Автор Тема: Философия на родителството  (Прочетена 21924 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Философия на родителството
« -: Юли 03, 2010, 20:33:05 pm »
Не си намерих място да пусна тази тема ,но прочетох нещо от Tangrata_ ,което ме озадачи и много искам да го попитам .Какво имаше впредвид под възпитание в нямане?Искаш да кажеш ,че според теб децата не трябва да знаят какво е да няма? Прочетох ,че ти предпочиташ да го излъжеш ,вместо да му кажеш нямам,защо?Аз пък съм малко крайна и по никакъв начин не можеш да ме накараш да излъжа детето си и никога досега не съм го правила,дори ,когато беше бебе,в смисъл никога не съм изричала лъжа ,впоследствие ,това ,което съм казала може да не е излязло вярно ,поради независещи от мен обстоятелства ,но аз никога не съм казвала нещо на детето си ,което сега да не е било истина.Защото се убедих ,че винаги има начин да кажем на едно дете истината .
Темата е за всички родители и непораснали деца.Кои грешки(според вас),които са допуснали вашите родители не искате да повтаряте?
 

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Философия на родителството
« Отговор #1 -: Юли 03, 2010, 22:38:50 pm »
Хм,значи с Танграта сме на едно мнение!Става въпрос за програмирането на съзнанието на децата.Аз също никога не казавам на моето дете"нямам".Винаги намирам друг довод,с който да му откажа дадено нещо,но никога с мотива"нямам пари".

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Философия на родителството
« Отговор #2 -: Юли 03, 2010, 23:09:25 pm »
Хм,значи с Танграта сме на едно мнение!Става въпрос за програмирането на съзнанието на децата.Аз също никога не казавам на моето дете"нямам".Винаги намирам друг довод,с който да му откажа дадено нещо,но никога с мотива"нямам пари".
Моляте ,обясни ми по точно за това програмиране на съзнанието на децата ,за което говорите.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Философия на родителството
« Отговор #3 -: Юли 04, 2010, 05:09:49 am »
Изобщо не съм писал такова нещо. Константин(а) беше.

Бъдете внимателни моля, като "цитирате" други хора. Много мразя да ми слагат в устата думи, които не съм казал.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Философия на родителството
« Отговор #4 -: Юли 04, 2010, 08:34:33 am »
Хм,значи с Танграта сме на едно мнение!Става въпрос за програмирането на съзнанието на децата.Аз също никога не казавам на моето дете"нямам".Винаги намирам друг довод,с който да му откажа дадено нещо,но никога с мотива"нямам пари".

А ако наистина нямаш толкова пари в момента? Защото на мен ми се е случвало  и съм казвала това, но винаги с допълнителни разяснения, че не е нужно да се купува всичко. Да не говорим пък ако е някоя глупост. Отделно обяснявам за триковете на рекламата и какви са истинските цели на производителите и т.н.
Все пак парите не растат по дърветата и не виждам защо да се спестява това дори и на децата. Напротив, смятам,  че от малки трябва да бъдат запознавани как функционира Системата. ;)
Може и да греша, не знам, но за мен това е начинът.
Пак да кажа, говорех за случаите, когато наистина нямаш. Иначе за лъжата съм абсолютно съгласна.
Но дайте, моля линк към темата, за да се види и контекстът на мнението. Иначе се говори наизуст. :hi:
« Последна редакция: Юли 04, 2010, 08:35:44 am от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Философия на родителството
« Отговор #5 -: Юли 04, 2010, 10:06:44 am »
Ами аз вярвам,че каквото излъчваш,това привличаш!Затова съм си збранила да му казвам думата"няма"!Когато нямам достатъчно пари,не му казвам"нямам достатъчно"а,имам,но за други цели,а и както казваш разяснявам,че не е нужно да се купува всяка простотия..осбенно ако е за дъвчене!Там съм безкомпромисна и изобщо не ми пука как ме гледат продавачите!Директно казвам това е отровно и няма да ти го купя!Малкия е на 3,ама ако го попиташ какво предпочита,зрънчо или кайсия,ще избере плода и ще ти изнесе цяла лекция за това колко е отровно зрънчото,колата и пр.!Оставила съм му няколко артикула"щото пък не може всичко да му забраня)и толкова. Освен това..системата функционира така,както си я направиш..т.е.така както я отразиш през твоята индивидуалност!И ти пък откъде знаеш,че парите не растат по дърветата? У наше село точно там си растат!Щом джанката може да роди боб,значи и моята дюля ще ражда банкноти! ;)
http://chudesa.net/djanka-rodi-bobovi-shushulki/



не искам от малък да го уча за тая пуста система..напротив..искам да го науча да живее извън нея!
« Последна редакция: Юли 04, 2010, 10:08:11 am от konstantin2007 »

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Философия на родителството
« Отговор #6 -: Юли 04, 2010, 10:31:29 am »

Да, на 3 години при нас беше същото, но после сама ще установиш как "се удържа фронта", хеле пък ако го дадеш на детска градина.Но браво, малко са като теб и да знаеш, че въпреки трудностите си заслужава всяко усилие да ги научим на естествена храна. :)От всичките ми познати майки детето на никоя не яде плодове, а мен ме гледат като треснати, като предложа на децата им.

* Относно Системата:Аз затова разяснявам какво представлява, за да може сама да поиска да не бъде там.

По темата за джанката- четох го това, но когато жената сготви един боб, да дойде да ми се обади. Аз бобени зърна в шушулките не видях. ;)
« Последна редакция: Октомври 27, 2010, 21:05:24 pm от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Философия на родителството
« Отговор #7 -: Юли 04, 2010, 10:44:14 am »
Магнолия,знам,че колкото по-голям става,толкова по-трудно ще е.Но пък няма да се предавам я.А за системата..ще му разясня като стане на подходяща възраст.Поне 5-6клас и нагоре.Дотогава искам да му изградя други модели на мислене и поведение.Ежедневно му набивам в главата колко е здрав,добър,умен,щастлив,радостен..колко обича света,хората,децата,природата..Няма да допусна и за миг,да бъде смазан от въпросната система,и то в тази крехка възраст!Има много други начини,но не и да го програмирам в немотия и нещастие.Примерно за играчките(сега се сетих)твърдо отказвам да купя играчка(пък макар и от"левчето")след като веднъж съм я купила и е била счупена.Хем да се учи да си пази нещата,хем и ако нямам възможност не се налага да му казвам няма!Ако пък не е имал такава играчка,а нямам пари в момента,му казвам имаме"парички но сега ще си купим много други неща,напр.водичка,хляб,доматче,дъвка,чорапки,дрешка,ще платим тока....а играчката друг път,когато ще имаме още повече парички"Абе с две думи..избягвам на всяка цена думата"НЯМА"Във всяко едно отношение..

Неактивен Melody

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:Философия на родителството
« Отговор #8 -: Юли 04, 2010, 11:06:32 am »
Когато нямам достатъчно пари и съм с децата-просто не влизам в магазина.Казвам им"Хайде да се състезаваме до входа" и подминаваме обекта незабелязано.Това за кварталния магазин,а в по-големи,например Мол до сега не са влизали.
  А колкото до това,кога трябва да им се каже истината-аз им задавам въпроси и често се изумявам от отговорите.Децата знаят много и ако не им се пречи може много да се научи от тях.
  Като грешка на моите родители отчитам,че не ме бутнаха,когато виждаха артистичната ми натура 8) да се развивам според интересите си.Сега полагам 100 пъти по-големи усилия,без учител да науча това,което ми е необходимо,за да правя това,което обичам.
Опитай!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Философия на родителството
« Отговор #9 -: Август 01, 2010, 11:58:20 am »
    Оттук  мили  мами  започват  проблемите!  Лъжицата  миличко  се  държи  с  дясната  ръчичка!!!!!!  Моливчето  с  дясната,  и  т.н.  И  следва  това:
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Философия на родителството
« Отговор #10 -: Август 01, 2010, 12:43:46 pm »
За мен най-голямата грешка е да моделираш детето си. А също и да си позволяваш да се страхуваш за него, че няма да справи, че може да пострада и пр. и пр. Въпросната нагласа на един родител (вечно да си мисли какво лошо може да се случи на детето му) създава страх в детето и неувереност. Родителят просто е длъжен да се справи с тази своя нагласа ако я има. Не да се занимава с детето си, а да се занимава със себе си и да преодолее тази нагласа, която съсипва детето му на чисто енергийно ниво.
Констнатин:hi: за товят подход срещу нагласата на нямането.Освен всичко друго тук има и друг момент. Когато човек просто няма, не му се налага да прави ИЗБОР (!)...някак му е много лесно...да НЕ мисли "какво да избера от многото възможности?", той си живее лесно без да избира защото така и така няма и си кара по инерция.
Човек, който никога не е имал пари определя какво да си купи по цената...гледа кое е най евтино и това е, лесен "избор". По-скоро цената избиа вместо него. И в момента в който изведнъж се окаже с пари...едва тогава разбира, че той всъщност не умее да прави избор. Изведнъж се оказва много притеснен, затормозен...той има пари (възможности) и сега от НЕГО самия зависи какво ще направи и какви резултати ще има. Едва когато има...на него му се налага да прави избор.
Констонтин, ти учиш детето си на избор. Евала за това! 

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Философия на родителството
« Отговор #11 -: Август 01, 2010, 16:58:40 pm »
Алибаба..аз го уча,че всичко е избор.Той е само на три,но знае..(сега може и да ме оплюят някои,че му промивам мозъка)ама,верно съм му го промила де..Та..знае,че той си ме е избрал!Обяснила съм му,че от всички майки на света,той си е избрал точно моето коремче,в което да порастне,и,че аз също съм си го избрала него за детенце..Казвам му"преди да дойдеш при мен,още като бяхме горе,при дядо Боже,се разбрахме да си облечем тези тела и ти да ми станеш детенце,а аз твоя майка"Също така му обяснявам,и че не на всички планети(сега почти всички детски филмчета са на такава тематика.."странно",нали ;))можем да обличаме същите тела..Абе..въобще..гледам от сега да го науча да не мисли за себе си,само като за физическо тяло.Напротив.Стремя се да започне да възприема тялото си като временен инструмент.Никога не му казвам"сега си болен"казвам"тялото ти в момента се е поразболяло,но ще го излекуваме"точно както му казвам"пижамката ти се скъса,трябва да я зашием.."

п.с.Скоро предстои да променя и концепцията за"дядо Боже"ама за сега това е най-разбираемо за него..
 

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Философия на родителството
« Отговор #12 -: Август 01, 2010, 17:09:55 pm »
Не знам...аз на моя 10 годишен син не смея и дума да продумам за "дядо Боже", за Исус, за ...дух, душа, прераждане...изобщо на подобни теми. Не смея защото мисля, че може и някъде да бъркам и така да го объркам и него.
Той беше само на 3 когато каза "Аз съм нищо"..почнах да го питам какво иска да каже, но той естествено не знаеше.
Веднъж, преди около гдина две, се беше уплашил от идеята, че хората умират и аз понечих малко да го успокоя и за пръв път тръгнах да говоря за тялото, душа и прераждане, но това го уплаши още повече, целия се разтрепера, изпадна почти в някаква истерия, разрева се и съзнателно побърза да заспи..а иначе не мога да го накарам да си легне..
И така аз реших - никакви приказки на подобни теми, никакво вмешателство от моя страна, никакви идеи дадени от мен към него наготово, никакви интерпретации...защото съм на принципа - по-добре нищо да не му дам, отколокото да му внедря погрешни неща, които ще трябва после да руши за да почне на чисто.
Нямам представа кой е правилния начин.

Неактивен Melody

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
Re:Философия на родителството
« Отговор #13 -: Август 01, 2010, 17:29:53 pm »
Аз също като konstantin2007
казвам,че те/имам две деца/са ме избрали.Даже много често звуча така:"Ах,вие,хитруляци-голям късмет извадихте,че избрахте точно мен".Преди няколко дни стана дума за ангели и синът ми/на 9/каза:"Аз твоите пазители ги вижам-двама са..."и ми ги описа с най големи подробности-и съвсем не на шега.Питам го има ли според него Бог-той казва,че за него Бог е някаква сила.И много подобни разговори си водим.
Опитай!

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Философия на родителството
« Отговор #14 -: Август 01, 2010, 17:39:40 pm »
Не знам...аз на моя 10 годишен син не смея и дума да продумам за "дядо Боже", за Исус, за ...дух, душа, прераждане...изобщо на подобни теми. Не смея защото мисля, че може и някъде да бъркам и така да го объркам и него.
Той беше само на 3 когато каза "Аз съм нищо"..почнах да го питам какво иска да каже, но той естествено не знаеше.
Веднъж, преди около гдина две, се беше уплашил от идеята, че хората умират и аз понечих малко да го успокоя и за пръв път тръгнах да говоря за тялото, душа и прераждане, но това го уплаши още повече, целия се разтрепера, изпадна почти в някаква истерия, разрева се и съзнателно побърза да заспи..а иначе не мога да го накарам да си легне..
И така аз реших - никакви приказки на подобни теми, никакво вмешателство от моя страна, никакви идеи дадени от мен към него наготово, никакви интерпретации...защото съм на принципа - по-добре нищо да не му дам, отколокото да му внедря погрешни неща, които ще трябва после да руши за да почне на чисто.
Нямам представа кой е правилния начин.
Принципно си права..Аз обаче,предпочитам да го карам да възприема себе си,като едно  безкрайно НИЩО..отколкото да се възприема като НЕЩО което има край..Имала съм своята възможност да се убедя в някои неща,т.е.да "видя"несъществуващото" с очите си,и това ми е достатъчно за да знам,че не бъркам...Но никакви религии..никакви Христосовци,Мохамедовци,Буди и т.н.Абсурд..
А иначе започнах от сега да го"промивам"защото на 10години вече ще ми е доста по-трудно ако не съм положила основите..  

п.с.Ооо,и винаги му втълпявам"ти не си това тяло,ти си ДУША"И когато по тв-то се сблъска с някоя смърт(че то и в детските вече много мрат героите)му казвам"ето,виждаш ли,тялото му умря,и сега ще си облече ново тяло,и ще отиде да живее на друга планета..щото той е голям фен на планетите"Така му втълпявам подсъзнателно,че след смърта съвсем естествено следва отново живот..Или когато видим умряло животинче..(а то в София трупове на животни колкото щеш)му казвам"ето на това гълъбче му умряло тялото,и то сега ще си облече ново тяло"......
« Последна редакция: Август 01, 2010, 17:53:48 pm от konstantin2007 »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27