Автор Тема: Какво е душата/духът  (Прочетена 54490 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен cyber

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 116
Какво е душата/духът
« -: Октомври 27, 2011, 20:59:22 pm »
Моля ли някои да ми обясни какво е това нещо душата. Аз мисля че душата и духът са едно и също нали. В Кибалион пише следното - Вибрацията на Духа е с такава огромна сила и честота, че на практика той е в покой - точно както едно бързовъртящо се колело изглежда неподвижно.
Но как изглежда душата ако може да се опише с нашите понятия за устройството на света. Кръгло или квадратно нещо е? Тези дни просто това не ми излиза от ума и не спирам да го мисля. Душата винаги е във връзка с първоизточника си - Цялото. Тя не може да мисли, а чувства и знае всичко. Всякакви неща намерих в херметичната философия на древен египет. :) Ако някои е чел Кибалион, може да се сети за какво говоря
Ако съм прав прилича на нещо такова - http://store.picbg.net/pubpic/D3/04/808635ce560dd304.jpg

Неактивен вещичка

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 202
  • Виждам те!
    • Уникални подаръци за любими хора
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #1 -: Октомври 27, 2011, 22:07:26 pm »
Какво значение има как изглежда  ;D? Аз я визуализирам като пламък в сърдечна чакра и това ми стига. В крайна сметка тя е аз и аз изразявам нея ;)...
Отсъствието на доказателство не е доказателство за отсъствие!

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #2 -: Октомври 27, 2011, 22:32:21 pm »
Темата е коментирана  доста подробно в

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=35904&st=0

Неактивен cyber

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 116
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #3 -: Октомври 27, 2011, 22:55:44 pm »
Темата е коментирана  доста подробно в

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=35904&st=0

коментирана е, но има доста глупости в темата в калдата. Хората смесват нещата твърде с вярванията си в ангели, демони, таласъми, вампири, абе всичко което им хрумне.

Душата е частица от ЦЯЛОТО. Според мен това е най-правилния отговор. Тя идва от дълбините на хилядолетията.
"ЦЯЛОТО е УМ; Светът е Ментален." Кибалион
Този Принцип е въплъщение на истината, че "Всичко е Ум". Той означава, че ЦЯЛОТО (което е Субстанционалната реалност, лежаща в основата на всички външни явления и прояви, които ние познаваме с имената "Материалния свят", "Феномените на Живота", "Материя", "Енергия"; накратко, всичко това, което е видимо за материалните ни сетива) е ДУХ, който сам по себе си е НЕПОЗНАВАЕМ и НЕОПРЕДЕЛИМ, но който може да се разглежда и да се приеме за УНИВЕРСАЛЕН, БЕЗКРАЕН, ЖИВ УМ. Той обяснява също така, че целият феноменален Свят, или Вселена, е просто едно Ментално творение на ЦЯЛОТО, подчинено на Законите на сътворените неща, и че Светът като цяло и всички негови части, или единици, притежават свое битие в Ума на ЦЯЛОТО, в който Ум ние "живеем, движим се и притежаваме свое битие".  :) :) :)
« Последна редакция: Октомври 27, 2011, 22:56:56 pm от cyber »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #4 -: Октомври 29, 2011, 22:26:02 pm »
  Писал  съм  що  е  то  душа  и  що  е  то  дух,  не  знам  дали  трябва  да  се  повторя  в  тази  тема?
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2011, 10:43:39 am »
Оффф..и аз много го мисля това.И ми е нещо мъгляво и объркано.Но горе-долу си мисля,че душата е част от духа(висшият Аз,който също би могъл да бъде разгледан като своеобразна душа,част от друг по-"голям"дух,висш Аз).Човешката душа,мисля,че е искрицата от висшият Аз(дух) която се въплътява в човешкото тяло.Нещо като мемори стик,който носи цялото инфо за самият висш Аз.Т.е.цялата опитност,преживявания,натрупани способности и т.н.,която се пренася във всяка една отделна инкарнация.И в този ред на мисли,един висш Аз има безброй души,разпръснати навсякъде където е решил да"живее"и да трупа опитност.

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #6 -: Октомври 30, 2011, 11:19:26 am »
Тогава, ако е така, както го казваш, ще излезе, че безсмъртната част от нас не е душата, а духа?

П.П. Това ми напомни нещо, което преди време бях чела, нещо, което не мога да кажа, че разбирам, от човек, който също ми създава смесено усещане...ето го линка:
http://www.spiralata.net/kratko/articles.php?lng=bg&pg=160
 ето и неговия цитат, не мога да кажа, че напълно го разбирам:

"Вие бъркате дух и душа. Това, което нарисувахте – ето, спуска се Духът – висше Съзнание. Какво е това? Не трябва да го разбирате като Монада. Защо - защото Монадата е първоизточникова Същност. Същност, която още няма опит от съществуване в низшите светове, а да не говорим за опит в астралните, ментални и други планове. Тя току-що е слязла долу, за да ги отработва. Ние имаме предвид много високо развита Същност, космическа цивилизация много високо развита в друга Галактика, в която съществуват съвършено други условия за съществуване, отколкото при нас на Земята. И ето, тази Същност – за да познае самата себе си в други условия, спускайки се в различни нива на материята на нашето пространство - астрално, ментално, физическо, Тя започва да формира 12 аспекта на самата себе си. Представете си компютър. Цялата информация в него е записана. Тази изначална информация той хвърля на 12 дискети. И с всяка от тези дискети започва да работи някой. Тоест, постъпва нова информация. Някой нещо мисли – записва една дискета. Друг нещо планира, творчески мисли, на друга дискета друг човек записва. Когато дискетата свърши, когато набере изцяло обема си, бива поставена в компютъра – компютърът е Духът и всичко се хвърля там. Той взема тази информация – тази Същност, тази Душа, продължава своето съществувание по нататък – като астрална личност, а на нейно място той веднага създава в материята на нашето пространство нов самия себе си, но вече с опита на тази Душа и плюс още – вижте, една дискета, втора и т.н. – подали са му тази информация – тя вече ще стане основа – когато се вземе вече новата дискета, тоест нова Душа, нова личност се твори – тя вече ще има не информацията от първата дискета, а с всички тези заработени дела.

Значи Душата е една дванадесета част от духа. Но и Духът и Душата са едно и също – видове енергии.

Разбира се, но те са едно и също по нивото на информативност – това е много важно, защото далеч не винаги между Духа и Душата може да се постави знак на равенство. Защо - защото Духът присъства във всяка Душа само потенциално. Потенциално. И докато Душата не развие за себе си определени фини тела, в това число задължително трябва да бъде развито духовното, тогава тя става индивидуален Дух. Душата, дискетката, - докато не излезе на кръга с множество, множество дискети, знания, опит и прочие, докато не излезе на определено ниво на информация – своята базисна, няма да стане компютър. "


П.П.2: Цялото интервю е интересно, струва си да се прочете, има и за 2012г. и за "умрелите", които считат нас за такива... :)
« Последна редакция: Октомври 30, 2011, 11:40:43 am от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #7 -: Октомври 30, 2011, 11:33:38 am »
Амии..май може и така да се каже.Не,че душата"умира"буквално..просто се"размива"в цялото.т.е.в духа,след като изпълни"предназначението"си.Някъде из езотериката бях прочела едно сравнение което много ми хареса.Беше нещо..,че"Душата е колесницата която ни пренася у дома"или нещо от сорта.. От друга страна...си мисля,че душата може да прекара буквално еони,без да може да се прибере..Скитащата се божествена психея..Което ми звучи напълно логично,защото всичко е въпрос на съзнание и мисъл. 

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2011, 11:40:49 am »
оффф..а тия с техните изчисления,ще ме уморят от смях :lol:..Тва ми е малко като баба Ванга дето казвала,че човек се раждал на Земята 150-160 пъти.. Което си е пълен абсурд,щото ако пожелая ще се родя тук и 1000пъти.Няма лимит и ограничения във нищо.Единствените граници за Духа,са плътностите(вибрациите)които все още не е достигнал.Просто няма как да си памук и да пробиеш бетонна стена за да се интегрираш(т.е.да се слееш)с нея.
« Последна редакция: Октомври 30, 2011, 11:43:10 am от konstantin2007 »

Неактивен cyber

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 116
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #9 -: Октомври 30, 2011, 17:44:34 pm »
Мисля че душа и дух са едно и също нещо. Като ми споменат дух се сещам само за призраци, а всички знаем че призраци не съществуват.
« Последна редакция: Октомври 30, 2011, 17:53:24 pm от cyber »

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #10 -: Октомври 30, 2011, 17:56:00 pm »
Ми не е едно и също.Камъните например имат ли"душа"?А водата?Тя според теб има ли душа?

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #11 -: Октомври 30, 2011, 18:37:56 pm »
Водата има Дух,както и ракията.Всички основни елементи имат заложен себе си Дух от основната материя.Огънят има Дух .Душата в този Свят има съвкупност от Духове в които обитава и нарича тази малка, сложна,високотехнологична ,изградена от основните елементи с Дух от тях,Тяло и то е Храмът в който обитава Душата и,тя влиза там с Божественото Дихание и комуникира посредством Духът на Материята с Всичко, и излиза по сигнал придаван по Материята на Пространството.По този начин Душат се развива и израства до достигане на Духовно ниво и създаване на нов елемент в Духовното единство.
 В момента работи огромен генератор на другия край на Вселената и е насочен насам.Създаден е с цел ускорено развитие,чрез постепенно повишаване на вибрационното поле.Създаден е от нас ,преди милиони години,когато,хората бяха огромна цивилизация достигнала далечни галактики.След първото пускане на генератора,разкъсаха тъканта на Пространството и причиниха огромни катаклизми на много нива.Остатъци от тази цивилизация все още се срещат из галактиката,но много от тях са примитивни.Част от тях намериха Генератора и го активираха отново.Материята са оказа Устойчива и Приспособима и вторият удар не бе фатален ,но при закърпването предния път Материята започна да придобива Съзнание за да не допудне повторно случилото се.С повторното Вслючване започна промяната в Духът на материята и вместо да се образува един колестивен дух в синхрон с планетарните Духове ,започна фрагментация на душата на Земята и реорганизацията и в човешките глави.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #12 -: Октомври 30, 2011, 18:39:07 pm »
  Та  аз  да  попитам?  Каква  енергия  е  информацията  -  никаква,  но  ако  я  разглеждаме  като  катализатор ???  
     Духът  е  част  от  душата,  но  да  зпочнем  отначало!  Монада  "(искрата  в  пламъка"  точка  около  която  се  завихрят  информационни  потоци  в  абсолюта.      
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #13 -: Октомври 30, 2011, 18:52:28 pm »
"Душата е колесницата която ни пренася у дома" или нещо от сорта.. От друга страна...си мисля,че душата може да прекара буквално еони,без да може да се прибере..Скитащата се божествена психея..Което ми звучи напълно логично,защото всичко е въпрос на съзнание и мисъл. 
Взе да става много интересно!
Орис /горе в цитата/ казва, че "тази Душа, продължава своето съществувание по нататък – като астрална личност, а на нейно място той веднага създава в материята на нашето пространство нов самия себе си, но вече с опита на тази Душа и плюс още". konstantin2007, и ти ли това имаш предвид или нещо друго?
И, добре де, все пак възникват два въпроса:
1.Кой се преражда - духът или душата?
2.Може ли душата да стане дух /"дискетата да стане компютър" - както казва Орис/?
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Re: Какво е душата/духът
« Отговор #14 -: Октомври 30, 2011, 18:56:37 pm »
Ми не е едно и също.Камъните например имат ли"душа"?А водата?Тя според теб има ли душа?

Toва, че нямат "душа" не значи, че не съхраняват дадена информация, за която ние не сме дорасли да разчетем /вж. кристалите, колко разнообразна структура съдържат/.

Сега ме подсещаш да дам и определение на думата "душа", касаеща единствено човешкото съзнание и хората:  "  ;D

Това е силата или енергията, задвижваща материалното ни тяло, създавайки му определени съпротивителни сили, които "то"  /тялото + душат/ "... трябва да преодолее за да евоюлира извън телесната си обвивка.

 Което ще рече, че еволюцията ни  не е в "преражданията на хората" , в по-добри, по- чисти и по-бели раси (изкупувайки греховете си) – простотии от класа, създадени от индуизма, а в нещо друго, което се пази в тайна.  ;)

Цитирам нещо от "Доктрините на Блаватска":  - " Камъкът става растение;  растението става  животно; животното става човек;  човекът става дух;  духът  става Бог........съвкупностите от богове се превръщат в съзвездия и планети....и т.н.....докато се стигне до "истинината", която е над всички религии и всичко !!!



 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27