Автор Тема: Опит за тълкуване на текстове от Евангелието на Тома  (Прочетена 14000 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Astronomer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Ще се опитам да задам някои въпроси и да си обясня някои неща от Евангелието на Тома. Разбира се, то има много пластове на тълкуване и е доста пространсвено, но ще се опитам да засегна само някои от най-основните въпроси.

1.) Исус каза: Този, който разкрие значението на тези думи няма да вкуси смърт.

Тук нещата според мен са ясни. Исус говори за духовната смърт, т.е. че тя няма да настъпи. Явно все пак има смърт, но тя е на духовно ниво. За физическо изобщо не говорим.

3.) Ако вашите водачи заявяват че царството е на небесата, птиците на небето ще са там преди вас.
Ако кажат, че то е в морето, рибите на морето ще са там преди вас.
Царството е във вас и без вас. Когато познаете себе си, ще знаете.
Тогава ще знаете, че сте Синове на Живия Отец.Но ако не познавате себе си, вие сте в бедност, и сте бедност.

Това за небесното и морското царства са грешни и стари интерпретации на религиозните хора. Твърде неактуални днес. Исус говори за нас. Какво сме ние? Сбор от тела, душа и т.н.? Нека най-напред да разберем това. Не говоря за единици души, а за една критична маса души. Явно, че най-голямото богатство е в нас и без нас, т.е. без нас като отделни индивиди или като физически тела, явно това иска да се каже, че царството е в обединеното цяло на душите, които образуват единство. Фактът че всичко е в самите нас – съгласен съм с него, съгласен съм че всичко идва отвътре навън, всички образи извън самите нас са плод на самите нас, така че това е ясно – цветове, сетива, зрение, всичко се намира В НАС!!! а не извън нас, който мисли противното не е вярно.

19.)Блажен е този, който е бил преди да стане(бъде).
Ако станете мои ученици и се отзовавате на моите думи,
камъните ще се изправят във ваша услуга.
Вие имате пет дървета в Рая, непроменими през лятото и зимата,
никога не сменящи листата си.
Този, който ги познава всичките, никога няма да вкуси смърт.

Тук ми е малко трудно да тълкувам, но много искам да разбера за какво говори Исус. Първо, какво иска да каже с това, който е бил преди да стане? Второ, за кои пет дървета в Рая говори, това метафора ли е? За чакрите ли, за сетивата ли? И защо не се променят никога?

29.) Ако плътта е дошла заради духа, това е мистерия.
Но ако духът е дошъл заради тялото, това е удивително чудо.
Как такова богатство, чудя се, е направило своя дом в такава бедност?

Тук Исус осъжда материята. Според мен не я отхвърля, защото много добре знае, че трябва да има баланс между материя и дух, но той ни казва каква нищета, бедност и мизерия е материята, в сравнение с духа, който лети, който се преминава без никаква трудност, докато материята е много плътна, тежка и т.н. Тук съм напълно съгласен с Него. Материята сигурно е най-ниското ниво на вибрации на енергията. Така че и ние сме на едно страшно ниско ниво в развитието си като същества.

39.) Книжовниците и фарисеите
получиха ключовете на разбирането, и ги скриха.
Те не влязоха, нито позволиха на желаещите да влязат.
Бъдете мъдри като змиите и невинни като гълъбите

Този пасаж е един от най-интересните, поне за мен. Тук директно Той ни казва кои са Божиите предатели, кои са получили ключовете, а не са ги дали. На кои им е било дадено да ядат, но те като кучето, нито не яде, нито позволява на искащите да ядат. Много лошо. Трябва да се отговори точно на въпроса в исторически факти кои са тези КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ и дали те са виновни за предишното следХристово и за сегашното положение на тази планета Земя.
Другото интересно е в последния ред. Защо след като змията, и всякакви влечугоподобни се свързват директно със сатаната, Исус ни кара да бъдем мъдри като тях? Не може ли да бъдем мъдри като някой друг? И това същите змии ли са като онази змия примамила Ева, т.е. това е Луцифер придобил образ на змия, но това е друга тема.

41.) Този, който има нещо в ръцете си,
ще получи, а от този който няма нищо,
ще бъде отнето и което има.

Тук става въпрос за Закона на привличането. Който има, ще има още, който няма, ще му се отнеме и малкото.

49.) Исус каза: Блажени са самотниците и избраните,
защото те ще намерят Царството от което идват,
и в което трябва да се върнат.

Тук съм сигурен че под самотници трябва да разбираме, онези които са самотни душевно, които не чувстват разбиране и удовлетворение в този физически триизмерен свят, а именно те търсят, защото нещо не им допада, нещо не е както трябва. В този смисъл те са търсещите, които ще намерят Царството. То именно затова са и самотници. Според мен, за да си самотник преди това трябва да си избран. Нека тези хора не сломяват дух. Те не са от този свят, но са тук за определен период. Те не идват от тук и това не е крайната им цел. Те са минувачи. Другите трябва да им завиждат в добрия смисъл на думата. Защото именно те са отделени от света, те се отправят навътре към себе си.

75.) Има много на вратата. Но само самотниците ще влязат
във Сватбената Стая.

Тук пак става въпрос за самотниците и че те ще имат предимство при влизането. Всъщност другите изобщо няма да влязат. Коя е Сватбената Стая не мога да кажа.

97.)Небесното Царство е като жена
която носи гърне с гозба на дълъг път.
Гърнето се спуква и гозбата се разпилява зад нея,
така че тя не разбира това докато се прибере у дома си.
Когато поставя гърнето пред себе си,
тя открива, че то е празно.

Всичко се крие в самите нас. Ние го носим в себе си още като се родим, а дори и преди това, когато не сме били в този свят. Постепенно обаче, без да му обръщаме внимание и като акцентираме на други неща забравяме какво сме имали, забравяме че свъщност съкровището се крие под съндъка в който стоим. А вместо това ние го търсим къде ли не на друго място. Според мен това е отлична метафора.

106.) Когато направите двете едно, тогава вие ставате Синове Божии,
и ако заповядате на планината да се помести, тя ще се помести.

Тук не мога да разбера за кое две в едно става въпрос. За жената и мъжа ли? За вътре и вън ли?

113.) Учениците Му Го запитаха:
Кога Царството ще дойде?
Исус отговори:
То никога няма да дойде, ако го очаквате.
Никой няма да каже виж тука е, или там е.
При все това, Царството на Отца е разстлано върху земята,
и никой човек не го вижда.

Хем е разстлано, хем не го виждаме. Може би Исус говори за друго измерение? Поне аз така си го обяснявам. Не знам как ще е нещо друго освен някаква друго измерение сгънато по много осбен начин.

114.) Симон Петър им предложи:
Мария Магдалина трябва да ни напусне.
Жените са незначими за живота.
Исус отговори:
Аз ще я водя така, че да я направя мъж,
и да може да стане Живеещ Дух, както(правя) вас мъжете.
Защото всяка жена направена мъжествена,
ще влезе в Небесното Царство.

Какво значи жената да стане мъж? И две в едно да станат?

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Опит за тълкуване на текстове от Евангели&
« Отговор #1 -: Април 17, 2010, 16:34:27 pm »
Поздрави Астрономер, трябваше да се кръстиш- Оптимистър  :)(виж, колко близко звучи до `министър`)  :)

Много интересни въпроси задаваш. И аз се радвам, че си се решил.

Аз ще ти отговоря като начало само на един: Дано отговорът ти хареса.... :hi:

19.)Блажен е този, който е бил преди да стане(бъде).
Ако станете мои ученици и се отзовавате на моите думи,
камъните ще се изправят във ваша услуга.
Вие имате пет дървета в Рая, непроменими през лятото и зимата,
никога не сменящи листата си.
Този, който ги познава всичките, никога няма да вкуси смърт.

Тук ми е малко трудно да тълкувам, но много искам да разбера за какво говори Исус. Първо, какво иска да каже с това, който е бил преди да стане? Второ, за кои пет дървета в Рая говори, това метафора ли е? За чакрите ли, за сетивата ли? И защо не се променят никога


Понякога думите са в повече. Искате ли да пробваме да `отнемаме` думи, а не да добавяме като тълкуваме. Например:

Блажен е този, който е бил преди да стане(бъде).

Тук на мен не ми харесвааааааа: бил, стане (бъде).
Я без тях кво се получава:

Блажен е този, който е  преди да ....
сега преместваме едно "е"
и става:
Блажен е този, който преди да стане е.....

таки ми харесва, мисля да го оставя.  :)

по 2 т. Какво е `чакри` `сетива`?
За сетива съм чувала- ама те май се променят и то доста. Кое е това, което остава непроменимо? И по-интересното, ако се сетите кое е това НЕЩО! Има още Цели П Е Т! Не Едно, Не две, не три а пет!
 :)
И така- до скоро. :hi:
« Последна редакция: Април 17, 2010, 16:47:13 pm от persefona »

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
"114.) Симон Петър им предложи:
Мария Магдалина трябва да ни напусне.
Жените са незначими за живота.
Исус отговори:
Аз ще я водя така, че да я направя мъж,
и да може да стане Живеещ Дух, както(правя) вас мъжете.
Защото всяка жена направена мъжествена,
ще влезе в Небесното Царство.

Какво значи жената да стане мъж? И две в едно да станат?"

Значи: Жената да СТАНЕ Ангел!   :)

това е следващото ниво. И е някак ... страхотно, че се е делегирало подобно доверие на жени-те.  :)

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
"114.) Симон Петър им предложи:
Мария Магдалина трябва да ни напусне.
Жените са незначими за живота.
Исус отговори:
Аз ще я водя така, че да я направя мъж,
и да може да стане Живеещ Дух, както(правя) вас мъжете.
Защото всяка жена направена мъжествена,
ще влезе в Небесното Царство.
persefona , откъде е този цитат ?
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Еми по-горе, Астрономер е помолил да го разтълкуваме. Според него е от "Евангелието на Тома". не съм проверявала, просто разтълкувах.... :) очаквам критики, несъгласия и всичко останало. Но аз така мисля. Като имам време ще погледна останалите неща....

НО

искам да допълня към предното си тълкуване за дърветата- ПЕТ на брой.
Сетих се за филма на Люк Бесон "Петият елемент". Ако не сте го гледали, гледайте и ще разберете, кои са петте дървета- на елементите, от които може да се твори едновременно или да се превръщат в стихии, и как петия елемент ги контролира и може да има власт (воля) над тях.  :) :writer:

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Astronomer :"29.) Ако плътта е дошла заради духа, това е мистерия.
Но ако духът е дошъл заради тялото, това е удивително чудо.
Как такова богатство, чудя се, е направило своя дом в такава бедност?

Тук Исус осъжда материята. Според мен не я отхвърля, защото много добре знае, че трябва да има баланс между материя и дух, но той ни казва каква нищета, бедност и мизерия е материята, в сравнение с духа, който лети, който се преминава без никаква трудност, докато материята е много плътна, тежка и т.н. Тук съм напълно съгласен с Него. Материята сигурно е най-ниското ниво на вибрации на енергията. Така че и ние сме на едно страшно ниско ниво в развитието си като същества."


 Мислех си - Каква е разликата между "мистерия" и "чудо"?
Една мистерия, мога да разбера, но едно чудо не бих.
след което думите "чудя се"- идва също от Чудо- и:
от тук- чудо е, че такова богатство Може и Съществува в такава бедност. Т.е. Дори и в тленно тяло силата на Духа е Велика.
(няма мизерия и всички производни, буквално на бедност)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Може ли да има вибрация без материя, бе гении!?

Вибрация на какво? Какво ще вибрира?

Вибрацията е винаги на нещо. Вибрация на пералнята, на вибратора, на високоговорителя и тн.
За да се предават вибрационни аудио вълни трябва да има атмосфера, въздух, материя.

Някой знае ли защо в космоса не може да се предава звук?
Щото вибрацията ходи по материята. Нали нещо трябва да вибрира там.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Енергията не може ли да вибрира?

Неактивен sinedrion

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
"Astronomer" какво целиш с тази тема. Искаш да тълкуваш или някой да ти го разтълкува.
ДОБРЕ ЧЕТИ ВНИМАТЕЛНО.

Общо взето става дума за няколко неща.
Първото е познанието за нас, Него, любов, живот, път и истина.
Второто е развитие, универсализъм и промяна.
Третото е отричането.

1. Ти пишеш и говориш за Него от твоя гледна точка. Ти пишеш - Исус. Аз пиша Иисус. Ти си мислиш, че това е просто буква "И" и няма разлика. Аз смятам, че това е инфилтрация, противопоставяне и разединение. Не да донесе мир, а меч... Хората са раздели в Негово име. Хората са обединени в Негово име. Понеже милиарди хора не могат да опознаят себе си за 1 век. На тях не им се позволява да разберат същината. Защото сами не са успели да усвоят любовта. Така някой от тях са се отделили от останалите. Започнало е разединение и противопоставяне. Няма значение това "И". Въпроса е в това, че хората се разделяме и делим. Това става поради три причини. Не познаваме любовта, хората и Христос. Ако истински обичаш хората. Истински ще обичаш и Бог. Ако истински обичаш Иисус и признаеш, че той е ГОСПОД и е равен на БОГ. Тогава ще придобиеш познание за себе си. И ще опознаеш себе си. Тогава ще наследиш вечен живот.

2. Хората се развиват. Те развиват своите оръдия. Променят всичко до, което се докоснат. Човек се развива в всяко едно отношение. От този гледна точка трябва да се опиташ да разбереш учението на Христос. Той учи хората, че религията и учението не се променя, а развива. Той казва, че Мойсеевите плочи са просто плочи изпълнили своето предназначение. Но след Възкресението си, апостолите даром получили и даром дават вече развитото учение. След Новия СВЕТОВЕН РЕД отново ще има развитие по - време на 1000 год. царуване на Царя на царете.
Развий закона в сърцето си, но незабравяй да уважаваш и почиташ старите закони. Понеже не може да спазиш новите без да зачиташ старите. В новите закони се иска много повече от колкото от старите. Като казвам "нови" и "стари" имам предвид единствено времеви период и нищо повече. Но всичко е изначало просто ни давано постепенно, защото не може да се възприеме изведнъж. Необходима е промяна у нас.

3. Последното нещо е отричането. Можеш ли да се отречеш от лошите навици, грехове, Света(примерно: да живееш за работата, като служба. Не за парите и високи заплати. Някога оставал ли си да работиш след края на работното време? Без някой да иска това от теб.). Като казва "Света" имам предвид текущото земно устройство, а именно - пари, борба за власт, поквара, пол. режими (демокрация, комунизъм, национализъм и пр.) и пр. Човек трябва да започне ден след, ден. Седмица след седмица. Месец след месец. Година след година да започне да се отказва. От цигари. От алкохол. От наркотици. От всичко, което го държи  плен. За да може напълно да обхване първите две точки, които са описани по-горе. И когато се отказва да не го прави, заради себе си, а заради останалите и Бог. Да живее не за себе си, а за останалите.

ЗА ДА МОЖЕ ДА РАЗВИЕ СВЕТА И ЖИВОТА. И ЕДИН ДЕН ДА СТАНЕ СЪВЪРШЕН КАКТО Е СЪВЪРШЕН НАШИЯ ОТЕЦ.


Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Енергията не може ли да вибрира?
Не зная ти конкретно какво разбираш под понятието "Енергия".
Уточни конкретно за каква точно енергия става въпрос, за да можем да продължим.

Явно за нематериална, тъй като аз твърдях, че всякаква материя може да вибрира.


Не знам обаче дали съществува нематериална енергия. Ако обясниш какво точно представлява, какви са и особеностите и характеристиките, ще е добре.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Цялата работа е малко като яйцето или кокошката :) зависи от каква парадигма се започва. Конкретно под енергия, аз разбирам градивен елемент на материята.

Сега по темата.
Цитат
Когато направите двете едно, тогава вие ставате Синове Божии,
и ако заповядате на планината да се помести, тя ще се помести.
Според мен тук става въпрос, да се осъзнае че противоположностите са всъщност едно и също нещо. Добро/зло, +,- и т.н. да се осъзнаят парадоксите на дуализма.
Цитат
Ако плътта е дошла заради духа, това е мистерия.
Но ако духът е дошъл заради тялото, това е удивително чудо.
Как такова богатство, чудя се, е направило своя дом в такава бедност?
Тук просто се казва, че сме дошли да се учим. Който има дух, той е богат, щом се чуди как сме изпаднали в такава бедност, значи просто сме забравили за духа, но ще си спомним.
Цитат
Книжовниците и фарисеите
получиха ключовете на разбирането, и ги скриха.
Те не влязоха, нито позволиха на желаещите да влязат.
Бъдете мъдри като змиите и невинни като гълъбите
Евреите са ни прецакали, кратко и ясно отново  ;D
Другите части за мъжа и жената нещо не ми харесват, незнам защо. Така го усещам.

Неактивен sinedrion

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Много хора тълкуват и се опитват да тълкуват БИБЛИЯТА, Иисус и думите на апостолите.
Аз просто искам да ви напомня.
Никой човек не знае какво е Св. Дух и Бог ОТЕЦ. Знаем само какво е ГОСПОД. Той е СИН БОЖИИ и е равен на ОТЦА СИ.
Когато Бог ОТЕЦ предвиди, че човек не заслужава да живее. В един от лошите случаи . Последствията са – пълно унищожение. От небето БОГ ОТЕЦ изпраща нещо като огън.  Всичко бива изпепелено.
Когато Ангел иска да покаже на човек, че постъпва/мисли неправилно. В най-добрия случай отнема временно  част от неговите основни функции.  Човек става временно ням или сляп. Без никакви видими белези.
Когато човек е добър и в продължение на десетки години е показал, че той е мъртъв за греха. Голяма награда за него е изпращането на ангел, който да благовествува бъдещото му СПАСЕНИЕ и други бъдещи събития свързани с него.
Когато случая е много важен и от особено важно значение за бъдещите поколения. ТОГАВА СВ. ДУХ слиза над човек или група от хора. В такъв момент за  човек не съществуват пречки и физични закони. Не е проблем да ходиш по-вода,  и да говориш на всякакви чужди езици.
Относно физичните закони. Ангелите също могат да променят някои от тях. Пример за това са тримата момци насила вкарани в огнената пещ. Когато отворили пеща, понеже вместо викове се чували песни. Всички видели не трима, а четирима в пеща. Четвъртия бил ангел. Огъня не им вредял. Затова те пеели в пещата.
Общо взето… Бог Отец, Бог Дух Свети, Господ Иисус, ангели и Светиите. Всички имат невиждана сила, която може всичко.
Но по важното е да знаете, че така както БОГ приема скромните и добрите хора в Царството Си след кончината им. Така е позволил СИНА МУ да бъде жертван, поруган, бит, хулен, гонен и накрая убит. Най-висшият, който някога е стъпвал на Земята се оказа най-скромен, най-смирен, най-послушен, най-добър.

Всичко ще ви се даде! Искайте и ще Ви се даде! Чукате и ще Ви се отвори!

Благословени са очите, които виждат това, което вие виждате, защото казвам ви - много пророци са искали да видят това, което вие виждате, но не са видели. Да чуят това, което вие чувате, но не са чули.  Благодаря Ти, Отче, че скриваш тези неща от учените и разумните  и ги разкриваш на невинните и грешните...

Който има уши да слуша, нека слуша!
 И като се приближиха до Него учениците, рекоха Му: защо с притчи им говориш?
 А Той им отговори и рече: защото вам е дадено да узнаете тайните на царството небесно, а тям не е дадено;
 защото, който има, нему ще се даде и ще му се преумножи; а който няма, и това, що има, ще му се отнеме;
 затова им говоря с притчи, понеже те гледат, а не виждат, и слушат, а не чуват, нито разбират;
 и над тях се сбъдва пророчеството на Исаия, което казва: "с уши ще чуете, и няма да разберете; с очи ще гледате, и няма да видите;
защото сърцето на тия човеци е закоравяло, и с уши тежко слушат, и затворили са очите си, за да не би някога с очи да видят и с уши да чуят, и със сърце да разберат, та да се обърнат, и ги изцеря".
Вашите пък очи са блажени, задето виждат, и ушите ви - задето чуват;
 защото, истина ви казвам, мнозина пророци и праведници са много желали да видят, каквото вие виждате, и не видяха, и да чуят, каквото вие чувате, и не чуха.

« Последна редакция: Април 28, 2010, 21:06:53 pm от sinedrion »

Неактивен Jean_Valjean

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 48
Цитат
Енергията не може ли да вибрира?

До колкото знам има един херметичен принцип: Всичко е вибрация.

Това, което петте дървета ми напомнят, е за пентаграмата(която по някаква причина тука където и да видя сте заклеймили). Всеки от нейните върхове е за всеки от 5те елемента - Дух, въздух, огън, земя и вода (по реда от горния връх по часовника).
Никой не е е по безнадеждно поробен от тези, които вярват, че са свободни. - Йохан Волганг фон Гьоте

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Цитат
29.) Ако плътта е дошла заради духа, това е мистерия.
Но ако духът е дошъл заради тялото, това е удивително чудо.
Как такова богатство, чудя се, е направило своя дом в такава бедност?

Т
ук Исус осъжда материята. Според мен не я отхвърля, защото много добре знае, че трябва да има баланс между материя и дух, но той ни казва каква нищета, бедност и мизерия е материята, в сравнение с духа, който лети, който се преминава без никаква трудност, докато материята е много плътна, тежка и т.н. Тук съм напълно съгласен с Него. Материята сигурно е най-ниското ниво на вибрации на енергията. Така че и ние сме на едно страшно ниско ниво в развитието си като същества.
Според мен става дума за повечето хора и за тези,които самички си "идват" тук на земята,по собствено желание.Разликата е огромна.За едните материята я има и е всичко,за другите-хм,спорно какво е.Едните се раждат,защото така трябва и Духът им го е избрал-тоест "плътта е дошла заради духа, това е мистерия."А другите-те са дошли именно,заради материята.Могат и без нея(явно),но по някаква причина са дошли тук в "най-ниското" ниво на вибрации на енергията,което е според теб материята(според мен е по-различно,но няма да пиша лични разсъждения).Един път Иисус нарича тялото ни храм и как може да го съгради за три дена,ако бъде разрушен,но е разбран грешно от хората.Тук споменава тялото за дом на Духът-"Как такова богатство, чудя се, е направило своя дом в такава бедност?".И не на последно място думичката "чудо".Следователно аз си правя извода,че не са много хората,които са тук в материалния свят,заради тялото-"Но ако духът е дошъл заради тялото, това е удивително чудо.",а и кой Дух би могъл да избира дали да дойде или не,и за какво?!Думичката "богатство" също е интересна-кое според Иисус е богатство?
За Иисус и Исус,за Мухамед и Мухаммед-на пръв поглед еднакви думички и имена,но погледнато под малко по-различен ъгъл-огромна разлика има.В този смисъл се сещам да спомена и Budha и защо ли има едно "h" е името му.Наистина интересна тема си пуснал Astronomer.Само,ако кажеш и откъде да сме сигурни,че това е Евангелие на Тома,след като то липсва в Библията-много ще съм ти благодарна.  :good:
« Последна редакция: Май 05, 2010, 23:34:06 pm от Blue|_Star »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Astronomer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Re:Опит за тълкуване на текстове от Евангели&
« Отговор #14 -: Май 09, 2010, 15:30:11 pm »
Благодаря много за мнението. Наистина е интересно тълкуването, защото прочетох книгата "Бардо"-Тибетска книга на мъртвите, където е описано точно какво става с тялото и духа след смъртта на тялото, което е в пряка връзка с това, което ти си написала, т.е. за връзката тяло-дух-прераждане(идване на духа в тяло). Препоръчвам ти я, ако не си я чела. За нея мога да пиша много, а и си направих някои изводи. Ако искаш може да говорим после за нея.
Що се отнася до Евангелието на Тома, няма как да бъда сигурен разбира се, но това че не е в Библията, за мен не е аргумент, че не е автентично или неща подобно. Нека да се замислим кои са групирали евангелията и по какви признаци са ги избирали. Дори и Тома да го е преписал, това също няма голямо значение, защото почти съм сигурен че думите са на Исус.
Ще ти бъда благодарен, ако ми разясниш разликата между Иисус, Исус, Buda и Budha, Мухамед и Муххамед, а също и Христос. Това различни личности ли са? И Христос някакво име ли е или ранг или нещо подобно?
Накрая искам само да попитам за т.нар. духовни или Божествени нива (не знам как точно се казват), но има различни нива, като в 33 се сливаш със Създателя. Мисълта ми е такава, как мога да разбера аз кое ниво съм и как става преминаването от едно в друго?
« Последна редакция: Май 17, 2010, 19:05:50 pm от Mirotvorec »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27