Новината е от: ДемoкритСнимки: Science PhotoЕдна космическа знаменитост от години се изплъзва от обективите на астрофизичните папараци.
Преди броени дни обаче мис Неутрино бе "хваната в крачка" от учени, при това европейски, с радост научаваме от Physorg.
Досега тази елементарна частица бе смятана за една от най-неуловимите и безплътни "градивни тухлички" на Космоса. На 2 октомври обаче физиците на междуправителствената европейска организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) успели да й организират 730-километрово пътешествие под земната кора и да я заснемат точно в момента на сблъсъка й в лабораторните детектори.
Екскурзията на мис Неутрино започнала от ЦЕРН, която се намира в Швейцария, и завършила с фаталния й край в подземната лаборатория в Сан Грасо, Централна Италия.
Пътуването и разглеждането на забележителности отнело точно 2,4 милисекунди. т.е. мис Неутрино се движела със скорост близка до тази на светлината.
Неутриното е частица, за която се знае, че не притежава електрически заряд и затова се определя като "електронеутрален лептон". Тя изглежда не взаимодейства с маса, тъй като преминава през обикновената материя без особени проблеми. Вероятно ви е известно, че ежедневно трилиони неутрина пронизват телата ни.
Известни са три типа на частицата, които физиците предпочитат да наричат аромати:
електрон,
мюон
и тау.
През 2006 г. ЦЕРН започна да излъчва неутрина от своя ускорител на частици край Женева и започна да засича стотици удари в Сан Грасо. После учените правят крачка напред и покриват детекторите на подземната лаборатория със специални филмови плаки, наричани "тухли", всяка от които представлява сандвич от фотографски филм, поставен между оловни плочи.
Така учените успяват да измерят с голяма точност каскадите от частици, произведени след сблъсъка на неутриното в оловната "тухлена" стена на детектора. На 2 октомври неутрино ударило една от 60-те хиляди тухли в стената на Сан Грасо. На филма физиците с радост открили издайническа следа, оставена от измъкващ се от местопрестъплението мюон.
"Експериментът е изключително важен", обясняват от ЦЕРН. "Той ще ни помогне да обясним една от най-големите тайни на Вселената, а именно - защо част от нейната маса липсва".
Известно е, че когато учените изчислиха масата на цялата видима материя във Вселената, се оказа, че тя съставлява само 10 % от това, което се знае, че съществува в нея.
До неотдавна учените смятаха, че наутриното не притежава маса. Експерименти в японската лаборатория "Суперкамиоканде" обаче показаха, че то притежава такава, макар и изключително малка.
Експериментите в ЦЕРН се стремят да затвърдят япоското доказателство. Следите от тау-неутрино, оставени върху детекторите, свидетелстват, че неутриното може да променя своите "аромати". Но то би било способно на такава промяна, само ако се допусне, че притежава маса.
Ако наистина неутриното има маса, това би обяснило поне отчасти къде отива липсващата маса на космоса. След първия сблъсък на мис Неутрино в оловната стена под Сан Грасо, последвали още 10-тина. В момента физиците правят планове да поръчат още около 150 хил. тухли, за следващите неутринови екскурзии.
Неутрино Детектор в Лос АламосНеутрино ДетекторСимулация на неутрино събитиеОще снимки и информация свързани с неутрино