Автор Тема: Астрономия - НОВИНИ  (Прочетена 239116 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #450 -: Октомври 11, 2011, 23:22:50 pm »

На мен ми прилича да е правено с 3D Studio MAX.
« Последна редакция: Октомври 12, 2011, 08:27:49 am от Mirotvorec »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #451 -: Октомври 13, 2011, 19:42:36 pm »

 ;D Да, и аз се чудя къде са звездите в космоса. :unknown:
« Последна редакция: Октомври 14, 2011, 08:26:20 am от Mirotvorec »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #452 -: Октомври 13, 2011, 20:00:05 pm »
Е то си го пише отдолу, ама кой да чете:

"It was created from a shape model of Vesta, "

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #453 -: Октомври 14, 2011, 22:36:53 pm »
Айде, кометата Еленин, в неделя минава покрай нас, изглежда Денят на страшния съд се отлага за неопределено време.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #454 -: Октомври 15, 2011, 15:55:03 pm »

На мен ми прилича да е правено с 3D Studio MAX.

Е то си го пише отдолу, ама кой да чете:

"It was created from a shape model of Vesta, "

Естествено, че е 3Д моделирана снимката.Просто при превода не уточних, че снимката е 3Д, защото ме заинтересува друго и така и забравих да вметна тази подробност, за което се извинявам.
Интереса ми е към такива високи места-планини : на Веста-15 км. над основния релеф, а Олимп на Марс- над 20 км. висок.Как са се образували ? Айде, при Веста като астероид и вероятно откъснала се част от нещо по-голямо, е по-разбираемо как се е получила тази планина.На на Марс?  
Интересното е и друго, къде е оригиналния материал, послужил за основа на това моделирано 3D изображение на част от Веста ?

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #455 -: Октомври 16, 2011, 02:47:39 am »
Елементарно Уотсън,
достатъчно е да си учил география в 5-6-7 клас.
Наличието на гъста атмосфера допринася много за раздробяването на височините, в продължение на милиарди години.
На небесните тела без атмосфера, или със силно разредена такава, няма ветрове, няма води, втвърдяване/втечняване на течности и всякакви подривни природни дейности.

Към това и прибавяме по-малката маса и по-слабото притегляне. Което изобщо не е толкова решаващо, колокто атмосферата, но пак си стои там, като проблем.

Липсата (предполагаемо) на всякакви живи организми, едноклетъчни, многоклетъчни, мъхове, лишеи.

Не знам със земетресенията как са. Т.е. марсо-тресенията.
При астероидите определено няма горещо ядро. Но на Марс би трябвало да има. И все пак може би тектоничната дейонст е по-слаба.

Изобщо ... много причини.
Като най-съществената, е атмосферата.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #456 -: Октомври 16, 2011, 22:11:41 pm »
Ок Холмс  ;D  Но смятам, че за някои от тези фактори не си съвсем прав.На Марс има циклони, ветрове и ерозия, достатъчно е да поразгледаш някои снимки от Марс и обясненията към тях.Има и топене и замръзване, но това иска малко повече ровене в нета и инфо от четенето в 5-7 клас.А и в темата съм давал точно такава снимка-за циклон.А за планините имах предвид не кои да е а точно трите конусовидни на Марс.  Изпуши две три лули хубав тютюн, поразгледай сайта на НАСА, Гоогле Марс и тогава ше говорим  ;)  ;D
« Последна редакция: Октомври 17, 2011, 08:43:47 am от Mirotvorec »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #457 -: Октомври 17, 2011, 04:56:03 am »
Мерси, но имам алергия към цигарите. Иначе много рядко запалвам по 1 кубинска пура. Голям кеф е. А иначе като изключим тях, не съм пушил друго. Не съм от пушачите. Аз съм модерен Холмс ...
Та, Уотсън, къде ги тия циклони. И да има, са слаба ракия. Марса има атмосфера с плътност 1/100 или 1/1000 от земната беше, не помня. Не вярвам да има много ерозия.
Сигурно има какво да замръзва и да размръзва там, въглероден двуокис, може би, но изобщо няма да е в тия количества, както на земята.
Определено проблема ще е в климата. И на земята може да е имало 20к планини преди някой и друг милиард години, но накрая всичко под ножа заминава.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #458 -: Октомври 17, 2011, 08:28:22 am »
Не отричам, че там атмосферните условия са такива.Интересното е, че на Марс не се забелязва никаква вулканична дейност.Освен ако не е много по-стар от Земята-нещо, което може и да се крие от нас...
« Последна редакция: Октомври 17, 2011, 08:44:42 am от Mirotvorec »

Неактивен divoom12

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #459 -: Октомври 29, 2011, 18:55:34 pm »
Ирландските учени, благодарение на най-новите методи са успели да определят, че на разстояние от 19 милиона километра от Земята, в нейната орбита лети голям небесен обект- астероид.

Неговият диаметър е 400 километра, съобщава ИТАР-ТАСС.
Според мнението на учените, астероидът който бил наречен 2010-SO16 е станал спътник на Земята преди 250 хиляди години.
Не е изключено, той да се е образувал преди около 4,4 милиона години, когато в резултат на катастрофален сблъсък на неизвестно тяло с нашата планета е станал спътник, едновременно с Луната.
There is no escaping, there's no place to hide.

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 452
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #460 -: Ноември 08, 2011, 13:00:55 pm »
По новинарските сайтове пише че утре астероида 2005 YU55 ще може да се види и от България "на около 70 градуса над хоризонта" и дори заснеме с фотоапарат. Вярно ли е това и някой знае ли в какъв отрязък от време ще можем да го видим и снимаме с фотоапарат??
« Последна редакция: Ноември 08, 2011, 13:03:07 pm от sasho90 »
Keep 'em occupied!

Неактивен marmozana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 102
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #461 -: Ноември 08, 2011, 14:26:38 pm »
Цитат
Както съобщава експертът на НАСА – проф. Дон Йеманс, в 1,28 ч. българско време тази нощ астероидът ще мине покрай нас, като ще прелети само на 325 000 км (0,00217 астрономически единици) от Земята със скорост 13,7 км/сек. Това е с 60 000 км по-малко от дистанцията от Земята до Луната.
Източник
Благодаря ти, че замълча, въпреки, че нямаше какво да кажеш

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 452
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #462 -: Ноември 08, 2011, 15:37:59 pm »
Marmozana, това противоречи с информацията от www.novini.bg
В сайта, който си дала пише че няма да се вижда с невъоръжено око. А пък в www.novini.bg пише че днес няма да се вижда без телескоп, но утре ще се вижда и ще може да се снима с фотоапарат. Кое е вярното сега?

Ето цитата от новината в www.novini.bg
Цитат
...По-ранно бе оповестено, че астероидът няма да може да бъде наблюдаван от територията на България, което не е вярно. 2005 YU55 ще може да се наблюдава днес, макар и трудно, в диапазона от 17:35 ч. българско време до 19:15 ч. чрез специализирана за целта апаратура - телескоп с диаметър на огледалото от около и над 40см и приемник CCD камера.

по-надолу продължава
Цитат
През следващата нощ условията за наблюдения на 2005 YU55 от България са много по-добри като тялото ще се вижда на около 70 градуса над хоризонта и ще бъде само с една звездна величина по-слаб от блясъка му в най-голямото сближение днес. На практика това означава, че може да бъде заснет с обикновен фотоапарат и малък телескоп.

В задачата се пита - какво ще рече "През следващата нощ"? Тази нощ или утре, 9.11.2011? Също така в колко часа??
« Последна редакция: Ноември 08, 2011, 15:46:16 pm от sasho90 »
Keep 'em occupied!

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 452
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #463 -: Ноември 08, 2011, 21:19:40 pm »
Изглежда тук можем да гледаме на живо преминаването на астероида. Според часовника отдясно остават 1:40 часа до събитието.
Keep 'em occupied!

Неактивен ети

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 152
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #464 -: Ноември 08, 2011, 22:12:03 pm »
До колкото разбирам, астероида ще премине МЕЖДУ Земята и Луната. Отдалечеността му от Земята ще е 325 000 км., но никъде не пише отдалечеността му от Луната колко ще е..Значи ли, че ще е на косъм от спътника ни и какво ще се случи с него?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27