Автор Тема: Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!  (Прочетена 399364 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bai_lun

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 143
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #870 -: Август 21, 2011, 15:25:12 pm »
Цитат
Имате ли някаква идея за размера на тази "главичка"?
Предполагам са я оформили и дълбали с експлозиви. Дори с атомни бомби или нещо по-добро като лазери.
« Последна редакция: Август 21, 2011, 15:27:10 pm от bai_lun »
Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #871 -: Август 25, 2011, 22:31:33 pm »
Да се порадваме на едно от знаменателните и редки събития в човешката история, на което ще сме свидетели.....Може да се каже, че сме късметлии поне в това :)

2011-08-23 14:04:07
На 27 август Марс ще бъде максимално близо до Земята
 
На 27 август тази година Марс ще се приближи толкова близо до Земята, колкото не е бил от хиляди години.

Това явление се случва веднъж на 60 000 години.Само след няколко дни от Червената планета ще ни делят само 55,6 милиона километра. На този ден Марс ще е вторият, след Луната, най-ярък обект в небето.

Марс ще изгрее привечер, но най-ярко ще се вижда през нощта, предава БГНЕС. "Сиянието" на планетата, разбира се, по-слабо, ще продължи и през следващите седмици, тъй като Слънцето ще я огрява по-силно от обичайното. Марс ще се вижда по-добре от други космически обекти, с изключение на Луната и Венера.
Дарик Нюз

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #872 -: Октомври 01, 2011, 00:47:19 am »
Бюлетин от 29.09.2011 г.
Странно, планина да се издига в средата на кратер. На снимката от Mars Reconnaissance  Orbiter се вижда кратерът Гейл, с диаметър 154 км. „Странната” планина в него се издига на 5 км. над кратера. Значи кратерът е много стар, на милиарди години, както и планината. Интереса на учените е привлечен от пластовете на тази планина, по които може да се изследва и древната история на Марс.Най-вече дали е имало живот там (в което аз съм убеден) и какъв е бил. Затова и кратерът Гейл ще е обект на изследванията на следващия марсоход, който ще бъде изстрелян от космическия център Кенеди в началото на м.Декември 2011 г.

Източници :
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2011/29sep_galecrater/
http://apod.nasa.gov/apod/ap110729.html


Неактивен NSX

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 40
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #873 -: Октомври 03, 2011, 17:03:21 pm »
Странно, планина да се издига в средата на кратер.
Не се ли издига планина от отломки при силен удар? Реакция от удара. Част от силно збитото от натиска вещество в центъра на кратера изригва на повърхноста, щом ударилото се рекушира или се разпадне. Подобно на падаща капка във вода.
Примерно кратера “Тихо“ на Луната
Earth. A biosphere. A complex, subtly balanced life support system.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #874 -: Октомври 04, 2011, 00:39:05 am »

Не се ли издига планина от отломки при силен удар? Реакция от удара. Част от силно збитото от натиска вещество в центъра на кратера изригва на повърхноста, щом ударилото се рекушира или се разпадне. Подобно на падаща капка във вода.
Примерно кратера “Тихо“ на Луната


Да NSX, това е една от другите възможности за съществуването на такива планини в кратери, образувани от удар на астероиди.Тогава ще има и материал от астероида за изследване. Но смятам, че случаят с кратера Гейл на Марс не такъв, защото там планината е доста по-голяма и висока-5 км. и не е симетрично разположена в центъра както при лунния Тихо.Възможността да е образувана от тектонични процеси на Марс е много по-голяма.
(мужду другото снимката на Тихо е доста добра и контрастна, и в темата за Луната ще я постна с един маркер, за нещо, което забелязах по лявата стена на тоя кратер)

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #875 -: Октомври 21, 2011, 21:33:39 pm »
Благодарение на работата на Дейвид Чой, исзледовател  в Goddard Space център за полети НАСА   в Грийнбелт,  Мериленд, сега вече се знае, каква е  скоростта на вятъра.Това се е установила чрез използването  на изображения с висока резолюция, взети от Mars Reconnaissance Orbiter с  HiRISE на борда на.Камерата му е уловила  бурни ветрове на Марс . Според съобщението за пресата, марсианските ветрове духат с  над 33 метра в секунда.Тези нови данни  Чой на 3 октомври 2011 г.  в Нант, Франция, по време на съвместната  среща на Европейския конгрес за планетарни науки. Тези бури се  появявали  обикновено около 03:00 часа местно време на Марс, а големината им  е от 30 км. до 250 км. в диаметър. А височината им е между 150 метра и 700 метра.
Марс не е спокойно място откъм ветрове.

Източници :
http://www.universetoday.com/89935/hirise-clocks-hurricane-speed-winds-in-martian-dust-devils/

Оригиналния материал : http://www.sciencenews.org/view/generic/id/335228/title/HiRISE_clocks_hurricane-speed_winds_on_Mars
HiRISE снимки и изследвания на  ураганната скорост на ветровете на Марс, от Надя Дрейк Web издание: петък, 14 октомври, 2011

Надявам се, че и Танграта ще се убеди, че на Марс има силни ветрове, въпреки рядката атмосфера.И може да се окаже, че не всичко, което са ни казвали досега за Марс е вярно...Така че всичко тече, всичко се променя....


« Последна редакция: Октомври 21, 2011, 21:35:14 pm от marhs »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #876 -: Октомври 22, 2011, 04:50:00 am »
Не съм имал никога нищо против силни ветрове.
Но ако плътността на въздуха е 1/100, вятъра едва ли действа много ерозиращо. Единствено това ми беше гледната точка. Нищо повече.

Именно при ниска плътност е нормално да има по-силни ветрове. Просто защото няма никакво съпротивление. Като пуснеш един пътнически самолет, ще обиколи целия Марс, с едно зареждане. Даже и скоростта му ще е много по-висока.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, кон
« Отговор #877 -: Октомври 22, 2011, 21:46:29 pm »


Надявам се, че и Танграта ще се убеди, че на Марс има силни ветрове, въпреки рядката атмосфера.И може да се окаже, че не всичко, което са ни казвали досега за Марс е вярно...Така че всичко тече, всичко се променя....


Извинявам се, че се намесвам, но ти защо мислиш, че някой е премълчавал за ветровете и бурите на Марс.
Известно е, че прашните бури на Марс продължават по няколко месеца и обхващат цялата планета именно заради рядката атмосфера. Това се наблюдава с телескопи от Земята.
« Последна редакция: Октомври 22, 2011, 22:15:26 pm от Trandev »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, кон
« Отговор #878 -: Октомври 23, 2011, 20:02:20 pm »
Привет Трандев.
Защо се извиняваш, всеки има право на мнение. Цяло събитие е,че се появяваш, толкова време не сме те чували. :hi:

За премълчаване имам предвид не за вятъра, а за други факти, въобще за Марс.Да, има малка смислова връзка, но ако се загледаш, ключовата дума в изречението, което те е провокирало е .."всичко"... Не съм акцентувал само на "вятъра".Но всичко е въпрос на прочит и лично мнение, резултат от личен начин на мислене.
А това е самото изречение :"И може да се окаже, че не всичко, което са ни казвали досега за Марс е вярно..."
Лесно се коментира нещо вече написано, по-трудно е да се направи новина, с търсене на източници, с превод, сваляне и качване на снимки, и т.н.  :)
А този разговор тръгна от темата "Астрономия новини", с Танграта, от високата планина на астероида Веста-15 км..Направих сравнение със Олимп на Марс, който е около 20 км.И въпроса бе защо ги има тези височини на Марс и Веста а ги няма на Земята.Започнахме да нищим ерозии, ветрове, температури и т.н. Това са нещата, които нищим в този разговор,  Трандев. ;) Ако имаш нещо по-въпроса ще се радваме да те чуем. :drinks:
« Последна редакция: Октомври 24, 2011, 11:00:28 am от Mirotvorec »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #879 -: Октомври 23, 2011, 20:44:48 pm »
Не съм имал никога нищо против силни ветрове.
Но ако плътността на въздуха е 1/100, вятъра едва ли действа много ерозиращо. Единствено това ми беше гледната точка. Нищо повече.

Именно при ниска плътност е нормално да има по-силни ветрове. Просто защото няма никакво съпротивление. Като пуснеш един пътнически самолет, ще обиколи целия Марс, с едно зареждане. Даже и скоростта му ще е много по-висока.

Тангра, прав си за малкото съпротивление, липсата на условия за силни ерозии и т.н.
Но тук, към инфото за високите другопланетни планини искам да добавя и нещо за специфичната им форма- виж формата на Олимп, както и другите три планини, разположени на една линия-конусовидни-http://www.google.com/mars/#lat=5.003394&lon=-130.693359&zoom=4  Странни са тези форми, в сравнение с най-високите земни планини-Хималаи, Анди, Кордилиери. Единствено Килиманджаро (който е и бивш вулкан) има подобна форма, но тя не е много висока.
Та си мисля, че тези четирите на Марс най-вероятно е да са възникнали от вулкани.Не като характерните земни планински вериги.За вулкана планина-Олимп това е сигурно, но пък височината му е уникална-около 27 км. и диаметър около 550 км.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%BF_(%D0%9C%D0%B0%D1%80%D1%81)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #880 -: Октомври 23, 2011, 21:10:21 pm »
Мъничко сме офтопик, макар темата на разговора да касае Марс.
Нека продължим още малко. Аз определено не съм специалист по география и геология.
Какъв точно е произхода на планината Тибет и Еверест, не знам.
Но ако не е вулканична дейност, то остава да е тектонична дейност и нагъване на тектонични плочи.
Тук е мястото да споменем, че планините (и дори континентите), също както и хората си имат живот. Начало, край, и нещо по между тях. Но при планините, говорим за хиляди години. А при континентите, за милиони.
В течение на времето, по време на своя живот планините се заглаждат малко по малко. Върховете им се заоблят.
Има, разбира се, и изключения. Планината Рила, е по-стара от Родопите, например, но върховете и са "подмладени" и заострени. Причина са ледниците, които отсичат като с нож билата. (но не помня, дали става въпрос само за ледниковата епоха, или по принцип периодично. Май за последната ледникова епоха беше.)

Погледнах в Уикипедията.
Връх Олимп на Марс е сравняван с ето тази планина, в Хавай:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mauna_Kea
Ако не се брои океана, тази планина се издига на 10000 метра. Т.е. доста по-високо от Еверест ...
Като структура и форма е същата, като Олимп на Марс. Т.е. възможно е и той да е от вулкан.
Напомняме, че на Марс няма вода, и замерването на височината става винаги от подножието ...
А на Земята мерим от надМОРСКОТО равнище.

Та пак се повтарям ... планините си имат раждане и определен живот. Техния живот е много много по-малък, отколкото Земята.
Т.е., изобщо не се знае в Земната история какви планини е имало и колко високи ...
Може да е имало планини и по 50км. В най-ранните години, разбира се. Когато е имало бурна тектоника.
Просто при космическите тела с рядка или никаква атмосфера, релефа, и дори праха по повърхността се запазва хиляди и милиони години. Като в музей. Затова и прах, камъни и всякакви обекти могат да са на милиарди години, и да си стоят видими и непокътнати. Докато на Земята не можеш да видиш какво е било преди 1 милиард години.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #881 -: Октомври 23, 2011, 21:38:43 pm »
Танграта е прав, примерно Алпите са образуване при сблъсъка на Африканската и Европейската тектонични плочи, като самите Алпи са били дъното на древния океан Тетис, които е изчезнал. Та мисълта ми е че те са били доста по-високи над шест хиляди метра, но в резултат на ерозията са на днешното ниво и този процес продължава и сега. На Марс тези условия са отдавна прекратени почти напълно, заради рядката атмосфера и липсата на валежи, като при тектониката не съм сигурен дали не е приключен процеса. :)

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #882 -: Октомври 24, 2011, 01:13:22 am »
Мъничко сме офтопик, макар темата на разговора да касае Марс.


Уважаеми Тангра, ами за да не сме офтопик, говори за Марс, нали затова та дадох линка за 4-ти конусовидни планини на Марс и насочих основния въпрос натам.
На Марс според мен почти няма тектонична дейност, а Олимп, а е  другите три са в резултата от вулканична дейност, но много отдавна.
Земните планини знаем как са се образували, въпроса е за Марс.
Трандев, нищо ново не казваш друже..

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #883 -: Октомври 24, 2011, 17:22:05 pm »

Земните планини знаем как са се образували, въпроса е за Марс.
Трандев, нищо ново не казваш друже..
Знам, просто се чудя, защо смяташ че на Земята планините се образуват по един начин, а на Марс или друга планета ще има друг начин!!! :flag_of_truce:

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re:Всичко за МАРС - снимки, мисии, хипотези, конспирации!
« Отговор #884 -: Октомври 27, 2011, 18:04:24 pm »
Аз по-скоро се чудя на друго. Ако на Марс и на Земята планините се образуват по един и същи начин ( тектоника на плочите ), как тогава кратера си запазва формата? Нали ме разбирате, някак си щеше да е по-начупен ръба му. А и друго - малката планина в кратера на Луната би могла да е останала след удара, ако е по-плътна да речем от астероида, т.е ако е имало голяма планина и астероида я нацентри, остава кратер и малка планина. Правилно ли разсъждавам?

А сега въпрос - запитвали ли сте се, защо кратерите на луната са с голяма площ ( някои са наистина много големи ), но пък са плитки? Сравнете ги например с аризонския кратер, оставен от тяло с диаметър 50м.

Интересно:)
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27