Автор Тема: Опит за тълкуване на текстове от Евангелието на Тома  (Прочетена 13999 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Astronomer,имам я книгата на мъртвите,но все не се наканвам да седна и да я прочета цялата.Може би ще го направя тези дни.Тогава ще може да говорим за нея,стига да искаш.
Каква е разликата между Иисус и Исус,Buda и Budha,Мухаммед и Мухамед-просто всяко име,дори дума носи определена вибрация.Не знам дали си чувал за кабала,но Budha e числото 6,докато Buda е нещо друго.За Христос-с Него нещата са по-различни.За нивата и как да разбереш на кое ниво си-просто питай вътре в теб самия.Знай,че никой друг,освен теб не знае по-добре кой си и на кое ниво си.  ;)За числото 33 е наистина интересно,както и още две числа.Просто търси вътре в себе си,аз също така правя.Знам,че никой няма право да ми даде цялата Истината директно,защото тогава е безполезна,а и човек би затънал доста надълбоко,ако не е готов.Дали името и фамилията на един човек са едно и също нещо?
Аз се чудя напоследък защо според Корана е имало 250 000 Пророци,а ние знаем за съществуването на има няма 10-тина макс..
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Astronomer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Ще я обсъждаме книгата, няма проблем. Искам само да ти кажа няколко неща преди да започнеш да я четеш, които може и да знаеш, но все пак. Казано е за 3 дни и половина, след което духът възкръсва, както при Христос, както пише и в Откровение. След като човек умре, преминава през множество етапи, през които той трябва да се пребори със съществата, които вижда. Добри и лоши божества. Това е Самсара, мястото където човек се намира между две прераждания. Дадени са подробни указания за това, как човек да се освободи от цикълът на прераждания. Има обаче нещо друго. Всеки трябва да се прероди минимум 150 пъти, а след това колкото си иска, стига да е изпълнявал мисиите и задачите си на този свят. Затова не съм сигурен, че абсолютно всеки може да се освободи от прераждане, дори и да е запознат със специални техники и религии. След 48 дни, на 49-я душата се преражда и изниква в ново тяло (зачева се), разбира се в друго тяло, дори може и да е на животно, което не говори никак добре. Защото душата я има, и тя е по-реална от масата и клавиатурата, върху които пиша сега.

П.С. Много ми харесва цитираната ти мисъл накрая. Знам на кого е, но можеш ли да кажеш нещо повече за нея и знаеш ли какво точно е имал предвид човекът, който я е изрекъл?
« Последна редакция: Май 10, 2010, 19:12:21 pm от Astronomer »

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
За 150 живота минимум-не знам дали е винаги така и задължително.Примерно аз може да имам работа тук за 2000 години,но по собствено желание да я свърша за 1500 години,тогава какво-ще ме държат още 500 години,инкарнирана в различни тела,понеже така трябва?Малко нереално ми се струва.В крайна сметка моя Дух си е избрал някои неща по собствено желание,а аз дали ще ги изпълня или не-моя воля,но накрая пак ще трябва да го направя.Можем единствено да отлагаме неизбежното,което,ако знаем Истината и цялото-не знам дали бихме го правили.За Самсара-мисля,че има начин да се избегне.
Какво е имал предвид с тази мисъл?Еми огледай се-забележи колко хора вярват в някои неща,дори се интересуват от тях.Да не говорим,че почти всичко е сведено до някакво супер примитивно ниво-секс,спане и ядене,което също е донякъде приемливо,ако го нямаше егоизма и използването на всичко,дори най-чистите неща и човешки взаймоотношения за собствени облаги.Та според теб колко хора биха платили цената за нещата,които са извършили в минали свои инкарнации(ако приемем идеята,че наистина има такива неща)?Но накрая пак ще я платят де,по един или друг начин.Но аз говоря сам човек да избере Истината и да върви напред,без да му е наложено.За прераждането на човек в животно-отричам това,но мога и да греша не знам.Но някак ми убягва смисълът да си човек и после да те върнат назад като се преродиш в животно(е,все пак зависи от животното,де).
Междодругото,че душата е реална-реална е,но замислял ли си се каква е разликата между Душа и Дух?
« Последна редакция: Май 10, 2010, 22:09:43 pm от Blue|_Star »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Astronomer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
Ами замислял съм се каква е разликата между душа и дух, но не знам дали само с чиста логика може да се стигне до разбирането им. Според мен духът е нещо повече от душата. Христос в Евангелието на Тома подрежда нещата така: най-отгоре е Светият Дух, след това е Отца, а след него е Синът, т.е. самият Той. Би ми било интересно да обясниш, ако знаеш нещо :)

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Astronomer wrote: "Христос в Евангелието на Тома ....."

Не знаех, че Христос е писал Евангелие-та?  :-X
Каква е разликата между Светият Дух и (обикновен)Дух? Има ли света Душа?

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Не знаех, че Христос е писал Евангелие-та?  :-X

Че кой ти е казал че е писал ?
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Astronomer,написа само как Христос е подредил някои неща,а не че Той е писал Евангелието.Поне така разбрах.Айде стига сме се хващали за думите,темата е друга!AStronomer,казваш,че най-отгове е Духът-ок,но после ме озадачаваш напълно,понеже следват Отца и след това Той самия?!Инак и според мен Духът и душата са в тази последователност,както,и според теб.
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Astronomer

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 39
 Трудно ще ми бъде да ти обясня разликата и може би няма да съм ти полезен в това отношение. Сетих се обаче за други неща свързани с Исус и Евангелието, които искам да спомена, ако не съм го направил. Исус е наполовина евреин (праевреин), и наполовина Плеяд. Баща му е Бог-Плеяд, а не Йосиф, а майка му е еврейката Мария. Не случайно се казва, че той не е заченат от хора, и че този който не е заченат от майка и баща ще бъде нашият Бог, така ще го познаем, т.е. той не е човек и идва от друго измерение може би, всеки случай от друго ниво на развитие и съзнание. Това като вметка, защото има разлика, някои са си били хора, като Буда например.
 Понеже любов и омраза са антиподи, преди няколко дни прочетох някакъв афоризъм, че обратното на любовта е по-скоро властта, отколкото омразата, която може би е следствие на борбата за власт. Власт над кое? Над другите, над волята им, на зависимостта им от теб. Интересното е, че не само дяволът, а и Христос предлага власт, защото казва:

Нека този, който търси, не се спре в своето търсене
докато не намери. Когато намери, той ще се смути,
И когато се смути, Той ще се изуми от възхита,
и ще царства над Всичко.


Какво да търсим? Да преоткриваме себе си, да се себеопознаем, това има аналог и при Маите (Залата на огледалата), всичко е в нас и според Хиндуизма, всичко извън нас е майа (илюзия), във филма Матрицата в първата част се намеква за същото, където в една сцена Морфей пита Нео какво е за него реалността? Нима това е сбор от няколко сетива и серия електроимпулси познати на определени участъци от мозъка ти? И след това го завежда в една пустиня, където няма НИЩО. Това като уточнение и предисловие. По-важното е, че Исус ни казва че ще постигнем царстване, т.е. властване. Властване обаче над кое? Над ВСИЧКО? Над абсолютно всичко ли? Доста голяма явно е наградата, която е да властваш над Всичко. Може би трябва да станем Бог, понеже сме Бог в развитие. Това споделят много просветени и в него няма спор. Знаем също за деветте степени или етапа в развитието на духа, като се започне от минерали, растения, животни, човек, колективно съзнание, слънце и т.н., докато се слеем със Създателя. Най-вероятно тук става дума за една линейна еволюция, т.е. след като достигнеш последното ниво няма как да се върнеш по-назад.

Защото всички стоят на показ пред небесата.
Всичко скрито ще се разкрие.
Нищо покрито няма да остане неразкрито.


Напълно съм съгласен. Водата има памет, камъните също. Те помнят, в тях е цялата информация за времето.

Блажен е лъвът изяден от човека, така че той става човек.
Осквернен е човек изяден от лъвът, защото той става лъв.


Тук според мен Исус говори за това, което писах в предния пост, за това че човек може да стане животно след като се прероди, ако не е извършил каквото трябва в миналия си живот като човек или не е вършил правилни неща. Не мислиш ли, че това се има предвид? Във всеки случай доста двусмислено е казано и е трудно за разтълкуване.

Тези Небеса ще преминат и онова отгоре ще премине.
Мъртвият не живее повече, и живият не умира вече.
Когато ядете добри неща, вие сте, които им давате живот.
Но какво ще правите в Светлината?
Когато вие бяхте едно, вие бяхте направени две,
но когато сте две какво ще направите?


Небето няма да го има. Много отдавна Небето и Земята са били едно цяло. Анунаките го разделят в своята битка за хората, дали да ги има повече или не, защото именно те ни създават. Земята и Слънцето също са били едно цяло, именно това се има предвид че сме били едно със Светлината, т.е. Слънцето, сега отново трябва да станем Едно и да се върнем при него. Как ще го направим?

Учениците попитаха Исус: Кога ще започне покоят на смъртта?
И кога новят свят ще се появи?
Той отговори: Убежището, което очаквате е тука,
макар и да не го виждате.


Тук явно се говори за други измерения. Например четвъртото измерение, в което се намират духовете на починалите и между другото могат да правят много повече неща от нас. Да преминават през стени да отиват от едно място на друго за части от секундата. Когато сънуваме също мисля, че сме в четвъртото измерение, или поне най-малкото там няма време-пространство, което ни ограничава в много неща. Сънят както се казва е малката смърт. Затова и някои сънища са много „откачени” и „нереални”.
« Последна редакция: Май 12, 2010, 15:26:22 pm от Astronomer »

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Първо-според доста хора ние сме вече в четвърто измерение.
За Иисус и че е наполовина плеяд-интересна мисъл,наистина. :)Но на мен ми е интересно защо,ако е наполовина плеяд трябва обезателно Мария да е заченала от такъв?За Буда-не знам дали е от това измерение,но в крайна сметка всеки,който е в човешко тяло е човек.Сега,че има различия-има.Но то и чисто физически има доста различия като цвят на кожа,очи,коса,структура на тялото и т.н..За властване над всичко и наградата-да бе,много е голяма наградата-а да си се замислял за теста преди това?Или какво очакваш,че ще ти се даде всичко ей така без никакво усилие,тогава интересно защо човек трябва да търси и да не спира своето търсене?!За връщането назад-а,тогава тези,които по собствено желание се инкарнират тук на земята,явно са нереални?!И да,макар да е нереално "връщането им назад"-за тях все си мисля,че си е бая реално.Според мен човек,ако може да властва над самия себе си-доста напред се е предвижил.

Блажен е лъвът изяден от човека, така че той става човек.
Осквернен е човек изяден от лъвът, защото той става лъв.

А значи според тебе,ако един човек изяде един лъв-лъвът автоматично ще стане човек?

Когато вие бяхте едно, вие бяхте направени две,
но когато сте две какво ще направите?
Това е доста интересен цитат,поне за мен и събуди любопитството ми.
А това за преминаването през стени и тем подобни-абе,ок,можеш го и после?!Май всеки иска да има някои неща,но знае ли какво да прави с тях след като ги има?
Защото всички стоят на показ пред небесата.
Всичко скрито ще се разкрие.
Нищо покрито няма да остане неразкрито.
За Акашовите записи чувал ли си?  ;)
« Последна редакция: Май 12, 2010, 20:33:03 pm от Blue|_Star »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27