Автор Тема: Астрономическите знания на прабългарите. Календар  (Прочетена 39549 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Sirius

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Здравей Здравец!  :)
Статиите които публикувах в темата са един конгломерат, изразяващ различни гледни точки и хипотези, като старателно гледах те да не се повтарят с тези представени от Миро и Уна. В този конгломерат са представени мненията на историци, археолози и астрономи. Ако ме питаш за личните ми пристрастия, ще ти отговоря направо - те не клонят само и единствено към Добрев, Съсълов или Кръстев! Факт е че ние, българите сме, ако не най-древният, то един от най-древните народи на тази земя. И не само азбуката и розовото масло сме дали на останалите народи. От днешния ден е много трудно да се правят изводи, информацията е крайно оскъдна, а понякога изкривена. Особено тази, идваща до нас от чуждите източници. Съветът ми е, ако имаш възможност - прочети всичко! Не е малко, но мисля че ще получиш отговор на въпроса си!
Поздрави!!!  :)
Sirius

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
....Както знаем, траките са населявали Балканският полуостров. И щом нашите деди са Траки, значи Траки=Българи и следователно Кан Исперих не създава тук "новата българска родина"/колко нелогично звучи този израз!/, а се завръща у дома, както вече казах по-горе.
Вече се бях отказала да пиша в таи тема. Благодаря на Сириус, Миротворец, Здравец и всички останали хора с положително и НЕнихилистично и безмислено отричащо мислене.
Здравец, за траките и българите, че са сродни народи отдавна съм чувала, че има теории. Символ на това "завръщане у дома" е било спирането на бръсненето на главите на българите (което са практикували преди да дойдат), поради "завръщането им у дома"...
Поздрави на всички родолюбиви и ИСТИНСКИ българи
 :)

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
За разлика от другите неща,които са си свободни съчинения, тук имаме само факти и никъде няма прабългари в китай или преди петхиляди години. Простира се максимално до Атила, и то само като хипотеза, при това основана на наличните източници.
Сириус, браво че си се заел да преведеш тая статия, само че тя по принцип си е българска -автор е И. Добрев.
 Ето и коментар: http://nauka.bg/forum/index.php?s=&showtopic=4701&view=findpost&p=36072
Към тоя коментар смо ще добавя:Технологията на закаляването е известна още от древността,а римляните и келтите широко използват стоманени остриета доста преди да се появят хуните. А сабята като оръжие не е нищо особено - просто поредната разновидност на меча.
Тежката конница е известна също от преди идването на българи или хуни, като принос на българите можем да търсим единствено при сабята и стремето, но той е споеделен с авари и маджари. Крепостно-обсадните технологии и техники са аналогични от Кале до Китай.
На съкровеището нт Наг-Сент Миклюш е изобразен войн с плетена или люспеста ризница, все познати от преди това на целия свят. Плетената се появява още 1-2 век пр.н. е. и бързо получава широко разпространение. Люспестата е малко по-късна - 1-2в. но пак е известна. Тук нищо ново не донасят нашите предци.
 През времето когато идват нашите предци, така наречените гамаши, или "hosen" вече са навлезли в европейската мода под влияние не само на българите но и на други източни племена. Панталоните макар и да са бил иизвестни още на келтите, и по това време да са използвани от викингите, бързо излизат от употреба,за да бъдат заместени от по-практичните и удобни "жартиери". Чак през 15-ти век се проявява прототипа на съвременния пантаон, но окончателното му оформяне  е през 18-19 ти век.


« Последна редакция: Януари 27, 2009, 14:45:09 pm от Gil-Galadh »
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
...Статиите които публикувах в темата са един конгломерат, изразяващ различни гледни точки и хипотези....В този конгломерат са представени мненията на историци, археолози и астрономи...
Благодаря за положения труд, чрез който ни предоставяш тези материали събрани, в една определена тематика. Сигурна съм, че този ценен материал, събран по този начин, ще бъде много важен (и ще остане такъв!!!) за множеството хора, които биха го оценили и разбрали...
...Факт е че ние, българите сме, ако не най-древният, то един от най-древните народи на тази земя. И не само азбуката и розовото масло сме дали на останалите народи. От днешния ден е много трудно да се правят изводи, информацията е крайно оскъдна, а понякога изкривена...
Колкото повече търсачи на истината има, толкова повече тази истина ще се разкрива, независимо от скритите във Ватиканските подземия или другаде, или унищожени умишлено доказателства. Независимо от натрапени нихилистични възгледи, на които самите ние после ставаме собствените си пазачи... Мъдростта на народа по-силна...
 :)

Неактивен Sirius

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Гил, значи наясно бях че статията е българска и е на Добрев, но я нямах в оригинал, затова ми се наложи да я преведа. Сега ще погледна в оригинала дали съм направил превода кадърно. Благодаря че ми прати линка! По въпросите които поставяш - има резон, признавам, но връзките между народите не са ставали факт единствено и в следствие на войната или инвазията, много преди "да загърмят топовете" между Изтока и Запада е имало културен и стоков обмен. Прецени сам дали не е възможно нещата за които говориш да са проникнали в Европа много преди Великото преселение да стане факт. Поздрави!!!  :)
Здравец,
пускам три зип-чета в които има инфо по въпроса който ми зададе. Тъй като са офф-топик, не очаквам коментари тук по тях, но можем да ги дискутираме в подобна тема от раздела за прабългарите, избери коя. Поздрави!!!  :)

Неактивен Sirius

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Здравей Уна!!!  :)
Нека знаем и се гордеем с наследството което са ни оставили дедите ни! Нека го пазим! България днес е малка, но е наследник на Велика история, такава, за каквато другите народи могат само да ни завиждат!
Поздрави!!!  :)
Sirius

Неактивен Sirius

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Ох, тръгнаха...

Неактивен Sirius

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Това и още едно...

Неактивен Sirius

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Това е последния файл...

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Здравец,
пускам три зип-чета в които има инфо по въпроса който ми зададе. Тъй като са офф-топик, не очаквам коментари тук по тях, но можем да ги дискутираме в подобна тема от раздела за прабългарите, избери коя. Поздрави!!!  :)

Благодаря Сириус за материалите.
Общо взето съм запознат с трудовете на инж.Емил Живков и миля, че повечето от тях трябва да бъдат в днешните учебниците по История.
А със сегашната/фалшива/, която им преподават виждаш какъв е резултата...
Какво да коментираме?! Човека достатъчно добре се е потрудил. Просто материалите трябва да се четат и запомнят от повечето Българи.
Поздрави!
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен Sirius

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Здравей Здравец!!!  :)
Предполагах че вече си запознат с съдържанието на тези статии! Ненапразно ми обърна внимание точно върху определен текст от пуснатите по-рано от мен материали. Наистина, нямаше как този период да бъде премълчан или отминат! Налагаше се обаче, да се придържам в някакви граници към идеята на самата тема. Сега използвах момента за да ги пусна и ти благодаря, че отвори дума за траките! Молбата ми, да не се дискутират тук е свързана с голямото количество офф-топици, които вече са факт тук и които биха нарастнали още. Календарът и астрономическите знания би трябвало да са в основата на разискванията, но сам виждаш докъде се стигна. Сега, мисля си, не е имало начин нещата да се диференцират, защото в края на краищата това е битието.

И друго - не искам да се остава с грешно впечатление, че цитирайки проф. Добрев или Б. Димитров съм техен привърженик и последовател. Особено вторият за мен е синоним на блюдолизец и пропартийно мекере! Пъвият, макар и с неправилна интерпретация на събитията и фактите е положил доста усилия и труд в намирането на източници за историята на българите! И това не мога да му го отрека, като заслуга!
Противник съм на съвременните методи за промиване на мозъците на децата с грубо изкривена информация, но това е издигнато в ранг на държавна политика!
Подбирайки източниците, внимавах да има представители на почти всички схващания за обсъждания времеви период, за да може всеки да направи изводи и преценки сам за себе си, относно правдивостта им, като при това се въздържах да изказвам собствено мнение!
Общо взето, това е... Поздрави!!!  :)
Sirius
« Последна редакция: Януари 28, 2009, 08:36:15 am от Mirotvorec »

Неактивен sahusot

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 13
Re:Астрономическите знания на прабългарите. Календар
« Отговор #56 -: Януари 27, 2011, 13:57:03 pm »
Здравейте,

Предварително се извинявам, ако не съм уцелила правилната тема.
Доста време се взирах в снимките на плочиците от Градешница и Караново, за които смятам, че са просто изображения на звездното небе по онова време. За съжаление, колкото и да въртях Скайглоуб, минималните ми познания по астрономия не ми помогнаха кой знае колко с доказване на тезата, че изобразяват именно някои съзвездия. В нета попаднах на тази теория също, но за съжаление сега не мога да намеря блога.

Плочицата от Караново


Плочицата от Градешница


Мнения по въпроса, различни от това на Гайд за "най-древната открита писменост! сензационно откритие!"  ???




Неактивен tantan

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 1
Re:Астрономическите знания на прабългарите. Календар
« Отговор #57 -: Ноември 01, 2011, 09:09:45 am »
По въпроса за съзвездията от плочицата -
http://www.flavinscorner.com/karanovo.htm

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Астрономическите знания на прабългарите. Календар
« Отговор #58 -: Ноември 01, 2011, 11:59:43 am »
И какво, tantan, пише по въпроса?
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27