Автор Тема: Създаване на реалността  (Прочетена 59944 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Създаване на реалността
« Отговор #15 -: Юли 19, 2011, 15:13:53 pm »
Точно така sidewinder това е така, отражение е, но дали винаги нашата реалност е обективна? Не съм убеден. Но да оставим изкуство то е една много всеобхватна тема.
мисълта ми беше, че можем да му се доверим и отдадем изцяло, а то от своя страна ще ни ни помогне в нашият стремеж към каквото и да е.
« Последна редакция: Юли 19, 2011, 15:15:21 pm от fishbone »

Неактивен maniax

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 6
Re:Създаване на реалността
« Отговор #16 -: Юли 19, 2011, 18:16:54 pm »
Доколко е реален Светът, който виждаме…доколко нашите възприятия ни дават представа за действителността?

Tъй като ние сме ограничени и зависими от от възприятията ни и от тълкуването на мозъка ни, дали Светът, който си мислим, че виждаме не е просто в главите ни?  Но както се казва в една дзен притча – „ако камъкът е просто в главата ми, защо ме боли, когато се ударя в него? ”Възможно ли Светът да е илюзия и в същото време да е относителна реалност за нас?
Много често хората казват- „не вярвам докато не видя с очите си“. Но реално ли е това, което виждаме и защо сме сигурни, че то е абсолютната реалност? Някои далтонисти например виждат света черно-бял, а в повечето случаи на далтонизъм те не различават зеления и червения цвят(в последните изследвания учените са доказали, че за сметка на зеления и червения цвят далтонистите могат да различават оттенъци на  цветове, които за „нормалновиждащите“ са еднакви). Защо си мислим, че това, което ние виждаме е реалността, а това, което те виждат – не?
А какво ще кажете за „лудите“, който виждат други светове, за халюцинациите, за нещата, който хората виждат при вземане на наркотици и психоделични вещества. Защо тези светове, които те виждат да са по-нереални от това, което ние виждаме?
Не се ли променят просто възприятията?
Казват, че всичко  е в главата им…но не е ли целият Свят в главите ни?
Ние възприемаме света чрез нашите възприятия,  ограничени сме от сетивата си. Нека се опитаме да си представим как ще „изглежда“света, ако ги нямаше сетивата ни – веднага си мислим – ще е студен, тъмен… Но пак се опиваме да го опишем от гледна точка на нашите възприятия – та той може да има и съвсем други показатели – различни от цвят, топлина и т. н., но ние не можем да си го представим. Без нашите сетива Светът ще е нищо за нас…
Сещам се за притчата за слепците, които трябвало да изследват различни части от тялото на слона и после да разкажат какво е слон. Един изследвал опашката, друг хобота, трети ушите и т. н. Накрая всеки от тях разказал съвсем различни неща за слона и всички те били верни…
Така и ние, когато се опитваме да опишем света, го описваме от гледна точка на нашите възприятия и частта, която виждаме, но сме слепи да видим Цялото…

Може би Светът е като бялата Светлина, която отразява всички цветове. Той е нищо, което отразява всичко, субстанция, която съдържа в себе си потенциала на всичко и отразява това, което се „осветява“ с възприятията. Когато възприятията се променят, променя се и светът за нас. Ако в хода на еволюцията човек придобие и други сетива, ще види света по различен начин. Но не света  се променя, той си е същия и сега, променят се само възприятията…

Тук искам да цитирам мнението  по този въпрос на философа  Д. Бъркли

„Ние вярваме в съществуването на предметите само защото ги виждаме и докосваме и те ни се показват чрез възприятията ни. Нашите възприятия обаче са само представи в мозъка ни. Ето така, предметите, които възприемаме посредством възприятията си, не са нищо друго освен едни представи, които не са никъде другаде, а в мозъка ни… Тъй като всичко това съществува единствено в мозъка, то това означава, че ние се заблуждаваме, като си мислим, че Вселената и предметите имат съществувание извън мозъка ни. Следователно, нито едно от заобикалящите ни неща не съществува извън нашия мозък.”

и мнението на Харун Яхя:
„Някои хора приемат, че образите се формират в мозъка, но твърдят, че първоизточниците им са отвън. Те обаче никога не могат да докажат това, защото никой не е в състояние да излезе извън съществуващите в мозъка възприятия. Всеки живее в една разположена в мозъка клетка и никой не може да изпита нещо друго освен това, което му се показва от възприятията му. Следователно, човек никога не може да разбере какво става извън неговите възприятия. Така че да кажем „навън съществува първоизточник“, всъщност би било неоснователно предположение, защото няма нищо, което да бъде представено като доказателство. Нещо повече, дори и отвън да има първоизточници, то тези „първоизточници“ отново ще бъдат видени в мозъка, което означава, че наблюдаващият ще се отнася към формираните в мозъка му образи. Следователно такива твърдения са недопустими, защото хората не са способни да достигнат до „материалните еквиваленти“, които предполагат, че съществуват.
Трябва да отбележим също така, че научното и технологичното развитие не могат да променят нищо, тъй като всяко научно откритие или технологично изобретение става в мозъка на хората и поради тази причина не им помага в достигането на външния свят.“

Тази теза се поддържа от много учени и духовни лица и е много интересна, макар че ми се струва малко крайна. Аз смятам, че светът, който виждаме и съществува и не съществува едновременно. За нас той си е реален, защото е нашия свят и не познаваме друг…Той е като нашият филм, който си гледаме…

Но когато се променят възприятията, човек вижда друго и то също за него си е напълно реално…
А за да се опознае Цялото мисля, че научните изследвания трудно могат да помогнат за това. Защото тайната е в отвъдфизичното…

Интересна е идеята за Холографската Вселена, която обяснява много неща. Холограмата представлява явление, в което всяка една съставна частица съдържа Цялото. Съвременните идеи от най-новите изследвания в квантовата физика и неврофизиологията са, че Вселената е Гигантска Холограма и във всяка нейна част(както и в човека)се съдържа информация за цялото. Тази идея я има и най-древните учения и в будизма – че всеки от нас е  Бог, във всеки от нас има частица от Божественото и ние можем да открием истината за света като опознаем себе си. Тази Божествена част от нас може би е скрита в подсъзнанието. В книгата „Холографската Вселена” на Майкъл Толбот се казва:

„Иначе казано, има данни, които навеждат на мисълта, че нашият свят и всички неща в него – от снежинките до кленовите дървета, от падащите звезди до въртящите се електрони – са също само призрачни образи, прожекции от едно равнище на реалността, което е толкова отвъд нашето, че буквално е отвъд времето и пространството.”

„Не че светът на явленията е повреден, не в ред, лъжлив; не че няма обекти извън нас, на някакво равнище на реалността. Но ако проникнете и се взрете във вселената с една холографска система, ще достигнете до различен възглед, до различна реалност. И тази друга реалност може да обясни неща, които досега оставаха научно необясними: паранормални феномени, синхроничности, очевидното многозначително съвпадение на събития.“
Карл Прибрам

„Прибрам например отбелязва, че когато погледнем някого, образът му в действителност е върху повърхността на нашата ретина. Но все пак ние не възприемаме този човек като съществуващ върху ретината. Ние го възприемаме като съществуващ в „света извън нас“. По същия начин, когато си ударим пръст на крака, усещаме болката в него. Но реално тя не е там. В действителност болката е неврофизиологически процес, който протича някъде в мозъка ни. Как тогава нашият мозък е в състояние да предаде множеството неврофизиологични процеси, проявяващи се като наше преживяване, които са все вътрешни, и да ни подлъже да мислим, че едни са вътрешни, а други са разположени извън границите на нашето сиво вещество?“

В  статия по Дийпак Чопра в списанието SELF-HELP – „Каква е истинската природа на реалността? ” също се разглеждат тези въпроси:

„От векове хората са си задавали въпроси: Ограничен ли съм в рамките на физическото си тяло? Какво представлява природата на нещата?“. Съвременната наука започва да задава същите въпроси. Едно от интересните нейни открития е, че това, което наричаме възприятие, което виждаме, чуваме, докосваме, вкусваме и помирисваме, представлява най-ненадеждното доказателство за природата на нещата. Ние не можем да се уповаваме на сетивата си ни най-малко! Те ни казват, че земята е плоска, че е в покой, че нещата имат определен вкус, мирис, размер и структура.

В реалния свят не съществуват цветове, текстури или миризми. Няма красота, няма грозно. В буквален смисъл. Ние възприемаме всичко това и някъде вътре в себе си създаваме един свят. Всичко се случва някъде вътре в нас.”

И все пак, както мъдро ни учи Кибалион(едно от най-древните херметични учения):

„Въпреки че Всичко е в Цялото, също толкова вярно е, че Цялото е във Всичко.”

„Не забравяйте Божествения парадокс, че макар и Светът да не съществува,  все пак той съществува. Винаги  помнете двата полюса на ИСТИНАТА- Абсолютно и Относителното. Не забравяйте за ПОЛУИСТИНИТЕ. При все това, че Светът е в Безкрайния УМ на Цялото, законите на Света са „железни закони”. Ние живеем в Свят, който макар и относителен, е истински и реален, що се отнася до нашия живот и действия.”
Този голям свят съществува независимо от нас, хората, и стои пред нас като огромна вечна загадка, до

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Създаване на реалността
« Отговор #17 -: Юли 19, 2011, 22:56:29 pm »
Мисля че всички посетители на този форум са запознати с това което си написал.Въпроса е до колко има желание да се извлече ползата от тази информация? И за какво се използва тя? Каквото и да си говорим ,управлението на реалността не е лесна работа,а са малцина тези който са намерили вътрешния си двигател и насочват енергията си в посока която ще им донесе полза.Какво от това че знаем тази информация ,ако не я използваме? Мъдър е този който може,а не който знае.Живота ни е труден, времената напрегнати и масовото мислене е защо да си създавам допълнителни трудности,а отговора на този въпрос е - защото е по трудно да правиш нещата който те правят нещастен, защото имаш енергия когато твориш,а не когато се съобразяваш и защото когато очакваш най доброто ,обикновено го получаваш.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Създаване на реалността
« Отговор #18 -: Юли 19, 2011, 23:29:57 pm »
Сегаашната реалност в която живеем е създадена от  Хитлер. Жалко, но факт.
:lol: :lol: nobody ?
:lol: :lol:Ееее,не нам за"нивото"на форума,ама едно не може да отрече..Все по-яки бисери почнаха да се ръсят.Тангра,прав си за многото еднозначни теми с различно заглавие,ама скуката може да бъде невероятен инициатор :)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Създаване на реалността
« Отговор #19 -: Юли 20, 2011, 01:55:44 am »
Tangra добър опит да се похвалиш ,че и ти си се хванал в работа, но моля те спести си многословието, когато няма какво да кажеш по темата. А тези който не разбират, за всяко нещо си има време,за всеки филм актьори. Дано вашия филм и роля ви харесват.
E, аз поне съм се хванал на работа с труда си, за разлика от някои хора, които продават крадени недоразбрани идеи и фантазии, на шепа заблудени клиенти. Които гръмко наричат "ученици" ...

И за всеки казус се допитваме до вездесъщия форум, явяващ се последна инстанция на човешката мъдрост и универсално вселенско Знание.
 ;D

Значи отначало ставаше въпрос за гръмкото "Създаване на реалността".
А после се оказа, че става въпрос за дисциплина на намерението.
Т.е. чисто и просто, и да не ти се правят лицеви опори, да си правиш редовно нормата на ден.

Спор няма "Създаване на реалността" звучи къде къде по-маркетинговски продаваемо, от думичката, да кажем "дисциплина".

Аз като мога да ида когато си искам до Хаити, какво да си поискам трудно постижимо?
Може би да ида до Луната?  :flag_of_truce:
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Създаване на реалността
« Отговор #20 -: Юли 20, 2011, 08:44:57 am »
Хайде да прегледате темите които съм пуснала в форума и да ми кажете кой теми по точно са с еднакъв смисъл но различно заглавие?Не разбирам ,защо пак се почва старата песен на нов глас.Като за вас това са глупости,като са маркетингова продажба и тн не пишете,не четете и не коментирайте. Аман от здраво мислещи,с нездравословни модели.

Неактивен Mercury

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Re:Създаване на реалността
« Отговор #21 -: Юли 20, 2011, 13:49:36 pm »
За вас не знам, но като попрегледах темата, имам чувството,eses , че може би говориш за Тайната:) Гледали сте филма, предполагам. Много от нещата, които казват там са сходни с това, което казваш ти, eses. Друг е въпроса кой в какво вярва.
 :hi:
"Въображението е по-важно от знанието." Албърт Айнщайн

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Създаване на реалността
« Отговор #22 -: Юли 20, 2011, 14:18:11 pm »
Това което казвам ,се говори на много места,не само в тайната.И всъщност всички които отричат създаването на реалността,явно нямат и представа че го правят,без да осъзнават.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Създаване на реалността
« Отговор #23 -: Юли 20, 2011, 15:09:13 pm »
Можем да въздействаме на реалността, да я манипулираме, да сме част от нея и прочее. Но не можем да създаваме отделна реалност.
Реалност, свят, е имало преди да бъдем ние - някои души са по-стари, други по-млади. Нашата галактика е много по-млада от някои други!
Все едно да кажеш, че ти си направил майка си и баща си...
Скачате от 2ри клас направо в сърдечната хирургия според мен.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Създаване на реалността
« Отговор #24 -: Юли 20, 2011, 15:31:39 pm »
Направо скачат от 2я етаж през прозореца, направо в басейна. Където по една случайност няма вода.
То треби приготовления първо ...
Плувна шапка, тапи за уши и тн ... А и да се научи да плува човек, също. За вода пък да не говорим.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Създаване на реалността
« Отговор #25 -: Юли 20, 2011, 15:32:26 pm »
Да не можем да създадем отделна реалност,това не го твърдя.Твърдя че създаваме собствената си,независимо искаме или не.Въпроса е за съзнателното създаване и как да се превърне в постоянна константа.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Създаване на реалността
« Отговор #26 -: Юли 20, 2011, 15:44:36 pm »
Ще го кажа така:
Според мен е имало и има други същества, много по-стари от нас, които са съществували преди да бъдем създадени ние. -> Следователно реалността, колкото и да и влияем, не е изцяло зависима от нас. Да не говорим за създаване, прекалено егоцентрична идея ми се вижда.
Не отричам, че участваме в реалността и нейната промяна, даваме своя принос, но идеята, че я създаваме я приемам като антибожествена.
Бог създава реалността, не ние - просто мнение :)

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Създаване на реалността
« Отговор #27 -: Юли 20, 2011, 16:07:54 pm »
Явно проблема е в думата създавам.Ако трябва да говоря за абсолютно създаване в което аз съм причината на всяка частица от тази реалност,да прав си,не можем да я създадем.Но не съм си и помисляла дори ,че някой ще приеме толкова буквално тази дума в контекста на темата.Като казвам създавам имам предвид предизвиквам желани събития,състояния,хора,нива на съзнание, в живота си.Това ще рече че избирам съзнателно всекидневно какво искам да изживея.Този избор се проявява като намерение ,което е захранено от вяра и тогава извикването на всички неща който изброих стават реалност.Това имам впредвид под създавам. Като цяло не е трудно,така и така го правим в повечето случай несъзнателно.Трудното идва в потдържането на творчеството.Енергията на извикване на реалността е постоянно в нас,тя е неразделна част от нас,но творчеството изчезва.Искам да кажа ,че  не всеки път имаме възможност да я сътворим такава каквато искаме.И не разбирам как е възможно и как да се стигне до постоянно творческо осъзнато създаване на собствената ни реалност.Чудя се липса на енергия ли е,на осъзнатост,на намерение или на какво е?

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Създаване на реалността
« Отговор #28 -: Юли 20, 2011, 16:39:59 pm »
Значи май май "Създаване на реалността" е всъщност - "Воля и постоянство при съзнателни действия" ? :) Както каза Танграта, с който рядко сме на едно мнение.
От личен опит, според мен проблемите ни са два - страх и мързел.

Неактивен Hound Dog

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 86
Re:Създаване на реалността
« Отговор #29 -: Юли 20, 2011, 16:56:32 pm »
Нямам нищо против тия техники и визуализации, но покрай тях трябва да има и действие. Аз лично намирам време да помечтая и да изпитам какво би било удоволствието, но после ставам и почвам да действам. Помогни си сам да ти помогне Господ. По-малко пиши по форумите, че не е хубаво с толкова книжки да си задръстваш мозъка. Формулата е проста: мечтай - и то не просто да се рееш в облаците, ами да го изпиташ в най-пълна степен. После стани и го направи реалност. Повече действие и ще стане. Ако не стане пробвай пак по друг начин. Заеби тоя ню ейдж. Тая истина хората я знаят от край време. Нищо не става със седене. Да би мирно седяло, не би чудо видяло. Ходи го виж тва чудо.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27