Автор Тема: Сатана - за какво всъщност става дума  (Прочетена 37451 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #60 -: Септември 08, 2010, 21:09:35 pm »
Сега хубаво прочетете тука някои неща.
http://novred.narod.ru/Ludi.htm

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #61 -: Септември 08, 2010, 21:30:28 pm »

Цитат
Публикувана от: ARRI  
Спорт-Здраве4,сатаната е егрегор .Също като парите.Ние см подвластни на тях(САТАНАТА И ПАРИТЕ).Знам,че ще се противопоставиш на моето мнение,но дълбоко в себе си,си на колене пред тях .

Даже бих се съгласил със с това което казва ARRI, но не и с теб.

Олд,така си се изразил,сякаш аз съм вторичен изказ.Разбери,че сатаната е егрегор.Също като парите.Ние така сме се поддали на тях,че сме изгубили себе си.

П.П.И пак питам,къде е разликата?Къде е разликата м/у егрегорите на парите,сатаната и бог?Защо никой не ми отговаря,а се крие зад красиви клишета?
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #62 -: Септември 08, 2010, 21:37:22 pm »
Олд,така си се изразил,сякаш аз съм вторичен изказ.Разбери,че сатаната е егрегор.Също като парите.Ние така сме се поддали на тях,че сме изгубили себе си.

П.П.И пак питам,къде е разликата?Къде е разликата м/у егрегорите на парите,сатаната и бог?Защо никой не ми отговаря,а се крие зад красиви клишета?
Чак пък вторичен .....  ;), ARRI, защото несмятам че е егрегор ;), но пак както писах бих се съгласил, но това си е лично мое мнение просто го споделям.

П.С.Егрегори, анунаки, рептили и тям подобни изродчета не ги признавам.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #63 -: Септември 08, 2010, 21:41:22 pm »
Разликата е там зад вратата. Добре е сам да я откиеш според мен.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #64 -: Септември 08, 2010, 21:59:38 pm »
Олд,така си се изразил,сякаш аз съм вторичен изказ.Разбери,че сатаната е егрегор.Също като парите.Ние така сме се поддали на тях,че сме изгубили себе си.

П.П.И пак питам,къде е разликата?Къде е разликата м/у егрегорите на парите,сатаната и бог?Защо никой не ми отговаря,а се крие зад красиви клишета?
Чак пък вторичен .....  ;), ARRI, защото несмятам че е егрегор ;), но пак както писах бих се съгласил, но това си е лично мое мнение просто го споделям.

П.С.Егрегори, анунаки, рептили и тям подобни изродчета не ги признавам.

Замени думата егрегор с думата пристрастяване и нещата ще си дойдат на мястото.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #65 -: Септември 08, 2010, 22:11:33 pm »

Замени думата егрегор с думата пристрастяване и нещата ще си дойдат на мястото.
Хахаха ... еее упорито момче, егрегор и пристрастяване ...........,избирам пристрастяване че да се кротнеш ;).
И да спрем до тук, как мислиш А?
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #66 -: Септември 08, 2010, 22:12:12 pm »
Истината е,че на думи ни е много лесно да ИЗХВЪРЛИМ товара,да се ПРОМЕНИМ,да ЗАБРАВИМ и пр.А на дела си оставаме същите гърчещи се хорица :).И ДА ! Сатаната в крайна сметка си остава най-голямия хуманист ;D.Че и дясната ръка на Господ.Ми хайде да се обвържем с него и да забравим за съвеста си.Просто да я игнорираме и да си живеем ''праведно'' ,по сатанинските закони и хич да не ни пука,че убиваме,крадем,изнудваме......А къде е границата ???Къде е границата м/у Бог и дясната му ръка-Сатаната?
      Пост  пълен  с  много  сериозни  защо!  Но  както  често  се  случва  сериозните  въпроси  са  неудобни  и  е  по-добре  да  ги  игнорираме  нали?
       АРРИ,  Нищо  не  можеш  да  изхвърлиш,  това  което  трябва  да  изхвърлиш  се  нуждае  от  разбиране,  когато  разбереш  проблема  ще  се  промениш,  а  да  забравиш  няма  да  можеш,  просто  остави  времето  да  си  свърши  работата - да  притъпи  болката!
       И  да,  Сатаната  е  най-големият  хуманист  винаги  ще  ти  отпусне  заем,  докато  Бог  никога!   Разликата  е  Сатаната  ще  ти  даде  риба,  а  Бог  ще  те  научи  да  я  ловиш!!  Понеже  ни  мързи  предпочитаме  услугата  на  Сатаната,  но  досега  никой  не  е  могъл  да  си  върне  услугата  лихвата  е  висока  и  винаги  непосилна!!
        Сатаната  бил  дясната  ръка  на  Бога,  а  кой  ли  е  лявата....... ???
        Савеста  е  божествения  наблюдател  в  душата  ни!  Там  където  я  чуват  няма  сатана,  няма  зло,  даже  няма  грешно  взети  решения!

    "А къде е границата ???  Къде е границата м/у Бог и  Сатаната?"  
    Къде  е  границата? - Не  знам!  Това  което  знам  е,  че  едно  от  бойните   полета  между  двамата  е  Земята  и  ние  сме  по  средата!  
  
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #67 -: Септември 08, 2010, 22:24:54 pm »
Mitko,аз рядко задавам въпроси.Ама наистина на тези мои въпроси търся отговор.И може би си прав.Ние сме по средата,между лявата и дясната ръка.И наистина може би,лявата ръка не знае какво прави дясната.Та камо ли ние ще знаем за какво иде реч :(.А че сме пристрастени между Бог,Сатана,пари,любов и пр. егрегори е факт.Ама повечето от нас го отричаме и търсим себе си.А ние сме вътре в тях.
Поздрави  :hi:.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #68 -: Септември 08, 2010, 23:14:27 pm »
Според мене е необходимо да се направи едно разграничение. То е между хаоса и злото. Хаосът е нещо изначално-съществуващо. Той върви ръка за ръка с Реда (Космоса). В природата съществува стихийност. Много от древните божества изразяват този принцип. Сатаната и злото обаче са нещо друго. Те не са несъзнателни сили. Сатаната е конкретна индивидуалност обвързана по определен начин с човешката еволюция, срещу която в крайна сметка застава. За зло може да се говори само когато съществува свободна воля и съзнание. Природните сили (олицетворени примерно от Пан, често погрешно смесван със Сатаната) не могат да бъдат зло.

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #69 -: Септември 09, 2010, 06:40:29 am »

И тази тема се изметна като чамова дъска.

Толкова ли е трудна за възприемане идеята, че Сатаната е измислен герой и целта е да се нарита и принизи цял пантеон от езически богове.

Ето още една сламка: СА -ТА -НА -МА е мантра от кундалини йога, където СА е безкрайност, ТА е живот, НА е смърт, а МА е прераждане.
От това, коя сричка е изхвърлена става ясно кой го е направил -някой който иска да затрие идеята за прераждането (кой ли?).
Определено на структурираните и йерарахични религии не им е било нужно познанието за лично израстване.

Сега да се върнем към кундалини, нейният образ на змия и значението й, както и същността на гореспоменатите древни езически богове -плодовитост, канализиране на сексуалната енергия, пречистване, обединяването на висше и нисше или възможността да се получи просветление в рамките на материята.

Тук първоначално ми се стори, че се разглежда възможността Сатаната да е аспект на Бог, а не нещо отделно, нещо като разцепен Бог, за да може да се вмести в рамките на дуалистичното ни мислене, както и удобна форма за обслужване на интереси...ама може и да съм се объркала.

Както се вижда тази лъжа е проработила, хванали сме се здраво за възможността да се изживяваме на жертви, някой ни кара да сме лоши, съблазнява ни и подвежда.

Егрегор не е Сатаната и идеята за самопораждащо се зло, а нашето масово желание да не носим отговорност.



Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #70 -: Септември 09, 2010, 11:55:34 am »
Егрегор не е Сатаната и идеята за самопораждащо се зло, а нашето масово желание да не носим отговорност.


Според мен природата, нашата планета по-точно, също се развива и не е безгрешна, също като нас. Ние сме неотменно и изцялостно зависими от нейния път на развитие.

И мисля, че нашата планета не винаги е съвършена (противно на масово прокламираните тези). Не винаги е справедлива също така... но се опитва да бъде, точно както ние се опитваме да бъдем отговорни и справедливи, за да постигнем свобода чрез избирането на отговорностите си.

Например, съмнявам се, че природата е била напълно справедлива, когато унищожи толкова много хора с цунамито по островите. Там със сигурност е имало поне един, който не е успял да защити отговорността на живота си заради масовата безотговорност наоколо си и не е заслужавал масовата съдба.

Същото мисля и за нещастието в Хаити например.


И в моите очи тези моменти, когато природата несправедливо обобщава последствитя от толкова много хора, са плод на изчерпана търпеливост. Плод на загуба на контрол над стихийната й мощ, за което планетата поема своята отговорност.

И според мен някой, който разбира това, защото го е преживял като лично състояние, може да разбере и планетата. Да осъзнае защо го прави и кое я кара да го направи... и разбирайки, че никой, включително и тя в своята незавършила еволюция, не е съвършен, да я остави да се учи от собствените си проявления. И разбирайки я, познавайки характера й, да се опитва да предвижда тези нейни състояние на загуба на контрол над собственото търпение и давайки свобода на онова, което е нужно за нейното развитие, просто да премести сам себе си от пътя й.


Затова, според мен, дори когато природата изпадне в нетърпение, неразбиране и се почувства застрашена поради това, дори в резултиращата агресия от нейна страна това винаги води до прераждане. Защото природата се учи от всяко свое действие и ние сме сред нас самите, и поставени в нея, за да може всеки да се учи от себе си и от другите, включително и тя чрез нас.

Затова Сатанама никога не може да бъде Сатана, както казва Threefaces, и християнството е частен случай на реалността, който не съществува в действителност, точно както затворената система е частен случай на науката, който не съществува в действителност. Правейки и християнството и науката несъществени.



Още повече, че не разбирайки мотивите на Сатана(ма), неразбирайки слабостите както и силните му страни и оттам неразбирайки корените на неговата агресия към нас (когато такава бъде проявена), ние поради нашето собствено невежество и неразбиране проявяваме агресия към него.

И това винаги ще бъде справедливо по онзи отрицателен начин, който има за цел да поучи всички ни. Чак когато научим тези уроци, тогава отношенията ни с енергийния аспект на Сатанама ще бъдат справедливи от онзи тип позитивна справедливост, която всички ние мечтаем да имаме.


Представата за Сатана е плод на нашето неразбиране на света. Човек не може да отметне своето неразбиране. Не може да се бори с него, или да му отстоява. Човек може само и единствено да проумее и осъзнае.
« Последна редакция: Септември 09, 2010, 12:02:31 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #71 -: Септември 11, 2010, 22:07:15 pm »
Ще отговоря според мои открития които почти никой не изповядва, Думата Сатана е творение именно на Христос и Библията, защото смисъла на сатаната е противопоставяне на абсолютното добро. Все пак моето откритие е доста различно от погрешната представа за сатаната.

Мисля, че никой не разбра нищо, от това, което исках да кажа за Сатана -.- Не че искам да ви убеждавам в нещо, порсто никой не изкоментира моето мнение и... всъщност исках да чуя мнението ви относно моето мнение... което съм убеден, че бихте дали, стига да бях успял да достигна до някого. Толкова самотен се чувствам понякога в това отношение.
Първо не се чувстваш самотен, в случая имаш някакви мисли и идеи и понеже не намираш подкрепа или разбиране или поне хора със интереси каквито имаш в момента смяташ че си сам, но не е така, трябва да осъзнаеш че не човешките мисли са доста индивидуални и за това се създава впечатлението за самотност. Всъщност ти пишеш индивидуално мнение. Е няма как да намериш друг индивид който да има същото мнение когато то е продукт на някакви лични мисли.

Исках да кажа, че Сатана е един от енергийните принципи, които изграждат елементите и духа.
Нищо конкретно в тази фраза, убеден съм че ползваш шаблони в опит да изразиш някакви лични мисли. за да излезеш от чисто филосовския аспек трябва да се ползват конкредтни хора, събития или места.

Да махнеш един електрон от атома - става друг атом.
Затова не можеш да махнеш Сатана от нищо. Той е в тъканта на реалността, както всичко останало. Всичко останао - това са всички други енергии, които християнството не споменава (забележете, че "избягва да отрече" като не ги споменава, именно защото не е вярно, че ги няма).
Понятието за атом и електрон е теория за обясняване на някой наблюдения. примера е неподходящ. Думата енергия е условно понятие за оределяне на най различни състояния и процеси а в някои случаи и до настроения. Християнството няма за цел да обяснява явления в природата и в настроението на хората, то си има други цели, ето защо думата за енергия не се споменава изобщо.

Затова казвам, че християнството е частен, изолиран случай, несъществуващ в природата контекст, изобразяващ враждуващи стихии - сатана и всичкоостанало.
Е тук правя широка усмивка и се чудя дали наистина има смисъл да отговарям. Пак да повторя, сатаната има смисъл само като фон на абсолютното добро и истина. Което може да се намери само във християнството. Никаква друга философия или религия не предлага абсолютно добро или истина недостижими за човек. Познай защо?
 :diablo:

Никой не обърна внимание на градивната страна на Сатана като аспект, без която светът не може да съществува -.-
Тук трябва да споменеш за кой свят говориш. Християнството твърди че в началото света е бил без сатаната, а в края на този свят сатаната пак няма да го има. Така че съществуването на този свят е само временно и несъщественно изолиран случай . . . . Затова казвам, че християнството е частен, изолиран случай, несъществуващ в природата контекст,
 :drinks:

И не го казвам в смисъл на "доброто не може да бъде оценено без зло, без сатана". Не. Казвам го в смисъл "Сатана има най-силната добра страна от всички други аспекти в сътворението".
Сатаната не е сътворил нищо а само изплагиятствал и откраднал, както се казва от Христос; "Който не влиза през врата е крадец и разбойник, които иде да открадне, да заколи и да унищожи."

Но в частния случай на християнството не става дума за това. И там е въпросът. Темата разглежда Сатана извън контекста на християнството (ако никой не забелязва, понеже всеки влага в Сатана значението, дадено от християнството)
Ами както казах понятието за сатана идва от там, сега разбирам че се опитваш да даеш друг смисъл и понятие на сатаната, нека да дам съвет просто замени думата сатана със друга дума, май някой предложи нещо като "ерегор" или каквото харесаш.

За накрая само да дам моето мнение за сатаната, според болшинството сатаната е бивш ангел но аз открих че това не е така. Сатаната е грешната човешка душа враждуваща със Христос. Тоест няма лоши ангели, злите духове са всъщност грешни и зли дущи на хора, а не духовни същества.
Soli Deo Gloria!

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #72 -: Септември 12, 2010, 11:24:30 am »
Християнството твърди че в началото света е бил без сатаната,

И къде го твърди това християнството, дай пример.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #73 -: Септември 12, 2010, 13:40:55 pm »

В Битие 1 където е сътворението няма сатана появява се след това.
« Последна редакция: Октомври 12, 2010, 22:12:22 pm от Mirotvorec »
Soli Deo Gloria!

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Сатана - за какво всъщност става дума
« Отговор #74 -: Септември 12, 2010, 14:19:25 pm »

Това че героят в една приказка се появява чак в средата, неозначава че тогава е измислен ;).
« Последна редакция: Октомври 12, 2010, 22:12:50 pm от Mirotvorec »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27