Автор Тема: Астрономия - НОВИНИ  (Прочетена 289079 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Heinie

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #60 -: Април 19, 2006, 17:34:03 pm »
Кой ли би се възползвал от варианта за изкарване на уред? Ясно, че има хаховци, които биха си изстреляли плюшеното мече, ама чак апарат...

Heinie

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #61 -: Април 19, 2006, 17:36:45 pm »
Те баш лазер ще използват, да да. "Ние търсихме, пращахме сигнали, сонди, и вижте кой ни отговори. Запознайте се с..."

Неактивен Jean-Luc Picard

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 351
  • Starfleet Captain
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #62 -: Април 20, 2006, 09:28:48 am »
Ясно, че има хаховци, които биха си изстреляли плюшеното мече, ама чак апарат...

Хахаха - Мистър Бийн ще изстреля Tedy - хахаха :P Сори ма не се сдържах на офтопика :P >:(

Винаги ми е било жал за горкото мече на тоя идиот.  :D

Да видим дали повече компании ще почнат да говорят и да се занимават реално с космически транспорт. Бизнес-секторът има безпогрешен нюх и големите открития в историята са навлизали и са се популяризирали винаги с помощта на "бизнеса".

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #63 -: Април 20, 2006, 17:58:49 pm »
Това за "бизнеса" само на пръв поглед е така! Аз пък твърдя че точно заради този "бизнес" сме лишени от най великите открития правени на земята и които биха променили качеството на живот на всички, но точно поради това че  тези открития и решения не са изгодни от "бизнес" гледна точка  сиреч няма кой да печели на гърба на хората, тези открития не са видяли бял свят. И в момента се пускат само неща, които са комерсиални. Ако пък не са толкова комерсиални първоначално се "правят" комерсиални така както става и с интернет! А има хора които "споделят" това което имат! Ама на други това май не им харесва особено щото за тях всичко е пари - изкуството е пари,  творчеството е пари! Ако тези  хора които творят имат безплатен източник на енергия приветлив дом и свободен транспорт до всякъде и задоволеност на елементарните им човешки нужди на кого е нужно да продава албума си за милиони $ вместо да се радва че повече хора го слушат като са си го "свалили" от нета ???

firma

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #64 -: Април 24, 2006, 12:51:51 pm »
Снимки от телескопа Хъбъл показаха наличието на две неизвестни луни на Уран

Откриването на две нови луни на Уран увеличи броя на известните му спътници до 27.

Снимки от американския космически телескоп Хъбъл показаха наличието на две неизвестни до момента луни на планетата Уран. Това съобщи частният американски институт за издирване на извънземен живот (SETI Institute). На снимките от телескопа се виждат две неизвестни луни и два мъгляви пръстена, кръжащи около планетата. Те се въртят около Уран по орбита два пъти по-голяма от радиуса нa основната система от пръстени на Уран. Новите луни са открити от д-р Марк Шолтер (Dr. Mark Showalter) от института SETI и Джак Лисар (Jack Lissauer) от Научно-изследователския център към НАСА (NASA Ames Research Center). Отчет за откритието ще бъде публикуван в следващия брой на изданието Science Express.
     Откриването на две нови луни на Уран увеличи броя на известните му спътници до 27. Луните на планетата носят имената на герои от произведенения на Уилям Шексир. Новооткритите не правят изключение. Първата е наречена Меб - от името на кралицата от монолога на Меркуцио в “Ромео и Жулиета”. Втората се нарича Купидон – от името на древноримския бог на любовта, който се появява в пиесата на Шекспир “Тимон Атински”.
     Според Шолтер целта на неговото изследване е бил самият Уран и единадесет от пръстените му. След получаване на снимките от телескопа Хъбъл и откриването на нови луни, учените разгледали отново стари снимки на Уран, направени от космическия апарат Voyager-2 още през 1986 г. – там луните се виждат отчетливо, но тогава никой не им е обърнал внимание.
     Снимките от Хъбъл показали наличието и на още една луна – Пердита, която бе фиксирал още Voyager, но астрономите не можеха да я видят до момента с помощта на телескоп.
     Всички открити луни са сравнително малки – най-голямата от тях Пердита има диаметър не повече от 25 километра. Според учените, въпреки че луните се движат по орбити те могат и да се сблъскат. Според астрономите най-голяма е вероятността това да се случи след около един милион години.

Тези 2 луни,може би ще повлият на астрологичните прогнози. ;D
« Последна редакция: Април 24, 2006, 13:49:43 pm от Ricardo »

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 789
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #65 -: Април 24, 2006, 13:44:40 pm »
Не са ли множко 27 луни за една планета? Може ли да се окаже, че повечето са изкуствени,а?  :P
Не мисли като човек!-Крион

Heinie

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #66 -: Април 24, 2006, 18:12:58 pm »
Що да са много? То това е голямо гравитационно поле, нормално е да закача това-онова. По-интересен е въпросът не е ли голяма Луната за Земята.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #67 -: Април 26, 2006, 10:59:16 am »
Какво е имало преди Големият взрив?

21 Април 2006

Учени проследиха еволюцията на опростен модел на Вселената назад във времето до момента на Големия взрив, и даже преди него.

Наблюденията на Вселената показват, че и в най-големите мащаби тя не е неподвижна, а еволюира с течение на времето. Ако на основа на съвременните теории се проследи тази еволюция назад във времето, се оказва, че преди Вселена е била по-гореща и по-компактна. Началото й е дал Големия взрив – процес на възникване на Вселената от сингулярност: особена ситуация, за която съвременните закони на физиката са неприложими.
Естествено физиците не са доволни от това положение на нещата – те искат да разберат и самия процес на Големия взрив. Имено поради това постоянно се правят многобройни опити да се създаде теория, която да бъде приложима в тази ситуация. Понеже в първите мигове след Големия взрив основната сила, която е действала е била гравитацията, се смята, че достигането на тази цел е възможно само в рамките на неизградената в момента квантова теория на гравитацията.
В един момент физиците мислеха, че квантовата гравитация ще бъде описана с помощта на теорията на суперструните, но наскоро и увереността в тази теория бе разколебана. В такава ситуация вниманието започнаха да привличат по-различни подходи за описание на квантово-гравитационните явления, и в частност, цикличната квантова гравитация (loop quantum cosmology).
Именно в рамките на цикличната квантова гравитация наскоро е получен много впечатляващ резултат. Оказва се, че поради квантовите ефекти началната сингулярност изчезва. Големият взрив престава да бъде особена точка и може да се проследи не само самото му протичане, но и да се разбере какво е било преди него. Кратко описание на тези резултати бе публикувано в статия на A. Ashtekar, T. Pawlowski, P. Singh във Physical Review Letters от 12 април 2006 г.
Цикличната квантова гравитация принципно се различава от обикновените физически теории и даже от особената теория на суперструните. При нея главните обекти са малки квантови клетки от пространство, които по определен начин са съединени една с друга. Законите на съединяването им и състоянието им се определя от поле, което съществува вътре в тях. Това поле се явява за тези клетки някакво вътрешно време. Преминаването от слабото поле към по-силното изглежда като някакво минало, което е повлияло на някакво бъдеще. Законът е устроен така, че при достатъчно голям свят с малка концентрация на енергия клетките се слепят една с друга, образувайки привидно единно пространство-време.
Авторите на статията твърдят, че всичко това е достатъчно, за да се реши задачата за това какво се случва с Вселената при приближаване до сингулярност. Решенията на техните уравнения показват, че при екстремално свиване вселенното пространство се разпада. Понеже квантовата геометрия не позволява обема да се свие до нула, неизбежно свиването спира и започва разширение. Тази последователност на състоянието може да се проследи както напред, така и назад във времето, следователно в тази теория преди Големия взрив неизбежно присъства Голямото свиване – колапс на предишната Вселена. При това свойствата на тази предишна Вселена не се губят в процеса на колапс, а еднозначно се предават в нашата Вселена.
Трябва да се спомене, че при изчисленията са използвани някои опростяващи предположения за свойствата на универсалното поле. По всяка вероятност общите изводи ще се запазят и без тези опростявания, но за това е нужна допълнителна проверка на изчисленията. Интересно ще бъде да наблюдаваме как ще се развият тези идеи.

© Copyright, BG FACTOR



Моделираха триизмерна черна дупка

Симулации с помощта на т. нар. суперкомпютър позволиха на учените от НАСА най-сетне да разберат естеството на гравитационните вълни при черните дупки. Работата им ще спомогне на усилията на техни колеги по цял свят да засекат за пръв път тези вълни в Космоса. Очаква се много скоро с помощта на свръхчувствителна техника в САЩ и Европа да се постигне пробив в тези изследвания. “Благодарение на тези изчисления сега можем да различим гравитационните вълни, които идват от черните дупки”, коментира професор Питър Солсън. "А откривайки този сигнал, ще разберем дали теорията на Айнщайн за относителността е правилна или дали има даже и по-странна физика пред нас в бъдещето", коментира още той.


Галактиките не са разпределени случайно в космоса, а формират определена мрежа.

Астрономи от Нотингамския университет (University of Nottingham, UK) и Института по астрофизика на Канарските острови (Instituto de Astrofisica de Canarias, Spain) откриха потвърждение на факта, че галактиките не са разпределени случайно, а формират определена “мрежа”. Този ред е обусловен от макроскопичната структура на обкръжаващата ги скрита маса във Вселената. Откритието потвърждава фундаменталната теория за формиране на галактиките и прави връзка между свойствата на галактиките и макросвойствата на Вселената, пише RedOrbit.
Космическата мрежа се състои от области с различна плътност. Областите с по-голяма концентрация на галактики се наричат клъстери, а с малка – пустота. Това разпределение на материята е получило название ”Макроскопично разпределение на Вселената”. То може да бъде сравнено с паяжина или невронна мрежа.
Но не бинаги е било така! След Големият взрив материята във Вселената е била разпределена равномерно. Едва след възникване на силните гравитационни взаимодействия материята е започнала да се концентрира в отделни райони на космическото пространство и е придобила съвременните форми.
Изследователите са анализирали големи области пустота и ориентацията на дисковите галактики, използвайки данните от два мащабни проекта по проучване на звездното небе: Sloan Digital Sky Survey и Two Degree Field Survey. В рамките на тези проекти са описани повече от половин милион галактики, разположени на разстояние до един милиард светлинни години от Земята.

© Copyright, BG FACTOR



Японски учени регистрират поява на вода във формираща се планета
   
Японски астрономи регистрираха процес на поява на вода във формираща се планета от "земен тип", където впоследствие е възможно да възникне живот. В информацията си за откритието агенция Интерфакс цитира съобщение на група изследователи от Националната обсерватория на Япония и университетите в Нагоя и Хокайдо, които работят с телескопа Субару на Хавайските острови.
Наблюдавайки звездата Бета Пикторис, учените са установили, че обикалящите около нея частици космически прах постепенно увеличават размера си и сега десетократно превишават по габарити обикновения космически прах. Заедно с това изследователите са зафиксирали начален етап на формиране на планети.
Звездата Бета Пикторис по мнение на астроновите се е родила приблизително преди 20 милиона години и сега по много параметри прилича на "младо Слънце". Има основания да се предполага, че и формиращите се около нея планети ще бъдат подобни на планетите от Слънчевата система, в това число и Земята.


Имам усещането е последните една две години науката препуска със някакви невероятни темпове. Всяко едн от тези открития е само по себе си важно, а като си помисля че почти не му се отделя внимание в медиите - само статийка тук-там и толкоз.
« Последна редакция: Април 26, 2006, 15:05:44 pm от Horus »
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Eon

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #68 -: Април 29, 2006, 10:58:29 am »
По-интересен е въпросът не е ли голяма Луната за Земята.

Да. Това е странното. Според физичните закони, такова нещо да стане има много малка вероятност...

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #69 -: Април 29, 2006, 11:10:26 am »
ами не е. Харон-луната на Плутон е с около 2/3 от диаметъра на планетата.Пък и във вселената е доста често срещано двойки и тройки звезди,защо да не става и с планетите
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Eon

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #70 -: Април 29, 2006, 11:20:27 am »
Плутон пък да не е планета  :P
То за това има спорове... Говоря за истински планети способни да приютят живот, а не за някакви каманаци из космоса.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #71 -: Април 29, 2006, 11:25:36 am »
.Пък и във вселената е доста често срещано двойки и тройки звезди,защо да не става и с планетите
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 652
  • In Lies We Trust...
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #72 -: Май 07, 2006, 14:08:07 pm »
Дата: 07-05-2006

"Локализирани са 45 транснептунови обекта с диаметър от 50 до 500 км. Това е своеобразен рекорд за едновременно откриване на космически тела в Слънчевата система, които значително ще увеличат списъка на небесните обекти с известни орбити", се съобщава в отчета на астрономите от Югозападния изследователски институт на САЩ, на Центъра за малки планети към Харвард-Смитсъновия център по астрофизика и няколко други института.

Новите малки планети официално се "появили" в Слънчевата система след непрекъснати двегодишни наблюдения и изчисления. Те се движат бавно сред звездите и по тази причина е било особено трудно да бъдат изключени грешките.

сп. Ню сайънтист


Източник: www.journey.bg

Antonium

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #73 -: Май 11, 2006, 09:41:18 am »
Много материал е останал от сътворението на Слънчевата система

Eon

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #74 -: Май 11, 2006, 09:48:02 am »
То целия материал е 'останал'. Имаш предвид неизползван ли... ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27