Автор Тема: Учителя - Петър Дънов за българите, славянството и Шестата раса  (Прочетена 55075 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
На църквата вероятно едно от нещата, които не й допада е това, че той казва най-напред да се построят училища и след това църкви.

Ами то и сега си имаме и училища и църкви, но ква файда , но сега от теб разбирам,

 че Дънов е нямал нищо против църквите стига преди това да са били

 съградени  училища с неговите идеи и учения... :yes:

Може би е щял да подмени и проповедите на църковните евангелия с беседите си,та и

 за това да е взет на прицел от църковните служители... ;D
« Последна редакция: Юни 14, 2011, 01:58:14 am от Z-931 »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Възможно е, но това са догадки. Не се опитвай да ги представяш като аргументи.


http://forum.tisitova.com/viewtopic.php?f=3&t=206&sid=daac80f3d01b157e2fd32e36d535eee3

"...Но да не си помислите, че Братята-Ангели са случайни Ангели? Те владеят сили и то какви!
Тези Светли Братя не са така обикновени, както хората си мислят. Всеки един от тях има такава сила, че може да вдигне Земята на ръката си и да я метне като топка в пространството….
…Те могат да пускат и да спират ветрове и бури; валежите от дъжд, град и сняг им се подчиняват; могат да контролират земетресенията и вулканите, могат и какво ли още не тия Велики Светли Братя.


Нормално е човек, след като се запознае с основите на учението, да се запита: Добре де, ами щом Ангелите са създали Вселената и владеят такива сили, защо Бялото Братство вече хиляди години не може да се справи с проблемите на човечеството? Нали е „организъм, съставен от еволюирали човешки души, заедно с девет йерархии от свръхсетивни същества /Ангели/”?! Създали са цялата Вселена, Земята и всичко живо на нея, а не могат да се оправят с шепа хора. Кое или кой ги спира?!
Защото проблемите на човечеството са проблеми на човечеството. Ако имаш пред себе си една задача по математика и друг ти я реши, ти няма да се научиш да решаваш задачи по математика. Просто ще научиш отговора на конкретната задача. Човек е свободен сам да избира пътя си.

В крайна сметка, това което искат „Ангелите“ ще стане. Неизбежно е. Някои хора просто ще отпаднат от земната еволюция, но не могат да я спрат. Не може да се предотврати действието на принципите, които обуславят битието. Може единствено да се действа в съгласие с тях и те да работят в твоя полза или да се действа без да се отчете влиянието им и човек да предизвика в живота си нежелани последствия (за което нито "Ангелите", нито "Бог" ще имат някаква заслуга).

Цитат
Дънов обобщава отговора на тези въпроси в няколко реда:
И ако днес хората не вървят в правия път, то причината е, че в противовес на Великото Всемирно Бяло Братство работи една друга ложа от интелегентни същества, които обаче не са разбрали дълбокия смисъл на Живота и имат диаметрално противоположни разбирания за Него. Те образуват тъй нареченото Черно братство, което още се нарича и Черна ложа. Черното братство е една йерархия от същества, които заемат различни степени в зависимост от тяхната интелигентност. Начело на това Черно братство е техният ръководител – господарят на Черното братство (Черната ложа), известен с името Велзевул.
Името е без значение. Това с което не мога да се съглася в текста по-горе е да се търси причината за това, че "хората не вървят в правия път" в черната ложа. Причината е в самите хора. Черната ложа се опитва да стимулира отрицателните качества и егоистични желания в човека, но изборът е на самия човек и преодоляването на въздействието на черната ложа е част от еволюционния път на човечеството. Все пак силна воля не може да се развие без човек да бъде подложен на сериозно напрежение и в този смисъл присъствието на черната ложа може да се окаже полезно (без самите и представители да знаят това и да го желаят).


Цитат
Едно от най-важните събития в живота му се случва на 7 март 1897г. На тази дата настъпват събития без никакъв външен ефект. На езика на езотерическата наука то се нарича посвещение.
Какво ли ще да е било това посвещение?…
От кого и как Дънов е бил посветен?..
Продължих да търся информация и не след дълго попаднах на публикация от Димитър Мангуров, който пише:
В 1897 година в Петър Дънов има два Аза - Аз-а на човека и част от Аз-а на Божеството. За отбелязване е, че тогава Петър Дънов е на 33 години.
Два Аз-а!?!?!?… - с изненада извиках, след като го прочетох!
Щом в едно материално тяло има два Аз-а, това в прав текст означава, че в него се е вселило ДРУГО СЪЗНАНИЕ!?!... Но ако това е вярно, значи Дънов е бил под пряк и постоянен контрол!
Чудя се, тогава доколко е бил с човешка същност „Учителят” след 7 март 1897 г.?..
Димитър Мангуров е свободен да си съставя и изказва мнението по въпроса, но не виждам защо на това мнение трябва да се придава такава тежест от автора на цитирания текст.

Цитат
…Отново се зарових в купищата литература и попаднах на думите:
Вие мислите, че аз съм г-н Петър Дънов. Не. Отдавна, преди 20 години, П.Дънов напусна физическото тяло и сега аз, който ви говоря съм Духът на Истината.
Аз съм Елохим, ангел на завета Господен.
Това може би ще бъде трудно да се разбере, но казаното утвърждава отказа от себе си, от личността си (но не и от индивидуалността). Човекът става проводник на влияние идващо "отгоре" и работи изцяло в синхрон на това влияние. Разликата с обсебването е, че процесът е изцяло доброволен. Волята на човек е свободна, а не затъмнена.


Цитат
Но кой всъщност е Елохим?
Преводът от староеврейски ясно сочи, че става дума за седемте духа /богове/ на формата – Елохим /Духът Божи/.
Образно обяснено: Духът Божи /Елохим/ е Цялото, а седемте духа /богове/ са части от това Цяло.
Според библейския разказ в еврейската библия Елохим е сътворил първите човеци. /!?!?/ Според Симон бен Йохаи словата Господни звучат така: “И сътвори Елохим човека, мъж-жена го сътвори”.
/Обърнете внимание, че според тяхната библия Адам е двойнствен.../
Ето защо в своите текстове Дънов заклеймява бога, който са почитали хората от Балканите - Ваал/Баал/Бал/Бел, като бог на злото! Защото става ясно, че това всъщност е твърдение на Елохим, а не на човека Петър Константинов Дънов, роден в селце, близо до Варна!

В противовес на евреите Иисус в „Евангелие от Юда” много точно е подчертал, че Адам и Ева както и тяхното поколение, са дело на Саклас.
Така че, когато сверих твърдението на евреите и това на Иисус за създаването на Адам и Ева, установих, че всъщност Духът Божий /Елохим/ и Саклас са едно и също нещо! Но в „Евангелие от Юда” ясно е написано, че Саклас е "името на Сатаната в това евангелие"!!!

…Разбрах кой е обладал Съзнанието на Петър Дънов!…
Тук се допуска друга сериозна грешка: евангелието от Юда се приема за достоверно. Това не е надеждна основа, върху която да се правят изводи. Могат да се правят предположения и нищо повече.


Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
И понеже ти препоръчваш да четем написаното от Дънов и специално неговото „Призвание към народа ми” виж точно за какво става въпрос в следващите редове. Ще разбереш от тях и кой е Елохим.

Чети Светославе, чети и много мисли върху написаното.
Какво да ти чета – мнението ти е голяма каша от разни цитати събрани от жълти недостоверни и тенденциозно преиначени източници. Предлагам, да отговарям на твои въпроси един по един, но искам да имаш сериозни библиографски източници, а не лаладжийско инфо от форумите.
Като начало – Петър Дънов е нямал вземане-даване с еврейските божества “Елохим” при написването на "Призвание към народа ми". Друг е въпросът, че "Призванието" е от Елохил. Ама нали невежите драскачи и тълкуватели не са изучавали библейски еврейски език, та много-много не правят разлика... ;D
За славяните ще коментираме по-нататък - дай да уточним първо някои неясноти около Петър Дънов, Учителя и Беинса Дуно, че профани в учението на Всемирното Бяло Братство, като антропософа Димитър Мангуров предизвикват големи недоразумения. :diablo:
« Последна редакция: Юни 14, 2011, 13:49:26 pm от Светослав Иванов »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Егати. Всички дъновисти в нашия форум са се изсипали... :diablo: ??? :bad:
Това, че ти наричаш някого "дъновист" (каквото и да е това) - не означава, че той е такъв.
Това, че гърците са казвали на хората тук "траки" и това е останало като етноним, не означава, че те са се самонаричали така.

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
в нашия форум
Никъде не виждам да пише, че форумът е твой.

Замисли се 2 мин. кои хора отричат Учителя Петър Дънов, какви са те и на какво ниво?

На ограничен човек, който не е прочел дори една беседа и не е потърсил смисъла между буквите и редовете на дали трябва да се отговаря...
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Дънов е нямал нищо против църквите стига преди това да са били

 съградени  училища с неговите идеи и учения... :yes:
Ами нищо чудно и такава да е била работата. ;D

Цитат
Може би е щял да подмени и проповедите на църковните евангелия с беседите си
Ммда.
А песнопенията с неговите веселяшки песнички. Ето ги и тях може да има и още...http://www.bratstvoto.net/music/pesni_k.html

Неактивен fry

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 557
Веселяшките песнички,които се пеят и се изпълняват някакви ритуали наподобяващи ,танци около огъня....Преди време четох,че с със силата на мисълта се само лекува човек...това вярно ли е?Според Дънов,това е така....Някой от учениците на Дънов,практикува ли това и какви са резултатите?Видях,че доста хора тук са му последователи....

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Егати. Всички дъновисти в нашия форум са се изсипали... :diablo: ??? :bad:
Това е много делече от истината.

Лично нямам никакво желание да се превръшам в адвокат на П. Дънов, но в темата се появиха прекалено много неточности. В това няма лошо, все пак целта на темата е обсъждане по поставените въпроси. Не виждам с какво те притеснява това, че мненията по темата не са еднопосочни, а се изказват мнения както в защита, така и срещу Дънов. Или може би точно това те притеснява?

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740


Замисли се 2 мин. кои хора отричат Учителя Петър Дънов, какви са те и на какво ниво?

На ограничен човек, който не е прочел дори една беседа и не е потърсил смисъла между буквите и редовете на дали трябва да се отговаря...

А Иветке, някъде учителят   да ви е обяснил в беседките си че му трябвaт ей такива като тебе за инкубатори, за да може да възпроизведе новата славянска шеста раса....или той с такива работи не ви занимава.... ;D
Taка че избягвай да правиш подобни умозаключения, кой защо отрича учителя ви след като си твърде далеко от същността на нещата.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Трябва да призная, че аргументите на Ирис и Светослав имат право.
А Ивета нищо не каза.
Ето аз, например съм против Дънов (и не само, а изобщо против лъжата по принцип), но изобщо не се смятам за ниско ниво, или не знам какво още беше.
Изобщо тази работа, само заради факта, че някой е фен на някой да се провъзгласява като супер мъдър и възвисен, а друг, който не е фен на този някой да се прокламира като супер заблуден ми се струва меко казано генерализиране. А по-твърдо казано, откровено тъпоумие.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Танграта,
Аз нищо повече няма да кажа тук, не е необходимо да цитирам Учителя, в тази тема. Вижда се, че чуждо мнение не се приема, дори не се допуска да се помисли върху него.
Имаш свободната воля и правото да решаваш в кого да вярваш, аз нямам намерение да те убеждавам, в каквото и да е, всеки сам трябва да извърви пътя си, като поглежда и към знаците...

Ако имаш желание сам ще намериш, ще потърсиш, ще прочетеш, ако не сега то след време в подходящ момент.
Все пак книгата идва след урока, а не преди него.
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Светослав Иванов, не се ядосвай момче. Аз нямам мнение относно П.Дънов. Прочетох нещо което ми хареса и затова го пуснах заради различната гледна точка.

Пишеш ми, че „Петър Дънов е нямал вземане-даване с еврейските божества “Елохим” при написването на "Призвание към народа ми". Друг е въпросът, че "Призванието" е от Елохил. Ама нали невежите драскачи и тълкуватели не са изучавали библейски еврейски език, та много-много не правят разлика...

Светльо защо не отвориш отново и не видиш какво точно пише под черта в любимото ти "Призвание към народа ми"?
Понеже явно ти е трудно и затова нека ти изведа написаното:
Елохил – в някои преписи на “Призвание към народа ми” е Елохим.

Поздрави.

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
data,
Внимателно чета всички текстове от Учителя – Петър Дънов, както и следя, доколкото ми е възможно, техните редакции. По-горе писах за “невежите драскачи и тълкуватели”, защото е пълно с такива, включително и от средите на последователите Всемирното Бяло Братство, които подвеждат интересуващите се от Учителя – Петър Дънов, Школата и Учението на Всемирното Бяло Братство. За момента почти всички автентични текстове със Словото на Учителя и Петър Дънов са качени в Интернет, така че винаги може да се направи справка.

http://petardanov.com/

http://triangle.bg/

http://beinsadouno.us/

http://beinsadouno.com/wiki/index.php/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Мерси за линковете.
Да ти кажа внимателно прочетох няколко от беседите му и все попадам на неща с които хич не съм съгласен. Като например казаното от Учителя на 5 януари 1915 г. Бургас в „РАЗГОВОР ЗА ОТКРОВЕНИЕТО”:
“Някой се пита: "Какво ще стане с мене?" - С тебе ще стане това, да работиш смирено пред Господа, със слугинска престилка да слугуваш. Някои искат с корона да слугуват на Господа. Когато имаш къща, богатства и пр., не можеш да слугуваш, тогава на тебе трябва да слугуват.”

Не съм съгласен с тези думи. Защото не знам за теб или за Учителя ама моя Господ е в сърцето ми и поради тази причина не виждам смисъл да слугувам на който и да е. Да ти кажа и друго – само в еврейската библия е застъпено човек да се подчинява , страхува и да слугува.
Не ми харесва казаното от Дънов. 
Много такива примери мога да ти изведа от лекциите му… ама много.

И в крайна сметка от поста ти не разбрах Елохил Елохим ли е или е някой друг библейски персонаж?

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Стилът на П.Дънов е по-особен, изпълнен с доста символизъм,и това го прави неприемлив за много хора. В случая да слугуваш на Бог не означава да слугуваш на някого конкретно. Тук става въпрос за принципи, които да следваш и да спазваш в живота си. И не защото някой, някога, някъде е казал така, а защото ти си осъзнал, че тези принципи изразяват това, което за самия тебе има висока стойност.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27