Автор Тема: Астрономия - НОВИНИ  (Прочетена 240007 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #45 -: Март 16, 2006, 15:40:50 pm »

Днес+

16/3/2006 12:19
Две независими групи от учени, изследващи особено ярките звезди-цефеиди, са открили, че те са обвити в “пашкули”, които по размер са два-три пъти по-големи от самите звезди. Една от звездите, около които е наблюдаван такъв “пашкул”, е най-известната цефеида – Полярната звезда.

Всичките три звезди, около които са наблюдавани обвивките са с много различни характеристики. Space съобщава, че това откритие дава повод да се изкаже хипотеза, че всички цефеиди са с подобен род образувания.

Въпреки това обаче, остава неясен фактът, защо външните обвивки не изгарят при положение, че се намират близо до гигантски звезди с много висока температура на повърхността. Засега учените предполагат, че това се случва, но с всяка нова пулсация “пашкулът” се обновява. Яркостта на обвивките съставлява около 4% от яркостта на самата звезда. Фактически, такива звезди имат няколко “повърхности”, а не една строго определена, както е например при фотосферата на Слънцето.

Пулсиращите променливи звезди – цефеидите – са супергиганти и се отличават с изключителната си яркост и огромните си размери. Сред тях се срещат такива гиганти, в които може да се събере цялата Слънчева система. Точната зависимост на периодите на пулсиране и светимостта на тези звезди позволява да се определи разстоянието до тях, което ги прави важни знаци за определяне на космическата скала за разстояния.
« Последна редакция: Март 18, 2006, 00:57:15 am от Horus »

Eon

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #46 -: Март 16, 2006, 15:46:44 pm »
от какво са направени тези пашкули?

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #47 -: Март 16, 2006, 16:17:36 pm »
Дайсънови сфери?
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #48 -: Март 16, 2006, 18:09:31 pm »
Енергийни матрици?
Не мисли като човек!-Крион

Eon

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #49 -: Март 17, 2006, 11:09:06 am »
От Нетинфо.бг

Световноизвестният космолог Джон Д. Бароу получава отличието заради изследванията си върху връзката между живота и вселената

16.03.2006

Световноизвестният космолог Джон Д. Бароу спечели наградата "Темпълтън 2006" (Templeton.org). Изследването на връзката между живота и вселената, което е една от основните теми в трудовете му, постави началото на нови перспективи по отношение на взаимовръзката между наука и религия. Наградата, чиято стойност е 795 000 британски паунда (над 1,5 млн. долара), бе обявена вчера на пресконференция в Ню Йорк. Дукът на Единбург ще връчи наградата на частна церемония в Бъкингамския дворец на 3 май. Темпълтъновата награда е създадена през 1972 г. от големия инвеститор и филантроп Сър Джон Темпълтън и всяка година се връчва на личност за изключителни постижения в областта на религията и науката. Това е най-известната награда за религия в света и е най-голямата годишна парична индивидуална награда, по-голяма от Нобеловата.
53-годишният Бароу работи в департамента по математически науки към университета Кейбридж. Написал е 17 книги, които са преведени на 27 езика, публикувал е повече от 400 научни трудове. Чел е лекции на места като Филмовия фестивал във Виена, официалната резиденция на британския министър-председател, замъка Уиндзър, Ватиканската резиденция и др. Номинацията му за тазгодишната награда е подкрепена от Томас Торанс, лауреат на "Темпълтън" за 1978 година, който казва:

"Отличителното в работата на Бароу е дълбоката връзка между онези аспекти от структурата на вселената и нейните закони, които правят живота възможен. Обширната работа върху тази проста идея е довела до значимо развитие на диалога между наука и религия."

Джон Дейвид Бароу е роден в Лондон през 1952 г. След като завършва бакалавърска степен по Математически науки, защитава докторантура в Оксфорд през 1977 г. с дисертация на тема "Нееднородни космологически модели". Негов научен наставник е бил прочутият космолог Денис Сиама. През същата година Бароу бива избран от християнската църква в Оксфорд за младши изследовател и лектор. Впоследствие спечелва стипендия за аспирантура в департамента по физика и астрономия към Калифорнийския университет в Бъркли и департамента по астрофизика в Оксфорд. През 1989 г. се премества в Астрономическия център в Съсекс, където през същата година става професор. Бароу работи като директор от 1995 до 1999 г., когато бива избран за професор по математически науки в департамента по приложна математика и теоретична физика в Кеймбридж. Член е на научното дружество и вицепрезидент на колежа Клер Хол в Кеймбридж до 2004 г. В Кеймбридж е избран и за директор на голям образователен проект, насочен към младите хора на възраст от пет до 19-годишна възраст (Millennium Mathematics Project). Проектът помага на младите да разбират математиката и всички нейни приложения. Миналият месец той е удостоен с наградата Queen's Anniversary в листата на честта във Великобритания. За първи път Бароу привлича вниманието на научните среди през 1986 г., след публикуването на първата си книга - "Антрофичният космологически принцип" (The Anthropic Cosmological Principle, 1986). Негов съавтор е Франк Дж. Типлър. Две години след това, през 1988 г., излиза и "Светът вътре в света" (The World Within the World, 1988). Ранните му творби разкриват широк обхват от теми, свързани с науката и религията и ги представят на език, разбираем както за читателите, така и за специалистите. Основните теми, които той засяга, са свързани с природата и ползата от математиката (Небесното "Пи"/Pi in the Sky, 1992), връзките между вселената и естетическа ценност ("Ловката вселена"/ The Artful Universe, 1995 и "Ловката вселена се разшири"/ The Artful Universe Expanded, 2005). През 2002 г. излиза "Константите на природата" (The Constants of Nature, 2002), в която са засегнати темата за връзката между астрономията и неизменното в природата. Последното, което е издал е "Безграничната книга: Кратък справочник за Необятността, Вечността и Безкрайността" (The Infinite Book: A Short Guide to the Boundless, Timeless and Endless, 2005). В нея се съдържат всички аспекти на безкрайността, поставена в контекста на математиката, науката и теологията. През 2002 г. режисьорът Лука Рокони поставя италианската пиеса "Безкрайност", вдъхновена от произведенията на Бароу. Пиесата е играна повече от две години и привлича изключителен интерес сред публиката в Милано. Още през 2002 г. тя печели наградата "Преми Убу" за най-добра постановка на италианската театрална сцена, а през 2003-та взема наградата "Италгас" за принос в изследване на взаимовръзките между физическата материя и духовността.
« Последна редакция: Март 18, 2006, 01:10:25 am от Horus »

Дъвиан

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #50 -: Март 17, 2006, 11:34:29 am »
Ехх, какво правят хората, а ние...
Дано парите да ги даде за нуждаещите се - тогава ще е голям учен.
« Последна редакция: Март 17, 2006, 11:46:04 am от Дъвиан »

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #51 -: Март 19, 2006, 14:44:38 pm »
Спомнете си за идеята, че всяка планета може да е атом в едно по-голямо цяло. :)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Eon

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #52 -: Март 19, 2006, 14:47:38 pm »
Още едно потвърждение за микро и макро космоса. Както може би вече съм казвал разположението на гигантските структури (разпределение на галактики) наподобява разпределението на материята в живите клетки.


Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #53 -: Март 19, 2006, 14:48:29 pm »
Тук май сме единодушни!  :D
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #54 -: Март 20, 2006, 08:45:05 am »
20 март 2006
Източник: БГНЕС

Японският космически кораб “Хаябуса” предоставя безпрецедентни данни за един от многото астероиди, които преминават близо до Земята.
Данните от мисията показват, че астероидът Итокава е сравнително младо тяло, формирано от сливането на два по-големи обекта. Учените представиха резултатите си на голяма конференция в Хюстън. Мисията дава също и основни насоки как да се предпази Земята от удари от астероиди. “Ако ще се въздейства на обект с опасна за Земята траектория на движение, първо трябва да се знае устройството, както и структурата му”, смята д-р Дон Йеоманс, учен от НАСА, отговарящ за наблюдение на обектите в близост до нашата планета. “Имаме технологията да се справим с тях, но трябва да познаваме врага”, смята той. Тъй като има много повече малки обекти като Итотава, отколкото големи, този астероид е добра цел, добавя ученият. Сред научната общност се води дебат за най-добрия начин да се предотврати удар на астероид в Земята. Предлаганите методи включват изстрелване на ядрени оръжия към приближаващия се обект и детонация на атомна бомба в близост до него, за да се промени курсът му.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #55 -: Март 20, 2006, 11:47:14 am »
астероидът Итокава е сравнително младо тяло, формирано от сливането на два по-големи обекта.

??? За пръв път чувам за такова нещо при астероид
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #56 -: Април 19, 2006, 15:47:07 pm »
На 11 април 2006 година се състоя откриването на нов телескоп в обсерваторията на Харвардския университет. Това е първият в света оптичен телескоп, разработен специално за изследвания в рамките на проекта за търсене на извънземни цивилизации (Search for Extraterrestrial Intelligence, SETI). Изследванията са продължение на започналите през 1960 година наблюдения.

Професор Пол Хоровиц, който вече две десетилетия се занимава с проекта казва: “Търсенето ни е дълга и скучна работа, но резултатът може да стане най-великото откритие в човешката история – събитие, което ще сложи край на културната изолация на Земята, продължила около четири и половина милиарда години”. (Ахахахахах)

Учените са убедени, че лазерните комуникации са точно толкова ефективни за предаване на информация в междузвездните пространства, колкото и радиовълните. Опити да се засекат подобни сигнали с изкуствен произход са правени не веднъж, но Harvard All-Sky Optical SETI Survey е един от най-мащабните проекти. Целта му е да се сканира половината от небесната сфера. В предишни подобни проекти е водено наблюдение на няколко хиляди звезди, а сега се планира да се “следят” няколко десетки милиона.

 

Sky&Telescope съобщава, че проектът се финансира от Планетарното общество в САЩ – независима организация. Стойността му е 400 000 долара, което за изграждането на 1,8-метров телескоп изобщо не е голяма сума. Телескопът разполага с олекотено главно огледало. Ъгловата му резолюция е максимум 2 минути. Основното предназначение на телескопа – регистрация на слаби, бързопроменящи се сигнали с много висока честота. Телескопът позволява да се улавя излъчването само от няколко фотона, което трае едва една милиардна част от секундата.

Възможно е извънземни цивилизации да са избрали именно такива лазерни импулси за предаване на посланията си към събратята си по разум във Вселената, предполагат специалистите. За това има поне две логични обяснения: Първо, импулсът с такава продължителност говори сам по себе си, че е с изкуствен произход. Второ: той ще бъде лесно забележим и открояващ се на фона на излъчването от централната звезда. Днешното технологично ниво на човечеството дори позволява да се излъчват и от нас такива светлинни импулси, които в пъти надвишават яркостта на Слънцето.

 

За регистрирането на подобни сигнали от други цивилизации проф. Хоровиц и екипът му са разработили камера, съдържащата 1 024 фотонни датчика, способни да извършват по 1 милиард измервания в секунда. “Приведено в човешки мащаби, това би се равнявало на прочитането на всички отпечатани в света книги само за една секунда”, отбелязва проф. Хоровиц. От датчиците във фокалната плоскост на телескопа е формиран масив, съответстващ на участък от небесната сфера с размери 1,6х0,2 градуса.

За да се “сканира” небесната сфера в диапазона от +60 до -20 градуса, отделяйки по 1 минута на всеки участък, ще са необходими около 200 ясни нощи. Отчитайки метеорологичните условия в Нова Англия, за изпълнението на програмата ще са нужни 1-2 години. След това се планира цялата серия от експерименти да бъде повторена няколко пъти, за да се натрупат още данни.

В определен етап от програмата се предвижда да се включи и втори аналогичен телескоп, което ще позволи да се намалят “шумовете” и да с повиши цялата чувствителност на системата.


дир.бг
« Последна редакция: Април 19, 2006, 17:07:59 pm от Horus »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #57 -: Април 19, 2006, 15:49:34 pm »
Абе да си наврът телескопите под Земята и там имат много по-голям шанс да ги открият тези сигнали  ;) ;) ;)

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #58 -: Април 19, 2006, 15:51:36 pm »
19/4/2006 12:06
Частната космонавтика бързо руши всички представи за прекалено скъпото удоволствие на собствена космическа техника. Това е тенденцията, накарала компанията Masten Space Systems да направи предложение, с което всеки желаещ може да изведе свой космически апарат само срещу 99 долара.

Програмата "CanSats To Space" ще предлага пускането на завръщащи се космически апарати CanSat, изпълнени във формата на стандартна метална кутия за бира с тегло до 350 г. Апаратите ще стартират от платформата EA 1.0, която гарантира и безопасното им завръщане на Земята. Полетът е по суборбитална траектория. Платформата със спътниците CanSat се издига до височина 100 км, няколко минути се намира в открития космос, а след това се завръща на Земята. Специалистите на Masten Space Systems намират спускаемият апарат и връщат полезният товар на собствениците.

На теория спътниците CanSat могат да решават в космоса различни задачи – да извеждат за кратко любителски телескопи, апарати за дистанционно сондиране на Земята, образци от живи тъкани и т.н. Space Daily съобщава, че платформата осигурява - освен извеждането и завръщането на Земята на спътниците, енергообезпечаването им и предаването на телеметрични данни.

Стойността на един CanSat в началото ще бъде $199, но в последствие цената ще падне до $99. Естествено, има и отстъпки за образователни и научни учреждения – в началото за тях цената ще е $129. Ако товарът на вашия спътник се нуждае от захранване и предаване на телеметрични данни по време на полета, стойността на полета става $250 за килограм полезен товар.

Стартовете на CanSat ще започнат още през 2007 година. През 2008 годината компанията планира да започне извеждане в космоса и на по-тежки апарати.


дир.бг

llara

  • Гост
Re: Астрономия - НОВИНИ
« Отговор #59 -: Април 19, 2006, 16:03:10 pm »
супер и само 99 долара

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27