Нови данни подсилват версията за древен океан на МарсСондата Mars Express на Европейската космическа агенция (ESA) изпрати най-силните досега свидетелства, че на Марс е имало океан. Използвайки сканиране с радар, агенцията отчита утаечни формирования, наподобяващи дъното на океан с вече известни на учените брегове, се казва в съобщението на ESA.
Радарът MARSIS беше изведен в марсианска орбита през 2005г. и събира данни през изминалите години.
Анализирането на информацията от 24-месечен период показва, че северните равнини на Марс са покрити с материал с ниска плътност.
"Интерпретираме това като утаечни отлагания, може би богати на лед. Това е ново силно свидетелство, че някога там е имало коеан", казва Жереми Мужино от Института по планетология и астрофизика в Гренобъл.
Хипотезата за океани на Червената планета не е нова и по сателитни снимки са очертавани вероятните им брегове, но въпреки това няма убедителни доказателства.
Има две предположения за древни океани - от преди 4 млрд. години, когато са доминирали по-топли условия, и преди 3 млрд. години, когато след удар на голямо небесно тяло се разтапя ледът под повърхността и се оформят канали, отвели водата до ниско разположени места.

"MARSIS прониква дълбоко под повърхността, разкривайки структурата на първите 60-80 метра. През цялата тази дълбочина виждаме свидетелства за утаечен материал и лед", казва Влодек Кофман, ръководител на радарния екип.
Седиментите, регистрирани от MARSIS, са зони, връщащи по-малка част от радарните сигнали. Обикновено така реагират материали с ниска плътност и формата на гранули, отнесени от водата по време на ерозията и пренесени до определено място.
Тези океани обаче не са съществували дълго. След около 1 милион години или по-малко, водата или отново е замръзнала на място, отново се е просмукала под повърхността или се е изпарила в атмосферата, смята Мужино. "Не мисля, че океанът се е задържал достатъчно дълго, за да се зароди живот в него."
За да открият някакви доказателства за древен живот на Марс астробиолозите ще трябва да се върнат още по-назад във времето, когато е възможно течна вода да се е задържала за доста по-дълго.
Въпреки това, събраните данни предоставят едно от най-добрите свидетелства, че някога на Марс е имало големи водни пространства, както и че водата е изиграла важна роля в марсианската геологична история.
"Предишните резултати от Mars Express за вода на Марс идваха от изучаване на изображения и минералогични данни и атмосферни измервания. Сега имаме гледната точка на радар, анализиращ под повърхността. Това добавя нови парченца информация към пъзъла, но основният въпрос си остава: Къде е отишла цялата тази вода?", казва Оливие Витас от проекта Mars Express.