Автор Тема: Свободният избор и съдбата  (Прочетена 91557 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Свободният избор и съдбата
« -: Април 08, 2010, 18:29:15 pm »
олд, не съм твърдял, че няма съдба, а по-скоро, че 'съдба' и 'свободен избор тук и сега' не се самоизлкючват. Те могат да са валидни едновременно.

Именно тази двувалидност трябва да ни предпази от сляпо бездействие и чакане на съдбата. Така, както този човек с камиончето е направил.
Първо, аз бях споменал, "когато не знаеш съдбата си". Защото тогава ще си по-малко предубеден да правиш каквото и да е.
Второ, ако този човек не е бил на терасата и детето не е било на горната тераса, той е нямало да умре. Т.е. опираме пак до нещо тривиално.
Той с избора си е предпочел да е именно там. Пак опираме до неговия избор.
Разбира се и с неговата воля, а и не само с неговата се е стигнало до фаталния край.
Разбира се, има и друга воля, не само неговата, която довежда до този край. Но моята теза е, че тези неща не се самоизключват.

Имаше и още едно много добро обяснение за това, което разглеждаме. Още повече ще помогне за обяснението за Исус. Става въпрос за края на книгата "Илюзии" от Ричард Бах.
Даже мислих да цитирам откъс от нея в темата преди няколко дена, но кирилицата беше повредена, на файла на който попаднах в нета. Мисля за всички, които следят темата ще е много интересно да я прочетат. Дори няма да е интересно да разказвам предварително. Навремето това беше една от любимите ми книги. И съм я чел 50ина пъти. Всъщност не помня колко.

Накратко:
вие разглеждате дали Исус иска да остане жив от позицията на егото. Ами ако той не желае да остава жив? Ако просто вижда пътя си и вижда много прераждания наведнъж? Ако просто вижда делото си завършено тук, и разпъването е именно завършека, чрез показване на нещо определено. Той не би го изменил, дори и да можеше. Просто не е искал може би. Искал е да завърши както трябва, да приключи и да си иде. Той положително не се е страхувал от смъртта.
А сентенцията, че той е изкупвал греховете на другите според мен е криворазбрана и насаждана от църквата.
Той може да е дал шанс за просветление, за развитие, това да.
Помагане в този смисъл, чрез показване на истината, да.
Но иначе всеки сам си изкупва неговите грехове.
Ако той ни беше изкупил всичките грехове, ние нямаше да сме все още грешници.
« Последна редакция: Април 09, 2010, 12:32:18 pm от Invisible World »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #1 -: Април 08, 2010, 19:38:58 pm »
А сентенцията, че той е изкупвал греховете на другите според мен е криворазбрана и насаждана от църквата.
Той може да е дал шанс за просветление, за развитие, това да.
Помагане в този смисъл, чрез показване на истината, да.
Но иначе всеки сам си изкупва неговите грехове.
Ако той ни беше изкупил всичките грехове, ние нямаше да сме все още грешници.
И аз мисля така.

Сега Тангра, за съдбата , онзи човек за който съм дал пример не е бил пасивен , точно обратното той е искал да промени съдбата си и се е скрил от потенциална катастрофа с тежкия автомобил , но ...... ! Моето мнение е такова , съдбата си никой не може да промени , но за времето което му е писано да живее на тази земя човек има избор да изживее живота си с чест или като помияр !
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #2 -: Април 08, 2010, 19:44:30 pm »
Извинявай Old4, само да те попитам:

каква е разликата (за теб) между живот и съдба?  :)

от там, ако ми отговориш, че едното можеш да промениш, а другото не, ти какво би предпочел, да изживееш честният си живот или помиярската си съдба?
« Последна редакция: Април 09, 2010, 13:03:54 pm от Invisible World »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #3 -: Април 08, 2010, 20:52:41 pm »
Извинявай Old4, само да те попитам:

каква е разликата (за теб) между живот и съдба?  :)

Ще ти отговоря с една дума, огромна .

П.С.
Може да си помияр в живота и съдбата ти е да живееш 150г.
Може да си Иисус в живота , но съдбата ти е да живееш 20г. ! Ясен ли съм ?
 
« Последна редакция: Април 09, 2010, 13:04:06 pm от Invisible World »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #4 -: Април 08, 2010, 21:40:49 pm »
old4,айде мога да поспоря за съдбата и от кой се пише.Да,от ЕДИН е,ама човек с постъпките си в живота,понякога формира съдбата си.
« Последна редакция: Април 09, 2010, 13:04:16 pm от Invisible World »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #5 -: Април 08, 2010, 22:08:30 pm »
old4,айде мога да поспоря за съдбата и от кой се пише.Да,от ЕДИН е,ама човек с постъпките си в живота,понякога формира съдбата си.

Аз не искам да налагам мнението си , вие сте млади хора и искате сами да "ковете" съдбата си.Моят живот е вече .... аз затова имам такова мнение !Ще дам пример от живота :
Мой комшия дядо Добри, преди  доста години почина на 95г. възраст пушеше по 3 кутии цигари слънце без филтър ,почина от старост .
Моята майка като видеше човек да пуши ..... , почина от рак на белия дроб на 64г.

Хайде да поразсъждаваме , единия чрез цигарите върви против здравето си , а какво ....?
Другият живее природосъобразно и какво ?
Аз незнам как ги мислите нещата но за мен простичкият old4 те стоят по този начин .Има страшно много пътища , може да избирате който си пожелаете от тях , но знайте че всичките стигат до точката "Х" и тя се определя от ... не от вас !
« Последна редакция: Април 09, 2010, 13:04:26 pm от Invisible World »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #6 -: Април 08, 2010, 22:20:14 pm »
old4,аз точно затова написах,че понякога животът ни определя съдбата.Сега не знам за дядото на 95 години и прочие,но някак нямам желание да доразвивам някои теории.Да,има хора,които пушат и пият,и си живеят до близо 100 години,а други цял живот се въздържат и пак си умират млади,и зелени.Но въпросът е защо?!
« Последна редакция: Април 09, 2010, 13:04:37 pm от Invisible World »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #7 -: Април 08, 2010, 22:32:47 pm »
Но въпросът е защо?!
Те това е въпросът ! Какъвто и отговор да му се даде от нас човеците , все ще е грешен .
« Последна редакция: Април 09, 2010, 13:04:49 pm от Invisible World »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #8 -: Април 08, 2010, 23:40:22 pm »
олд, ти също си прав, но от позицията на 'безего' мислене, това за съдбата няма никакво ама никакво значение.
Ти си действаш, и това е. Дето има една приказка: "Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!"

Този с камиончето е действал, но от позицията на страха и негативизма. Ако беше излязъл смело на улицата, може би щеше да оживее. Кой знае ...
Неведоми са пътищата ...

Този горе може и да решава съдбата ни, но също и ние взимаме участие. Ние не сме безмислени пионки, които само се суеят напред назад и създават кълъбълък. (леле колко 'ъ'та има тая дума).
Ние с действията си сме също част от играта, от цялостния замисъл. И като приложим факта и че времето е субективно, всичко застава перфектно. Ние също ТВОРИМ. Ние сме съТворци.

Някъде имаше една метафора, че човекът за Господ е като сечиво. Докато е добро сечивото, доркато Господ има някаква нужда от него, го ползва. А когато не му трябва вече, човек умира. Т.е. човек има някаква мисия. Изпълнява я и след това трябва да умре. Ако човек има повечко интереси, повече хобита, иска да се усъвръшенства, той има шанса да увеличи тая мисия. Но разбира се това не е сигурно. Защото наистина има и съдба.

Както и да е. Виждам, че почнах малко да се въртя в кръг и да не изчиствам докрай тезата. Работата е там и, че не съм 100% сигурен как е. (ама и така не е :Р)

Нещата са сложни и не могат да се кажат с 2 изречения. Намесени са много неща. Много хора, евентуално техните прераждания и тн.
Малко дори се притеснявам да говоря за това, защото е един вид предизвикване на съдбата, но малко или много ти можеш да влияеш на тази съдба. Ако щеш зависи от запаса енергия, който си натрупал. Ако имаш доста енергия, тогава малко или много имаш повече късмет. Случайностите от живота се случват в твоя полза и се измъкваш невредим от уникално трудни (дори опасни за живота ситуации). Нещо като Индиана Джоунс ...
Тоя филм ми беше любим, и то именно тоя момент - тръгваш със сляпа вяра, и с шанс 1% за успех и оцеляване, и винаги успяваш ...

НО!
Има едно голямо НО.
Свръхнатрупването на енергия има друга опасност. Започваш да се движиш по магистралата на живота прекалено бързо, с превишена скорост. Шансът да се забиеш в някое дърво се увеличава многократно. Понякога ти самия можеш да имаш много повече опасни моменти, отклкото иначе. Просто си се превърнал в 'магнит' за 'интересни' случки.
Това включва всякакви травми, наранявания ("юнак без рана не може"). Включва дори болести, някои и хронични. От които после няма оттърване. Дори понякога включва смърт.
Един вид обяснение е: "Щом си натрупал прекалено много енергия, значи си изпълнил един вид мисията си, и директно заминаваш в някое по-горно измерение. Там ще ти се даде по-добра начална материална база, по-добра физическа сила и тн."
Друго, едновременно валидно обяснение: "Поради прибързаното енергизиране, тялото като контейнер не е привикнало на толкова енергия, и има силното желание да я изхвърли обратно навън. Това става с порязвания, всякакви кръвотечения, или пък други травми, болести, дори смърт.
Затова трябва натрупването да става постепенно, и да разпознаваш тия моменти, когато си преенергизиран, и да си седиш на задника. (да не шофираш бързо, да не се вреш във свади, да внимаваш да не се контузиш и тн)
Тези феномени се наблюдават доста при младите хора. Където енергията е доста, трудно контролирана и кипи.

Има и друг момент.
Когато преизчерпиш запаса ти от 'късмет' със спасяване от 'интересни случки', тогава се налага почивка, Самият ти се усещаш вече далеч не толкова 'голям късметлия'. А по-скоро "щастливо оттървал се". И си сядаш на задника и се укротяваш. Казано с други думи крилцата са ти се подрязали и ти си изразходил полагащата ти се доза 'късмет' поне временно.

Изобщо не знам дали това имаше достатъчно общо с темата, но поне май има със 'съдбата', която тръгнахме да обсъждаме.
« Последна редакция: Април 09, 2010, 13:05:00 pm от Invisible World »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #9 -: Април 08, 2010, 23:51:00 pm »


Tangrata_ страхотен пост,но не разбрах само,как хем "Щом си натрупал прекалено много енергия, значи си изпълнил един вид мисията си, и директно заминаваш в някое по-горно измерение. Там ще ти се даде по-добра начална материална база, по-добра физическа сила и тн.",хем пък от друга страна тялото ти иска да изхвърли обратно тази енертия и понякога хората с повечко или много енергия свършват зле?Тъй де,ако си си изпълнил мисията тук,и директно заминаваш в някое по-горно измерение какво продължаваш да правиш тук?
« Последна редакция: Април 09, 2010, 13:05:14 pm от Invisible World »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #10 -: Април 09, 2010, 12:53:38 pm »
"Tangrata_ страхотен пост,но не разбрах само"

Аз съм по-зле. НИЩО не разбрах.  :D Дядо, който пуши до 95 и жена, която не пуши, а умира от рак. Изглежда, че основното трябва да е в "пушенето", но май не е. Може би в причината за смъртта и някакво следствие, що ли?

Неактивен arktur

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 175
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #11 -: Април 09, 2010, 14:03:39 pm »
Свободният избор и Съдбата са едно и също нещо, не точно в стил "двете страни на медала", просто Едно и Също. Всеки прави свободен избор/съдбата: изборът в миналото определя настоящето, изборът в настоящето определя бъдещето, но тъй като времето не съществува е възможно съвсем съзнателно да се променя /съдбата-избор/ на всеки етап от съществуването, във всяка форма на проявление. Ключът е в степента на осъзнаване на отделния индивид. Осъзнаване по пътя на еволюцията може да се постигне съзнателно - чрез дисциплина, трупане на житейски опит, обучение и т.н., или несъзнателно/несъзнавано - това не е волево усилие, при някои индивиди активацията става спонтанно, без стремеж към това, отключват се и толкова /те са в постоянна връзка с източника и черпят от извора без да го знаят/. В тази връзка мисля, че "случайността" е = на "неизбежното". Просто хората, разсъждавайки целенасочено върху думите потъват в понятията и се объркват, след това се помиряват и казват "ех, съдба, ако можех да я променя..." - можеш, ама не искаш, Висшият Аз не казва на Нисшият намеренията си. Всеки от нас има Висша същност и тя прави свободният избор по точно определена причина и взаимовръзка с Вселената. През това време нашата обикновена човешка същност тълкува собствените си решения като съдба.

съдба = свободна воля
неизбежното = случайността

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #12 -: Април 09, 2010, 14:04:55 pm »
"Tangrata_ страхотен пост,но не разбрах само"

Аз съм по-зле. НИЩО не разбрах. 

Ще ти обясня с две думи , ако ти е писано (това ти е съдбата) да умреш от рак , каквото и да правиш няма да умреш от удар  ;) !
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #13 -: Април 09, 2010, 16:06:08 pm »
old4,какво е ракът и как човек може благодарение точно на правото си на избор,и "съдбата" да се излекува от рака?!Да,може да ни е писано нещо,но ЗАЩО ни е писано това нещо да се случи-на мен това ми е интересно и си мисля,че човек,ако си отговори,има шанс да предотврати или поне да смекчи последиците,дори от рака.
« Последна редакция: Април 11, 2010, 08:18:07 am от Mirotvorec »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #14 -: Април 09, 2010, 16:38:26 pm »
Blue|_Star , има теории че ние слизаме тук на земята (ние , какво е това ние ...някаква душа която аз в този свят не познавам) по предварителен план , и там човешката душа се разписва че иска това да му се случи .Ако това е вярно , наистина ние сами пишем съдбата си .Аз не съм съгласен с тези теории .
За да не се хващаме за думите , ще го кажа в шеговита форма : Ако е писано да е от гъби ,няма да е от удар (по главата ).
« Последна редакция: Април 09, 2010, 16:56:55 pm от old4 »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27