Автор Тема: Учителя - Петър Дънов за българите, славянството и Шестата раса  (Прочетена 55092 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Tина,аз пък не уважавам въпрсоната личност,и това е мое право.Както и "емоционалните ми изблици"междувпрочем.Ако не ти харесва,не чети!
п.с.психолозите взимат скъпо..от'де пари за психо при тая криза?!? 8)
« Последна редакция: Февруари 08, 2011, 11:10:20 am от konstantin2007 »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Що бе Тинче?

Брадат ли е? Брадат е.

Това някаква обида да е? Не е.

Ако щеше да се обижда от тва, да се беше бръснал.
Виж ако одумваш някой, по признак, който той не може да промени, например "слепия", "куция", "тъпия", тогава е обидно. Щото такъв се е родил и не може да го промени.
А виж брадата всеки може да обръсне. Това си е характерен признак. При това абсолютно не обиден.

Разбирам да се сърдиш да му викаме "изкуфелия". Ама никой не му казва така. (поне не писмено и гласно, де. Може само да си го мислим ...)

Прочее, дори и обида да беше, не виждам някой извън егото защо ще го касаят такива работи. Той (според легендите) трябва да е бил над тия неща. А и почитателите му, също.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
ЧОВЕКЪТ НА ШЕСТАТА РАСА


– Всяка раса се отличава с известни качества: черната раса - с въображение и силни чувства. Червената – с активност; те прилагат геометрията и математиката. Жълтата раса се отличава с обективния или предметен ум. Бялата - с разумност. Откак е дошла на Земята, тя тегли нещата на везни и ги изучава.

Шестата раса, която предстои да дойде, съдържа в себе си добрите качества на всички раси, които са живели преди нея. В това отношение, тя представлява вътрешен синтез на човешките добродетели.

Като живее на Земята, човек минава през фазите на миналите раси. Някой път проявява обективен ум - тогава проявява жълтата раса. Хората на жълтата раса са консервативни и фанатици. Някой път човек е войнствен - остатък от червената раса. Някой път чувствата вземат в него надмощие - това е остатък от черната раса. Видите ли човек, който проявява разумност, той е от бялата раса. Колкото и да се пази човек, все ще мине през фазите на миналите раси и ако е самостоятелен, ще се учи от тях.

Шестата раса е раса на Справедливостта и на Царството Божие. Шестата раса иде вече и тогава Царството Божие в миниатюр ще се въдвори на Земята.

''Един брат запита:''

– Учителю, Справедливостта не е ли нещо по-нисше от Царството Божие? Защото, по закона на Справедливостта един, който работи по-малко, по-малко трябва да получи, а според един по-висш закон, всеки трябва да получи според нуждата си.

– Царството Божие и Справедливостта са едно и също нещо. Аз говоря тук за Божествената Справедливост.

Културата на ума създава външни форми. Шестата раса ще влее съдържанието на тези форми.

Всяка раса е дала нещо от себе си. Бялата е направила много повече от черната и жълтата. Следващата раса - расата на Любовта - ще даде най-много. Тя ще се представлява от благородни, светли души. Тя ще донесе Новата Култура на Земята. Идеите на шестата раса са като въздуха - те сега навсякъде проникват.

Славяните ще дадат подтик за шестата раса. След събитията, които стават, шестата раса ще стане активна в живота. Ще започне да поема ръководството. На Земята ще има много повече нейни представители, отколкото сега. Те ще дадат нова насока на Културата. Славянството е подложка, върху която ще бъде присадена шестата раса.

''Един брат запита:''

– Има ли възможност в България да се яви шестата подраса?

– Да, има условия. Затова се работи в България от няколко хиляди години.

Шестата раса ще организира света. Ще поеме ръководството на Земята в ръцете си. Божественото в човека приспива сега нисшето, животинското в него; хиляди години го приспива, както заспива змията. Шестата раса ще ръководи, а жълтата и бялата раса ще изпълняват нейните нареждания. Учените хора, които ще дойдат, ще турят ред и порядък в света. Те са хората на шестата раса. Бялата раса ще отстъпи мястото си на следващата, както едно време черните отстъпиха мястото си на нея.

Разумните хора от всички народи ще образуват шестата раса.

Вие пристъпяте бавно и сигурно към шестата раса. Там ви очаква срещата със светлите души, които ви обичат - никакво колебание и съмнение!

В шестата раса всеки ще съзнава, че и другите имат права и свобода като него. Казано е: „Ако не се родите изново.” Тези думи подразбират шестата раса. Новораждането, за което говорят християните, е влизане в шестата раса, а покаянието, обръщението и пр. са приготовление. Новородените са вече в шестата раса. В нея няма да има вече умиране. Като дойде време да си отиде, човек ще се дематериализира, ще стане невидим. Няма да има гробища. Гробища ще има само за останалите хора, а не за онези, от шестата раса. Както сега, едновременно с бялата раса има черни, червени, жълти, тъй ще бъде и в шестата раса. Бялата раса само приготовлява пътя на Любовта - шестата раса. Хората на Любовта ще бъдат други хора. За тях се отнасят думите в Евангелието: „Първото възкресение.” Проявата на Любовта в хората - това е първото възкресение.

Шестата раса носи положителна красота. Хората от тази раса ще имат много правилни черти, ще бъдат красиви. Те ще носят висок идеал в себе си, който ще ги прави красиви. Те ще бъдат много по-красиви от сегашните, те ще бъдат най-красивите хора, които сте виждали до сега.

Лицевият ъгъл на европееца е 80 градуса. У по-нисшите раси е 75. У кучетата е 35 градуса. У човека на шестата раса ще бъде 90 градуса. На животните лицето е отзад. Значи станало е обръщане на 180 градуса.

Много рядко съм виждал красиви хора.

Веждите на хората от шестата раса ще бъдат по-прави, ще показват, че са части от един много голям кръг. Значи ще бъдат много малко извити. Цветът на тези хора ще бъде светъл, както една фигура, осветена от Слънцето. От лицето им ще излиза светлина, като че радиира. Вечерно време няма да има нужда от лампи. Дето ходят, ще бъде светло, понеже човек ще излъчва светлина. Техните очи ще виждат надалече, ще виждат в тъмнината. Когато гледаш един човек отдалече, не го знаеш какъв е, а пък човекът на шестата раса ще вижда подробностите отдалече.

Ние трябва да придобием качеството на светлината - безкористието и качеството на водата - мекотата. Това, което е направила светлината, като е осветила пространството, направете го и вие. И това, което е направила водата, като е очистила нещата, направете го и вие.

Човекът от шестата раса вече е построен, той съществува. От хиляди години го има, но го пазят, скрит е, не го показват на всички. Природата е затворена книга. Който знае да я отвори, чете в нея. Мнозина гледат затворената книга само отвън, подвързията.

С идването на шестата раса хората ще влязат в рая, ще излязат от греха.

В бъдеще човек ще помни своите минали прераждания. Ще му е приятно да ги помни, но ще чувства, че е излязъл от старото си състояние, както пеперудата, която по-рано е била гъсеница.

Човекът от шестата раса ще бъде музикален. Като влезе при болния, като му пее или свири, болният ще оздравее.


Боян Боев, "Изворът на Доброто"
Стенографски записки из Словото на Учителя, с. Мърчаево, Софийско, 1944 г.

Неактивен Светослав Иванов

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 73
  • психотроник, теолог
    • http://www.psychea.dir.bg/
ЧЕСТИТ ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА И СЛАВЯНСКА ПИСМЕНОСТ, ДУХОВНОСТ, КУЛТУРА И НАУКА!

Единство между българите и славяните под
Ръководството на Елохил за идването на Новата култура на Шестата раса!

“Затова благоволих да извикам отдалеч, от край Небесата двамата братя (Константин – Кирил и Методий), светила на славянския род, и да им връча Словото на Истината и Словото на Живота, да ви го донесат и ви научат на пътя Ми, по който да възлезете във Вечната Виделина, в която обитавам: Виделината на Живота, която ви проводих да пребъдете в нея, която светът не прие, но я отхвърли и предаде помазаника Ми на завета, Исуса, на поругание и смърт, защото делата на тоя род бяха лукави. Но престъпниците на завета Ми приеха заплата за своите беззакония и от нине всичко се прекратява. Правдата е вечна, Отец ми е неизменяем, делата Му са неотложими, вий сте Мой народ. Господ потърси дом за Себе Си и изборът Му падна в славянското домородие, което Небето възлюби за неговата Божествена добродетел. За това ви пратих двамата Мои служители да ви донесат радостната вест да напуснете мрака на тъмните езически богове. И биде радост голяма в световете на Виделината, кога Бог положи печата на великото Си име на вази и вложи Духа Си в сърцето ви в завет вечен. И явих се на тогавашния ви царстващ господар (кан Борис) и му известих волята на Небето да приеме пратениците Ми на Новия завет и той ми послуша гласа и се удостои пред Мене да стане родоначалник на духовното ваше възраждане.”

Из “Призвание към народа ми”



Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Здравей, Светославе. Думата "славяни" е измисена от хъратски поп през 16 век, заради Душановата империя. След това същата дума е използвана от М.Орбини, в своята книга "Кратка историография". Но забележи, че същото заглавие по-късно е променено в руските канцеларии на "Царството на славяните, неправилно наричани склавони".
Виждаш ли вече шашмата?

Тъй че твоя любим учител Дънов не може да ни натрапва, че ние българите сме били славяни, защото "епа такова животно нема".

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
И понеже ти препоръчваш да четем написаното от Дънов и специално неговото „Призвание към народа ми” виж точно за какво става въпрос в следващите редове. Ще разбереш от тях и кой е Елохим.

Чети Светославе, чети и много мисли върху написаното.

http://forum.tisitova.com/viewtopic.php?f=3&t=206&sid=daac80f3d01b157e2fd32e36d535eee3

"...Но да не си помислите, че Братята-Ангели са случайни Ангели? Те владеят сили и то какви!
Тези Светли Братя не са така обикновени, както хората си мислят. Всеки един от тях има такава сила, че може да вдигне Земята на ръката си и да я метне като топка в пространството….
…Те могат да пускат и да спират ветрове и бури; валежите от дъжд, град и сняг им се подчиняват; могат да контролират земетресенията и вулканите, могат и какво ли още не тия Велики Светли Братя.


Нормално е човек, след като се запознае с основите на учението, да се запита: Добре де, ами щом Ангелите са създали Вселената и владеят такива сили, защо Бялото Братство вече хиляди години не може да се справи с проблемите на човечеството? Нали е „организъм, съставен от еволюирали човешки души, заедно с девет йерархии от свръхсетивни същества /Ангели/”?! Създали са цялата Вселена, Земята и всичко живо на нея, а не могат да се оправят с шепа хора. Кое или кой ги спира?!

Дънов обобщава отговора на тези въпроси в няколко реда:
И ако днес хората не вървят в правия път, то причината е, че в противовес на Великото Всемирно Бяло Братство работи една друга ложа от интелегентни същества, които обаче не са разбрали дълбокия смисъл на Живота и имат диаметрално противоположни разбирания за Него. Те образуват тъй нареченото Черно братство, което още се нарича и Черна ложа. Черното братство е една йерархия от същества, които заемат различни степени в зависимост от тяхната интелигентност. Начело на това Черно братство е техният ръководител – господарят на Черното братство (Черната ложа), известен с името Велзевул.

Когато прочетох това, много се изненадах!…
Велзевул ?!?!… Хм…
Както знаете Велзевул /Белзебуб/ всъщност е богът Ваал, Баал! А Баал или Бал/Бел е богът, който са почитали хората от Балканите и от Месопотамия /6 - 3 хил.пр.н.е./. Тук във форума сме коментирали кога, къде и кои народи са почитали бога Баал.
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 04da46c055

Така че се запитах: Какво прави описаното в библията на евреи и на юдеи зло, Ваал/Баал, в учението на българина Петър Дънов?
Отговорът на този въпрос преобърна досегашното ми отношение към него.
…Поразрових се и открих следното:
Едно от най-важните събития в живота му се случва на 7 март 1897г. На тази дата настъпват събития без никакъв външен ефект. На езика на езотерическата наука то се нарича посвещение.
Какво ли ще да е било това посвещение?…
От кого и как Дънов е бил посветен?..
Продължих да търся информация и не след дълго попаднах на публикация от Димитър Мангуров, който пише:
В 1897 година в Петър Дънов има два Аза - Аз-а на човека и част от Аз-а на Божеството. За отбелязване е, че тогава Петър Дънов е на 33 години.
Два Аз-а!?!?!?… - с изненада извиках, след като го прочетох!
Щом в едно материално тяло има два Аз-а, това в прав текст означава, че в него се е вселило ДРУГО СЪЗНАНИЕ!?!... Но ако това е вярно, значи Дънов е бил под пряк и постоянен контрол!
Чудя се, тогава доколко е бил с човешка същност „Учителят” след 7 март 1897 г.?..
…Отново се зарових в купищата литература и попаднах на думите:
Вие мислите, че аз съм г-н Петър Дънов. Не. Отдавна, преди 20 години, П.Дънов напусна физическото тяло и сега аз, който ви говоря съм Духът на Истината.
Аз съм Елохим, ангел на завета Господен.


Няма да ви казвам как се опулих от прочетеното!…
Няколко минути стоях слисан и със зяпнала уста! Работата вече стана много сериозна. Едва в този момент разбрах, защо Дънов говори за еврейския народ по този начин:
Евреите може да са пръснати по света, но не могат да изчезнат. Пази ги Великият принцип на живота… На тях Господ им е дал 36 000 обещания - и Той ще ги изпълни
/Ама разбира се какъв Господ ще е, ако не може да изпълни 36 000 обещания!?../
Вероятно вече се сещате, че думите „Великият принцип на Живота” означават „Жилата на Времето”. /спомнете си текста от „Писанието”…/
Така разбрах защо е подчертано, че евреите не могат да изчезнат! Отговорът е - защото са вързани за „Жилата на Времето”.

Но кой всъщност е Елохим?
Преводът от староеврейски ясно сочи, че става дума за седемте духа /богове/ на формата – Елохим /Духът Божи/.
Образно обяснено: Духът Божи /Елохим/ е Цялото, а седемте духа /богове/ са части от това Цяло.
Според библейския разказ в еврейската библия Елохим е сътворил първите човеци. /!?!?/ Според Симон бен Йохаи словата Господни звучат така: “И сътвори Елохим човека, мъж-жена го сътвори”.
/Обърнете внимание, че според тяхната библия Адам е двойнствен.../
Ето защо в своите текстове Дънов заклеймява бога, който са почитали хората от Балканите - Ваал/Баал/Бал/Бел, като бог на злото! Защото става ясно, че това всъщност е твърдение на Елохим, а не на човека Петър Константинов Дънов, роден в селце, близо до Варна!

В противовес на евреите Иисус в „Евангелие от Юда” много точно е подчертал, че Адам и Ева както и тяхното поколение, са дело на Саклас.
Така че, когато сверих твърдението на евреите и това на Иисус за създаването на Адам и Ева, установих, че всъщност Духът Божий /Елохим/ и Саклас са едно и също нещо! Но в „Евангелие от Юда” ясно е написано, че Саклас е "името на Сатаната в това евангелие"!!!

…Разбрах кой е обладал Съзнанието на Петър Дънов!…

И още един интересен факт.
Година и половина след като Духът Божий на евреите, Елохим, обладава съзнанието на Дънов /8.10. 1898 г./ “Учителят”, вече с ново име - Беинса Дуно, пише „Призвание към народа ми”.
http://www.beinsadouno.com/articles.php?id=150

В това всеизвестно на дъновистите писание още в началото ясно е подчертано, че българите са „синове на славянското семейство”.
Това твърдение много ме изненада, защото самият “Учител” твърди за българите, че „Разумните Сили в природата - Бялото Братство - са приготовлявали българите отпреди 5400 години за днешните времена.”
Това в прав текст означава, че славяните са съществували много преди 5400 години. Но всички знаем, че терминът „славяни” е въведен едва през 16 век и с него не се обозначава някаква етническа група хора, както например е с термините „българи”, „траки”, „елини” и т.н….
Много учуден продължих да чета в „Призвание към народа ми” за „отбрани чада на Истината, предназначени да съставят зародиша на Новото человечество, на което славянското семейство, коляното Юдино, ще стане огнище”
/Аха, значи славяните са от Юдино коляно… Брей!…/
И още:
„Аз ида да подкрепя славянския род, комуто е дадено да възтържествува над всички негови врагове и неприятели, препятствуващи му в пътя на неговото благородно знание”
И още:
„Господ потърси дом за Себе Си и изборът Му падна в славянското домородие, което Небето възлюби за неговата Божествена добродетел”
И още:
„той е света Русия, на която Бог е отредил велико бъдеще, да изпълни Волята Му за ваша слава и славата на Неговото Царство."
И епилогът:
И ви предупреждавам да пазите това, което градя, да го не съборите, защото е свято; и ако се опитате да светотатствате, три злини ще ви допусна: глад, мор и разорение; и няма да ви пощадя, но ще се съдя с вас и ще помните винаги, че Бог е говорил.”

Ето това е истинското лице на Елохим, Духът Божий на евреите – обещание за „глад, мор и разорение…”. Нещо, с което винаги е плашена еврейската общност и до ден днешен чрез текстовете в тяхната библия.

…А най-отдолу на „Призвание към народа ми”, стои подписа на Беинса Дуно:
Аз съм Елохим, Ангел на завета Господен.
8 октомври 1898 г., Варна

Предполагам вече разбирате, че Елохим /Духът Божи/ се намира извън трите йерархии на Ангелите и от там управлява своето земно царство. /Яка еволюция, няма що!!!/

А ето и обещанието на стария еврейски Дух, отправено към българския народ, чрез човека Петър Дънов:
Обръщам специално вниманието си към българите да ги предупредя, че ще бъдат бити на общо основание. Готви се вече за тях камшик, не човешки, но Божествен. Този камшик ще се слага на гърбовете на българите дотогава, докато узреят главите им, докато се подчинят на Волята Божия и кажат: „Ще турим ума и сърцето си в съгласие с Великата Божия Воля.

…На ви Любов, Мъдрост и Истина!..






Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Въпрос
« Отговор #52 -: Юни 13, 2011, 14:28:30 pm »
Data,
Мислех да опровергавам някои неща, но няма смисъл. Все пак имаш интересна гледна точка.
Линковете които си дал работеха и после спряха да работят - странно, беше ми интересно.

Баал е просто титла. Важно е какъв смисъл влагаш в нея. Имало е период през който се е опорочила, правили са сатанински жертвоприношения на Баал - затова е и заклеймена самата дума. Така смятам аз.

Това за двата Аза е написано грешно. Няма два Аза, има само един.
И за мен е страшно това вселяване и не го разбирам много добре.

И последно - защо казваш "ето какво пише в епилога", а е видно, че това е предпоследният абзац?!
А епилогът на твоето мнение с цитат от коя беседа завършва и изваден ли е цитатът от средата на някой доста по-голям текст, сиреч от контекста?
« Последна редакция: Юни 13, 2011, 14:48:15 pm от P.E.A.C.E. »

Неактивен data

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 21
Опаа, забравил съм да сложа на края на текста кавичките. Сори  :-[

P.E.A.C.E.,  текста не е мой. Аз само изведох част от него като дадох препратка към пълния текст защото е много як и лично аз доста неща си изясних.
А колкото до Бал името не е титла, а е древен Балкански бог който в еврейската библия е анатемосан като бог на злото.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Масата хора са толкова слепи; в същото време и старателни в своя фанатизъм, че ако гуруто им каже "Да изгорим друговерците на клада, защото такава е волята Божия", с радост и жестокост ще се грабнат да изпълняват поръките.

И като опиташ да им кажеш, че това противоречи на общочовеки принципи, те подминават (без да зацепят хич) и твърдят, че това е висшата мъдрост, и единствено правилната истина, защото Учителя така казал.

Щом учителя обещава глад, мор и разорение на "неверниците", а също и камшици (докато им дойде акъла в главата), значи това ще да е Висшата истина.
Кои сме ние да спорим относно безмислената жестокост и поробването на свободни хора, в подобни начинания.
Не знам кой бог ще го изисква това. ... всъщност знам. Ама не е този, който се рекламира.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
защо заглавието изчезва само?
« Отговор #55 -: Юни 13, 2011, 18:05:46 pm »
Който желае, може да прочете цялата беседа, от къде е изваден следният цитат:
Цитат
– Обръщам специално вниманието си към българите, да ги предупредя, че ще бъдат бити на общо основание. Готви се вече за тях камшик, не човешки, но Божествен. Този камшик ще се слага на гърбовете на българите дотогава, докато узреят главите им, докато се подчинят на Волята Божия и кажат: „Ще турим ума и сърцето си в съгласие с Великата Божия Воля.”

http://www.beinsadouno.com/wiki/index.php/%D0%A3%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D1%82_%D0%B7%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F

Специално за Танграта и неговата поредна полемика :)
Цитат
В България не трябва да има никакво насилие, никакви убийства, никакви изтезания. Казват: „Не може без това.” Значи да убиват могат, а да не убиват, не могат! Българите трябва да разберат, че може и без насилие. Тъй както живее сега българският народ, има ли бъдеще? Убийствата могат ли да донесат щастие на България? Всички трябва да знаят, че има един вечен закон, който съди еднакво всички хора.
Мор и т.н., чакат хората които ги вършат, това е имал предвид и Дънов.
Това пише и в Новия Завет.
Който нож важи, от нож умира.
« Последна редакция: Юни 13, 2011, 18:16:31 pm от P.E.A.C.E. »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Ами тогава да иде да поучава евреите. Може и американците.
Защо точно българите ще бъдат бити с камшик?! Те ли излязоха най-големите главорези в целия свят!?
Прехвалените славяни, (от него), и те колко народ са изколили, насилили и поробили. Както от своите, така и от чуждите?

Българите от край време са били най-толерантни спрямо останалите.
Точно на тях да им се говори за мор и камшици, не знам какво е. Връх на лицемерието и наглостта!
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Колкото повече чета тук, толкова повече се убеждавам, за съжалене, че години след смърта на Учителя Петър Дънов, все още не е настъпило неговото време.

Жалко е, че не се вслушваме в неговите послания.
Жалко е, че бълг. православна църква заклеймява философията му, като богохулство.
А основното, което той проповядва, е хората да живеят в любов един към друг.
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Учителя - Петър Дънов
« Отговор #58 -: Юни 14, 2011, 00:28:43 am »
A ти къде прочети, че православната църква проповядва точно обратното или просто все още не си схванала разликата... ;D
« Последна редакция: Юни 14, 2011, 09:17:14 am от Mirotvorec »

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
А ти чети по-внимателно следващият път, преди да бързаш да даваш отговор.

На църквата вероятно едно от нещата, които не й допада е това, че той казва най-напред да се построят училища и след това църкви.
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27