Автор Тема: Финансови новини  (Прочетена 133651 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
Re:Финансови новини
« Отговор #255 -: Август 30, 2011, 21:05:20 pm »
Да разбирам ли, че проблемите с Гърция, Испания,......... са толкова сериозни, че локомотива Германия се предава?

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Финансови новини
« Отговор #256 -: Октомври 15, 2011, 18:10:47 pm »
Знаете ли, че вноската на България е 17% от БВП, за да е част от Европейският механизъм за стабилност (ESM) и Пактът за еврото.

През декември държавните и правителствени глави, вкл. Бойко Борисов, решиха да узаконят постоянния спасителен фонд на Еврозоната ESM чрез промяна в договора (спасяването на фалирали страни сега е незаконно според Лисабонския договор, но кой ти гледа законите)

През март същите глави приеха Пакта за еврото както и формулата за квотите на страните в спасителния фонд ESM

Като цяло, формулата е в ущърб на бедните страни и облагодетелства богатите и задлъжнелите. Най-голяма е квотата на България като дял от БВП – почти 17% от БВП (6.1 милиарда евро), докато при Люксембург е едва 3%, а при Холандия, Финландия, Австрия – под 5% от БВП.



Таблица: бедните страни с най-нисък дълг дължат най-много на Европейският механизъм за стабилност (ESM)


Фондът е 700 милиарда евро, от които първоначално се внасят 80 милиарда евро, а останалите се внасят при нужда (т.е. когато фалира някоя нова страна се внасят още пари, също така когато някоя страна длъжник не си плаща дълговете към фонда отново се внасят допълнително средства от останалите).

Естония успя да издейства известна отстъпка, като за първите 12 години по-бедните страни ще плащат по-ниска вноска (но отново по-висока отколкото богатите страни). За естонците това е ОК, защото те смятат, че скоро ще са вече богата страна. Но едва ли някой смята, че България ще стане богата страна толкова скоро – тръгваме от по-ниска позиция и се движим по-бавно.

По-философският въпрос е защо страни като България, които са били извън Еврозоната през последното десетилетие и нямат никаква отговорност за кашата в Еврозоната трябва въобще да плащат? А още по-философският въпрос е защо вноските се изчисляват на база на население и БВП – вместо да се изчисляват на база на дълговете на всяка страна? Страните без дългове няма нужда да внасят в спасителен фонд толкова колкото страните с огромни дългове.

Какво означава всичко това?


Оттук-нататък пред България има три избора:
блокира ратификацията на промяната в договора докато не се променят условията (стига на правителството да му стиска да го направи)
ратифицира промяната, но не влиза в Еврозоната докато не забогатее (вноската в ESM се прави след влизане в Еврозоната)
ратифицира промяната, влиза в Еврозоната и си приготвя 6.1 милиарда евро за спасяване на много по-богати страни


в продължение по темата:

Първо зам-министърът на финансите Боряна Пенчева обясняваше, че само(!?) 300 милиона евро е делът на България в спасителния фонд на Еврозоната.

После зам-министър Пенчева призна за 3 милиарда евро.

Наскоро представител на МФ заговори за 2.6-4.2 милиарда евро (като минимални нива се постигат при изключително нереалистични допускания – всички страни от ЕС да влязат в Еврозоната, включително Англия, Швеция, Чехия).

Тъй като МФ има предвид временно намаленият дял на България за първите 12 години, то реално делът на България е около два пъти по-висок (след като изтекат 12-те преходни години влиза в сила пълния дял). Т.е.  6-8 милиарда евро. При всички случаи, България ще има най-голяма квота във фонда като дял от БВП.

Накратко:

1. Плащаме встъпителна вноска от 350 милиона евро (след 12 години тя се удвоява)

1.1. Встъпителната вноска на фалиралите страни се поема от останалите страни, т.е. встъпителната вноска на България може да е значително по-висока в зависимост от броя на фалиралите страни

2. Обещаваме 3-4 милиарда евро за първите 12 години и двойно повече след това

3. Обещанията ни задължават постоянно да правим вноски във фонда при следните случаи:

3.1. Плащаме още за спасяването на всяка следваща фалирала страна

3.2. Плащаме за всякакви ликвидни и капиталови проблеми на спасителния фонд

3.3. Плащаме всеки път когато някоя фалирала страна спре да си погасява дълговете към спасителния фонд (например, ако Гърция обяви официален фалит)

4. Ако спасителният фонд не стигне, размерът му вероятно ще бъде увеличен, т.е. и българският дял ще се увеличи (това постоянно се случва с подобни организации – за пример, МВФ, EFSM и пр.)
(Сега, разбира се, остава да си признае за пълната сума, с която се задължаваме – а тя е 6.1 милиарда евро. Ангажиментът за три милиарда е временна отстъпка и в момента, в който изтече преходният период (12 години), се увеличава на 6.1 милиарда. Паралелно, ако има икономически растеж и БВП на България се вдига, делът ни в ESM отново ще расте – т.е. вноската почти сигурно ще бъде повече от 6.1 милиарда (освен ако правителството не предизвика десетилетна икономическа катастрофа).


http://nozharov.blog.bg/politika/2011/07/01/znaete-li-che-vnoskata-na-bylgariia-e-17-ot-bvp-za-da-e-chas.775159

http://ikonomika.news-releases.eu/esm-или-как-обещахме-61-милиарда-евро-на-евр/
Dreams are messages from the deep.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
Re:Финансови новини
« Отговор #257 -: Октомври 15, 2011, 20:10:00 pm »
Raw Deal, какво чудно има. Това безотговорно правителство, начело с др.Борисов/да извинява Монолита/, се интересува повече да се сложи или подложи на европейските лидери, а не да се притеснява за социалното, здравословно състояние на електората, който направи голямата грешка да ги избере през 2009 година. Да видим до къде ще я докарат. :hi:     

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Финансови новини
« Отговор #258 -: Октомври 17, 2011, 14:42:27 pm »
Всяко евро от ЕС си го плащаме с 1,3 евро наши пари

Тази седмица управляващите се похвалиха, че от началото на членството ни в Европейския съюз (ЕС) до юли тази година са разплатени 1,17 милиарда евро по линия на еврофондовете. Това било рекордно усвояване, отчетоха от кабинета. Статистиката сочи, че всъщност това са си наши собствени пари. Това, което са ни дали от Евросъюза, преди това ние сме го внесли в бюджета на ЕС.

Вноските на България са над 1,6 милиарда евро за 5 години членство в Евросъюза, сочи стастиката. Почти всяка година това ни е излизало между 300 и 360 милиона евро. Само през 2007 година, когато влизаме в съюза, вноската ни е 290 милиона евро.

Простата сметка показва, че от началото на членството ни сме на червено с има-няма половин милиард евро. Или приблизително 31%. Тоест срещу всяко дадено евро в началото на годината, по-късно от ЕС ни връщат 0,70 евроцента. Или първо внасяме 1,3 евро в бюджета на ЕС, а после се радваме, че срещу това ще получим 1 евро. Примерно за магистрали. Излиза, че и тях, както и метрото и много други обекти ги правим изцяло с наши пари, а не с европейски.

По програма “Транспорт” и траншовете от Европейската комисия са получени около 530 милиона евро основно за метрото и магистрала “Тракия”. Кабинетът отпусна бюджетни средства за строителството на аутобана, след което си ги поиска от ЕС. Така ние им даваме, после те ни връщат и от транзакцията губим около 30 на сто – нещо като такса-превод, обработка на документи и преглед на проектите.

В бизнеса подобни сделки няма. Който сключи такава, обикновено след това фалира. Всеки бизнесмен би предпочел да си спести вноската и да си прави магистралите с 30% по-евтино, отколкото да готви проекти, да чака одобрението им, да инвестира и накрая ако всичко е наред евентуално да му върнат парите. Проблемът е, че въпросът с членството ни в ЕС не стои като в частния бизнес. Но поне управляващите да не се хвалеха с тези трагични сметки. Още повече, че краят на програмния период идва през 2013 година и ще останат неусвоени милиарди по всички европрограми.

По оперативна програма “Транспорт” остават неусвоени над 1,4 милиарда евро, по “Регионално развитие” – над 1,3 милиарда евро, по “Околна среда” – около 1,6 милиарда евро, по “Човешки ресурси” – над 1 милиард евро. Простата сметка сочи, че администрацията не може да усвои близо 5,3 милиарда евро до края на програмния период през 2013 година. Но смята за рекорд, че от 2007 година насам е усвоила 1,17 милиарда евро.

http://zonabg.info/Focus.40_42/19450.article/
Dreams are messages from the deep.

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Финансови новини
« Отговор #259 -: Октомври 27, 2011, 03:56:40 am »
Цветелина Бориславова вече държи 50 % от БАКБ

Цветелина Бориславова вече притежава мажоритарен дял в капитала на Българо-американска кредитна банка.
Тя е увеличила дела си по време на увеличение на капитала на банката, която се търгува на фондовата борса. Фондът на Бориславова "Сиесайеф" вече притежава 56.3% от дружеството, показва справка в Търговския регистър за записаните и платените акции.

Банката увеличи двойно капитала си преди месец, като преди това Бориславова притежаваше 49.99%, които купи в началото на лятото от ирландската банка AIB. Увеличението на капитала беше и едно от условията за сделката.

Бориславова е записала 7.6 млн. акции за 30.43 млн. лв. Общо от увеличението на капитала са набрани 48.26 млн. лв. Вторият по големина акционер "Грамърси" е записал 3.78 млн. акции за 15.13 млн. лв.

Придобиването на мажоритарен дял от Бориславова означава, че един или няколко други акционери са се отказали от участие в увеличението на капитала. По закон те не са длъжни да записват акции от увеличението - в такъв случай те може да продадат правото си на друг акционер или инвеститор през борсата. Неизползваните права пък отиват на специален аукцион.

Преминаването на границата от 50% обаче не дава контрол на "Сиесайеф", тъй като според устава има блокираща квота на 33.3% от останалите гласове.

Цветелина Бориславова пак купи банка. придоби 49,9% от Българо-американска кредитна банка през май.
В резултат на кризата ирландската група беше почти национализирана и разпродаде активите. Бившата шефка на СИБанк тогава се пребори в конкуренция с фонд, управляван от бившия министър в два кабинета Николай Василев.
Бориславова взе дяловете, които досега бяха собственост на ирландската Алайд Айриш Бенк. Банковата група беше почти изцяло национализирана по време на ирландската банкова криза и през август миналата година обяви, че разпродава активите си.

Бориславова присъства в класацията на в. “Пари” за най-богатите българи. Според класацията към 1 декември 2010 г. тя е управлявала активи за 219,8 млн. лева.

Към 31 декември 2010 г. БАКБ има активи на стойност 375,9 милиона евро.


В началото на 2011 г. “Клевър синерджис” е с внесен капитал над 72 млн. лева и активи на стойност 500 милиона. лева. Фондът инвестира приоритетно в сферата на възобновяемите енергийни източници, туризма, земеделието и иновациите./БЛИЦ


http://www.google.bg/search?hl=bg&source=hp&q=%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0+%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B0+%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5+%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B8+50+%25+%D0%BE%D1%82+%D0%91%D0%90%D0%9A%D0%91&btnG=Google+%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5&oq=%D0%A6%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0+%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B0+%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5+%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B8+50+%25+%D0%BE%D1%82+%D0%91%D0%90%D0%9A%D0%91&aq=f&aqi=&aql=1&gs_sm=s&gs_upl=1422l1422l0l2263l1l1l0l0l0l0l310l310l3-1l1l0
Dreams are messages from the deep.

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Финансови новини
« Отговор #260 -: Ноември 14, 2011, 09:45:23 am »
550 губят имот заради дълг всеки месец

Най-често се продават жилища, но има и фабрики

Средно по 550 имота на длъжници продават всеки месец частните съдия-изпълнители, сочи статистиката им. Общо 3310 имота са продадени на търг заради неизплатени задължения за първите шест месеца на т.г., съобщава "24 часа".
Най-често се изнасят жилища, но има тенденция за увеличаване на продажбите на т.нар. бизнес имоти - хотели, фабрики, офис помещения, каза шефът на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.
 
През цялата 2010 г. те са продали 5700 имота.
 
Нараства и броят на гражданите и фирмите, които не могат да се издължават - за първите шест месеца на 2011 г. са започнати 80 000 нови дела срещу длъжници, а през цялата м.г. - 140 000.
 
Най-много изпълнителни дела завеждат фирмите, следвани от банките.

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2011/11/14/550-gubiat-imot-zaradi-dylg-vseki-mesec.133854
Dreams are messages from the deep.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Финансови новини
« Отговор #261 -: Ноември 14, 2011, 16:05:50 pm »

550 губят имот заради дълг всеки месец


http://www.dnes.bg/obshtestvo/2011/11/14/550-gubiat-imot-zaradi-dylg-vseki-mesec.133854

...или "...яли пили и се веселили, като плащали-плакали..."

При данайците/гърците/ е подобна работата.
Ха!Те си живели като царчета бре!

"...Само през кризисната 2008 г. правителството на Караманлис предизборно назначи близо 100 хил. души в сектора. В Гърция държавните служители можеха да се пенсионират на 49 години с пенсии от порядъка на 1000 евро. Гражданите на тази страна се ползват с феноменални социални придобивки в световен мащаб - неомъжена дъщеря на държавен чиновник наследява пенсията му след смъртта му, а при починал родител „детето” получава пенсия до навършването на 26-ата си година. Говорим за държава, в която плащането на данъци е на доброволни начала и таксиметровите шофьори блокират цяла Атина заради „наглостта“ на управляващите да им сложат касови апарати в колите (съответно, касовата бележка – само при поискване! - представлява написана с химикалка сума на какъвто и да е попаднал под ръка лист хартия).
...
Когато на 28 юни 1979 г. Гърция подписва договора за членство в Европейската икономическа общност, списание "Нюзуик" пише: "ЕС приема в редовете си държава, в която официално от 2 до 5 всички спят следобеден сън Това е твърде тревожно..." Проблемът е, че Брюксел прекалено толерантно и дълго си затваряше очите пред структурните проблеми на Гърция. А трябва да се има предвид, че гърците никога не са имали нищо против да банкрутират заради дълговете си. Страната е фалирала през 1826 г., 1843 г., 1860 г. и 1893 г. Тя е била в дефолт през половината от съществуването си. Само две страни в света имат по-лош рекорд - Хондурас и Еквадор.

Налудният модел, по който функционира гръцката икономика, вдъхнови британския Channel 4 за риалити предаване с документален характер на име "Стани грък за една седмица" (Go Greek For a Week). Действието в него ще се развива в три британски семейства, които ще трябва да изпробват върху гърба си данъците, пенсиите и работните практики, довели до икономическия колапс на Гърция, както и строгите мерки, целящи намаляване на дефицита и спасяването на ЕС. Един от участниците е 54-годишен фризьор, който открива щедростта на гръцката пенсионна система, която все още позволява на фризьори, сладкари, радиоговорители и хора от почти 600 професии да се пенсионират на 53 години на 90% от последната им заплата, тъй като работата им е квалифицирана като рискова. Шофьор на автобус пък ще жъне облагите от гръцкия подход в сектора на държавните услуги - в страната на неограничените абсурди колегите му получават двойно над средната за страната заплата, както и допълнителни бонуси, ако идват на работа рано и проверяват билети.
...
Ето заради тези парадокси гърците се хвърлят като обезумели на барикадите при решения от типа на това леко да им бъде резната 14-ата (!) заплата, която получават на две части - една преди Великден и една преди лятната си ваканция. Грандиозно недоволство се разрази и когато държавата удари чиновниците с невиждания досега 8-часов работен ден (много от държавните служители досега бяха на 6-часов работен ден.

Всички държавни служби, които са в контакт с гражданите, пък приключваха работа в 14 часа)..."

Още в материала:"Голяматa гръцка сватба се превърна в драма"
http://www.frognews.bg/news_40257/Goliamata_gratska_svatba_se_prevarna_v_drama/

Прилича ми на идеалната циганска държава.
Какво ли се чудя, като цигани и гърци са братовчеди...
« Последна редакция: Ноември 14, 2011, 16:12:17 pm от Гален »

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Финансови новини
« Отговор #262 -: Декември 09, 2011, 17:08:23 pm »
Влизаме в пакт за финансова дисциплина в еврозоната


Строгите правила ще трябва да залегнат и в конституциите




Европейските лидери се договориха за ново фискално споразумение, което да укрепи финансовата дисциплина в Еврозоната и още 6 държави, съобщи БНР.

Промени в Лисабонския договор, както искаха Берлин и Париж, обаче засега не се предвиждат.

Идеята на Херман ван Ромпой реформата да стане с протокол към договора също не събра достатъчно привърженици. Правната форма на новата договореност ще е междуправителствено споразумение.

Решението дойде след безсънна нощ на европейските лидери и беше обявено от председателят на Европейския съвет Ромпой.

То предвижда 17-те страни от еврозоната и още 6 държави - България, Дания, Латвия, Литва, Полша и Румъния, да сключат фискално споразумение със строги правила, които да залегнат в конституциите им.

Споразумението укрепва съществуващите правила за свръхдефицита и въвежда „по-автоматични”, както се изрази Ромпой, санкции за страните, нарушили фискалната дисциплина. Предвижда се държавите-участнички да депозират бюджетите си за одобрение в ЕК.

Херман ван Ромпой не спомена срок, в който новото споразумение трябва да бъде подписано, но изрази надежда, че заложените в него принципи трябва да влязат и в Лисабонския договор.

Междувременно с цел краткотраен позитивен ефект на финансовите пазари е било договорено да се увеличи капацитета на спасителния фонд с още до 200 млрд. евро.


http://www.dnes.bg/politika/2011/12/09/vlizame-v-pakt-za-finansova-disciplina-v-evrozonata.146053
Dreams are messages from the deep.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
Re:Финансови новини
« Отговор #263 -: Декември 09, 2011, 19:00:48 pm »
Да ама други държави казаха, че ще си помислят и парламентите ще решат кое да бъде и кое не. За Бг няма значение защото решенията се вземат еднолично от специалиста по всичко ББ.

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Финансови новини
« Отговор #264 -: Декември 09, 2011, 20:24:08 pm »
Вадим близо 2 млрд. евро за спасяването на еврозоната

Малко под 2 млрд. евро трябва да бъде вноската на България в новия механизъм за подпомагане на еврозоната, който ще оперира под шапката на Международния валутен фонд (МВФ). Това показват изчисления на Money.bg съгласно съществуващата квота на страната във фонда.

Изчисленията ни са направени на базата на процента на участие на страните от ЕС в МВФ без в него да е включена Великобритания. Съгласно статистиката на официалния сайт на фонда 26-те страни общо разполагат с дял във фонда в размер на 27.41%.

Ако приемем, че срещу 27.41% бъдат внесени 200 млрд евро (както е записано в днешния документ след срещата на върха в Брюксел), това означава, че с дял в МВФ от 0.27% България ще трябва да заплати 1.97 млрд евро.

Отправихме официално запитване до Министерството на финансите и до Българската народна банка дали сумата е коректна, но отговор до този момент не сме получили.

Според разпространения от Еврокомисията документ, това което предстои в рамките на следващите 10 дни е правителствата на всички страни в ЕС без Великобритания трябва да поискат от националните парламенти одобрение за участие, тъй като решението на лидерите предвижда всички държави от ЕС с изключение на Великобритания трябва да преведат общата сума от 200 млрд. евро чрез друстранни споразумения между централните им банки и фонда.

Тази сума няма нищо общо със средствата за бъдещия спасителен фонд Европейски механизъм за стабилност (ESM), който трябва да започне работи до юли 2012 г. За него лидерите на ЕС одобриха 500 млрд. евро, които трябва да се набавят от държавите-членки на еврозоната.

Пред Money.bg икономистът от Индъстри Уоч Лъчезар Богданов посочи, че ако се създаде такъв фонд, достъпът до него трябва да е изключително труден, за да не може страни с фискални и дългови проблеми да продължат със същата си политика на разхищение. Богданов припомни, че през пролетта на тази година, когато се коментираше работата на Европейския фонд за финансова стабилност, българските икономисти са предупредили правителството да внимава под какви документи се подписва и до каква степен те задължават страната ни.

По думите на Богданов тази мярка се прави с цел да успокои пазарите и да даде глътка въздух

Интересното е, че страна като Италия, която в момента е под обстрела на дълговите пазари, трябва да даде в новосформирания фонд с ресурс от 200 млрд. евро, около 26 млрд. евро, които на този етап ще представляват сериозно препятствие пред бюджета на страната.

http://money.bg/news/id_846127214
Dreams are messages from the deep.

Неактивен xtring

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 132
Re:Финансови новини
« Отговор #265 -: Декември 09, 2011, 20:32:03 pm »
Да ама други държави казаха, че ще си помислят и парламентите ще решат кое да бъде и кое не. За Бг няма значение защото решенията се вземат еднолично от специалиста по всичко ББ.
Съвсем, ще ни объркат:) Има една информация, че преди известно време представители от 57 държави са се срещнали, една от темите иначе казано е била нежеланието им да продължават да пълнят касичките на психопатите, които дърпат конците. И всъщност една много концентрирана клика, обградила се с наемници от всякакви сфери, шантажира със заплахи всяко едно правителство в което нямат достатъчно властово влияние. Ако искате да научите повече по този въпрос, потърсете за Benjamin Fulford. На мен ми се струва, че на тоя етап, "опозиционерите" губят борбата, но иначе има голяма истина в нещата за които говори. много много неща които казва, могат да се свържат с официалните информации, например предложеното преди време G2 САЩ-Китай, което китайците явно не са приели. Сега в момента атаката срещу Путин е в същата плоскост според мен. Последните две оставки - на Берлускони и Папандреу са си в пряка зависимост.
Специално у нас, наистина лесно се доказва тезата, че ако искате да видите кои са наистина психопатите зад завесата, гледайте кого хвалят медиите, и съответно кой чернят.

п.с.Много интересна карта;


Информацията е:
This is a map of the real global economic situation.
It shows the cumulative current account surpluses and deficits of the world’s countries. The countries that appear green on the map are the countries that have lent money to the countries that appear red.
This is money based on actual physical trade so it is backed by reality unlike the trillions and quadrillions sitting on bank books that were created through fraud.
What has happened is that the green countries that have real money stopped lending to countries still controlled by the fascists (the G6: Germany, the United States, England, France, Italy and their small group of slave states) starting in the fall of 2008. That is the real reason for the so-called Lehman shock.
Looking back, the titanic struggle for control of the global financial system and hence global power, has been dramatic.
The fascists countered the initial green attack by using fiat money to ramp up global oil prices.

п.п.с.
and their small group of slave states :(
« Последна редакция: Декември 09, 2011, 20:51:34 pm от xtring »

Неактивен deznam

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 286
Re:Финансови новини
« Отговор #266 -: Декември 30, 2011, 00:21:25 am »
Четирите компании, които контролират 147 компании, които притежават всичко

Предвид естеството на начина, по който парите се инвестират, има само четири сенчести компании, които контролират 147 компании, които контролират всичко останало.

Преди да говорим за тях, малко   математика:

Според годишната книга на фактите  Investment Company Institute (ICI) от   2011 г., във всички взаимни  световни  фондове има 24,7 трилиона долара. Въз основа на данните от ICI, 1.24 трилиона от тях са  инвестирани в индексни фондове, плюс още 992 милиарда в активи извън тези 24, 7 трилиона в акции,  търгувани на фондовите борси, които не са взаимни фондове, а индексни. Това означава, че повечето от тези пари са в „активни“ управляваеми фондове.

А сега помислете върху това: ръководител на хедж фонда с внушителен опит в управлението,  миналата седмица ми каза, че наскоро  направено вътрешно разследване във фирмата му показало, че  в повечето  от  инвестиционните фондове, които са под  активно управление, около 95 на сто от активите им се определят  от индекс. Това означава, че само 5 на сто от средствата във фондовете под активно управление се  управляват  от решенията на мениджъра.

Което означава,  че от 25,69  трилиона в световните  активи, които ние определихме, 2.23 трилиона са   директно в индекса  , а още 22.3  трилиона косвено са  в индексите (тези 95 на сто   активно управляеми фондове, които, както се предполага, се  определят от индекса).

Това означава, че реалната власт по контрола на света е в ръцете на четири дружества: McGraw-Hill, която притежава Standard & Poors, Northwestern Mutual, която е собственик на Russell Investments, CME Group, която притежава 90 на сто от Dow Jones, и банка Barclay’s, банк, която пое Lehman Brothers, с неговия  индекс на облигации   Lehman – един от водещите световни индекси за облигации. Взети заедно, тези четири дружества доминират в света на индексите. А това означава, че те имат реална власт над парите в света.

Какво означава това? Това означава, че анализаторите в сърцето на Манхатън са тези пеперуди, които причиняват ураганите на пазарите. Аз не искам никого да настройвам против който и да е индексатор. И хората от  McGraw-Hill, не изглежда,  че обичат  да плашат  пазарите, както има навика да го прави Сорос.

Но когато се обсъжда властта на световните пазари, отговорът може да не е този, който за вас изглежда очевиден.

Brendan Coffey, Contributor

Източници:

http://www.forbes.com/sites/brendancoffey/2011/10/26/the-four-companies-that-control-the-147-companies-that-own-everything/

http://30dumi.eu/2011/12/chetirite-kompanii-koito-kontrolirat-147-kompanii-koito-pritezhavat-vsichko/

Ако не искаш да бъдеш наковалня, трябва да бъдеш чук.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Финансови новини
« Отговор #267 -: Януари 28, 2012, 12:53:14 pm »
Адвокат Веска Волева: "Банките са абсолютни монополисти!"
А, Добър Ден, Веске! ;D

Интересно интервю с адвокат Волева. :)
Видео:
http://www.ekipnews.com/news/mnenia/intervjuta/advokat_veska_voleva_bankite_sa_absolutni_monopolisti/107849/
« Последна редакция: Януари 28, 2012, 12:55:31 pm от Гален »

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
Re: Финансови новини
« Отговор #268 -: Септември 07, 2012, 13:52:06 pm »
Ето една финансова новина -"Първият одит на ФЕД шокира с резултатите си!", пак услужливо скрита от "независимите" медии в Бг: http://afera.bg/siujeti/29579.html По добре късно отколкото никога. Интересно  как е станала тази проверка? Кой е разрешил? Ледът се пука!

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Финансови новини
« Отговор #269 -: Септември 07, 2012, 17:14:43 pm »
Нищо шокиращо не виждам..Едва ли някой е очаквал обратното.."Всичко си е в реда на нещата",споко.. ;) :drinks:

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27