Автор Тема: Доказване  (Прочетена 11831 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Доказване
« -: Септември 21, 2010, 12:11:29 pm »
 Тази тема отдавна ме вълнува ,но в последно време и обръщам повече внимание.Тук в форума тя изпъква. Става въпрос за онова доказане което всеки си прави сам на себе си ,чрез другите. Наприемер, всички ние тук пишем разни наши мнения по някакви теми.Всеки е прав за себе си и всеки иска да докаже правотата си пред другите или поне на себе си.Някой претендират ,че нямат такава цел,аз също често го правя,но въпреки това продължават да изказват мнението си.Това за себе си аз го смятам като минус и по точно, този човек които се стремя да стана, не го прави,затова се стремя да се освободя.Интересвува ме вие какво смятате? Смятате ли че да доказваш правотата си по такива теми е морално?Смятате ли че тези който го правят са превъзмогнали егото си? И ако не, има ли го в плановете ви за самоусъвършенстване?
« Последна редакция: Септември 21, 2010, 14:01:26 pm от eses »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Доказване
« Отговор #1 -: Септември 21, 2010, 13:17:31 pm »
Цялото това построение се опира на една единствена греда - че всеки е прав за себе си.

Това го пиремаш като даденост и истина. Ами ако не е? Защо мислиш, че всеки е прав за себе си?

Понеже, ако не всеки е прав за себе си, тоест ако не всеки е прав, то другите неща по намерението на темата стават несъществени.

Неактивен smarinov

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Re:Доказване
« Отговор #2 -: Септември 21, 2010, 13:38:48 pm »
Смятате ли че да доказваш правотата си по такива теми е морално?Смятате ли че тези който го правят са превъзмогнали егото си? И ако не, те "духовно развити" личности ли са според вас или са балалайки?
Без излишни философии ще кажа едно две неща. Няма лошо всеки да си изразява мнението, да покаже своите аргументи и доказателства и да остави хората да преценяват сами за себе си. Когато обаче има много мнения с много аргументи и без никакви твърди доказателства (в този форум конкретно проблема с доказателствата е самата тематика), лошо е да ги натрапваш постоянно на околните по начин много приличащ на: Абе слепи ли сте, не виждате ли че нещата са така както казвам. Това не е правилния подход според мен. Тук това често се случва, но не визирам нищо и никого конкретно.
С две думи няма проблем човек да отстоява гледната си точка, стига да не я натрапва. А кой е духовно развит.. Всичко е относително.
 :hi:

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Доказване
« Отговор #3 -: Септември 21, 2010, 13:46:17 pm »
Не може хората да се делят а "духовно развити" и "балалайки"....
Духовно  развитите също на някакъв етап са били ...балалайки..някои са си останали такивва, други са стъпила на по-твърда почва...но...страстното отстояване на мнение или гледна точка е показател, че егото пак е надделяло...егото не е нещо, което можеш да го хвърлиш зад гърба си, а състояние на съзнанието в което ще изпадаш многократно, тренирайки все по-умело да избягваш капаните му....понякога за да го осъзнаеш егото трябва да го видиш в акция, в действие в проявление...така, че когато насред някой спор се усетиш накъде си залетял може да се стреснеш и да си кажеш "Абе...аз..какво всъщност правя в момента?!"

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Доказване
« Отговор #4 -: Септември 21, 2010, 13:56:56 pm »
Ще споделя едно мое наблюдение.
Първо се разбира, после се доказва.
Неможе само чрез доказателствата да стигнеш до разбиране.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #5 -: Септември 21, 2010, 14:00:21 pm »
Цитат
понякога за да го осъзнаеш егото трябва да го видиш в акция, в действие в проявление...така, че когато насред някой спор се усетиш накъде си залетял може да се стреснеш и да си кажеш "Абе...аз..какво всъщност правя в момента?!"
Именно за това говоря. Колко от тук присъстващите си задават тези въпроси впредвид че почти всички теми имат една и съща основа,а именно доказване кои прав и кои крив.Относно духовно развитите,нека се поравя, Има ли го в плановете ви това като задача за самоусъвършенстване?
ПП. И как освен с осъзнаване смятате да се преборите?
« Последна редакция: Септември 21, 2010, 14:04:55 pm от eses »

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #6 -: Септември 21, 2010, 14:03:34 pm »
Цялото това построение се опира на една единствена греда - че всеки е прав за себе си.

Това го пиремаш като даденост и истина. Ами ако не е? Защо мислиш, че всеки е прав за себе си?

Понеже, ако не всеки е прав за себе си, тоест ако не всеки е прав, то другите неща по намерението на темата стават несъществени.
Спорте, мойте уважения, но ако някой седи тук и пише пост след пост,някакви глупости които представя за своя истина, а това всъщност не е така,проблема си е негов.Предполагам, че повечето не правят така, а ти?

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Доказване
« Отговор #7 -: Септември 21, 2010, 14:05:08 pm »
Ако няма прав и няма крив, елиминираш стремежа за учене от грешките, тъй като грешки според виждането ти не съществуват.

А докато съществува множество от цели, ще съществуват и грешки.

Което би трябвало да е достатъчно противоречие, което да ти доказва, че смисловата основа на построението на темата е несъществена.


П.П.
О... аз мисля, че това поведение на повечето просто прави проблема всеобщ.
« Последна редакция: Септември 21, 2010, 14:06:25 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Доказване
« Отговор #8 -: Септември 21, 2010, 14:12:19 pm »
Вдигам ръка да кажа  :)
Лично за моите планове.
Моят хитър план е ...да се самопроследявам и да се хващам на ...егопрестъплението...т.е. да ОСЪЗНАВАМ моментите, когато действам на его-плоскостта и да ги различавам от моментите, когато съм извън нея.
Дали това се нарича "духовно развитие" не знам, но искам да знам във всеки един момент (по възможност)аз на какви сили отдавам енергията си, какво храня в мен и когато се изловя, че егото ми води за момента ..не се самобичувам, преглъщам неприятното чувство че за пореден път съм се подхлъзнала и а се опитвам да се върна на твърдата почва...и така..

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #9 -: Септември 21, 2010, 14:21:34 pm »
Спорт- под всеки е прав за себе си ,аз разбирам ,че всеки има право да вярва в каквото си поиска и следователно да го изразява.Дали това в което вярва е грешно или не, не съм аз човека който ще преценява и не това е целта на темата.Имаш ли да кажеш нещо по темата или несъществеността и ще те накара да не си губиш времето в теми в който нямаш какво друго да кажеш освен да ги оценяваш?И ще ти задам конкретни въпроси.Ти имаш ли нуждата да си доказваш си че си прав спорейки по дадена тема?Защо спориш,ако нямаш тази нужда? Смяташ ли го като цел от програмата си за самоусъвършенстване?И как точно смяташ да я постигнеш?

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #10 -: Септември 21, 2010, 14:24:30 pm »
Вдигам ръка да кажа  :)
Лично за моите планове.
Моят хитър план е ...да се самопроследявам и да се хващам на ...егопрестъплението...т.е. да ОСЪЗНАВАМ моментите, когато действам на его-плоскостта и да ги различавам от моментите, когато съм извън нея.
Дали това се нарича "духовно развитие" не знам, но искам да знам във всеки един момент (по възможност)аз на какви сили отдавам енергията си, какво храня в мен и когато се изловя, че егото ми води за момента ..не се самобичувам, преглъщам неприятното чувство че за пореден път съм се подхлъзнала и а се опитвам да се върна на твърдата почва...и така..
Понеже това е единственото което и аз се сещам да направя ми изникна темата.Защото го смятам за безрезултатно.Нещо от рода на рекламата за киселините.
- Имате ли кисилини и как се борите с тях?
- да, от 20 години пия сода и много ми помага
- твърдите че от 20 години пиете сода и тя ви помага?

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Доказване
« Отговор #11 -: Септември 21, 2010, 14:38:36 pm »
Ти имаш ли нуждата да си доказваш си че си прав спорейки по дадена тема?Защо спориш,ако нямаш тази нужда? Смяташ ли го като цел от програмата си за самоусъвършенстване?И как точно смяташ да я постигнеш?

Аз си доказвам, че съм прав, преди да пиша по дадена тема. Ако някой ми докаже, че не съм прав, преразглеждам всичко възможно, което е свързано с факта от тази грешка.

Споря, след като вече съм си доказал, че съм прав, поради това, че се чувствам отговорен за всяко нещо, което касае други хора.
След като това мясот тук е публична изява, и аз видя моя минала грешка, изявена публично, пускам като мнение нейната поправка и резултта от нея така, както аз съм го направил.

Смятам обясненото по-горе като част от програмата си за самоусъвършенстване, тъй като според програмата ми за самоосъвършенстване не мога да бъда безотговорен към нещо, с което съм свързан. А аз съм свързан с всеки, който евентуално би взел информация от мен или от мястото за публична изява, с което аз съм свързан.

Как точно смятам да постигна програмата си за самоосъвършенстване? Следвайки я.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #12 -: Септември 21, 2010, 15:01:24 pm »
Ако някой ми докаже, че не съм прав
Колко пъти се е случвало това? Ако не се намери достатъчен капацитет който да ти го докаже в средата в която си ,ознаава ли че найстина си прав?
Цитат
Споря, след като вече съм си доказал, че съм прав, поради това, че се чувствам отговорен за всяко нещо, което касае други хора.
Мислиш ли че тази ти отговорност е достатъчно оправдание да спориш с цел да промениш мнението на някой?И ако да би ли се чувствал отговорен,ако си успял да убедиш някой в нещо ,което го е довело до самоубийство?


Неактивен smarinov

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Re:Доказване
« Отговор #13 -: Септември 21, 2010, 15:08:09 pm »
Сега са много сложни нещата, едно време хората са имали по-просто обяснени мъдрости. Например: 3 пъти мери, 1 режи. Но в крайна сметка кой не греши?
ПП. И как освен с осъзнаване смятате да се преборите?
С приемане. Поне според мен за да има напредък осъзнаването и приемането трябва да са ръка за ръка.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Доказване
« Отговор #14 -: Септември 21, 2010, 15:10:40 pm »
Въпросите би трябвало да доведат до размишления всеки сам над себе си и отговори на въпросите.От къде всъщност идва тази моя потребност да се доказвам? Пред кого,защо? Кои хора имат нужда да се доказват?Тези които не са сигурни в себе си и в това което наричат част от себе си- убежденията им? Доводите който даваме от рода на дълг,отговорност ,чешене на езика и тн истинската причина ли са да седя тук и да убеждавам някой в моята истина?Защо има толкова много форуми и в всичките се случва това?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27