Автор Тема: Проблем с времето  (Прочетена 56086 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Дъвиан

  • Гост
Отг: Проблем с времето
« Отговор #30 -: Юни 27, 2006, 23:34:04 pm »
Сещаш се за източната мисъл, че човек не може да се потопи в една и съща река 2 пъти. Всичко тече, всичко се променя

Малко тактическо уточнение - максимите са на философа Хераклит.

Иначе съм съгласен с Neven и Cenestelle. Както казва един човек - което не го знаем, не значи че не съществува. Времето е безкрайно, да ви кажа. За мен времето е абстрактна величина и не знам кой може да отговори на въпроса - Как се е появило времето? Каква е същността му? По какво определяме, че времето е крайно, всъщност. Според мен въпроса за времето се съотнася до въпроса за безкрайността на Вселената и на нашия свят.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Проблем с времето
« Отговор #31 -: Юни 28, 2006, 09:51:30 am »


Път,време и скорост са величини,които не зависят една от друга.
Контрола на личното време е нещо,което всеки трябва да усвои,поради простата причина,че увеличава своето КПД,разбира се в интелектуалната сфера.
Били са независещи една от друга величини по Нютоново време.
Тъй като времето е просто още една ос на пространството,ти се движиш и през него.Колкото по-бавно се движиш в основните три измерения,толкова по-бързо препускаш през времето.А контрола на личното време е нещо като превключване на скорости и ограничаване на този поток
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: Проблем с времето
« Отговор #32 -: Юни 28, 2006, 10:26:07 am »
Били са независещи една от друга величини по Нютоново време.
Тъй като времето е просто още една ос на пространството,ти се движиш и през него.Колкото по-бавно се движиш в основните три измерения,толкова по-бързо препускаш през времето.А контрола на личното време е нещо като превключване на скорости и ограничаване на този поток
уфф и тук стигаме до фундаменталното доказателство и обяснение на явлението, човек може със силата на волята си да променя пространството, въпреки законите на физиката, значи може и времето, като връзката пространство-време е такава, че промяната в едната величина води до промяна в другата
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Проблем с времето
« Отговор #33 -: Юни 28, 2006, 11:02:33 am »
Доста неща изобщо не вдявам по тази тема, щото сигурно съм в някакво...безвремие. И все пак, вашият коментар по следното твърдение: денонощието вече не е 24часа, а 18ч(примерно) като продължителност. Сиреч  24-те часа протичат с продължителността на 18ч.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Проблем с времето
« Отговор #34 -: Юни 28, 2006, 11:49:15 am »
Да.Пак изтичат 24 часа,но по-бързо.Часовникът е най-тъпата измислица на човек
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Oberon

  • Гост
Отг: Проблем с времето
« Отговор #35 -: Юни 28, 2006, 12:24:54 pm »
Мисля че Невена е луда:)

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Отг: Проблем с времето
« Отговор #36 -: Юни 28, 2006, 12:30:35 pm »
Ами нали това се опитвам да ви кажа бе ,хора! 24 часа текат.Но продължителността им е като на 18ч.Всички вече го усещат ,даже и децата! Убедена съм , че има и доказателства.Хей, айде ,знаещите изровете нещо по този въпрос.Знам ,че можете ,а! :)
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Antonium

  • Гост
Отг: Проблем с времето
« Отговор #37 -: Юни 28, 2006, 12:52:18 pm »
Абе не че се намесвам в този спор, но какво прави този разказ в отдела - Космос и Технологии/Астрономия и Астрофизиката, предлагам да се създаде душевните терзания на Н....., отделно имам съмнения в съботирането на форума от тази личност Н..... с изказвания и после седи и гледа  и не вярвя на ушите си как се връзваме >:(

Неактивен ssass

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 71
  • Днес ще го докажа,а утре ще го опровергая
Отг: Проблем с времето
« Отговор #38 -: Юни 28, 2006, 15:38:59 pm »
Дотук разбрах, че за теб времето не съществува,НО е антипод на вечността, която сигурно също не съществува.
Противоречиво нали?



Да кажа ли отново, че тази част от поста ти за мен е несъстоятелна или пак ще се засегнеш?
И накрая - Защо път,време и скорост са величини,които не зависят една от друга?
Не получих отговор от теб засега.
Не се засягам лесно.Ако имах нужда от отговора,щях да следвам физика.Направи си труда и вземи отвори учебниците по физика за средно образование и там ще го прочетеш.Уви,доказателство не са приложили.



Има три... какво? Какво са тия трите дето ги има?


Три подхода,чрез които да се разглежда дадено събитие или обект и най-удачно е да се използват и трите.
Разбира се всичко започва от религията,пречупва се през призмата на философа и чак след това стига до науката,която го отхвърля или доказва и възстановява неговия статут на общовалидно.

Не случайно едни от най-великите умове ,живяли в зората на цивилизацията,са вярващи,философи и учени в едно.
« Последна редакция: Юни 28, 2006, 16:00:51 pm от ssass »
Хаоса за едни е ред за други. „Summa sedes non capit duos.“ "Homo proponit, sed dei disponit." Пиян,

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: Проблем с времето
« Отговор #39 -: Юни 29, 2006, 02:40:17 am »
Само да вметна и аз нещо специално за скептиците. Това забързване на времето, за което стана въпрос по-нагоре е в резултат приближаващия край на епохата, в която живеем и началото на един нов революционен (еволюционен) етап от развитието на човечеството. Това изменение на времето е просто следствие от приближаващите събития. Толкоз от мен. Поздрави. ;)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: Проблем с времето
« Отговор #40 -: Юни 29, 2006, 03:25:20 am »
Питай, повечето от съфорумците ще го обяснят по-добре. Няма смисъл да се впускам в обяснения, защото така или иначе ти няма да ме възприемеш на сериозно.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Проблем с Legionnaire
« Отговор #41 -: Юни 29, 2006, 17:32:51 pm »
Не мога да разбера каква е причината някой изпразнен от позитивно съдържание самохвалко да разрушава цялата дискусия в тази толкова фундаментална тема. Поздравления, Legionnaire! - заради теб се повлече една вълна от противоречия и вече пети лист чета глупости, подпалени от взаимните желания за отбраняване на едно или друго его! Мога да разбера скептицизма ти, желанието ти за твърда, доказана и сведена до способността на човешкото малумие да приема, наУка - ти имаш право да изповядваш този път и да държиш затворено съзнанието си за други пътища. Но саботирането на останалите пътища за мен си остава неразбираемо или, по-точно - непростимо; достатъчно основание да бъдеш изхвърлен. Доста ми е тъжно, когато видя посетители в нашия форум (влизането тук принципно би трябвало да бъде заявка за търсене на един вид алтернативна истина - такъв е форумът, за разлика от форумите на Министерски съвет или на БАН :P ), които посетители влагат цялата си енергия в това да демонстрират грешките на останалите и да принизяват техните опити за принос. Ако ти искаш лабораторно проверени доказателства, иди в някоя американска образователна програма и не се занимавай с нас! В противен случай, очакваме от теб да ни споделяш своите възгледи и няма да те питаме за никакви доказателства - такъв е нашият подход.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Проблем с времето
« Отговор #42 -: Юни 29, 2006, 17:56:30 pm »
"ВРЕМЕТО Е ПРОСТРАНСТВО" - каза един мой приятел веднъж и това много силно ме впечатли. Времето наистина е едно пространство - измеримост, както измеримости са трите оси на видимия свят. Времето не е линейно и еднопосочно - това веднага се усеща, когато напуснем триизмерността. Вземете един роман например - вземете книгата и разлистете страниците й. Книгата като вещ е триизмерна, но като съдържание надхвърля много трите измерения и в зависимост от таланта на автора си, може да достигне до много степени над предела на третото измерение. Но за нашия пример нека се откажем от въпросите на духа, който може би е въплътен в текста на тази книга и който идва на живот в нашия читателски свят винаги, щом го докоснем. Да вземем най-простото - формалния текст: можете да го изчетете линейно, от началото през страниците до края, но можете също така да го четете и безразборно. Например, можете да прескочите от средата на втора глава директно в края на осма; това е времеви скок. Такъв скок е възможен, защото текстът на книгата е от естеството да надхвърля третото измерение, където линейният и еднопосочен принцип господства над времето. Това свойство на обектите, които не са триизмерни, писателите разбраха в края на ХІХ век и започнаха да пишат модерните романи. В тях времето вече не течеше еднопосочно, разказът не следваше хронология, а започна да се разлива като психически вълни и да опира директно в метафизиката. Така словото започна да си спомня едни забравяни от древността свойства, които не бяха чужди на нито един свещен химн на посветените. Днес вече наблюдаваме демонстрация на това свойство във всички съвременни изкуства, в електронната интерактивна среда, в мултимедията и дори в живописта - вградена върху двуизмерната плоскост, живописта може да надхвърля триизмерната видимост. В ренесанса са знаели доста неща в тая посока.

Времето не е механично. То не е създадено от часове, разделени на брой минути, то не е дори лунните и слънчеви цикли около Земята. Времето е движение, процес. Богатият интелектуален живот предполага множества операции, всяка от които отваря времеви обем; смислов обем; обем от времепространствена вместеност. Скучаещият, обратно, гледа в една точка на тавана и при него нищо не се случва, време не тече. Медитиращият от своя страна, когато навлезе в дълбока медитация, привидно прилича на скучаещия - твърдят, че при него нищо не се случвало. Когато се заемат с медитация обаче осъзнават, че в "заспалото" състояние на медитацията всъщност пребивава една неимоверна будност - всяко тупване на сърцето е грохот, ознаменуващ ери... Сякаш медитиращият е отминал делеч отвъд ускоренията на бързащия интелектуален тип. Когато навлязат обаче и в най-дълбоките нива на медитация установяват, че вече няма съществуване, няма среда, следователно няма две точки, които да се движат една спрямо друга; няма процес, значи няма и време: навлезли сме във Вечността...

Днешната епоха се ускорява. Причините за това са няколко. Хората като цяло са покачили своята оперативна интелигентност и това им позволява да вместят много повече операции в живота си, отколкото е било допустимо преди. Освен това, самият живот неимоверно се е усложнил и особено в градовете експлоатацията на човека е взела връх - от вас се изисква да дадете максимум от вашата кръв в работното ви време. Така хората се отдават на една невротизирана забързаност. Заедно с това вибрацията на Земята се променя; качваме се на по-високо енергийно ниво, поради което не след дълго ще се окаже, че вече (поне някои от нас) не пребивават точно и само в триизмеримостта. Всъщност човекът винаги е пребивавал и в много други пространства освен в легално потвърденото от науката, но сега предстои това да бъде забелязано и от онези, които се противят. Така времето ще се напласти още повече, ще започнат да текат паралелно няколко линии на време, ще започнат да текат в различни посоки и ще започнат да се усукват. А както казахме горе, над третото измерение времето става напълно дифузно, безлинейно; можеш да скочиш от средата на втора глава директно в края на осма, или да се върнеш на заглавието.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Отг: Проблем с времето
« Отговор #43 -: Юни 29, 2006, 18:42:53 pm »
Това дали си писал същото като мен или не, Legionnaire, не е част от темата и неговото изтъкване може да се свърже единствено с егоистичното ти желание да демонстрираш, че си прав. Такива стремежи отхвърлям и въпреки, че нанесе достатъчно опустошения в дискусиите ни, все пак ще ти отговоря на въпроса - той не е маловажен.

Времето от часовника и от календара не е съществувало преди появата на човека и ще изчезне веднага, когато човекът изчезне. Нещо повече - времето от  часовника и от календара не съществува дори сега, а вместо него има само една заблуда, че в момента е 18:06 и обществото ме задължава да стоя на работното си място още един "час" - изкуствена мяра за количеството експлоатация, което обществото ще наложи върху мен, за да ми даде довечера хляб.

Времето като абсолютна категория, като естествена същност на Реалността се е появило в момента, в който са започнали да се случват неща. В Библията това е моментът, когато Бог казва: "Да бъде светлина". В любимата ти наука това е МИТЪТ за "Големия взрив". Това време не е нито в часовника, нито в календара; то дори не е в циклите на планетарните, слънчевите и галактическите системи, или в пулсациите на Вселената и на системите от Вселени. Това време е върховното дихание на бъденето, което в наивните, смехотворни и ненаучни бръщолевения на индийските диваци са нарекли дихание на Брахма. Странното е само, че онези голи диваци говорят за галактики и вселени няколко хилядолетия преди Христос - може би великите ти учени, които са единствен източник на знание, са прозряли съществуването на галактики и вселена преди тях :P Засягам толкова много онези голтаци само заради това, че ти предлагам да напънеш научната си глава и да им прегледаш ненаучните самозаблуждения - там са казали всичко за времето и за неговите циклирания, което вие се готвите да започнете да "откривате" с квантовите си и ядрени напъни...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Oberon

  • Гост
Отг: Проблем с времето
« Отговор #44 -: Юни 29, 2006, 18:46:34 pm »
Е имало е много ясно:) Ако питаш обаче брамините, ще чуеш и нещо друго - Време няма, докато не го измислим:) Говоря за един много хубав пример с един бор и чудно езеро до него:)))

Въобще оставам с впечатлението че Легионерът е платен шпионин на форум на прогресиращата научна мисъл - онзаи, която отрови въздуха, водата, организмите ни..бъдещето ни. Лъскавите телефони и магазините без кофраж на Витошка НЕ са бъдещето. Това е пикливото ни настояще. Учените работеха единствено и само за да могат други диваци да трупат пари. Тези които работеха за благото на цивилизацията...Тесла например....не ми се говори.
Почваш да ме дразниш с тона си, най-вече намеквайки че сме кухи лейки. Не така бро!

Оберон

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27