Автор Тема: Пътуване във времето, моята гледна точка на нещата  (Прочетена 14709 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lenks

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
 Така искам да кажа първо, че от известно време чета доста теми из форума, но сега се регнах и това ми е първия пост :)
 Това което ше напиша ми се върти в главата от известно време и реших да го споделя :) Надявам се да е в правилния раздел.
 Първо да кажа, че поне за мен пътуването във времето в известен смисал, не само е възможно, но си е и напълно реално нещо... Но тук искам от сега да кажа, че не говоря за това човек натискайки 1 копче да се озове 4000 години назад във времето и с 1 ход да прецака всичко (ефекта на пеперудата), моя поглед на нещата в момента е в малко по-различна насока, по-скоро това ни поставя в ролята на наблюдатели. Също така от сега искам да изясня, че ми е напълно ясно, че това което ще споделя, поне в момента е невъзможно за постигане, поне не на този етап на развитие, но чисто теоретично си е напълно възможно и реално :) Сигурен съм, че това което ми е хрумнало е хрумнало и на поне още 425 545 човека, но съм изненадан, че не се обсъждаили поне никъде не съм чул да се прави, а съм гледал купища матеряли по темата с къде-къде по налудничеви теории... Общо взето каква е идеята. Един ден докато гледах предаване за вселената и казваха, че сега всъщност наблюдаваме звездите такива каквито са преди милиони години, ми хрумна идеята, че всъщност светлината е в 1 безкрайно така да го наречем пътуване и че всъщност тя съдържа в себе си цялата история не само на човечеството, но и на цялата ни планета и тази история дори и в момента пътува из вселената... Това което искам да кажа е много просто, ако след време учените успеят да създадат начин за мигновенно придвижване от 1 точка в друга (червячни дупки, телепортация, огъване на континиума) и се озовем на да речем 8000 светлинни години от Земята и поставим достатъчно мощен телескоп там, то това което ще видим ще е това което се е случило на планетата ни преди 8000 години, защото сетлината едва тогава ще е пристигнала там. Това може да се постигне всъщност и чрез постигане на скорост по-голяма от тази на светлината нещо което учените поне за сега смятат за невъзможно, дори и самия Айнщайн го е смятал, че е така, но никой не може да е напълно сигурен. Другото интересно нещо което ми хрумна свързано с темата е, че нека си представим, че сме поставили телескопа на 8000 светлинни години от Земята как да разберем какво се случа там за по-голям период от време. Единия варянт за който се сетих е, ако се разработи телепортацята и този телескоп се телепортира с да речем 5 светлинни дни напред към земята и след всяко телепортиране прави снимка, то така реално ще имаме запечатано в него всичко случвало се тук за последните 8000 години когато стигне тук (времето за което  ще стигне тук варира според това колко време му е нужно за 1 телепортация). Другото за което се замислих е, нека си представим, че този телескоп е оборудван с техника която му позволява да се движи с огромна скорост връщайки се  към земята и заснемайки това което вижда то би трябвало действята които види да са в доста забързан кадар, в тоя ред на мисли времето за него ще тече много по-бързо от времето на Земята... Другото което ми хрумна е, че ако започне да се движи в обратна посока с определена скорост би следвало да може да вижда какво става на Земята така всякаш превърта лентата назад. Общо взето тук огромна роля има скороста на движение. Знам, че това в момента е неосъщестимо, но мисля, че в бъдеще време при бъдещите поколения с напредването на науката това нещо си е съвсем реален начин за проследяване на миналото на нашата планета.

Неактивен Roswell

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 285
  • They are already among us!
Re:Пътуване във времето, моята гледна точка на нещата
« Отговор #1 -: Февруари 17, 2010, 21:42:28 pm »
Благодаря ти Lenks за информацията...някои неща не ги знаех.Много добре е сформиран текста и се вижда,че мисълта ти е работила постоянно :) :), и това е нещо много важно,за да може читателя да вникне в това,което си искал(а) да споделиш... :) :) Мерси още веднъж :)
Добре дошъл (дошла) във форума :) :)
Roswell
« Последна редакция: Февруари 17, 2010, 21:47:13 pm от Roswell »
Извънземно е онова същество, което живее в синхрон и хармония с истинската природа на своя генетичен

Неактивен rado89

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 224
Re:Пътуване във времето, моята гледна точка на нещата
« Отговор #2 -: Февруари 17, 2010, 22:54:01 pm »
До колко това е найстина възможно, няма да коментирам, не съм отделил време да прегледам всички възможностти а й тезата не е подлагана на академична проверка. Но със сигурност е интересно и е една прекрасна идея за научно-фантастичен роман.
A Coward Dies A Thousand Deaths! A Real Man Dies But Once!! 2PAC

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Пътуване във времето, моята гледна точка на нещата
« Отговор #3 -: Февруари 18, 2010, 01:58:15 am »
Идеята е наистина интересна, и показва, че имаш креативно мислене. Което е добре. То е неограничено и си работи за много неща.

Ще се насоча само върху негтивните неща, което надявам се, няма да те дразни или обезсърчава.

Ето някои слаби моменти в идеята.
Първо, планетите излъчват светлина с много по-малка сила от звездите.
Много много е трудно да видиш планета от 8000 светлинни години разстояние. Мисля със сегашните телескопи не може да се види планета, дори и до най-близката звездна система, която не я знам на какво разстояние беше. Може би 40 св години??
Това, което в момента земните телескопи мерят, за да открият чужди планети е "пулсирането" на самата звезда. Т.е. момента, когато планетата минава пред нея и я засенчва.
Дори  едно фенерче да вземеш, светлината се разсейва. Тя не пътува вечно. Вярно е, че в космоса няма почти никакви частици, да преграждат пътя, но светлината пак се разсейва.

Второ,
Земята не е неподвижна във времето.
Тя обикаля около слънцето. Слънцето от своя страна също се движи. Галактиката също се движи.
Така че тоя телескоп ще трябва да е снабден с календар + позиционна корекция съчетана с календара.
Всъщност, това като се замисля е изпълнимо. Но ще паднат големи изчисления.

Трето,
Ще се виждат кадри само от видимата страна на Земята. А също и насочени към определена географска ширина.
На това също може да се измисли решение. Ще се пратят група телескопи в различни точки на космоса. (или пък един последователно на много места) и ще заснемат Земята от всички необходими страни.

Четвърто,
Дали ще може да се извлече нещо полезно от историята чрез такива миниатюризирани снимки?

Информацията може да я има на теория в светлината, но може би тя безвъзрватно е загубила интегритет и възможност за възстановяване.

Виж ако този телескоп прави периодични сферични обиколки във сфера с радиус примерно 8000 св год, записвайки милиарди и милиарди снимки и след това комбинирайки ги една с друга,
тогава може би ще се получи достатъчна детайлизация на картината.
Но ще е необходима грандиозна изчислителна мощ, че да обхване такова нещо.


п.с. аз пък съм абсолютно убеден, че с подходяща духовна подготовка един човек може да се върне в миналото и да "види" всичко точно както е било. И че именно така ще се открие истинската история някой ден.
Това е доста по-прост, лесен и елегантен начин да се направи.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Lenks

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re:Пътуване във времето, моята гледна точка на нещата
« Отговор #4 -: Февруари 18, 2010, 05:44:31 am »
 Не ме дразни или обезсърчава, всъщност за тия неща съм се сетил и аз, включително и още някой други, затова казах, че в момента подобно нещо е невъзможно. Просто нямаме наличната техника. Реално погледнато след 100 дори след 50 години не се знае нито колко мощни компютри ще имаме, нито колко мощни телескопи. Телепортация все още пък поне офицялно не е осъществявана, за другите неща пък те все още са в сферата на теориите и не се знае изобщо дали са възможни...

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370

- Ето и част от мнението на  Мичио Каку за пътуването във времето , паралелните вселени , и реалността. Съжалявам, че клипът не е преведен.Ако някой преведе текста, ще разберем точно за какво иде реч.

По принцип, никой учен-физик нито потвърждава, нито отрича твърдо, теориите, че може да се пътува напред и назад във времето.Защото, както тече напред, защо да не може да се превърта и назад?
Времето ще покаже...

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Хмм, там е работата, че времето не тече напред. Времето е условно понятие. То мери нещата, които се случват. Ако изтървеш някоя кристална чаша и се счупи, това е обективно събитие. Но да върнеш тази случка назад ... не знам дали ще стане.

Хайде, да кажем, че може да се осъществи феномена парчетата от чашата да се върнат нагоре от пода, обратно на гравитацията. Но как ще ги съединиш тия парчета в една цяла чаша? Ами ако е човек?

Пътуването във времето има може би сходни логически елементи с пътуването в паралелни вселени.
Сега съм започнал да гледам старгейт сг-1. Там имаше едно такова огледало-машина, с която можеше да се пътува в различни реалности.
НО!
тоя, който е построил първоначално това огледало, как е пренесъл неговата субстанция едновременно във всички реалности!?
Реалностите се различават една от друга. Очевидно ако го строиш това огледало в една реалност, то изобщо не е задължително да го построиш и в друга. И все пак то съществуваше паралелно навсякъде. Това е парадокс.

Може би подобно е с машина на времето. Реално една и съща построена субстанция, трябва да съществува без да е създавана в различни времеви периоди.
Ами ако се телепортира в някое море? Къде ще идат молекулите от изместената вода?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен x-file

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 68
Няма да се дразниш или обезсърчаваш...Танграта го фаща яд като види някой с интересни и оригинални идеи, съответно нестандартен начин на мислене и почва да се заяжда с него , понеже разбира , че той самият не му е на нивото.. :lol:

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Хмм, там е работата, че времето не тече напред. Времето е условно понятие. То мери нещата, които се случват. Ако изтървеш някоя кристална чаша и се счупи, това е обективно събитие. Но да върнеш тази случка назад ... не знам дали ще стане.


За последното си прав.Времето наистина не можем да го връщаме назад (засега). И според моята логика не могат да се връщат събитията назад във времето.Но дали това, каето знаем изчерпва съществуващото ?
Но първото ти изречение ще оспоря-не е вярно.Ако е вярно, всичко ще е в застой, което противоречи на всички утвърдени теории и практики.Времето е величина, която присъства навсякъде.Елементарен пример-Тangrata_ : Ти кат включваш микровълновата или печката или пералнята, какви показатели нагласяш ? Единият не е ли време?  ;D ;D Не загаряш ли манджата друже ? ;D

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Не, не казвам, че всичко е в застой. А напротив, споменах, че нещата из Вселената се движат. Именно за това движение, хората са измислили понятието време за да си мерят разни движения. Но мерните единици - 'секунда', 'ден' 'година' и тн са все субективни величини. Просто някой човек е избрал, решил е и е казал: "еди колко си ще е 1 секунда, еди колко си 1 ден и тн и тн" Не е като с броя на протоните в кислорода, например, да си имат точна бройка.

Баш с микровълновата ли трябваше да даваш пример. Да ме мъчиш.
В микровълновата има вграден електронен часовник. Не му знам подробностите на технологията, но знам, че се ползва кварц. (ето, прочетох в уикипедията) тоя кварцов кристал като му се пусне ток вибрира. И тая вибрация се мери ...
И механичен часовник да вземеш. Пак е правен от хора. Размера на зъбните му колела е субективно избран. Циферблата е субективно разделен. Пружината е избрана също. Не 'ВРЕМЕТО' (каквото и да означава това) кара часовника да се движи, а ел.тока, кварцовия кристал, разтягането на пружината и тн.
Т.е. природните закони движат часовниците и ги карат да показват каквото там показват.

Т.е. мисълта ми е, НЕ че такова движение на обектите във вселената не съществува, а точно обратното. Това движение на най-различни частици и по-големи обекти си го има. Но то просто се подчинява на природните закони, гравитация, не знам още какви и тн; подчинява се на ентропията също. За улеснение, сме измислили часовниците за да си мерим каквото на нас ни е кеф. Избрали сме да го наричаме време, но времето не е обективно, материално съществуващо.

Времето е също както и математиката, абстрактно. В математиката, например имаш и ползваш числото пи. Мериш си окръжности, радиуси и тн.
Но ако те накарам да ми покажеш самото число пи, няма как да стане.
И ако те накарам да го обърнеш наопъки; да тече числото пи наопъки, не знам как ще го направиш. Даже не знам и какво ще означава това. Същото е и с времето.
Тъй като е субективно избрано, наборът му от възможни характеристики е ограничен. Дали то включва характеристиката: "течене на обратно"?

Кажи ми, можеш ли да обърнеш числото ПИ да тече наопъки? Ако 'да', защо да? Ако 'не', защо 'не'?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
По горе казах, че и аз не мога да приема, че времето или някакъв процес може да тръгнат да протичат обратно.Но не отричам напълно, че не може.Все пак сме още на прага на откриването на сериозните природни закони.Затова не гледам да изпадам в крайни заключения. ;)
За обръщането на числото Пи- не виждам връзката му с времето.Пи си е константа от геометрията, за части и лица на окръжности.Що да не мога да ти покажа стойността му в цифри-3.14. Тук просто сравнението ти за времето и числото Пи няма логическа връзка с темата.Пи е част от формули, но не и за времето.Виж, ако говориш за път, скорост, някакъв процес-по може да се направи съпоставка.

По принцип, заключенията ти Tangrata_, за субективността на налагането на понятието време и мерните му единици, в нашата цивилизация - са правилни.Да, но те са измислени от учени, съобразно природните цикли, риродните процеси, нашите условия, начин на живот и технологии.А като гледам и от състава на вселената, не виждам и в другите и части тези природни цикли да са по различни.Не не казвам, че не може да има и разлики.

Но все пак понятието, практическото измерване и отчитането на времето са се наложили от практиката.Спорд мен време в природата има (независимо от нашите желания) и ние си го мерим според нашите си условия.А този, който го е осъзнал и открил е един от гениите на човечеството.
Освен това, мерните единици за време са много точни и съответстват на природните закони.Ако не беше така, щяхме ли да изстреляме кораби на точната орбита, да изчисляваме движението и циклите на небеснине тела, отдалечаването на галактиките, да се изпращат с такава точност сонди до отдалечени обекти в нашата слънчева система, да се получавата данни от тях тук и т.н.
Стойността време се използва на практика в толкова много области, процеси и техника, че ако беше толкова субективно несъобразена с природните закони, просто сега нямаше да имаме много от придобивките и благините, които използваме.

Може би Н.Тесла е открил нещо , по отношение на струнната, вибрационна структура ня
на материята, но все още до нас нищо не е дошло. :hi:
« Последна редакция: Юли 13, 2010, 14:22:12 pm от marhs »

Неактивен spika

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 3
:flag_of_truce:
Ако разглеждаме "времето" като физическа величина, то едно от нейните свойства е еднопосочността. Всеки отминал миг е невъзможно физически да се върне назад. Това, което се предполага обаче е, че поради невидими за човешките сетива пространствени изкривявания, редица наблюдавани обекти могат да се достигнат физически по-бързо (при една и съща константна скорост на придвижване), ако по някакъв фантастичен начин обектът напусне "изкривеното пространство" (което от негова гледна точка е "право").  >:(

Това че, колкото са по-отдалечени наблюдаваните обекти, толкова на по-ранен етап ги наблюдаваме, не значи, че ние пътуваме във времето. Чисто и просто ние се явяваме съвременници на нечие чуждо "минало", но връзката е точно фиксирана. Един техен миг съответства на един наш миг.  :dance:
От наша гледна точка това е просто съвременност, което разбира се не е физична, а философска категория.  :---

И така, самото "пътуване назад във времето" е парадокс, който няма физична основа. Следователно такова пътуване е физически невъзможно. :hi: Просто, когато сме дефинирали понятието "време", сме му задали свойството еднопосочност. Така както например, за понятието "скорост" отрицателните величини дефинират посоката на движение, а не количеството път изминато за единица време.  :blum2:

Независимо от това наблюдения на миналото са възможни именно поради крайната скорост на електромагнитните вълни, в т.ч. и светлината. Но това е вече съвсем друго нещо. Нещата, които наблюдаваме в телескопа вече са се случили и ние няма как да влияем на тези събития, поради факта че пространството вече е придобило други форми.  :blum2:
 

Неактивен Elen

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 78
Привет

Такова пътуване е осъществимо и то много лесно.Правете Пранаяма,със завихрянето на вибрациите,ще смените и измерението,постепенно ще можете да видите какво става там.

Бъдете здрави
Колкото повече разбирам хората,толкова повече ми се живее със животните

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
:flag_of_truce:
Ако разглеждаме "времето" като физическа величина, то едно от нейните свойства е еднопосочността. Всеки отминал миг е невъзможно физически да се върне назад.
И така, самото "пътуване назад във времето" е парадокс, който няма физична основа.

Така е, сега това доказан физичен закон.Не го оспорвам.Но имайки предвид малките ни знания за вселената, на този етап, просто оставям врата и за много други възможности.

:flag_of_truce:

Независимо от това наблюдения на миналото са възможни именно поради крайната скорост на електромагнитните вълни, в т.ч. и светлината. Но това е вече съвсем друго нещо. Нещата, които наблюдаваме в телескопа вече са се случили и ние няма как да влияем на тези събития, поради факта че пространството вече е придобило други форми.  :blum2:
 

Има вече информации, че скоростта на елекромагнитните вълни /светлината/, не е най-висока във вселената.Говоря за обекти, попаднали в гравитацията на огромни черни дупки и ускорявайки се летят към тях.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Привет

Такова пътуване е осъществимо и то много лесно.Правете Пранаяма,със завихрянето на вибрациите,ще смените и измерението,постепенно ще можете да видите какво става там.

Бъдете здрави
Какво значи "завихряне на вибрациите"?
Какво значи 'завихряне'?
Кое по-точно вибрира?
С каква честота вибрира? А с каква е вибрирало преди това?

По един и същи начин ли се пътува през времето и през измеренията?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27