Пет извънслънчеви планети открити от космическия телескоп "Кеплер"!
Космическият телескоп "Кеплер", предназначен да открива подобни на Земята планети, откри първите си пет нови екзопланети. Това се съобщава на страниците на НАСА.
Новооткритите планети са обозначени като "Кеплер 4Б", "Кеплер 5Б", "Кеплер 6Б", "Кеплер 7Б", "Кеплер 8Б". Откритието бе оповестено публично на 4-ти януари от членовете на научния екип на "Кеплер" по време на специална пресконференция на събрание на Американската астрономическа общност във Вашингтон.
Известни като "горещи Юпитери" поради голямата си маса и високата си температура, тези планети варират по размер. Четири от тях са подобни на Юпитер, а една е голяма колкото Нептун. Местната година за тези планети е изключително кратка - планетите обикалят около слънцата си между 3.3 и 4.3 земни дни. Температурата на повърхностите им възлиза между 1 204 и 1 648 градуса по Целзий.
Както можете и сами да заключите, всичките пет планети са неподходящи за развитието на живот. Нито една от тях не отговаря на характеристиките на планетите, които НАСА търси - да са с размер, подобен на Земята и да се намират в границите на обитаемите зони на своите звезди.
Но НАСА съобщава, че с течение на времето "Кеплер" ще открива и планети с по-голям орбитален период и с по-малък размер. Тези открития ще стават бавно поради характера на мисията. "Кеплер" е в състояние да открива колебанията в светлината на звездата, когато планетата премине през диска й (научният термин е "направи транзит"). Една планета, която е с характеристиките на Земята - т.е. с година, която продължава 365 дни, ще бъде открита от "Кеплер" чак след три години - когато планетата е направила три последователни транзита.
Джон Морз, директор на Астрофизичното отделение към щаба на НАСА във Вашингтон съобщава: "Ние очаквахме подобни на Юпитер планети с малки орбити да бъдат първите планети, които са открити от телескопа. Въпрос на време е преди да се стигне до повече наблюдения на "Кеплер", които да доведат до откритието на по-малки планети с по-голям период на орбитите. Така ще се доближаваме все повече и повече до откритието на аналог на Земята".
Изстреляна на 6-ти март 2009 година, мисията на НАСА "Кеплер" постоянно наблюдава повече от 150 000 звезди. Научният инструмент на "Кеплер", т.нар. фотометър, вече е измерил над стотици вероятни следи от планети, които тепърва биват анализирани. Космическият телескоп ще работи минимум до ноември 2012 година.
Уилиям Боръски от центъра на НАСА "Амес" казва: "Откритията показват, че научният инструмент на "Кеплер" работи добре. Считаме, че телескопът ще изпълни всички научни цели".
Данни от :
http://www.cosmos.1.bg/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=878:-qq&catid=1&Itemid=2НАСА:
http://www.nasa.gov/mission_pages/kepler/news/kepler-5-exoplanets.html