711427765Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу се надява финансовите министри от Европейския съюз единодушно да подкрепят спасителния план за ирландската икономика.
"Надявам се, че днес на ниво финансови министри ще има единодушно съгласие за подкрепа на Ирландия", заяви той.
Барозу каза още, че Европа е готова да посрещне каквито и да е трудности. "Ние сме готови да посрещнем каквито и да е трудности и държавите членки вземат изключителни мерки с голям кураж", подчерта той.
http://news.ibox.bg/material/id_947458767