Автор Тема: Англо-американска инвазия  (Прочетена 26875 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Англо-американска инвазия
« -: Април 04, 2006, 09:33:14 am »
'Спектейтър': Опитайте от България, преди да са я развалили


Липсата на вандализъм не е единствената област, в която страната надминава Великобритания, констатира пътепис в британското списание

03.04.2006

"Какви са първите образи, които изникват в съзнанието ви, когато се спомене думата "България"? Състезателки по вдигане на тежести? Намусени местни жители, които нямат желание да се усмихнат? Зловещи тайни агенти, които ликвидират хора на оживени лондонски улици чрез чадъри с потопен в отрова връх?

Без значение колко пъти го казвате и с какъв акцент, българският никога няма да дойде на мода, смята един от редовните автори в лъскавите приложения за пътешествия, които излизат към вестниците през уикенда. Определено е трудно да се отрече, че балканската република наистина страда от доста сериозен проблем с имиджа.

Но и тук, както в много други случаи - например автобусните екскурзии и Белгия - популярният образ има много малко връзка с действителността", констатира Нийл Кларк в британското седмично сп. "Спектейтър", като разказва собствените си впечатления в обширен пътепис.

Съпругата ми и аз отидохме в България случайно.

План "А" предвиждаше да ходим в Ню Йорк, където най-сетне да се видим с приятел, с когото години наред се бяхме уговаряли за това посещение. Пет дни преди да тръгнем, открих, че не притежавам от новия вид паспорти, изисквани от Чичо Сам.

Пред перспективата да прекараме цяла седмица у дома, разчиствайки архива с домашни видеозаписи от коледните празници, ние бързо решихме да преминем към план "Б": да преровим като полудели интернет в търсене на евтини самолетни билети - докъдето е възможно, с единственото условие, че трябва да е някъде, където е студено, уютно и с гарантирано голямо количество сняг.


"Какво ще кажеш за Пловдив?", попита жена ми. Туристическият пътеводител ни съобщи, че това е "вторият по големина град в България, с 371 000 жители" и "възхитително място", а уебсайтът на Би Би Си за времето прогнозира два дни със сняг и температури под нулата.

Не се колебахме дълго. Пристигнахме в Пловдив - на военно летище, използвано само зиме за чартърни полети - в 19 ч. Беше студена януарска вечер и се влюбихме от пръв поглед.

Почувствахме се наистина в Източна Европа - усещане, което вече е недостъпно по терминалите на останалите аерогари в "Новата Европа".

"Това е най-красивият град, който можете да си представите. Отдалече блести красотата му", е писал за Пловдив преди 19 века гръцкият поет Лукиян и ако е преувеличил, не е с много.

Градът, чието оригинално име е било Филипополис, е по-стар и от Рим, и от Атина. Античността му означава, че

каквато и архитектура да харесвате, има голяма вероятност да я откриете тук -

независимо дали са тракийски руини от 5000 г. пр.н.е., прекрасно запазен римски амфитеатър от II век (с 6000 места за зрители, който през лятото все още приема на сцената си концерти и други спектакли) или обществени соцсгради от 60-те.

Перлата в короната е живописният стар град, известен със забележителната си колекция от къщи в бароков стил от XIX век, Възраждането, наречено така заради културния, политически и езиков ренесанс, довел до освобождаването на страната от отоманско иго през 70-те години на века.

Няколко от тези къщи са отворени за посетители и ние избрахме Хиндлияновата със запазената й турска баня, цветните стенописи и изключителна колекция реставрирани мебели от онова време.

Не пропускайте и близкия Етнографски музей, където си струва да платите таксата за вход дори само за да видите разкошното преддверие с рояла и сложните дървени плетеници, издялани по тавана.

За нас единственото разочарование в Пловдив бе липсата на сняг - и затова след три дни там решихме да тръгнем към планините.

Седемчасовото пътуване с влак от Пловдив до Банско

няма да е най-бързото жп пътешествие в живота ви, но може да се окаже най-запомнящото се. Последните пет часа, след като сменихме влака на гара Септември, се движите по тясна линия, която се провира през някои от най-впечатляващите планински пейзажи в Европа.

На половината път, при една от многобройните спирки, се качи група селяни, чийто тартор беше веселяк с физиономията на Тери Томас (британски актьор, 1911-1990 г. - бел.ред.), който в продължение на два часа забавлява всички пътници в нашия вагон с български фолклорни песни в съпровод на акордеон. Кога за последен път сте преживявали нещо такова във влаковете на "Върджин"?

Пристигнахме в Банско в приповдигнато настроение, а спасението ни от глад дойде под формата на славно опушен ресторант а ла 40-те на централния градски площад. Българската кухня е сред най-добрите в Европа, но ви предупреждавам, че тукашният готвач оползотворява всичко и не изхвърля нищо - затова сред вкусните ясния в менюто чакат мозъци, език и шкембе, предназначени за такива като мен, които не разбират добре кирилицата.

Така че ако объркате поръчката си, със сигурност България е най-подходящото място за това, защото средната цена на едно основно блюдо е 50 пенса. Тук имате и добра възможност да опитате и цялата листа с вината - в колко други европейски държави може да поръчате най-скъпото отлежало и въпреки това да ви върнат ресто от 2 лири?

След като получихме порцията си сняг за два дни престой в Банско, решихме да се запътим за София, на три часа път с автобус. Българската столица

може да не е от най-известните в Европа, но със сигурност е сред най-приятните.

В никоя друга европейска столица със същите размери няма да се почувствате такъв простор - София определено е идеалното място за хора, които иначе ненавиждат големите градове.

Там има достатъчно забележителности, които да ви накарат да я посетите не веднъж, а няколко пъти, но нашето време беше кът и затова трябваше да се задоволим с обиколка на "Светата Троица" - катедралата "Св. Неделя", руската църква "Св. Николай" с петте си позлатени кубета и внушителната църква "Александър Невски", построена в памет на 200 000-те руски воини, които са се сражавали за независимостта на България.

За щастие намерихме време да посетим и старомодния, но разкошен Природонаучен музей с неговата баснословна колекция от над 1 млн. образци на животни, растения и минерали.

Едно от най-хубавите от многото хубави неща в България е обичаят по вратите и стените да се закачат известия с имената и снимките на покойниците.

Първоначално това ми се стори отблъскващо,

но всъщност напомнянето за онези, които някога са ходили сред нас, насажда страхотно чувство за общност, а освен това ни кара да се съсредоточим върху нещата, които наистина имат значение. "There is a land of the living and a land of the dead and the bridge is love... the o­nly meaning" (Има земя на живите и земя на мъртвите, а мостът помежду им е любовта... единствено това има значение) , както е казал Торнтън Уайлдър.

Видяхме стотици такива известия и, дори в центъра на София, нито едно лице на тях не беше обезобразено. Липсата на вандализъм не е единствената област, в която България надминава Великобритания.

Общественият транспорт е не само евтин, но също чист и пристига навреме. Хората може да не са прекалено словоохотливи и да не викат по улиците, но са любезни, приятелски настроени и отзивчиви; семейните връзки и религиозните вярвания са се запазили. Престъпността е ниска, а общото равнище на образованост - високо.

За онези, които искат да преживеят "изостаналата" Източна Европа, именно България - а не Унгария, Словакия, Чехия или Полша - е истинската. Непременно опитайте от тази прекрасна страна преди акулите от бизнеса с недвижими имоти, еврокомисарите и другите емисари на "напредъка" да я повредят завинаги.
musica universalis

Неактивен RedGuy

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 770
  • Your personal geopolitical therapist.
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #1 -: Април 04, 2006, 10:01:35 am »
 :D :D :D :D :D :D :P :P :P :P :P

Muahahahahah!

ssi

  • Гост
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #2 -: Април 04, 2006, 10:13:25 am »
Браво.... макар ,че последните факти (за престъпноста и т.н.) малко не са така  :D

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #3 -: Април 04, 2006, 23:33:40 pm »
Интересното обаче е друго - именно англо-американски фирми се надпреварват да предлагат тънки оферти за Бг имоти, които купени на безценица могат да се превърнат в печеливш коз - малко по малко земята се изкупува, за да се "вдигнат" стандартите, имиджа и благосъстоянието на страната...?
musica universalis

Неактивен RedGuy

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 770
  • Your personal geopolitical therapist.
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #4 -: Април 04, 2006, 23:36:26 pm »
Интересното обаче е друго - именно англо-американски фирми се надпреварват да предлагат тънки оферти за Бг имоти, които купени на безценица могат да се превърнат в печеливш коз - малко по малко земята се изкупува, за да се "вдигнат" стандартите, имиджа и благосъстоянието на страната...?

Абе, тия от острова са луднали по имотите като цяло. По принцип много гледат как върви пазара там. Не му разбирам от икономика, но те си имат нещо културно залегнало в дебненето на имотите. Така че това да не те притеснява.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #5 -: Април 04, 2006, 23:52:07 pm »
бе то не че ме притеснява, ама самата манипулация е кофти -  крадеца вика: "- Дръжте крадеца!!!"
musica universalis

prestor

  • Гост
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #6 -: Април 05, 2006, 01:33:45 am »
Интересното обаче е друго - именно англо-американски фирми се надпреварват да предлагат тънки оферти за Бг имоти, които купени на безценица могат да се превърнат в печеливш коз - малко по малко земята се изкупува, за да се "вдигнат" стандартите, имиджа и благосъстоянието на страната...?

Цитат
Абе, тия от острова са луднали по имотите като цяло. По принцип много гледат как върви пазара там. Не му разбирам от икономика, но те си имат нещо културно залегнало в дебненето на имотите. Така че това да не те притеснява.

Не са луднали, това си е просто бизнес. Имотите преди 5-10 години са удвоили цената си сега и са с тенденция за по-нататъшно нарастване. Затова е цялата тази дъндания с имотите.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #7 -: Април 05, 2006, 10:24:49 am »
И чист градски транспорт? Къде? Искам и аз на него. :) Тоя сигурно не се е качвал на чавдарка.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

prestor

  • Гост
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #8 -: Април 05, 2006, 15:10:23 pm »
И за да не съм голословен, ето го ръстът на цените на имотите през последните 6 години.
Цени на недвижими имоти в лв./кв. м.
« Последна редакция: Април 05, 2006, 15:12:58 pm от prestor »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #9 -: Април 07, 2006, 11:41:10 am »
'Спектейтър': Опитайте от България, преди да са я развалили


Едно от най-хубавите от многото хубави неща в България е обичаят по вратите и стените да се закачат известия с имената и снимките на покойниците.

 Престъпността е ниска,


Абе много странно е тази позитивна реклама за България щото тези даже са се улели. Май пак става дума за пари. А това с некролозите изобщо не е хубаво!

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #10 -: Април 19, 2006, 23:03:57 pm »
Цели села в Еленския Балкан стават частни


18 Април 2006


Интересът към района е голям, целта е развитие на екотуризма

 
      Бизнесмени купуват цели села в Еленския балкан, за да развиват там екотуризъм, описва ситуацията в “Янтра Днес”. Само през последния месец хора от различни краища на страната са станали собственици на три махали. Последната сделка е за махала “Мутафите”, разположена на 20 км от Елена. Стопани на селцето са станали двама братя от София. Сега те разполагат с 6 къщи, които заедно с дворните места се простират на площ от 14 дка. Там те ще правят вилно селище. За целта са закупили още 20 дка прилежаща земя.

      Продажбата на “Мутафите” е осъществена от софийска брокерска къща съвместно с фирма “Демос” Елена. Бизнесмените не искат да дават гласност на начинанието си, докато то не стане факт, обясни от тяхно име управителят на “Демос” Омник Крисоф. По тяхно настояване той не пожела да посочи и сумата, която братята са платили за имотите. Като начало те ще реставрират 6-те къщи, като за строителните работи е наета фирма “Перун” OOД Елена. Вече сме подписали договор за възстановяване на 3 от къщите, който ще струва 80 000 лв., каза управителят на “Перун” Никола Николов.

      Наскоро махала “Дуковци” също е продадена на инвеститор от Варна. Нов собственик си търси и махала “Ивановци”, която наскоро е купена от брокерска фирма. Двете селища имат по 12 къщи. Хит през последните месеци е продажбата на празни терени с готови проекти за застрояване на селища от по 78 къщи. Такива оферти има за околностите на В. Търново, яз. “Ал. Стамболийски”, Дряновския балкан. Вилните селища се продават “анблок”, но не е изключено сделка да се направи и за единични къщи. Всяка от къщите е с площ 200 кв.м, а вдигането є струва около 8 090 000 евро. Иначе парцелите се търгуват за 400 евро квадрата.

      Преди няколко години търновски художници, обединени в артсдружение “Дупини”, купиха 5 къщи в махала “Горно Дупини” близо до с. Габровци. С провеждането на ежегоден пленер по живопис там те се заеха да облагородят селището. Целта им е да го превърнат в център по изкуствата, където студенти и млади таланти да творят сред природата. Продажбата на цели села още не е традиция на пазара на недвижими имоти, каза Стефан Гаврилов от офиса на “Адрес” в Елена. Според него това са единични случаи.

      Непродадени са останали съвсем девствени махали с 34 къщи, до които почти няма път, дори електричество. Който купи тези отдалечени места, трябва да вложи значителна сума за инфраструктурни подобрения.


bgfactor.org
musica universalis

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #11 -: Април 19, 2006, 23:12:15 pm »
>:( >:( >:( >:( >:( :'(

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #12 -: Април 20, 2006, 00:28:51 am »
Преди години за период от 7-8 лета по ред, ходих в една махала до Дуковци - Бейковци. Приятеля ми от невъзможност да се препитава нормално (гледа и майка си) продаде къщата си там. Но на българин от Варна - жена му искала вила на Балкана. :)
Бизнесмена го увери, че спокойно може да ползва къщата когато поиска за почивка, само да му звънне за инфо.
Но това, както изглежда е едно от малкото изключения.
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #13 -: Април 22, 2006, 09:40:36 am »
Британски турист: Ако искате да опознаете Източна Европа, идете в България


Списание "Спектейтърн" публикува в последния си брой впечатленията на британския турист Нийл Кларк за България.

 
     Какво ви идва на ум, когато чуете думата България. Задимени, неприветливи ресторанти? Или пък ужасни тайни агенти, които убиват хора с отровни чадъри на задръстените лондонски улици. Не може наистина да се отрече, че тази страна страда от сериозен проблем и това е нейният имидж. Но както в редица други случаи популярната представа не отговаря на реалността.

     Жена ми и аз посетихме България случайно. Тъй като пътуването ни до Ню Йорк се провали, решихме да потърсим в Интернет някоя евтина оферта, бяхме готови да отидем където и да е, само да е някъде, където е студено и на всяка цена да има много сняг. “Може би Пловдив”, предложи жена ми. Въоръжени с пътеводител, в който се казваше, че Пловдив е “приятно място” и вторият по големина град в България, както и с прогнозата на ВВС за времето, бързо взехме решение.

     В мразовита януарска вечер пристигнахме на пловдивското летище, което е всъщност военно летище и се използва за чартърни полети само през зимата. Това беше любов от пръв поглед: пристигаш на българско военно летище през студения януари и тутакси осъзнаваш, че си в Източна Европа. “Най-хубавият от всички градове, красотата му сияе отдалеч”, е писал гръцкият поет Лукиан за Пловдив преди 19 века и ако наистина преувеличава, то е съвсем малко. Пловдив или Филипополис, както гласи античното му име, е по-стар от Рим и Атина.

     На практика тук са събрани в едно архитектурни паметници от най-различни епохи - древни тракийски развалини, прекрасно запазен римски амфитеатър, който има 6 000 места и в който и днес през лятото се изнасят концерти и представления, архитектурни сгради от времето на социализма. Най-впечатляващ е старият град, изключително живописен, известен със забележителните си възрожденски къщи от 19 век. Ако се отбиете в стария Пловдив, не пропускайте да влезете и в етнографския музей, струва си да се види, дори само заради великолепния вестибюл и тавана с дърворезба.

     Единственото ни разочарование в Пловдив беше това, че сняг нямаше, ето защо след три дена се отправихме към планината. От Пловдив до Банско са седем часа с влака, сигурно не най-бързото ни пътуване с влак, но във всеки случай най-запомнящото се. Не на последно място и заради невероятния планински пейзаж.

     Към средата на пътя ни, на една от безбройните малки гари, се качиха група весели селяни, които в продължение на два часа ни забавляваха с песните си в съпровод на акордеон. Кога за последен път сте преживявали подобно нещо във влака. Пристигнахме в Банско в прекрасно настроение, посрещнати с “добре дошли” в стар ресторант на централната улица. Българската кухня е сред най-добрите в Европа, при това цените са повече от изгодни.

     Ако искате да опитате изискани вина, непременно се възползвайте от тази възможност – в която друга страна в Европа можете да си поръчате най-скъпото вино срещу тъй ниска цена? След два дена, прекарани в Банско, решихме да отидем в София.

     Българската столица може би не е най-урбанистичната в Европа, но във всеки случай е изключително привлекателна. В никоя друга европейска столица няма да добиете такова усещане за пространство. София наистина е най-доброто място за хора, които по принцип не обичат града. Забележителностите са много, не могат да се видят само за едно идване. Ние с жена ми решихме да се спрем на църквата “Света Неделя”, руската църква с петте златни кубета и катедралата “Александър Невски”, построена в памет на 200-те хиляди руски воини, дали живота си за освобождението на България от османско иго.

     Остана ни за щастие време да посетим и старомодния природно-исторически музей с фантастичната му колекция от над един милион експоната. Едно от най-хубавите между толкова много хубави неща в България е обичаят по стените и оградите да се разлепят некролози с имената и снимките на починали близки. Отначало си помислих, че това е всъщност тъжно. Но да бъде напомняно за онези, които са били живи сред нас, живите, всъщност създава чудесно чувство за континуитет и общност, освен че насочва вниманието ни към онова, което наистина има значение.

     “Има земя на живите и земя на мъртвите, мостът помежду им е любовта”, казва Торнтън Уайлдър. Видяхме много некролози, включително в центъра на София, нито един не беше скъсан или издраскан. Че тук няма вандалщина, не е единственото нещо, с което България превъзхожда Великобритания.

     Общественият транспорт, освен че е евтин, е също тъй чист и точен. Хората може би не са екзалитирани и нямат склонност да крещят по улиците, затова пък са внимателни, учтиви и винаги отзивчиви; семейните връзки и религиозните вярвания са много силни. Престъпността не е широко разпространена и повечето хора имат добро образование. За онези, които искат да опознаят Източна Европа, верният адрес е не Унгария или Словакия, Чехия или Полша, а България. Идете и вижте тази страна, преди европейските комисари и други емисари на прогреса да я развалят завинаги.

/ БГНЕС
musica universalis

Неактивен Admin

  • White Force Fighter
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 759
  • MAY THE FORCE BE WITH YOU
    • Light Motion Design Studio
Отг: Англо-американска инвазия
« Отговор #14 -: Април 23, 2006, 12:53:41 pm »
Жестоко... Е това е нещо хубаво... :) особенно последните думи
VOX UNIUS - VOX NULIUS
-------------------------------
The change is in your mind!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27