Автор Тема: Свободният избор и съдбата  (Прочетена 91564 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #30 -: Април 10, 2010, 20:44:20 pm »
Който,каквато иска тема да си отваря,но стига е спамил в темите на другите!  :mad:
Iris,човешкото съзнание е необятно,това с ограничението някак отхвърлям го като идея.Сега,че човешкият мозък и Ум са ограничени-да,но човешкото съзнание?!
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #31 -: Април 10, 2010, 21:06:37 pm »
Може би разбираме различни неща под „съзнание“.

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #32 -: Април 11, 2010, 00:17:28 am »
Съзнание – едно от основните понятия във философията, социологията и психологията, обозначаващо способността за идеално възпроизвеждане на действителността, а също и специфичните механизми и форми за такова възпроизвеждане на различни равнища. Определят се две форми: индивидуално(лично) и обществено съзнание. В материалистическата философия се разглежда като свойство на високоорганизираната материя за психологическо отразяване на действителността, като осъзнато битие, субективен образ на обективния свят, като субективна реалност в противоположност на обективната, като идеално в противоположност на материалното и в единство с него. В по-тесен смисъл под съзнание се разбира висша форма на психично отражение свойство на общественоразвития човек, идеална страна на целенасочената трудова дейност на човека.

В социологията съзнанието се тълкува като съвкупност на всички форми на духовен живот на обществото.

В психологията съзнанието се разглежда като психична дейност, която осигурява целенасочено отражение на външния свят; отделянето на човека от обкръжаващата среда и противопоставянето му сам на себе си (като субект на обект); целенасочена дейност, т.е. предварително, мислено построяване на действията и предвиждане на техния резултат; контрол и управление на поведението на личността. Доколкото предмет на съзнанието е не само външният свят, но и самият субект – носител на съзнанието, едно от неговите производни понятия е самосъзнанието.

В психоанализата на български се използва предимно терминът съзнавано или се използват заедно съзнание и съзнавано, като опозиция на другите термини несъзнавано, предсъзнавано.[1]


Макар че малко ми се губи логиката,как хем  може човек "предварително,мислено построяване на действията и техния резултат" да извърши,хем това да е отражение на външния свят?
Iris,не знам за теб какво е "съзнание".Ако искаш и имаш желание-сподели.Но че повечето действия на хората са водени от подсъзнанието,предполагам,че не го отричаш?Това,че ние не умеем да контролираме под-съзнанието,означава,че ние използваме само една малка част от съзнанието си съзнателно,поне според мен,макар че знае ли човек може и да греша.  :hi:
« Последна редакция: Април 11, 2010, 00:26:08 am от Blue|_Star »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #33 -: Април 11, 2010, 01:27:44 am »
ха! колко интересно. Изяснили сте въпросът за 'съдбата' и вече сте на 'Съзнанието'- яко!  :dance:

Съзнаниниетооооооо, за разлика от 'Истината'аааааа, не е просто дума!  :(

там е...абе не питайте  :drinks:

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #34 -: Април 11, 2010, 01:30:09 am »
Съзнанието е свързано със съдбата.Но кой да прочете предния ми пост.А за Истината-верно за доста хора е просто думичка и толкоз,ама за други е нещо различно.Всеки според разбиранията му.Въпрос на избор.
П.С.:Ти първо ни кажи какво е Умът,пък после ни мисли какво нищим,или не.Айде стига спам!  :flag_of_truce:
« Последна редакция: Април 11, 2010, 01:34:53 am от Blue|_Star »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #35 -: Април 11, 2010, 01:44:24 am »
Ама, аз не казах ли? какво е ум-ът? Е! да съм забравила ли бре? Не е ли възможно да е в едни изтрити мнения...? или не се сещаш?  :-X и защо да е спам? Ако си говорите за Съзнанието, а то имало общо със съдбата, А Ти пък горе си използвала 'Ум', значи, може и да не е спам.
Ама, може ли, друг път да ти кажа разни неща за Умът.
Сега, ще е интересно, да обясниш (прочети внимателно, че това ще е единствено с твоето желание и Воля, естествено, нищо не те карам. Просто, отговаряйки на Iris, косвено заяви позиция за ограниченото/неограниченото Съзнание)- в какво се изразява НЕОГРАНИЧЕНОСТТА на Съзнанието, след цитата, който си ни приложила?
От там какво общо има с истината. И от там, който в каквото вярва- респективни със 'съдбата'(забележи, ако докажеш, че е НЕограничено)- 'свободня избор/воля'?

 :boredom:

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #36 -: Април 11, 2010, 02:13:18 am »
persefona,чудя се защо човек като теб,който е толкова нива НАД нас простосмъртните търси отговори и доказателства.Сорри,но днеска мафлоците при мене удрят на камът,ти си ги храни самичка.  :boredom:
« Последна редакция: Април 11, 2010, 02:14:40 am от Blue|_Star »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #37 -: Април 11, 2010, 11:24:45 am »
persefona,чудя се защо човек като теб,който е толкова нива НАД нас простосмъртните търси отговори и доказателства.Сорри,но днеска мафлоците при мене удрят на камът,ти си ги храни самичка.  :boredom:

Аз не търся нищо. Явно ме бъркаш с някой/я. Имам си всичко.

Излагам мислите си в писмен вид, в един виртуал. Това не е търсене. Това се казва 'споделяне'.

Нямам представа какво е "УМ"! Заклевам се.

Бих могла да обясня разни неща за: Разум и Разсъдък. Но това е само защото един не много лесен за четен философ- Кант- е решил преди време да сподели разни неща- много преди известни и нетолкова известни 'психолози'.

И да. Нещата, които е писал Кант са доста по-обосновано отнесени към Съзнанието, отколкото сички статии в Гугъл, които намериш, НО не ти станат ясни. Тогава защо ги 'споделяш'- веднъж, за да ни покажеш, че не си наясно какво е Съзнание... просто ти се иска да е НЕОГРАНИЧЕНО, но едно е да искаш...да можеш... да е! И втори път задавайки въпрос към собствен текст, който си ни предоставила...еми, няма как да ти помогна.

Все пак, че уточня по скоро за Iris:
Съгласна съм, че съзнанието ни е ограничено спрямо РАЗБИРАНЕТО на нещата.
Съгласна съм, че по-лесно би му било на Съзнанието, ако РАЗБИРА повече истини. Но това е трудно, а понякога и невъзможно.
Затова си мисля, че ще е най-добре за Съзнанието, да не му се налага да установява ограничеността си, и по възможност да работи и да използва и без това достатъчната 'база данни', която има натрупана.
И така...'съдба'-та може да е просто добрезвучаща, но нищо НЕОЗНАЧАВАЩА дума-
забележете, не пиша 'безсмслена'!
 :)

Неактивен Fossil

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 36
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #38 -: Април 11, 2010, 12:42:47 pm »
Много интересна тема. Моите почитания, old4. Напълно (или почти) споделям мислите ти по отношение на съдбата. Може би защото, доколкото разбирам, сме горе долу на една възраст. Ще си позволя само едно допълнение:
Ако наричаме съдба това, което ни се случва по време на престоя ни тук на земята, то е решено предваритено и ние нищо не можем да променим. И което е още по-интересно - няма защо да го променяме, защото то не е толкова важно. Важното е отношението ни към това, което ни се случва. Как реагираме на съдбата си. В това се заключава свободната ни воля или избор. 

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #39 -: Април 11, 2010, 13:29:21 pm »
persefona,обожавам хора,които мислят,че познават някои просто от няколко поста в нета.За Емануел Кант доста можем да си поговорим,но айде ще се въздържа.В крайна сметка това е просто форум и е хубаво човек да обменя идеи и споделя знанията си на достъпен за всеки човек език.
Какво аз разбирам и възприемам си е за мен самата,както и за всеки отделен човек.Аз съм пас.Всеки според разбиранията му и заслуженото!Ти си имаш една гледна точка,а аз друга.Просто нека се опитаме да избягваме налагането на личното мнение над другите.Винаги са ми били интересни хората,които се мислят за едно ниво над другите.Дори в психологията си има някои квалификации,но ще се въздържа.
Гугул е полезен,пък и много лесно всеки би могъл да провери това,което съм написала в интернета.Аз наистина отказвам да влизам в спор с теб.
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #40 -: Април 14, 2010, 10:29:32 am »
Blue _Star :"За Емануел Кант доста можем да си поговорим,но айде ще се въздържа.В крайна сметка това е просто форум и е хубаво човек да обменя идеи и споделя знанията си на достъпен за всеки човек език."

Може би се е имало предвид Имануел Кант. Възлово споменаване на това име. За тези, които знаят биографията на Кант сигурно ще е интересно какво ли е било мнението му  (на Кант) за Съдбата?
"Достъпен език", с който да "споделиш" Кант, интересно ще ми е да го видя, дори и за едно негово изречение от най-малко 10 страници.


Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #41 -: Май 05, 2010, 09:18:36 am »


Tangrata_ страхотен пост,но не разбрах само,как хем "Щом си натрупал прекалено много енергия, значи си изпълнил един вид мисията си, и директно заминаваш в някое по-горно измерение. Там ще ти се даде по-добра начална материална база, по-добра физическа сила и тн.",хем пък от друга страна тялото ти иска да изхвърли обратно тази енертия и понякога хората с повечко или много енергия свършват зле?Тъй де,ако си си изпълнил мисията тук,и директно заминаваш в някое по-горно измерение какво продължаваш да правиш тук?

Малко късно отговарям. Просто това са мои предположения. Нищо не е 100% сигурно. Но подозирам, че всичко това е вярно. Просто в различни конкретни случаи са валидни различни неща, които са в сила.

Виж, има хора, които вярват (а и май стана въпрос по-горе в темата), че каквото ти е написано точно това става. Врачката ти предсказва гъби или камионче и край. Каквото щеш прави от това ще си заминеш.

Но пък аз от друга страна доста вярвам в свободния избор. Човек много има да се пази през живота си. Като шофира, като пресича и тн и тн милион ситуации. Затова му е сложена глава на раменете за да анализира и да си минимизира шансовете за фалове. А случайни фалове има.

Освен това не знам дали има едно решение, или повече решения на живота ти, мисията му и съдбата ти.
Един вариант е да си идеш в пик на енергизиране, постигайки енергия с количество и качество N.
Но пък друг вариант е да се пазиш, да поживееш още 10ина години, и тогава плавно и спокойно енергизирайки се, ще можеш да получиш енергия 2 пъти N (а и повече опитност).
Та мисълта ми е: "Ами ако мисията ти може да е различна? Ако има различни степени на покриване?" Не е ли по-добре да си максимизираме шансовете за най-добър резултат?

Отново повтарям нещо, което бях казал. "Преенергизиран" не означава човек със супер много енергия, а със РЕЛАТИВНО много енергия. Т.е. много сравнено с обикновеното му и доскорошно състояние.
На организма може да му е некомфортно с нея, но това далеч не означава, че е много.

п.с. не съм споменавал по-горни измерения. Тях може да ги има, може и просто човек да се преражда в нашето си измерение, но в друго време или място.

п.п.с. Това измерение е достатъчно за постигане на просветление. Понякога е по-добре душата и човека да си остане тук и да работи по развитието си, вместо да се преражда в по-силно и способно тяло и в по-добра среда и условия.

Ако си тръгнал да смяташ на ръка някоя сложна сметка, и почти си свършил, тогава твоя наставник решава да ти отпусне даром лаптоп, че да си смяташ по-удобно.
Ама той откъде да знае, че още малко и ще довършиш сметката и така и без лаптопа. Че даже ще стане и по-бързо, защото си се органзирал и си свършил повечето работа.


Прочее, имам чувството че дори в сегашния ти живот, ако работиш по някакъв въпрос, и хвърлиш усилия, придобиеш енергия, после може да ти се дарят удобства свише - пари, и тн, които да те улеснят.
Но както могат да те улеснят, така могат и да те забавят и разсеят.
И тогава наново губиш енергия.
После наново си я добиваш, добиваш още повече удобства и тн, вървиш по някаква спирала, или пък синусоида.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #42 -: Май 05, 2010, 13:26:53 pm »
Tangrata_-ок,но има ли хора,които по собствено желание "грешат"(ако може да го нарека грешка),за да останат тук и да ни просвещават,понеже и на такава информация съм попадала.Честно казано-или са луди,или доста просветлени.
За много енергия-добре де,как изведнъж един средностатистически човек се сдобива с много енергия?И логично е на организма да му е некомфортно,но явно ще трябва да търпи,или нянякъде да избие-я болест,я нещо.ЗА настявниците-мисля си,че ти хвърлят лаптопа точно преди да завършиш сметката и са те оставили да се помъчиш бая.Един вид да оцениш лаптопа и помощта им,инак,ако ти го дадат в началото,докато смяташ нещо-малко вероятно да оцениш тях или компютърчето ще оцениш.
За кармата,съдбата,прераждането и тем подобни-не знам какво да кажа за тях.Да,някои неща са предупределени и все пак доста от тях зависят и от нас,колкото и противоречащо да звучи.
Междодругото,докато четях поста ти ми хрумна нещо-ами,ако другите измерения са тук,но са заредени с по-голяма енергия и ние няма как да ги видим(или отидем там),докато и ние не се повишим енергийно.Та,интересно ми е как става това енергинизиране според теб?
За прераждането в по-силно тяло и като по-свободен-хм,аз съм си избрала да съм тук и сега.А и всеки човек си е свободен.Това,че ние си избираме да сме роби-си е наше предизвикателство и личен избор.Аз силно вярам,че по принцип сме си свободни,но,ако го осъзнаем-малко трудно да продължим да си трупаме опит,тук и сега,и да не се изкушим да отидем някъде другаде.Поне на мен в първи клас би ми било скучно,ако съм била вече в 10-ти.Но явно има хора,които и с "висшета" самички избират да отидат в първи клас.Странни хора.Но явно има причина,знам ли,хах.
« Последна редакция: Май 05, 2010, 13:32:44 pm от Blue|_Star »
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #43 -: Май 05, 2010, 18:49:42 pm »
Предполагам има такива хора (които се връщат, или остават да помагат). Но при тях не важат тези принципи (предполагам).
Твърди се, че ако човек остане, това е лично негов избор. Т.е. пак опираме, че личният избор е най-силната предпоставка, за това къде ще живееш, а не енергията, или знанията които имаш.
За един човек, с който лично се бях запознал се говореше точно това. Че се е освободил от кармата си и е останал да помага. После пък се появиха предположения, че е масон. Така, че вече не знам и аз в кое колко истина има. Може и 2те твърдения за него да са верни. А може и само едното.

Как един средностатистически човек може да се снабди с много енергия? Първо, той няма да е съвсем средностатистически, но да кажем с интереси за развитие. Второ, не мога да говоря съвсем конкретно, защото някои знания, които не са мои, и не знам до колко имам право да ги споделям. Трето, аз съм писал доста обширен постинг по въпроса, имаше една тема за енергията или нещо подобно. Накратко казано има 2 аспекта. 1во гледаш да пестиш енергия през цялото си ежедневие - психическо спокойствие, намаляване на занимания с разход на енергия, ел игри и тн (може би секс също), дори и храна ... (но говорим за специални методики, на никого не препоръчвам да гладува. Аз също не го правя.) 2я аспект, акумулиране чрез тежки и болезнени тренировки. Колкото по-болезнени, толкова по-добре.

Цитат
За прераждането в по-силно тяло и като по-свободен-хм,аз съм си избрала да съм тук и сега.А и всеки човек си е свободен.Това,че ние си избираме да сме роби-си е наше предизвикателство и личен избор.Аз силно вярам,че по принцип сме си свободни,но,ако го осъзнаем-малко трудно да продължим да си трупаме опит,тук и сега,и да не се изкушим да отидем някъде другаде.
Леко влизаш в противоречие. Хем говориш, че сме напълно свободни да избираме каквото си искаме, хем и питаш как се акумулира енергия и говориш за трупане на опитности.
Там е работата, че се иска да се извърви определен път, за да се осъзнае колко сме свободни. И именно в това е работата. Иска се и известно осъзнаване (или пък енергия) за да си изберем по-силно и по-способно тяло, или пък по-добри условия на живот като цяло. Именно енергията ще ни помогне, да си изберем живот с повече ВЪЗМОЖНОСТИ следващия път. След като сме показали, че сме ги заслужили. И именно използвайки тези нови по-големи възможности, ще можем да тренираме отново с болка (или ако вие знаете някакъв друг начин) и да постигнем още повече енергия и опитност.

За връщането на 'висшисти' в 1ви клас не те разбрах. Даването на по-силно тяло и повече способности не е първи клас, а по-скоро обратното.
За тебе може и да няма особен смисъл. Може би и за това не ти се дават ресурсите ...
Ако знаеше да ги използваш за да се тренираш максимално, може би щяха да ти се дадат, и щеше да си с 'висше' образование ...
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Свободният избор и съдбата
« Отговор #44 -: Май 05, 2010, 19:05:30 pm »
Tangrata_ имах предвид,че някой може да има "висше"(да има опитности и много енергия),но сам да избере да се върне в 1-ви клас.Смисъл има несъмнено и все пак си мисля,че на такива хора би им било малко скучно. За ресурсите и даването-рядко човек знае какво му се дава или използва на 100%.Познавам хора,които са доста развити духовно,а го правят да изглеждат като детска игра доста болезнени неща,а дори не знаят,че би трябвало да се оплакват и т.н..За тях си е нещо нормално.Аз самата намирам,че и в началното,и в университета е интересно-а и нали в крайна сметка всички ще минем и през тези етапи,ама съм си любопитно. :)За по-силното тяло и свободата-мисля,че всеки в първи клас ще иска по-доброто(колко хора без да се трудят искат всичко наготово и лукс,и удобства),а някой,който е доста осъзнат и свободен-сам ще си сложи спирачки(сещам се за монасите в Тибет) и мине по пътя на "освобождението",за да успее да разбере след това другите лишени от "свобода"(макар според някои това да е само илюзия).Много рядко един истински свободен да поиска най-доброто,той просто си го е заслужил и толкоз.Надали е само въпрос на избор на това и това.Човек всеки ден прави хиляди избори,които рядко осъзнава,които са част от целия му избор.
Да,малко си противореча.Според мен човек по природа е свободен,но,ако намесим различните инкарнации и хабенето на енергия-излиза,че сме свободни,но сме задължени от доста условности и карма,която сме натрупали през различните си инкарнации.Хем си свободен,но не си ли разчистиш сметките и избавиш от кармата-с вързани ръце си,тоест не баш свободен.А повечето хора мислят,че са свободни и че животът е само сегашното им Аз(донякъде са прави),и оттам насетне забравят,или отказват да плащат за миналите грешки,които дори не помнят(минали инкарнации).Малко трудничко ми е да се изразя недвусмислено,в крайна сметка живеем в дуален свят.А и не знам дали с тези си писаници няма да навредя на някого.
П.С.:Какво пречи на някой хем да е масон,хем човек освободил се от карма-едното защо трябва да изключва автоматично другото?!
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27