Автор Тема: вредно ли е палмовото масло  (Прочетена 22501 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GaBOSS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 165
  • Простак
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #15 -: Февруари 18, 2011, 21:24:04 pm »
Картофките най-добре не ги пържи. Сложи ги в една тавичка с малко вода, поръси ги с джоджен и чубрица и ги метни във фурната.
Хем по-вкусни стават, хем не си натоварваш организма с препържени и трудноусвоими мазнини.
(същото важи и за рибата, свинските мръвки, пилешките крилца и т.н.т.)

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #16 -: Февруари 18, 2011, 22:24:53 pm »
е добре де, в каква мазнина да си пържа картофките във фритюрника?
нали знаеш китайската поговорка за закуската, обяда и вечерята-фритюрника подари на врага си. @---

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #17 -: Февруари 20, 2011, 02:02:42 am »
magnolia,за първи път чувам за кокосово масло. Къде се употребява?

За пържене, печене.. То стана ясно де. Устойчиво е на висока температура.На мен ми подариха някакво био, но все не опирах до него.Много е твърдо, а при загряване се втечнява. За готвене е много икономично, но чак не ми се хаби за това.Пък и ползвам само зехтин, който добавям накрая.
     Придава на ястията някакъв плътен и мазен вкус, нещо като кравето масло (ако въобще помня какъв му беше вкусът 8)), тоест Дейзи, ако въобще държиш на пържените картофи, като алтернатива става да го ползваш за картофи във фурна и да изхвърлиш фритюрника ;) (Ползва ли ги някой тези неща още?!)

    Като стана дума, да кажа за печените картофи, а и не само (по- горе пиете за риби,меса, крила и т.н.): Ако ядете такива препечени храни, без значение дали са зеленчуци или меса, премахвайте запечените корички, защото са много вредни. Получава се чуждо вещество, което организмът не "разпознава", не може да усвои/разгради и и това докарва много проблеми.

Iveta, благодаря. Аз не знаех, че има масло от авокадо за хранителни цели.Но и то е "цифра". Ще си карам на зехтин и прясно авокадо. Понякога съм намирала и по 70 ст. бройката. :)
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Дейзи

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #18 -: Февруари 20, 2011, 08:59:16 am »
Magnolia, права си за препечените храни, колкото е по-препечено нещо, толкова е по-вредно. Отделя се акриламид, който е канцерогенен. Варените и задушените храни са най-безвредни.
А какво ще кажете за другите мазнини-виждала съм царевично олио, олио от гроздови семки...

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #19 -: Февруари 20, 2011, 15:50:14 pm »
Как да разберем дали растенията, от които се правят масла, не са третирани с разни химикали, гмо-та и подобни? :-X
Dreams are messages from the deep.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #20 -: Февруари 20, 2011, 15:55:27 pm »
Хахахаааааа...че то маслата отдавна не правят само от растения бе хора..Тъй,че няма значение гмо-та,химикали и т.н.:lol:
Лани у Гърция,спряха цяла пратка с олио от Русия(май че..или Украина..все тая)със високо съдържание на нефт!
п.с.А пък за маргарина въобще не ми се говори

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #21 -: Февруари 20, 2011, 16:14:21 pm »
Рапицата е евтина и от нея също правят олио. До колко е полезно това олио от рапица...смее ли да каже някой? ;D
Dreams are messages from the deep.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #22 -: Февруари 20, 2011, 16:54:37 pm »

А какво ще кажете за другите мазнини-виждала съм царевично олио, олио от гроздови семки...

Рапично и царевично не бих си купила, заради ГМО.Олиото от гроздови семки е рафинирано. За салати всички нерафинирани са добри. За готвене- също, ако се слагат след като сте свалили яденето от котлона. Всъщност ако се готви по тази технология, нямаме нужда от други мазнини и свеждаме вреднотиите до минимум. ;)

Как да разберем дали растенията, от които се правят масла, не са третирани с разни химикали, гмо-та и подобни? :-X

За да имаш известна сигурност (колко ми е смешна тази дума!)купуваш си био или си пресоваш ръчно от що- годе чисти (няма абсолютно чисти, нали знаете ;))ядки или семена.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Formentera

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 97
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #23 -: Февруари 20, 2011, 18:12:04 pm »
Според мен най-полезната мазнина е зехтин, придобит само по механичен начин.
Трябва да е пресен, да не е престоял по магазините и да е съхранен в стъклена бутилка. Такъв зехтин може да се използва за всичко, вклзчително като козметичен продукт или лекарство.

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #24 -: Февруари 20, 2011, 20:09:58 pm »
Форми, това е идеалния случай. Но колко човека може да си позволят това удоволствие?

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #25 -: Февруари 21, 2011, 13:27:20 pm »
Форми, това е идеалния случай. Но колко човека може да си позволят това удоволствие?
Колко му е бе teni?Някви 15-ина левчета за литър..Ся нали ше увеличат минималната заплата с 30лв.Инвестирайте ги в чист зехтин :good:
Иначе..за тези които живеят в извънградска среда,собственото производство на зехтин(или някакъв друг вид олио)не би трябвало да е проблем.Има много хубави мини преси за различни видове oil.

Неактивен ivi2010

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 51
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #26 -: Февруари 21, 2011, 14:47:47 pm »
Цитат
Колко му е бе teni?Някви 15-ина левчета за литър.
Ама какви са тия цени на зехтина в България,няма ли начин и на тези вносители да им се потърси сметка.В Италия олиото често се намира на промоция 2,99 е/л,и то качествено,extra vergine,а винаги можеш да си го намериш по 3,50.Над 4,5 е/л е само най-луксозното. Маслиненото олио издържа на високи температури и затова е най-хубаво за пържене.Не се отделят толкова вредни вещества,хубаво е всеки ден да се вземат по 2 суп.л.сурово маслинено олио.Всички салати ги правим със зехтин.Друго олио подходящо за пържене е фъстъченото.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #27 -: Февруари 21, 2011, 15:07:42 pm »
Какво ми го хвалите тоя зехтин? Едно време хората по селата са пържили само с мас. На къра са яли сланина на огън/скара с една глава лук при +36 градуса и после се фаштат за мотиката до залез и са живяли по 80- 90 та дори 105 години.
Като бехме по малки баба ни пържеше картофките само в свинска мас. Ставаха направо чудни, докато са топли де, щото като истине  маста  и стават.... отиваха на кокошките.
А закусвали ли сте препекана филийка намазана отново с мас поръсена със захар?
« Последна редакция: Февруари 21, 2011, 15:09:40 pm от fishbone »

Неактивен ivi2010

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 51
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #28 -: Февруари 21, 2011, 16:59:54 pm »
Това,че свинската мас е нещо хубаво,особено за ония които извършват физически труд на къра,е вярно,но това не противостои на факта,че зехтинът е полезен също.И ако не сме използвали в миналото зехтина,не значи че трябва да го отричаме.Аз също си позволявам мас и сланина при положение,че работя с много движение,правя крос всеки ден,кръвно 80/120 цял живот и 0 лош холестерол,но като гледам тлъстите физиономии на някои хора и зная,че от бюрото в колата и хоп в къщи на трапезата, силно се съмнявам,че свинската мас ще им бъде от полза освен да им позапуши кръвоносните съдове.А и моите баби ядяха мас и живяха дълго,но това сигурно е била единствената отрова,която са поглъщали.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:вредно ли е палмовото масло
« Отговор #29 -: Март 07, 2011, 23:05:04 pm »
Ок Иви, от утре минавам на зехтин. Кажи тогава някоя по интересна рецепта за пречистване от шлаките...с лимони имаше нещо, тях поне ги обожавам. :nyam2:
« Последна редакция: Март 07, 2011, 23:08:12 pm от fishbone »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27