Автор Тема: Доказване  (Прочетена 11917 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Доказване
« Отговор #30 -: Септември 22, 2010, 18:37:18 pm »
Мъдрецът няма потребност да се доказва. Обърнете внимание на това!

Обърни внимание, че на мъдреците не им се живее много и като цяло не ги е грижа за нищо.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Доказване
« Отговор #31 -: Септември 22, 2010, 19:08:09 pm »

Това пък отде ти пръкна в главата? Само едно ще ти кажа, за да станеш мъдрец, доста трябва да поживееш ;), другото и да ти го обяснявам няма да ме разбереш.
« Последна редакция: Октомври 28, 2010, 20:31:23 pm от Mirotvorec »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #32 -: Септември 23, 2010, 00:34:38 am »
А защо ли на мъдреците не им се живее?

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Доказване
« Отговор #33 -: Септември 23, 2010, 08:35:05 am »
Мъдрецът няма потребност да се доказва. Обърнете внимание на това!

Обърни внимание, че на мъдреците не им се живее много и като цяло не ги е грижа за нищо.
Какво всъщност е мъдростта? Не се ли определя тя от начина по който човек живее живота си, от това доколко го разбира, в каква посока го насочва? Загрижеността за другите също не мога да се съглася, че им е чужда. Просто тя се проявява по начин, който за обикновения човек е невинаги е лесно да бъде разбран.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Доказване
« Отговор #34 -: Септември 23, 2010, 09:50:00 am »
Мъдростта не е ли именно различаването на зърното от плявата и отказването от всяка плява (както каза Iris), докато остане само зърно...и тук ще припомня нещо, което че Спорт-Здраве беше писал наскоро,затова и го цитирам, че мъдростта се придобива като пускаш нещата, а не като ги задържаш или опитваш да ги постигнеш. В ПУСКАНЕТО му е цаката. Мъдростта е свобода от зависимости, отвързване...но дълго време минава преди да разбереш, че не нещата те държат вързан, а ти ги държиш, т.е. трябва ти пръв да ги пуснеш. Затова изглежда сякаш мъдрите хора са някак незаинетресовани от нещата, случващи се в житейската драмата на света, защото са се отвързали от всички тези връзки, чрез които като марионтеки на дърпат насам-натам.  Доказването също е част от плявата, която можем да пуснем.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #35 -: Септември 23, 2010, 10:38:22 am »
Това което аз се затруднявам да си обясня по повод темата е дали доказвайки на себе си качествата си,ние просто проявяваме това което сме или се опитваме да докажем на себе си че имаме нещо което всъщност все още нямаме но се стремим към него.Малко ми се преплитат,а смятам че е важно.
Относно освобождаването от плявата, за всеки случай никак не е лесно.Въпреки че имам тази потребност,както стана ясно вече в другата ми тема, съм все още силно прикована към навика да търся отговори на въпросите.нещо което според мен пречи на освобождаването от плявата,защото целта не е да я заместиш с такавакаквато ти харесва а просто да я махнеш.Но ние не сме свикнали да стоим без отговори.

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Доказване
« Отговор #36 -: Септември 23, 2010, 11:16:32 am »

Никой не може да ти даде отговор на твоите въпроси, колкото повече неща преживееш толкова повече ще научиш (ако се замисляш над това де, това е условието), а отговорите търси в себе си.
« Последна редакция: Октомври 18, 2010, 23:44:40 pm от Mirotvorec »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Доказване
« Отговор #37 -: Септември 23, 2010, 11:56:14 am »
eses, не може да се мине без търсене на СОБСТВЕНИ отговори. В един момент от живота ни разбираме колко много отговори са ни били дадени ПРЕДИ да сме задали въпросите...т.е. натикани са ни предварително и управляват живота ни...докато не се усетим. Като се усетим, напълно естествена реакция е да потърсим СВОИ отговори на СВОИ въпроси. И така нататък...въпроса е един път да разберем, че са важни само тези отговори, които ние САМИ сме търсили в нашия конкретен житейски път..отнасящи се до наши конкретни ситуации, наши конкретни проблеми или грешки...


Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #38 -: Септември 23, 2010, 12:50:28 pm »
олд- напълно съгласна съм,търсенето на отговори в себе си ,също не е една от най лесните задачи,не че търся лесното но когато човек се затруднява пред нещо доста лесно може да се подхлъзне.Първо да се отсее това което не е твое а то е 99.9%.Когато разбереш че е толкова много, съмнението придобива гигантски размери и ти пречи да вижаш твоята истина защото и нея подлагаш на съмнение.Ето например с тази тема.Аз се съмнявам дори в това дали доказвам на себе си нещо лъжовно или затвърждавам нещо истинно.Това съмнение поражда безкрайното лутане в търсене на отговори.Чудя се под,съзнание като бял лист, дали се разбира именно това,да не ти трябват отговори.Найстина изглежда безумно, предвид това че цял живот се стремим да намерим някакви отговори,но не е ли още по безумно да ги търсим цял живот,за всеки един период от живота си да имаме различни такива и накрая да умрем без отговори?

Неактивен smarinov

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Re:Доказване
« Отговор #39 -: Септември 23, 2010, 15:41:19 pm »
Чудя се под,съзнание като бял лист, дали се разбира именно това,да не ти трябват отговори.Найстина изглежда безумно, предвид това че цял живот се стремим да намерим някакви отговори,но не е ли още по безумно да ги търсим цял живот,за всеки един период от живота си да имаме различни такива и накрая да умрем без отговори?
Тези думи ме водят към мисълта, че ние всъщност не живеем а просто решаваме проблеми. Кога да стана, какво да облека, какво да ям, как да се държа, колко пари да похарча.. И така нон-стоп. С тези неща (и с много други, но просто давам примери) листа никога няма да е бял.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #40 -: Септември 23, 2010, 16:29:24 pm »
Не можем да спрем да мислим,но можем да спрем да търсим отговори навън(поне така си мисля)Да имаме разбиране, но да нямаме обяснения.Когато излезеш навън да се насладиш на слънцето,без да мислиш колко е градуса,дали има изригвания,дали няма да изгориш.Да имаш разбирането вътре в себе си, а не с ума си.Когато ти стане топло да се скриеш на сянка,а не да се скриеш на сянка, защото може да изгориш.Когато търсим истината за себе си,да следваме това което усещаме и изживяваме ,а не да търсим логични обяснения на това което изпитваме и според зависи от това дали ни допадат да си избираме.И тъй като често изпитваме нещо на база мислите ни,да се освободим от чуждите мисли,който сме приели за свой.Когато се чувстваме объркани и искаме да сложим ред,да помислим колко от мислите които ни объркват са наши и тези които не са да ги разгледаме адекватно според състоянието ни и това което искаме да стане то.Това не е лесно, аз самата препоръчвайки го ,казвам че не съм от примерните,ако бях сигурно щях да имам друг отговор.Трудното не е разглеждането ,а намирането на онези отговори в нас които ни трябват, а не просто логичното обяснение което веднага ще си предложим.
ПП. Днес например разбрах ,че когато се чувствам добре ме мотивират успехите,тогава градя,имам стремежи.Когато не се чувствам добре,тогава мотивацията ми са проблемите,тогава съм в застой,хвърлям си енергията да решавам проблеми,а не да градя.Но как се променя това не знам,сега само го отбелязвам.Утре сигурно ще имам отговор.
« Последна редакция: Септември 23, 2010, 16:35:29 pm от eses »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Доказване
« Отговор #41 -: Септември 23, 2010, 16:39:22 pm »
eses, немислиш ли че напълно избягахме от темата ;), виж какво става аз например нямам желание да доказвам на някой моята истина, просто споделям вижданията си.Тук в този форум обаче има "семенца" които категорично обявяват нещо за истинност и върви доказвай на такива че са се обърнали кръгом та това по темата.

П.С.А твоите "притеснения" са неоснователни, тук сме дошли да се учим не да бъдем богове  ;)това е моето виждане.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Доказване
« Отговор #42 -: Септември 23, 2010, 16:57:05 pm »
Направи ми впечатление, че от втория пост нататък, темата се превърна в "Себедоказване". По това нямам какво да кажа, за доказването ще кажа това-онова.

Първото, което ще кажа, е че разликите в мненията по отношение на някакъв обект или процес, външен за наблюдаващите, но все пак обективно един и същ, произлиза от това, че всеки от наблюдателите получава информация по различен поток. Информацията, която излъчва обекта за себе си е единствения носител на характеристиките му, и тези характеристики се копират в мозъчната кора. Това копие на характеристиките от своя страна се ползва от възлите и алгоритмите, формиращи оценката, като единствено надеждната информация за обекта. Потоците, които стигат до нас може да са минали по различен път и качеството им също да е различно.

Твърдението, че "в спора се ражда истината" има някакъв смисъл, доколкото спорещите получават данни от други потоци от опонента си. Понякога обаче някои характеристики са толкова изкривени по своя път, че от две различни гледни точки изглеждат взаимоизключващи се, въпреки, че се отнасят за обективно едно и също нещо, и понеже са взети за надеждна информация и от двамата спорещи, спора не приключва, докато не се направи допълнителна проверка.

Понякога характеристиките са умишлено и целенасочено изкривявани с някаква друга задна цел. В този случай имаме измама.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #43 -: Септември 23, 2010, 17:00:43 pm »
избягахме да, може би вината е моя,че се опитвам да си намеря отговори на много въпроси и осъзнах ,че въпросите който ми задават тук,много ми помагат.Ще почна като зададе някой въпрос да си го копипействам на един уърд и да си отговарям там, а тук само сентенцията може да ви поствам,за да не ви лиша все пак от присъствието си.относно онези които мислят че знаят всичко ,ще съм лаконична,и те душа носят.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #44 -: Септември 23, 2010, 17:02:05 pm »
Направи ми впечатление, че от втория пост нататък, темата се превърна в "Себедоказване".
Нали затова пуснах темата,защото във всички теми се получава така.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27