Автор Тема: А какво ДА ядем?  (Прочетена 55385 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #105 -: Април 01, 2011, 18:41:00 pm »
Сигурно са били някакви изтрещели 'езотерици'.  ???

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #106 -: Април 14, 2011, 12:38:17 pm »
Кока Кола и Крафт Фудс ни цакат с ІІ качество

 :---  :---  :---

http://www.bnews.bg/article-26424
Soli Deo Gloria!

Неактивен Edge of Sanity

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 400
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #107 -: Април 14, 2011, 14:37:50 pm »
Честно казано не ме изненадва. Даже и това да е така, ще ги забранят ли ? Нищо не можем да направим, освен да спрем да ги купуваме, но аз поемам риска и ще пия Кола с II качество.
" Trust no one."

Неактивен ivger0707

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #108 -: Май 05, 2011, 15:39:13 pm »
От една страна стои въпроса какво трябва да ядем като чистота на продукта, но от друга как да го консумираме като комбинации и честота т.е. баланс... та в този ред ако искате да се запознаете с химията на храненето вижте "ЗОНАТА' от д-р Бари Сиърс. 

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #109 -: Май 05, 2011, 20:56:31 pm »
"Зоната" е поредната чудотворна диета, предпазваща от рак и диабет, няма никакво химическо обяснение на съставките.
Soli Deo Gloria!

Неактивен ivger0707

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #110 -: Май 06, 2011, 10:40:48 am »
Ами можеш да го наречеш и механизъм, както искаш, та ето един малък откъс от "Зоната":
"Хормоните регулират абсолютно всичко, което върши тялото - като се започне с контролирането на нивото на кръвната захар и се стигне до основни механизми за оцеляване, включени в стреса, страха и дори любовта.
В много случаи те изпълняват ролята на вътрешна телефонна система, като свързват бързо и с изключителна координация различни части на тялото. Подобно на телефонните системи, и тук съществуват три типа комуникационни връзки: за далечни разстояния, регионални и локални.
Хормоналната версия на свързването на далечни Разстояния е известна като ендокринна система. Ендокринните хормони представляват класическия тип хормонални реакции и могат да бъдат сравнени с поредица от микровълнови кули или фиброоптична мрежа. Подобно на тези комуникационни мегаструктури, ендокринните хормони са сравнително лесни за изучаване.
Ендокринната система се задейства, когато някоя жлеза с вътрешна секреция изпрати послание във формата на хормон в кръвния поток. Хормонът-пратеник пътува из кръвта, за да достигне далечната си цел-клетка. Клетката получава посланието и реагира според нареждането на пратеника.
Нека вземем за пример инсулина. Панкреасът отделя инсулин в кръвния поток. Той от своя страна тръгва към черния дроб и мускулните клетки, за да им каже да се снабдят с глюкоза от кръвта и да я складират. Черният дроб и мускулните клетки правят точно това.
С увеличаване на инсулина, нивото на глюкозата в кръвта започва да пада. Достигне ли определена критична граница, мозъкът, който се нуждае от глюкоза, за да функционира, съобщава, че трябва да му бъдат доставени нови количества от нея. Ако не получи нужната му глюкоза, мозъкът започва да излиза от равновесие.
В медицината недостигът на глюкоза е известен като хипогликемия или ниско ниво на захар в кръвта. При зрелите хора хипогликемията предизвиква умствена умора. Ето защо, когато на обяд хапнем обилно тестени изделия, към три часа вече едвам държим очите си отворени. В такова състояние може да изпадне и някой спортист; на тях това също не им е спестено, макар да са изпили богата на въглехидрати „енергизираща" напитка по време на състезанието. Не са редки случаите и с деца след закуска с ябълков сок например.
Кое пречи на черния дроб в случай на хипогликемия просто да използва своите запаси и да ги изпрати в кръвта? Отговорът е: високите нива инсулин. Същата бурна реакция на инсулина, предизвикана от обилния обяд с тестени изделия, или от богатата на въглехидрати напитка, или от следобедната закуска с ябълков сок, сега не дава възможност в кръвта да постъпи така нужната за функционирането на мозъка глюкоза. И ето, че започвате да излизате от равновесие. Както виждате, действието на един ендокринен хормон за далечни разстояния може да бъде широкомащабно и изключително мощно.
При паракринната хормонална реакция, хормоните изминават малки разстояния от отделящата ги клетка до целта. Поради късите разстояния тук кръвният поток не е необходим като преносител. Вместо това се използва телесен вариант на регионалната система: паракринната система.
Автокринната хормонална система пък е аналог на кабела, който свързва телефонния апарат със слушалката. Тук секретиращите клетки отделят хормон, който се връща веднага към отделилата го клетка.
Хормоните от паракринната и автокринната система действат на къси разстояния и трудно се поддават на изследване, тъй като не навлизат в кръвта, откъдето биха могли да бъдат извличани. Освен това те обикновено са по-мощни, дори от ендокринните хормони, тъй като действат при много по-ниски концентрации. Поради мощното си физиологично действие, те често се самоунищожават секунди след изпълнение на задачата си. Мимолетният ефект на паракринните и автокринните хормони е от изключително голямо значение за правилното разбиране на начина, по който може да се достигне Зоната.
Друга отличителна черта на нейната научна основа е фактът, че хормоналната система полага непрестанни усилия да запази равновесието в тялото. Хормоните действат рядко като самотни воини. Те обикновено се комбинират по двойки с мощен, но абсолютно противоположен физиологичен ефект.
Съществуват множество подобни хормонални Двойки, но най-важна за достигането на Зоната е двойката инсулин-глюкагон. Инсулинът понижава нивото на кръвната захар, а глюкагонът прави точно обратното: увеличава тези нива. Балансирането между тези два противоположни ефекта позволява на тялото да контролира нивото на кръвната захар и по този начин да осигурява на мозъка условия за най-добра работа. Ако обаче това хормонално равновесие се наруши поради повреди в комуникационната система, нивата на глюкозата в кръвта също се нарушават.
Така например ако нивата на инсулина са прекалено високи или на глюкагона - прекалено ниски, се получава хипогликемия. В такъв случай се нарушава фун-кционирането на главния мозък. Познато е също така състояние, известно като съпротива срещу инсулина, при което нивото на инсулина се покачва, но нивото на кръвната захар си остава високо, тъй като клетките-цел вече не реагират на инсулина. Съпротивата срещу инсулина и получените вследствие на това високи нива на инсулин (хиперинсулинемия) водят до натрупване на излишни мазнини; продължителната хиперинсулинемия може не само да доведе до диабет, а и да ускори развитието на сърдечни болести.
Това не е академично описание на хормоналната биохимия. Оказва се, че поеманата от нас храна оказва изключително мощно влияние върху хормоналните реакции: ендокринна, паракринна и автокринна. Разбере ли се веднъж силата на хормоналните реакции, причинени от консумираната храна, човек не може да мисли за нея вече само като за източник на калории за тялото.
Всеки специалист по храненето може да ви каже колко грама мазнини се съдържат в една порция или колко калории доставя определено ядене. Оптималното здраве обаче не е резултат от пресмятането на калории. То се основава върху разбирането за сложността на хормоналните реакции, които настъпват всеки път, когато отворим уста да изядем нещо (Вж. фиг. 3-1). Проумеете ли ги, сами ще се убедите, че много от схващанията ви за човешкото хранене са напълно погрешни."
« Последна редакция: Май 06, 2011, 15:09:59 pm от Black Adder »

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #111 -: Май 08, 2011, 20:37:14 pm »
Сега пък солта не била вредна, а полезна...
http://www.tialoto.bg/a/2-zdrave-i-tonus/14373-sega-pak-solta-ne-bila-vredna%2C-a-polezna....html

При хората, които консумират големи количества сол, не се увеличава рискът от високо кръвно налягане и е по-малко вероятно да починат от сърдечно-съдови заболявания, гласи ново европейско изследване.

Досега беше установено, че големите количества сол са вредни за здравето и учените съветваха да ограничаваме консумацията й. Новото изследване обаче поставя съвсем различна гледна точка върху темата, коентираха от Puls.bg.

Учените използват данни от две различни проучвания, които обединяват заедно с направеното от тях изследване, измежду 3 700 европейци. Експертите измерват консумацията на сол сред участниците, чрез проби от урината им.

Авторът на изследването – д-р Ян Стейсън от университета в Льовен, Белгия, и неговият екип разделят доброволците в три групи – такива с високо, ниско и средно количество прием на сол. Никой от участниците няма сърдечно заболяване, а 2/3 от тях са с нормално ниво на кръвното налягане.

Състоянието на доброволците е следено около 8 години, през които изследователите определят колко от тях са диагностицирани със сърдечно-съдови заболявания, а също така и колко имат високо кръвно налягане.

Вероятността от болести на кръвоносните съдове е еднаква при участниците и от трите групи. Експертите констатират, че при участниците, които консумират най-малки количества сол, процентът на сърдечно-съдови заболявания е най-висок, а хората, консумиращи най-много сол, е най-ниска. Констатациите са направени на база на данните, през осемте години на наблюдение.

Около ¼ от доброволците и в трите групи, при които първоначално нивото на кръвното налягане е нормално, в последствие започва да се покачва. Учените установяват, че нивата на кръвното налягане се повишава, когато се увеличава и приемът на сол през годините, но увеличението е много малко и не би могло да повлияе на здравословното състояние според Стейсън.
Soli Deo Gloria!

Неактивен Georgia

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 46
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #112 -: Май 21, 2011, 21:03:05 pm »
Хора ,  мислите ли ,че сок queens се прави от 100 % сок от плодове ? Само за него така казват и само на него така пише ... и всъщност има най-добър вкус по моя преценка.
« Последна редакция: Май 21, 2011, 23:20:32 pm от Mirotvorec »

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #113 -: Май 22, 2011, 00:55:35 am »
Хора ,  мислите ли ,че сок queens се прави от 100 % сок от плодове ? Само за него така казват и само на него така пише ... и всъщност има най-добър вкус по моя преценка.

Пробвай да си изстискаш сок от моркови или ябълки и да видим колко време ще останат в това състояние. Естествено, че им слагат стабилизитори.

Неактивен N*e*a

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 34
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #114 -: Май 22, 2011, 01:44:18 am »
 По принцип полезните вещества от плодовете, се задържат 15-20 минути, след като си си направил сока сам.
 А за соковете от магазина - но комент. Първо, че събират най-противните и изгнили плодове, след като са минали дадена обратка, вървяли в мърляви заводи по ленти, щайги..и тн. След това допълнително слагат още концентрати.
 Вие не сте прочели нищо май от тоя сайт, щом задавате такива въпроси. В магазина, пакетираните продукти не могат да ви дадат това за което се борите ххах
 И ако сериозно тръгнем да говорим, какво е хубаво да се яде, се иска доста труд, защото е повече индивидуално от колкото общовалидно. За жалост не ни предлагат най-доброто в магазина. Mоментното ни желание определя приоритетите за близкото бъдеще. Какво да се яде?  Всичко: от месо до плодове с най-малко изкуствени добавки["здравословно" така да се каже]. А иначе може да си живеете и на дюнери, пици и понички, както си ви харесва. В крайна сметка тва е най-важното.
 Но ако не си експериментирал и не си усетил различен начин на живот си правиш избора на сляпо.

Неактивен bojinkata

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 134
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #115 -: Май 22, 2011, 11:57:02 am »
В едно предаване на руския канал 1, за соковете продавани в магазините, споделиха че в опаковката на кутията се ИМПРЕГНИРАТ АНТИБИОТИЦИ, за да се запази сока продължително време, а не консерванти. Не знам каква е обаче разликата. ???

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #116 -: Май 22, 2011, 13:40:18 pm »
По принцип полезните вещества от плодовете, се задържат 15-20 минути, след като си си направил сока сам.

Именно. Мисля, че се окислява.Дори и да има много плодове в някоя от кутиите продавани в магазина, то полезните вещества са си отишли отдавна. Предпочитам да изям една ябълка отколкото да пия сок от магазина.

Неактивен aketto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #117 -: Май 29, 2011, 22:02:25 pm »
В едно предаване на руския канал 1, за соковете продавани в магазините, споделиха че в опаковката на кутията се ИМПРЕГНИРАТ АНТИБИОТИЦИ, за да се запази сока продължително време, а не консерванти. Не знам каква е обаче разликата. ???
Ами антибиотиците ти скапват черния дроб, нервната система, костите(тетрациклините), предизвикват алергии(пеницилините), водят до дисбактериоза и от там до липса на витамини от група В, развитие на гъбични инфекции и т.н. Но според мен не слагат, защото самите антибиотици са скъпички и това допълнително би оскъпило продукта... А целта на всички производители на каквото и да било е максимална печалба след минимално количество вложени средства. От друга страна E-тата(консервантите) са евтинки и за това се използват ;)

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #118 -: Юни 12, 2011, 13:29:06 pm »
Сега пък солта не била вредна, а полезна...

Да, солта може да е полезна. В статията не е посочено каква сол точно са използвали доброволците. Може би т.нар бяло злато - хималайска сол. Предлага се и в Бг по здравословните магазини.
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:А какво ДА ядем?
« Отговор #119 -: Юни 12, 2011, 13:33:01 pm »
Сега лятото когато е и влажно трябва да се внимава с месото, вижте какво сътава тук, ужас !

http://www.dnes.bg/bulgaria/2011/06/12/70-dushi-s-hranitelno-natraviane-sled-rojden-den.121118

Близо 70 души са потърсили лекарска помощ заради хранително натравяне след рожден ден на дете в карловското село Розино.

В петък 37-годишната майка на рожденика купила от два магазина в селото 72 кебапчета, 180 кюфтета, 10 кутии с шоколадови бонбони и една голяма торта.

Според информация на местната полиция жената нямала хладиник и оставила всичко в кухнята и другите стаи на къщата.

Месните продукти стояли на слънце повече от 8 часа. В късния следобед жената изпекла на скара кюфтетата и кебапчетата. Час по-късно за рождения ден дошли стотина гости.

Празникът започнал в 18,30 часа, а към 21.00 часа всичко било изядено. Час и половина по-късно гостите усетили остри болки в корема и разтройство, децата повръщали.

В болницата в Карлово постъпили 14 от гостите, а останалите се насочили към лечебни заведения в Пловдив.

След преглед една част от пострадалите са изписани, а други са хоспитализирани.

Хранителното натравяне е причинено от развалените продукти, обасняват от МВР-Пловдив.

По информация на дежурните лекари, няма тежки случаи или хора с опасност за живота, всички оплаквания са съврзани с гадене и стомашно неразположение.

По случая е образувано досъбедно производство.
Soli Deo Gloria!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27