Автор Тема: Самодиви  (Прочетена 33601 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Румен

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 60
Самодиви
« -: Април 30, 2010, 14:38:55 pm »
Не знам дали точно в този раздел трябва да включа тази тема, но все пак искам да попитам дали някой е виждал т. нар. самодиви или е чувал истории за тях.
Аз например съм чувал от моите баби и дядовци истории за самодиви и мога да ви споделя две от по-интересните.
Веднъж дядото на майка ми станал много рано сутринта да ходи до воденицата. Тръгнал с каруцата и по пътя изведнъж попаднал на някаква сватба, самодиви играели хоро. Дори като сватбар го дарили, сложили му кърпа на рамото. Направо като истинска сватба. По-късно се събудил на каруцата, не помнил как е заспал, когато се свестил, намерил на рамото си едно листо.
Друга случка пък ми е разказвал дядо, даже скоро пак ми я разказа. Преди повече от 70 години един съсед излязъл по тъмно на двора и видял около кладенеца самодиви. Наблюдавал ги известно време и се прибрал, без да отиде до тях.
Не ми се вярва всичко това да са си го измисляли, но ако ги е имало преди, защо сега никой не ги вижда, или поне аз не знам за такива случаи.

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Re:Самодиви
« Отговор #1 -: Април 30, 2010, 19:49:16 pm »
Аз съм виждал преди около пет години на Витоша вечерта бях на хижа и реших вечерта към 10 да се разхода в гората, защото доста добре познавам планината и вечер не ми е проблем да се разхождам там.
Тогава изтръпнах от страх и не смеех да мръдна, а бяха на не повече от 200 метра в гората не ме забелязаха, но правеха странни движения и се чуваше много странна и красива музика не я свързах с никой инструмент познат.Така около 10 минути и изчезнаха. Между другото това и филма Междузвездни Войни ме накараха да се "събудя от съня" в който повечето хора са в момента.
Мястото на Витоша е в резервата “Бистришко бранище”  по пътя за Бистрица навътре в гората.
България има едни наистина интересни планини особено Витоша, Рила, Пирин и Родопите.
А на въпроса защо сега никой не ги вижда? Защото хората повечето са изгубили връзка с природата и не ходят при нея или ако ходят все едно са на маратон там. Другото е, че хората(повечето) не вярват в такива неща, те си имат големи грижи и проблеми на главата ;D
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:Самодиви
« Отговор #2 -: Април 30, 2010, 23:48:30 pm »
Никой не ги вижда защото енергийните ни вибрации са снижени от енергийно отравяне на атмосферата (телевизия, радио, сателити, телефони, безжични военни инсталации и пр), както и от отровна храна, кочто ни сваля енергийното ниво до това на пълзящи и болни зомбита....

Ще ги виждате, но трябва да вибрирате с тази енергия, показана на приложената картинка, а това е виртуално невъзможно освен за няколко благословени минути и много предварителни опити (както сама открих)...

П.П И разбира се, че ще ги виждате в планината, която ви прочиства енергиите.  :)
« Последна редакция: Април 30, 2010, 23:50:42 pm от Tina »

Неактивен niki27pl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 46
Re:Самодиви
« Отговор #3 -: Май 01, 2010, 00:06:16 am »
И аз съм чувал истории от моите баба и дядо, че преди са ги виждали. Но скоро никои не ги е виждал.Селото не ми е покраи някоя планина но са ги виждали. Даже има и една история с златни монети които летят докато самодивите играят, и ако хварлиш камък и им пресечеш пътя тези дето останат под камъка си оставят за теб  ;D. но мисля че имаше още нещо, че май ако го направиш това ще ти се случи нещо лошо. Това са историите за самодиви в мойто село ;)

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Re:Самодиви
« Отговор #4 -: Май 03, 2010, 01:34:21 am »
Румен подхвана много хубава темичка!  :hi:

В келтския свят твърдят, че самодивите са духовете на природата. Ако сте гледали Властелина на пръстените, ще знаете за горските елфове..и ако си спомняте техните вибрации са толкова нежни...

Защо само бабите и дядовците ни от началото на миналия век са виждали тези духове, а ние не?


Неактивен Румен

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 60
Re:Самодиви
« Отговор #5 -: Май 03, 2010, 08:58:15 am »
Това за златните монети ми го е разказвала баба ми, когато е била малка в техния двор са виждали такива. Но, както казваше тя, в днешни дни не се срещат такива същества, защото светът много се е променил и затова сега са невидими за човека.
Аз живея на село и доста често съм навън през нощта, но никога не съм виждал нещо странно.

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Самодиви
« Отговор #6 -: Май 03, 2010, 12:40:14 pm »
Близо до мястото където живея има една малка горичка с една малка полянка :), а под тях една голяма пещера пълна с вода.Там на тази полянка много хора са виждали самодива.Знам че самодивите те подлагат на изпитание но какво е то и защо още не ми е ясно...Явно се появяват на енергйни точки.
А, това за златото...да ви предупредя да не се доближавате когато забележите токова злато. Обикновено се вижда като сияние (наричат го кълнато злато)и понякога се бърка със сиянието на фосфора когато има умрял човек на мястото.Ако пипнеш или вземеш такова злато със сигурност те чака нещо неприятно. Не говоря за златото което са видяли при самодивите, за това нищо не знам.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен niki27pl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 46
Re:Самодиви
« Отговор #7 -: Май 03, 2010, 16:13:21 pm »
До колкото си спомням, от разказите на прабаба ми,са ги виждали през определен период в годината,а не всяка вечер. И са ми разправяли че били много красиви на външен вид  ;)Засега друго не мога да се сетя,около 20 години са минали откакто съм бил дете  ;)

Неактивен Румен

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 60
Re:Самодиви
« Отговор #8 -: Май 05, 2010, 09:04:24 am »
Освен самодиви, едно време са виждали и други същества, както ми е разказвал дядо.
Например, веднъж по-голямата му сестра, която била още мома, била на двора с едно съседско момче и когато той тръгнал да се прибира, покрай тях преминало едно биволче, което влачело синджир и изчезнало някъде.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Самодиви
« Отговор #9 -: Май 05, 2010, 09:19:54 am »
Какво странно има в това?

Неактивен Румен

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 60
Re:Самодиви
« Отговор #10 -: Май 05, 2010, 11:12:29 am »
Странното е, че някога са ги виждали, а сега не.

Неактивен niki27pl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 46
Re:Самодиви
« Отговор #11 -: Май 05, 2010, 16:36:49 pm »
Има разлика между самодиви и духове, според мен де ;)Това биволче може да се определи и като дух, непреминало от другата страна, а не като самодиви.
Едно време много са ходили по полята да косят, сеят и такива неща,тръгвали са по тъмно в ранни зори и тогава са ги виждали, замислете се в днешно време някои дали става по нощите и ходи да си изоре нивата,доколкото си спомням са излизали към 3-4 ч.сутринта.Лично на мен тогава ми е наи сладко да спя ;D
Може и сега да ги има и да се явяват, но няма кои да ги види :)
« Последна редакция: Май 05, 2010, 16:43:25 pm от niki27pl »

Неактивен rebel

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 41
  • I want the truth, for all dimensions !!!
Re:Самодиви
« Отговор #12 -: Март 06, 2011, 15:54:35 pm »
Много хубава тема, браво Румене.

Бях около 6 годишен, прадядо ми беше още жив на преклонна възраст  
/светла му памет/, той за пръв път ми разказа за самодиви.

Когато той е бил на 22 годишна възраст, с баща си били овчари, като имали кошари на едно високо плато в балкана. В близката гора имали колиба, със заложени капани около нея.
Един ден преди смрачаване, баща му го пратил да провери капаните. Той нарамил пушката и тръгнал към колибата. Преди да влезе в гората още било светло и в началото на гората видял ято домашни гъски... малко странно домашни гъски в гората, но той си помислил, че са на друг овчар и си ги е докарал да ги гледа и затова не ги закачал... Навлизайки по пътечката към шубраците, гъските - бели като като облаци, грачели и съскали по него, а най първата току го догонвала и с клюн му дърпала ямурлука. И така на няколко пъти. Накрая ги прогонил и продължил на спокойствие към капаните, обаче се появила една тежест в гърдите му и много му се доспало, със сетни сили едва се добрал до колибата, пил вода от бъклицата и заспал. По някое време през нощта се събудил, наблизо
до колибата чул глъч, смях, имало запален огън...
По думите на дядо: -Засмени девойки с дълги коси, по ризи и венци на косите се въртеха, играеха и тичаха покрай огъня...
Малко се смутил, излязъл да ги пита, кои са , защо са там...установил, че внезапно е онемял и не може да говори.
Видели го самодивите и започнали да го викат по име : -Велко ела при нас, ела с нас!
Говорели със затворени усти, усмихвали се и се веели като вятър, според дядо.
Всичко това видял само за няколко мига, започнало да се показва слънцето и да става светло, изгряла звезда Зорница и докато се появи зората, девойките изчезнали заедно с огъня си...
Дядо Велко, проверил всички капани, всички били пълни със зайчета и фазани.
Пак пил вода от бъклицата си. Нарамил пушката заедно с дивеча и тръгнал към кошарите на баща си. Там стигнал по обяд, стадото и кучетата били по поляните и не им обърнал внимание. Чул, че баща му свири на кавал на отсрещния баир и отишъл да се похвали с улова. Както стигнал до баща си, така установил, че все още е ням и не може да говори.
Баща му видял улова, похвалил го и го попитал защо се е забавил толкова.
Смутен, пребледнял само посочил гората и със символи показал хоро и жени.
Баща му казал: -Ясно видял си самодиви и сега си мут за една седмица, те са ти взели гласа, и през тази седмица може да се върнеш при тях, но завинаги. Само животните ще те чуват засега...
Дядо Велко установил, че може да си общува първо със Шаро - едното от кучетата, другото било много страхливо и само лаело, после със овните и овцете.
Разбира се, избрал да остане при баща си и след седмица му се върнал говора, останало
му качеството още дълго да общува със животните си.

Той беше около 80 годишен, когато ми разказваше това. Дали си е било негова приказка,
дали е било истина не знам.
И до ден днешен, завиждам на хората видели самодиви, и аз ще разказвам историй за самодиви на моите деца.
И във връзка със темата, искам да поздравя всички със песента на Нина-Николина "Самодиви"
« Последна редакция: Март 06, 2011, 16:09:08 pm от rebel »
"To boldly go where no man has gone before" Star trek

Неактивен arktur

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 175
Re:Самодиви
« Отговор #13 -: Март 08, 2011, 17:39:10 pm »
Един приятел от Шишенци беше на гости в нас тези дни и ми разказа, че всяка вечер се чуват песни и танци, самодивско хоро или пролука във времето, никой не знае. Това ме накара да намеря филма на Карбовски, който показва точно тези истории, не знам дали сте го гледали, разделено е на 4 части.

Село Шишенци, някъде във видинския край, е метафора на обезлюдяването – в повечето села вече няма хора, а на тяхно място идват духовете. Мистични същества, които издават звуци и плашат бабичките. Караконджули, таласъми и самодиви, леприкони и еднорози щъкат в едно изоставено българско село – толкова изоставено, че до него няма път.

Пътят е погълнат от джунглата така, както последните бабички в село Шишенци са погълнати от невероятните истории на една призрачна страна – самодивите играят хоро, но никой не може да ги види, чуват се сватбарска музика и глъч, но никой не може да ги запише, извиват се неочаквани вихрушки, цяла сватба потъва вдън земя, намерено имане убива откривателя си, проклето злато върви в комплект с таласъм… Легенди и истини.

Митология и събития. Вярване и скепсис. Живи и умрели. Всичко това го има в този резерват за таласъми – село Шишенци. Има и такива стари български имена като баба Перка, която разказва истории за умрели, истории за вампири…

Първа част: http://www.youtube.com/watch?v=TG2AXIrdLjI&feature=related
Втора част: http://www.youtube.com/watch?v=lkNkPYD586k&feature=related
Трета част: http://www.youtube.com/watch?v=g_OFPN2ChYw&feature=related
Четвърта част: http://www.youtube.com/watch?v=0epevzZn4hQ&feature=related

 :-X

Неактивен woda

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 40
Re:Самодиви
« Отговор #14 -: Март 12, 2011, 03:13:07 am »
За мен разказите отразяват действителни наблюдения, за които хората нямат обяснение. Много от разказите са от преди техническата революция. Сега е лесно да се намери инфо в нета по подобни въпроси и е лесно да се изфабрикува достоверен разказ. Но по онези времена хората са споделяли наблюдения.
Преди време четох в стара книжка съвсем на обикновен език обяснено за природните духове, гномите, ондините- водни духове.Та там се обясняваше и за въздушни духове(забравих наименованието им). За тях бе обяснено че се появяват като облаци или реещи се като воал. На цвят ги описват бели и полупрозрачни. Понякога можели да се зърнат в небето.
Описвам това, защото някак ми е направило впечатление и доста се изненадах когато един ден научих за Space Serpents. Някак бързо направих връзката-
Кадрите са заснети от космонавти в орбита.
А и се предполага че са вид живи организми живеещи в космоса с дилжина около километър. Много е вероятно това да са наблюдавали и предците ни.
Няма да се учудя ако и за самодивите се окаже че са си наблюдение на действително ставащи събития. То и в филмчето си пролича как телевизията вече си е дала отпечатъка в техническото мислене на хората. Имаше изказване че е възможно да са неща проектирани от паралелни светове. Нещо за което нашите предци едвали биха помислили- за тях по близка е идеята за духове, ангели и т.нт.
Светът е голям и спасение дебне отвсякъде!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27