Автор Тема: Данъци ?!  (Прочетена 36716 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Данъци ?!
« Отговор #45 -: Май 28, 2011, 09:40:07 am »
 ;D
Тези паразити май ще се окажат по-умни от "цивилизованите" гражданя?!
Окичени с три ката злато, но ходят мръсни, миризливи, одърпани и врякат за подаяния.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Данъци ?!
« Отговор #46 -: Май 28, 2011, 09:45:26 am »
Четох в един сайт перипетиите на един българин, защитен свидетел, които естествено не е в България, защотото хич няма да е защитен, а вече ще елиминиран от шайката престъпници окупирали управлението на "държавата". Става въпрос за участието на нашите управленци от най-високо ниво, в печатането на фалшива валута. Свидетелят са го покрили германците.
Заключителните думи в изповедта му, перфектно пасват не само за тази тема:

"...Аз всъщност не знам дали трябва да продължавам. Това мисля, че е показателно в каква измислена държава сме живели, живеем и ще продължаваме да живеем и ако не вземем нещата в свои ръце и не изметем всичките тези измислени герои, всичката тази "сволоч", утре нашите деца ще живеят в робство в собствената си родина, без граждански права, закрепостени към този или онзи монополист, в зависимост колко е близък на премиера или президента.

Това, което разказвам може да се случи и се случва само в абсурдната страна наречена "Булгаристан". Всички ние забравихме, че не полицията, армията и администрацията са ни господари, а ние обслужващи, а точно обратно.
Или по друг начин казано, кучетата ни станаха господари."


Затова призовавам да спрем да захранваме кучетата с данъци!

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re:Данъци ?!
« Отговор #47 -: Май 28, 2011, 10:31:55 am »
Никой не ми отговори на този въпрос, който зададох на предната страница:
"Какво правим, ако не си намеря работа или и да си намеря, нямам възможност да заделям средства поради причина, че сме многолюдна фамилия..., а средствата достигат само да си покриваме разходите за облекло, храна и т.н.?"



Личното ми мнение е че парите трябва да се харчат не да се заделят. Като всичко останало около нас това е цикъл, прекъснеш ли го някъде избива. Друг е въпроса да балансираш това което имаш с това което искаш.     

Неактивен Akira_san

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
Re:Данъци ?!
« Отговор #48 -: Май 29, 2011, 17:46:24 pm »
Да, точно така, ние няма нужда да плащаме данъци и други глупости, но преди това трябва да създадем нова система, нов начин на живот, иначе това което ще се случи е хаос и анархия.
Ето защо съм пуснал темите - Таксуваща система- данъци
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,18252.0.html
Thiaoouba Prophecy - Нашата `така наречена` цивилизация
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,18802.0.html

Неактивен amigo7674

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 53
  • Когато държиш чук , всичко ти прилича на пирони...
Re:Данъци ?!
« Отговор #49 -: Май 31, 2011, 11:28:25 am »
Хора,в капиталистическият свят,от две неща не можеш да избягаш - от смъртта и от данъците.Последните винаги вървят нагоре.
Данъците са изискване на монетарната система,за да съществува .Докато съществуват парите в обръщение,данъци ще има.
Всяка държава,може аналогично да се разглежда като едно акционерно дружество - със своето ръководство,персонал,активи и т.н.
Какво е нужно на една фирма,за да съществува?Първо и основно - положителен баланс. Т.е. приходите да надхвърлят разходите.Тогава се получава излишък,който може да се раздели пропорционално на акционерите,в случая населението,или да се използва,за придобиването на нови активи,в случая инвестиции.
Ако фирмата не е рентабилна или конкурентна и продава своите продукти под себестойноста им,тогава тя загива и се очаква фалит.
Горе-долу в България положението е такова,за жалост. :(
Аз не съм икономист и бих желал,ако има хора,които да са запознати с материята по-добре,да ме коригират или допълнят.
Но много полезно и интересно би било,ако някой може да опише,как една губеща фирма може да излезе на печалба при сегашното икономическо положение.
На кои сектори трябва да се обърне внимание?Какви промени трябва да се направят?По какъв начин трябва да се защитават националните интереси и т.н?
И аз като всички не се чувствам добре в момента и мога да изброя десетки причини да избягам със семейството си в чужбина или да натрапвам на останалите своето недоволство.
Но хайде да видим,как според нас може да се помогне не стигнем дъното отново?
Кой какво знае или може да направи,за да се промени положението? :hi:

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Данъци ?!
« Отговор #50 -: Май 31, 2011, 18:06:53 pm »
Икономисти тук има. Аз съм икономист. Всъщност не работя това, но имам завършено такова образование.
Но няма смисъл да обсъждаме.
Темата е за данъците.
Имаше една друга тема "Престъпна система ли е капитализмът?"
Там сме обсъждали повече тези неща.

Тя, страната си се води от икономисти. Сред партиите и властимащите има предостатъчно икономисти. Въпроса не е, че не знаят как (да се оправи).

А иначе как да се помогне?
Ако можеше да се отговори с 2 думи, щеше да се каже:

"Да се продължава инвестирането и развитието в печелившите сектори/отрасли, и да се намалява инвестирането в губещите сектори/отрасли."
И това да се повтаря (като цикъл и изпълнение, не като думи) непрекъснато.

Но няма отговор с 2 думи. Защото всичко е динамична система. Нещо, което е било на загуба 10 години, следващите 10 може да е на супер голяма печалба. И обратно.
Затова се следят тенденциите. Предполага се. Прогнозира се.

Също и има някои отрасли, които са губещи, но пък са необходими в социален план: ЖП транспорт, здравеопазване, национална телевизия.
(националната телевизия би трябвало да е на загуба (по-малко реклами) и да е на субсидия от държавата, но пък да стимулира културата, образованието и тн, с подходящи предавания. Как е точно сега положението, не знам. Отдавна нито гледам тв, нито живея в бг)

Има пък сектори, консумиращи пари, които са не само губещи, ами и изобщо не произвеждат пари: образование, здравеопазване, пенсионери, армия, полиция (като изключим глобите), всякакви социални организации, помощи за безработни, поддържане на паркове и градинки и тн.

Националната банка мисля също не печели пари. А единствено служи на останалите банки и на дръжавата. Нейната основна цел (до колкото помня, отпреди учебниците от преди 15години) е да печата пари, да определя основния лихвен процент, и да дава на банките и на правителството заеми с този процент. И то май не на всички банки, а само на някои. Реално тя не печели нищо от тези заеми, защото основния лихвен процент е доста нисък. А и каквато разлика има, тя пак е държавна собственост.
 (но не съм сигурен, а и тук от форума ще ме линчуват)

Та да се върнем на конкретните начини за подпомагане на икономиката.
Основното, се повтарям:
разширяване на инвестирането в печеливши отрасли и стесняване в губещи.
Но винаги има субективна преценка.
Например образованието реално не дава пари, но пък би могло да мине за силно печеливш отрасъл в дългосрочен план. Защото след 10ина г ще излязат квалифицирани ефективни кадри.
Или пък ако садиш лозя, първите 7г няма никакъв добив. И е на пълна загуба. Едва по-късно идва малко по малко някаква печалба.
Затова и при лозята (мисля има (или поне със сигурност имаше навремето)) субсидии и предпазване от данъци за този 7годишен период.

Или пък има друг отрасъл: наземни телекомуникации, БТК.
За някакъв период правят колосални печалби. (до 2005 да кажем). Дерат кожи, няма алтернативи. Отрасъла е супер печеливш.
Но пък след това има много алтернативи: интернет, мобилни комуникации и тн. И малко по малко никой не ще да ползва БТК и излиза на загуба.

Друго,
вноса и износа.
Например тук в Бг се заформя производство на обувки.
Ти си предприемач да кажем. Ей така, както си, решаваш, взимаш 1,2,3 млн заем от банка, купуваш парцел, строиш фабрика за обувки. Купуваш машини, кожа, наемаш работници. Започваш да правиш обувки и да ги продаваш. На теб ти струват грубо 70лв, а ти ги продаваш по 80. От разликата си плащаш на теб, а и заделяш за бъдещи рискове и т.н.
Китайците, обаче имат фабрика за обувки от 100г насам. На тях същото качество обувки също им струват като себестойност 70лв. Но те 100г са работили, и вече имат много пари в резерв. Те до сега са продавали в БГ обувките си по 100лв. Но сега ти започваш да продаваш своите по 80. И те трябва да направят нещо.
И те правят дъмпинг.
Започват да продават обувките си по 50. Или даже по 40.
И си карат така на загуба 2-3г.
Те имат доста пари, могат да си позволят 2-3г на загуба.
Но какво става с теб. Ти си на границата с парите. Взел си заем, трябва да го плащаш. Нямаш натрупани резерви. Работниците искат пари, доставчиците на гума и кожа искат пари, обувките ти струват 70лв. Няма как да издържиш 2-3г да ги продаваш и ти по 40.
И фалираш. Разпродаваш фабриката и машините на загуба и вместо печеливш бизнес си вътре с 1-2милиона (разлика от продажбата на ползваните машини)
След като те фалират, китайците на спокойствие си правят пак цената 100лв и "пей сърце" (до следващия ентусиаст, който ще прави фабрика за обувки)
И какво би могла да направи държавата?
За целта ползва мита.
Слага на китайските стоки, да кажем 100% мито. Т.е. китайците продават обувките за 40, но на тях се слага 100% мито и те ще са длъжни да ги продават вече за 80, като 40 от тях отиват за мито.
И тогава вече няма да могат да навредят на местните производители.
Разбира се, това не е единствената цел на митата, а само една от многото.

Също, в някои страни (не и в бг) цигарите и спиртните напитки са с астрономически акцизи. Така например бутилка концентриран алкохол е 25$ и нагоре. Бутилка вино е 10$ и нагоре. Цигарите са 5$ и нагоре. И то при пазар, където останалите цени се доближават до българските.
Но правителството е решило да стимулира хората да не си купуват от тези неща, и съответно акциза е по-висок.

и тн и тн.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re:Данъци ?!
« Отговор #51 -: Май 31, 2011, 18:44:15 pm »
 
"Да се продължава инвестирането и развитието в печелившите сектори/отрасли, и да се намалява инвестирането в губещите сектори/отрасли."
 
Там е разковничето, че най-бъгавия отрасъл/сектор е държавния апарат! По малка и по кадърна администрация, моментално ще доведе до ... като икономист може да ги изредиш. Това за образованието не го разбрах, хем на дава пари пък след години влизаш в някой си форум и казваш "аз съм икономист и ако се направи еди какво си" !! Не знам да има банка която да не печеливша !       

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Данъци ?!
« Отговор #52 -: Май 31, 2011, 19:39:17 pm »
Какво толкова не разбра за образованието?
Не дава пари директно. Но пък дава косвено!
Т.е. учениците не плащат за да учат в училище. (с изключение на университетите)
Но пък образованите хора има шанс да донесат пари (и не само пари) на държавата в бъдещето.

А за БНБ
нямам нищо против и да печели. Например може да започнем с това, да ми кажеш какво печели и от кого. За да видим по-конкретно нещата.

Ето ти сайта на БНБ:
http://www.bnb.bg/

Прочети го целия, 3 пъти.
След това ако имаш конкретни въпроси, питай.
Иначе ще е издевателство с моето време да го правя аз.

едит:
Ето, също специално внимание може да обърнеш на годишния отчет за БНБ за 2010:
http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/anual_report_2010_bg.pdf

Прочети го и него.
Например страница 94 е "Изпълнение на бюджета на БНБ"
страница 106:
Цитат

Приложения към консолидирания финансов отчет
1. Организация и дейност
Българската народна банка (банката) е 100% собственост на българската държа-
ва
и е централна банка на Република България.
Дейността є се регулира от ЗБНБ,
в сила от 10 юни 1997 г.
В съответствие с този закон основните дейности на банката могат да се обоб-
щят, както следва:
• поддържа ценовата стабилност чрез осигуряване стабилността на нацио-
налната валута;
• притежава изключителното право да емитира банкноти и монети;
• регулира и осъществява надзор върху дейността на другите банки в страна-
та с оглед поддържане стабилността на банковата система;
• съдейства за създаване и функциониране на ефективни платежни системи и
осигуряване на надзор върху тях;
• банката не може да предоставя кредити на държавата или на държавни ин-
ституции освен кредити за сметка на покупки на СПТ от МВФ съгласно опре-
делени от закона условия;
• банката не може да предоставя кредити на банки освен при възникване на
ликвиден риск, засягащ стабилността на банковата система;
• банката не може да търгува български държавни ценни книжа;
• банката не може да емитира български левове над размера на левовия еквива-
лент на брутните международни валутни резерви;
• при договорени с министъра на финансите условия банката действа като
агент по държавни дългове или по дългове, гарантирани от държавата;
• банката е официален депозитар на държавни ценни книжа.
Управителният съвет на БНБ прие на 12 април 2011 г. консолидирания финансов
отчет, представен на страници 97–130.

Страница 113:
Цитат
з) Политика за разпределение на печалбата от дейността на банката
Политиката на банката за разпределение на печалбата от дейността є се
определя съгласно изискванията на ЗБНБ. С решение на УС на БНБ са приети
„Вътрешни правила за финансови отчети и счетоводна политика на БНБ“, в сила
от 1 януари 2007 г., в съответствие с чл. 36, ал. 1 и 2 от ЗБНБ. Съгласно тези
правила банката отнася в специални резерви нереализираните печалби и загуби,
възникнали от преоценката на активи и пасиви, деноминирани в чуждестранна
валута или злато. Съгласно изискванията на чл. 8, ал. 2 от ЗБНБ банката от-
числява 25% от годишното превишение на приходите над разходите във фонд
„Резервен“.
Съгласно чл. 8, ал. 3 от ЗБНБ след отчисляване за фонд „Резервен“
банката може да създава специален резерв за покриване на загуби от пазарен
риск и други резерви по решение на Управителния съвет.
След заделяне на резер-
ви съгласно ЗБНБ банката предвижда остатъка за вноска в държавния бюджет.

Разпределението на превишението на приходите над разходите е представено
в приложение 23.
« Последна редакция: Май 31, 2011, 19:58:26 pm от Tangrata_ »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен morcikul

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 173
Re:Данъци ?!
« Отговор #53 -: Май 31, 2011, 23:00:07 pm »
Ние сме част от "цикъл" и той не започва от нас, за което даваме пари директно чрез данъците си. 
Относно БНБ случайно да си съсобственик след като си част от държавата и да взимаш дивиденти от това, а тя е 100 % държавна ?!
 
 

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Данъци ?!
« Отговор #54 -: Юни 01, 2011, 07:49:46 am »
Не разбирам въпроса ти ...
Има много държавни предприятия, но от нито едно не взимам нито аз, нито който и да е дивиденти.
Парите отиват в държавния бюджет.
На същото място, където отиват и данъците.
Т.е. дали едни пари ще са взети от теб от данъци, или ще се спечелени от държавно предприятие е горе долу все тая.

Наистина не разбирам какво искаш да кажеш ...
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Данъци ?!
« Отговор #55 -: Юни 01, 2011, 08:57:56 am »
Къде са ми данъците?
Част 1
Военна подготовка в училище


"Днес бих искал да обявя началото на нова рубрика “Къде са ми данъците?”. Тя ще осветява изключителни по плиткоумие, наглост и размери закони, които разпределят парите, които държавата ни отнема. Статиите ще показват какво правят(и смятат да правят) държавните администратори с честно заработените ни пари. Защо го правят. Има ли полза от това(надявам се на дебат).

Това, което ми се ще да обсъдим днес е планът на депутатите ни да похарчат още една значима част от данъците ни за завръщане на лагерите с военна подготовка за учениците. Текстовете ще бъдат внесени през март, все още имаме време. Това ще бъде като част от закона за резерва на силите от системата за национална сигурност. С него ще върнат и резервът на армията.

В какво се състои всичко? Искам да цитирам 19min.bg:

“По думите на жълтия депутат Станимир Илчев от НДСВ  идеята е чрез армейското обучение групи от населението, включително младежта да се поддържат в готовност за военни действия.”,”Законът има за цел да подготви за военни действия и учениците.”.

Да подготви за военни действия учениците? Какво!?!?!?

Ето още какво предвижда законът:

    * На запасняците ще се плаща минимална работна заплата.
    * Премии за активност, повишения в чин.
    * Агитиране на младежта и увеличаване на интереса към професионална военна служба.
    * Финансиране на специални инструктори, които ще примамват младежите към военна служба.
    * Част от структурите на МВР минават към запасняците(разузнаване и контраразузнаване).
    * Кметовете и областните управители ще разполагат със звена от платени доброволци които да помагат при природни бедствия.

Да кажем, че бих предпочел съществуващите хрантутници вместо да набиват крак по плаца, да помагат при природни бедствия и да строят магистрали, мостове, метро(о добра идея). Да помагат при природни бедствия. Да участват в обществено полезни мероприятия. Да залесяват и помагат при опазване на горския масив. Има още куп полезни неща, които тия хора могат да правят, да доставят реални публични блага и да си заслужават заплатата. А не да бъдат платени частни главорези, инструмент на правителството ни и пушечно месо за мисии на НАТО в чужбина. Защото предполагам, че числеността на българските войници в чужбина ще се увеличи драматично веднъж гласувана положително и вкарана в действие тази програма. Но да наемаме нови? Не ни ли стига, че от 25,4 милиарда лева бюджет заделяме 5,383 милиарда за пенсии и 1,322 милиарда за “Отбрана”, че и да увеличаваме тия разходи..?!

Да загърбим подкрепата за образованието(Фонд научни изследвания: 60 милиона лева) за сметка на военщината!? Да взимаме пари от честно трудещия се човек доставящ реални стоки и услуги, за да ги сложим в ръцете на хора, чието единствено достоинство е униформата и пушката, всички платени от първия? Да им дадем безплатни апартаменти, небивали привилегии и още куп неща, за какво?

Надявам се, че този и още други малоумни закони и законопроекти ще стреснат българина и той ще осъзнае, че е време за реална промяна. Промяна от вътре."
http://blog.sepuko.org/?p=450

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Данъци ?!
« Отговор #56 -: Юни 01, 2011, 08:58:59 am »
Къде са ми данъците?
Част 2
Държавна издръжка на политически партии


"Тази част от рубриката засяга една част от разходването на държавния бюджет, която ми е напълно непонятна, като предназначение. Това е заделянето на средства от бюджета за издръжка на политическите партии.

На 14 декември 2008-а, на първо четене беше приет текст за издръжката на политическите партии в България, който осигурява субсидия в размер на 5% от минималната заплата за всеки спечелен глас на изборите. Това са 12 лв. при 240 лв. минимална заплата. В България има 2.5 милиона пенсионери, които гласуват независимо от обстоятелствата. Сега аз не обсъждам качеството на вота им, а само бюджетния ефект. Те на практика даряват на организациите по около 10% от една средна пенсия. За правото да гласуват. Перверзия? За вас не знам, за мен-определено.

Финансирането на партиите от юридически лица(фирми) е забранено с новия закон. За сметка на това пък фондации и сдружения могат да правят дарения. Интересно, дали това ще създаде поток на пари от фирми към фондации и сдружения, които от своя страна да финансират партии. Ей така, за да не се свързва името на фирми с порочна известност, с дадени партии.

Още нещо ми е интересно на мен. Как се оправдава нуждата от тези пари? Нима партиите не се финансират, така и така, от частни лица и(вече) фондации и сдружения, нима депутатите не получават заплати от нашите данъци, нима държавата вече не им отпуска достатъчно, като сграден фонд в идеалните центрове на градовете, за политически представителства..? Както и други придобивки също така…

Дали това ще пресече купуването на гласове? Съмнявам се, по-скоро ще увеличи измамите в избирателните комисии и броя на фалшивите бюлетини ще нарасне.

Аз за сметка на това имам една чудесна алтернатива. Закон, който забранява държавната субсидия за политическите партии. Нека правят всичко с идеална цел, а не с финансов мотив. А какво ще кажете за закон, според който гласуването се стимулира финансово? Нека всеки гражданин гласувал на избори за евро и парламентарни(но само ако са 2 в 1) избори получи 100 лв. необлагаем стимул. Така ще пресечем и престъпната практика да се купуват гласове, а и хората ще намерят смисъл да ходят до урните, пък ако ще и бяла бюлетина да пускат. Звучи забавно и хубаво, нали?

Щеше да е, ако не трябваше да мислим откъде ще дойдат тези пари. От нашите джобове, дами и господа, от нашите данъци, от ДДС, от такси и акцизи, данък върху дохода ни и така нататък.  Към настоящия момент, от тези честно заработени от нас пари огромна част отиват в корупционни схеми и в публично известни бюджетни пера без които ние всички можем! Та за настоящия ДДС скандал мълвят, че бил в размери на близо 1 милиард лева. Аз с цялото си сърце се надявам това да не е така. Защото това би означавало, че на всеки похарчен лев, аз съм давал по 2,5 стотинки в джоба на престъпници. Не мислите ли, че вече даваме достатъчно? Че и финансиране на партиите!?

Ние можем без държавно финансиране на политическите партии. Както и партиите могат без това финансиране. Имаме ли волята?"
http://blog.sepuko.org/?p=458

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Данъци ?!
« Отговор #57 -: Юни 01, 2011, 08:59:47 am »
Къде са ми данъците?
Част 3
Планът “Станишев”


Защо това, което иначе се смята от хората за изключително важно, всъщност вреди? Защо създаването на публични блага всъщност ограбва “широката публика”?
Защо планът “Станишев” за предоставяне на пари от нашия собствен джоб и предназначен да подобри ликвидността на кердитния пазар, всъщност подсигурява задълбочаване на финансовата криза? Разумно ли е във време на криза да се увеличават бюджетните разходи, за да се “засили” икономиката?

Когато държавата стимулира даден отрасъл или дори отделен икономически агент тя създава условия на некачествена конкуренция. Защо? Защото в повечето случаи потребността от услугите/продуктите на сектора или агента е определена политически, а не пазарно. Има и сложни казуси, като земеделие, животновъдство, млекопроизводство, при които на практика се създават продукти от първа необходимост. В момента в България това производство е тотално неефективно (много слаба конкурентност и в цена, и в качество) и при наличие на по-евтини вносни продукти със същото качество, оценката изглежда е политическа. На практика хлябът, който си купуваме, е реално по-скъп от покупната му цена, тъй като останалото го даваме под форма на данъчно перо субсидии за земеделието…
Тютюнодобивът от друга страна е производство, което създава единствено и само диспродукт, който влече и редица вторични ефекти. Натоварва здравната система и отнема ценни земеделски площи и прясна вода. Субсидии в този сектор са паразитни.
Забележете, че в крайна сметка говоря не за данъчни облекчения или законодателни стимули, а за преки плащания от бюджета. Всичко това е само, за да разгреем малко и да помислим по-нататък. В парламента се приемат закони, които действат в наш ущърб. Нужно е обаче да се отървем от насажданото популярно мнение, че бюджетът е сложен за разбиране и обосновката за разходите е по-сложна от нашия мозък.

Това върху което в крайна сметка искам да помислим днес е планът “Станишев” за предоставяне на 500 милиона лева от нашите данъци на Българската банка за развитие за повишаване ликвидността на кредитния пазар.
Какво изобщо е ликвидност? Ликвидността е качество на активите. Ликвидни са активите, които могат да се продадат бързо, лесно и с минимална загуба на стойност. Най-високо ликвидни са парите. След тях са други активи, като ценни книжа, ресурси, стоки.
На българския кредитен пазар липсват пари. Защо? Защото тук нямаме независима банкова система и разчитаме на клонове на чужди банки. Тъй като чуждите банки направиха изключително неуспешни инвестиции, те изгубиха огромна част от стойността и ликвидността си. Те всячески се опитват да спасят централите си, препращайки потоци от свежи пари, за да повишат тази ликвидност. Така на Българския пазар ликвидността спада. Банките стават все по-колебливи в отпускането на кредити, било то ипотечни или потребителски. Липсата на кредитиране спъва инвестициите на фирмите. Пазарът става песимистичен. Песимизмът засяга и потребителите, които купуват по-малко. Това прекъсва растежа на цените и ги бута надолу.
Какво става с кредитите обаче? За разлика от спада на цените на потребителските стоки и съответно печалбите, главницата на кредитите винаги ще си остане една и съща. Но с модерните условия на кредитиране, банките си запазват правото да променят(увеличават) текущата лихва. Ние знаем, че при реалната икономика цените са гъвкави само нагоре. Лихвите растат. Предприемачите трябва да предприемат серия от действия по икономисване на ресурси, за да задържат бизнеса си. Част от тях са и освобождаване на работници.

Държавата вижда всичко това. Естествено реакцията е политическа, а не рационална. Управляващата коалиция обявява мерки, които не са популярни за нито един икономист, но звучат привлекателно на широките маси. Защото критичността и аналитичността са на ниско ниво. Реакцията се изрази в отпускането на тези 500 милиона лева с изключително ниска лихва на разположението на българските банки с очакването те да почнат да отпускат по-нисколихвени кредити (потребителски, ипотечни, търговски) при по-свободни условия и по този начин да повиши оптимизма на пазара. Това естествено не води до търсения резултат. Естествено е, тъй като човешката психика е инертна и когато се очаква реакция от големи маси хора, бърза реакция (повишаване на оптимизма) не може да има. В резултат пазарът ще продължи да се свива, цените ще продължат да падат, а печалбите на банките ще се повишат заради нисколихвения, кредит който им се дава. От нашия джоб. А вие да видяхте реклама на кредити с падащи лихви?

Освен ако не се случи друг сценарий. Изкуственото създаване на ликвидност може да обезцени нашите пари. Не с много, но достатъчно да засили нашите тревоги и песимизъм. Това би имало пагубен ефект за бизнеса на много хора. Както и за заетостта на много хора.

Много от решенията на нашето правителство всъщност граничат с държавна измяна. Тоест, ние не сме ги определили като такива, само заради слабото ни умение да анализираме последиците от законодателните инициативи на правителството. Тези пари изобщо не трябваше да бъдат предоставяни на търговските банки. Предоставяме печалба на тези финансови институции за сметка на парите, предназначени за публични услуги. Държавата взима от гражданите си, които имат нисък стандарт и са най-бедни в Европа, за да облагодетелства частни компании.

Но вие как мислите, ако заради действия, които могат да ни потопят в мрака на средновековието отново, дали трябва да търпим правителството? Дали трябва да се стигне до там, за да действаме? Ще решим… Информация, воля и кураж. Търсете много от първото, за да придобиете второто и третото. На добър час."
http://blog.sepuko.org/?p=484

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Данъци ?!
« Отговор #58 -: Юни 01, 2011, 13:06:44 pm »
Цитат
Българската народна банка (банката) е 100% собственост на българската държа-
ва и е централна банка на Република България.
Защо ми го удебелявате това и ми слагате и цветни шрифтове?!
Това означава, че сградата е на държавата...

Всички емитирани банкноти от БНБ са задължения/кредити.
Задълженията на БНБ са всички банкноти и монети в обръщение.

Цитат
ЗАКОН ЗА БНБ

Чл. 2 (5)Българската народна банка има изключителното право да емитира банкно-

ти и монети в страната.

(6) Българската народна банка регулира и осъществява надзор върху дейност-

та на другите банки в страната с оглед поддържане стабилността на банковата

система и защита интересите на вложителите.

 

Чл. 7. Основният капитал на Българската народна банка е 20 милиона лева.

 

Чл. 25 (6) (Нова – ДВ, бр. 10 от 2005 г.) При продажба на банкноти и монети управи-

телният съвет може да определи цена, различна от номиналната стойност.

 

Чл. 28. (1) Общата сума на паричните задължения на Българската народна

банка не може да превишава левовия еквивалент на брутния международен валу-

тен резерв, като левовият еквивалент се определя на основата на официалния

валутен курс на лева към германската марка съгласно чл. 29.

(2) Общата сума на паричните задължения на Българската народна банка

включва:

1. всички банкноти и монети в обращение, емитирани от Българската народна

банка;

2. салдата по сметки, притежавани от други лица в Българската народна банка,

 

с изключение на сметките на Международния валутен фонд.

Чл. 43. (Изм. – ДВ, бр. 10 от 2005 г.) (1) Българската народна банка действа

като фискален агент и депозитар на държавата въз основа на сключени договори

и при пазарни условия и цени на услугите.

3. действа като агент по държавни дългове и по дългове, гарантирани от

държавата;

 

Чл. 44. (Изм. – ДВ, бр. 10 от 2005 г.) При упражняване на правомощията и

изпълнение на задълженията си по този закон Българската народна банка, упра-

вителят и членовете на управителния съвет са независими и нямат право да искат

или да приемат указания на Министерския съвет и на други органи и институции.

Министерският съвет и другите органи и институции нямат право да дават указа-

ния на Българската народна банка, на управителя или членовете на управителния

съвет.

 

Чл. 45. (Изм. – ДВ, бр. 10 от 2005 г.) (1) Българската народна банка не може

да предоставя кредити и гаранции под каквато и да е форма, включително чрез

придобиване на дългови инструменти, на Министерския съвет, на общините,

както и на други държавни и общински институции, организации и предприятия.

(3) Българската народна банка може да предоставя кредити на държавата за

сметка на покупки на специални права на тираж от Международния валутен

фонд, предоставени от управителния съвет при следните условия:

1. решението на управителния съвет да е взето не по-късно от 7 дни след дата-

та на съответната покупка на специални права на тираж от Международния валу-

тен фонд;

 

§ 11. В Закона за устройството на държавния бюджет (ДВ, бр. 67 от 1996 г.) се

правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 3 се създава ал. 5:

„(5) Българската народна банка може да предоставя кредити на държавния

бюджет при условия и по ред, определени в Закона за Българската народна

банка.“

Каквото е ФЕД за САЩ, такова е и БНБ за нас.
Онези имат многобройно население, армия у дю и пак и са има превзели монетарната система.

Самонадеяно е да се мисли по презумпция, че нашата не е.
Същото си е и тука.
« Последна редакция: Юни 01, 2011, 13:08:16 pm от P.E.A.C.E. »

Неактивен amigo7674

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 53
  • Когато държиш чук , всичко ти прилича на пирони...
Re:Данъци ?!
« Отговор #59 -: Юни 01, 2011, 15:47:48 pm »
"Каквото е ФЕД за САЩ, такова е и БНБ за нас."
ФЕД е частна еврейска банка,която работи по собствени правила и закони.
В "Духът на времето" много добре е обяснено.
Аз също имам съмнежи,че БНБ е държавна - на хартия може би,но в действителност друга май ще излезе истината... :bomb:
Между другото благодарско на Танграта и на Гален за постовете - много истина в малко думи... :yes:

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27