Автор Тема: Могили  (Прочетена 20617 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #15 -: Февруари 21, 2010, 10:00:51 am »
Могила Оструша     
Автор: Ванина Паскалева     

Гробнично-култовият комплекс от могилата Оструша е открит през 1993 г. до гр. Шипка и и се датира от средата на IV в пр.н.е.. Комплексът има цели шест помещения, като пред тях са разположени питоси, амфори и архитектурни детайли.

От юг се влиза в централно помещение с три входа за камерите встрани и на север. Вдясно помещението е с кръгъл план и куполно покритие. Останалите са изградени от гранитни блокове. В югозападната камера е извършено жертвоприношение на кон. Тук са намерени също апликации от конската амуниция, които са богато украсени. Тук е поставена и монолитна гробна камера, която е издълбана от един монолитен гранитен блок. До северната стена е оформено ложе.

Гробната камера е с покрив от гранитен монолитен блок. Таванът е покрит със стенописи, като някои от детайлите са акцентирани със злато. Най-добре запазено е миниатюрното изображение на женска глава с кафява къса коса, обеци и огърлица. Тя е поразяващо красива и одухотворена. Предполага се, че комплексът е ограбен от ранни християни, които са унищожили и стенописите, защото са ги считали за езически.


www.bulgariainside.com
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #16 -: Февруари 21, 2010, 10:04:10 am »
Могила Шушманец     
Автор: Ванина Паскалева 

Храмът в могилата ”Шушманец” край гр. Шипка е открит през 1996 г. Датира се от IV в пр. н.е. и за последен път в него е извършено погребение. Уникален е с това, че е единственият досега открит тракийски храм с колони и в предверието, и в камерата.

В предверието са намерени добре запазените останки на принесени в жертва коне и кучета. Върху вратата към кръглото помещение има изображения на стилизирани въртящи се слънчеви дискове, които впоследствие са били скрити под червена боя.

От средата на кръглата камера до купола се издига колона, която подпира голям кръгъл диск. Архитектурата на храма наподобява слънчев диск с лъчи и това го прави един от най-красивите шедьоври на древнотракийското изкуство.


www.bulgariainside.com
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #17 -: Февруари 21, 2010, 10:07:22 am »
Могила Голяма Арсеналка
Автор: Ванина Паскалева     

Храмът в могилата „Голяма Арсеналка” се намира край с. Шейново и е открит през 1995 г. Датира се от V в пр.Хр. Изграден е от обработени каменни блокове. Фасадата му е красива и е обърната на югоизток. През каменна врата, която днес липса, се влиза в правоъгълно преддверие. През втори вход се влиза в централното помещение, което има кръгъл план и куполно покритие.

Подът във това второ помещение е особено интересен заради подредбата на каменните плочи. Централната част е вдлъбната и плочите описват кръг, който символизира Слънцето – основен тракийски символ. Около Слънцето има три концентрични кръга, които символизират древнотракийската представа за строежа на Вселената от три свята – подземен, земен и небесен свят. Срещу входа е се намира ритуално ложе, изградено от масивни каменни плочи. Във фугите са открити части от златни украшения.


www.bulgariainside.com
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #18 -: Февруари 21, 2010, 10:10:46 am »
Сашова могила     
Автор: Свилен Димитров 


В землището на гр. Шипка, близо до Малката могила, в Сашова могила през 1995 г. бе открита гробница, която археолозите датират от III-IV в пр.н.е. Изградена е от добре обработени каменни блокове и се състои от дълъг коридор и две правоъгълни помещения, второто от които е с полуцилиндричен свод.

Върху каменно ложе е открит човешки скелет, облечен в бойни доспехи, а на пода под него са поставени различни глинени съдове, някои от които са гръцки. Запазени са две големи амфори, както и дребни украси. На пода също е открит и скелет на кон.

Днес гробницата е достъпна за посещения, като върху нея е изградена временна сграда, целяща доброто й запазване. Предметите, намерени вътре, могат да бъдат видени в Националния Исторически Музей в София.


www.bulgariainside.com
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #19 -: Февруари 21, 2010, 10:13:33 am »
Могила Грифони
Автор: Ванина Паскалева     

Храмът в могилата “Грифони” край гр. Шипка е открит на 15. 08. 1996 г и се датира от V в пр.Хр. Храмът функционира като такъв до средата на следващия век, когато в него е погребан знатен тракиец. Храмът носи името си от изображенията на грифони на входа – това са митични чудовища.

През входа на фасадата се влиза в правоъгълно преддверие. Там е имало врата, водеща към входа на камерата, която е с кръгла основа и е покрита с купол. Срещу входа на гробната камера е разположено погребално ложе от каменни плочи. Счита се, че храмът е ограбен още в древността.


www.bulgariainside.com
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #20 -: Февруари 21, 2010, 10:16:50 am »
Могила Голяма Косматка
Автор: Ванина Паскалева     

Храмът в могилата “Голяма Косматка” се датира от втората половина на V в. пр. Хр. Върху мраморната камерна врата са запазени цветни орнаменти, които символизират посоките на света и кръговрата на времето. В сърцето на гробницата са открити уникален златен венец на владетел, златна чаша за вино, няколко предмета от военна екипировка и др. Пред фасадата ритуално е погребана бронзова глава от статуята на Севт III.

Входът е от юг, а храмът се състои от коридор, преддверие, кръгла камера и правоъгълна камера. Последната е изградена от два монолитни каменни блока и играе ролята на саркофаг.

Двукрила мраморна врата затваря входа на кръглата камера, а върху нея има изображения на бог Дионис, като в източното крило той е олицетворение на слънцето, а в западното – на земята и нощта.

В правоъгълната камера има ритуално ложе и ритуална масичка. Те били покрити с тъкан, изработена от златна нишка, след което е било извършено пищно погребение на владетел, почитан като бог. Върху фиалата, каничката и шлема е изписано името на Севт, което е доказателство, че в началото на ІІІ в. пр. Хр. тук е погребан Севт ІІІ - известният тракийски владетел на Одриското царство. Неговата столица - Севтополис - е на няколко километра югозападно от гробницата на дъното на язовир Копринка. Най-вероятно тялото е било положено или изгорено другаде, защото в гробницата не са намерени останки. Вместо това е погребана главата от статуята на Севт, която е стояла на пиедестал в столицата Севтополис.

След завършване на ритуала, жреците зазидали входа на кръглата камера, принесли в жертва коня на своя владетел, зазидали и входа на предверието, и опожарили коридора и на седем метра от фасадата на храма поставили бронзовата глава от неговата статуя, както повелявали орфическите обичаи.


www.bulgariainside.com
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #21 -: Февруари 21, 2010, 10:20:05 am »
Могиланска могила
Автор: Ванина Паскалева 

Могиланската могила е насип в двор на къща в старата част на Враца. През 60-те години при разкопки там се откриват три гробници, едната от които ограбена още в древността, а другите две са сравнително добре запазени.

Предметите и останките от човешки тела сочат, че става въпрос вероятно за погребения на знатни хора, най-вероятно единият гроб е на древнотракийска принцеса. Открита е златна украса за глава, златни обеци, както и ритуални съдове и предмети.

В един от гробовете са намерени и различни оръжия и сребърен наколенник с богата украса. Историците датират гробниците от IV век пр.н.е. и считат, че принадлежат на царски особи от племето трибали, населяващо днешните врачански земи.

С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #22 -: Февруари 21, 2010, 10:23:25 am »
Казанлъшка гробница
Автор: Ванина Паскалева     

Казанлъшката гробница е първият български обект, включен в Световния списък на паметници на ЮНЕСКО. Открита е случайно през далечната 1944 г. Археолозите я датират от края на IV и началото на III в пр.Хр.

Днес оригиналната гробница е запечатана, а на няколко метра от нея е построено нейно копие, което е отворено за посетители. Тя се състои от три помещения – преддверие, изградено от камъни и глина, тесен тухлен коридор и тухлена гробна камера с камбановиден купол.

Най-интересни и впечатляващи са стенописите в коридора и камерата, които са изключително красиви и ни разказват много за майсторството на древните тракийски художници. Използвани са четири цвята – бял, жълт, червен и черен, като боите са минерални. Фризовете изобразяват растителни мотиви, както и военни сцени.

В камерата са открити останките на мъж и жена, които вероятно са били местни владетели. За това свидетелстват рисунките в камерата, които изобразяват мъж и жена със златни украшения. В могилния насип са открити керамични и обредни съдове, както и части от златни украшения.


www.bulgariainside.com
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен LORA_DANA

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Могили
« Отговор #23 -: Февруари 25, 2010, 15:55:50 pm »
иЗКЛЮЧИТЕЛНО ИНТЕРЕСНА Е ТЕМАТА ЗА ХРАМОВЕТЕ И МНОГО БИХ ИСКАЛА ДА ЗНАМ, ДАЛИ БИ МОГЛО ДА СЕ НАПРАВИ СХЕМА НА ВЕЧЕ ОТКРИТИТЕ ТРАКИЙСКИ ХРАМОВЕ НА ФОНА НА КАРТАТА НА БЪЛГАРИЯ. МИСЛЯ СИ, ЧЕ СТЕ АРХЕОЛОГ И НЯМАТЕ ТЕЗИ ЗНАНИЯ СЛУЧАЙНО, АЗ СЪЩО ЗНАМ ИНТЕРЕСНИ НЕЩА ЗА ХРАМОВЕ И МЕГАЛИТИ. КАЗА СЕ, ЧЕ БЕГЛИКТТАШ Е ВСЪЩНОСТ АРМАГЕДОН- ВИДЯХТЕ ЛИ ЗМИИТЕ?

Неактивен Lenks

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re:Могили
« Отговор #24 -: Март 04, 2010, 13:02:35 pm »
Здравейте :)
Аз имам вила в Побит Камък. Това е вилна зона много близо до София, намира са на 2-3км след Нови Хан. Там там има 2 могили - една голяма и една по-малка. Ходил съм 2-3 пъти, никой не ги охранява или да му пука за тях... Честно казано, не знам дали са разкопавани някога, сега са заринати с пръст :) Единствените следи за нещо е сложената каменна плоча на голямата могила (мисля, че само на нея беше), на която се казва, че е тракйиска гробница и толкоз... Имаше и следи от копане на нея (предполагам иманяри), но дупката беше незначително малка, други следи от набези няма, но това става дума за около 5-6 години от тогава не съм ходил там... Ако на някой му се занимава с разкопки без да му правят проблем,и малък излет е подходящо място... Честно казано, аз не се наемам да копая там, защото като малки (16-7 годинишни) ходихме с приятели да копаем там от любопитство. Деня беше готин и слънчев, като почнахме да копаем заваля доста силен дъжд, небето стана тъмно и си тръгнахме. Изминахме има-няма 20метра и зад мене чух как удари гръм, като се обърнах видях как светкавица падна точно на мястото което копаехме. От тогава си ме е страх да ходя там и да се занимавам с каквото и да е било :D Но може и да се тълкува, че попринцип светкавиците падат на места където има метал... Могилите са бая големи и се виждат от доста далече, даже и от влак който минава на няколко киломтера се вижда безпроблемно...
« Последна редакция: Март 04, 2010, 13:07:37 pm от Lenks »

Неактивен LORA_DANA

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Могили
« Отговор #25 -: Март 04, 2010, 13:40:40 pm »
Господине, голям късмет сте извадили, че сте тръгнали на време, всеки Храм- каквито са всъщност могилите, има свой Закрилник- Храмов пазач, и ако ТОЙ не позволи Храмът да бъде отворен, много лоши неща очакват осквернителите- може би не вярвате , но е така  и иманярите си плащат висока цена за лесните пари- но само те си знаят - затрива се генно тяхното потомство, както и те си имат последствия

Неактивен Lenks

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re:Могили
« Отговор #26 -: Март 04, 2010, 13:55:09 pm »
Честно казано не искам да изпадам чак в такива крайности... Времето като цяло тогава си беше дъждовно, докато отидем до дам си беше слънчево, но много добре си спомням, че и преди това си имаше тъмни облаци, не е като да е станало от нищото...

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #27 -: Март 04, 2010, 22:56:41 pm »
Lenks благодарен съм ти за сведенията и за разказа, часта с мълнията е интересна но за да се провери трябва да се по-иманярства, а аз не съм им привърженик. Ще съм ти благодарен и ако ми пишеш за приблизителните размери на могилата.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

Неактивен Lenks

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Re:Могили
« Отговор #28 -: Март 05, 2010, 05:55:42 am »
 За размери точни не мога да дам, защотот от много одавна не съм ходил там... Но са доста големички, щом се виждат доста добре от няколко километра... Голямата е може би 10м висока и с такъв радиус... За иманярстването ми е ясно, аз лично съм 99.9%, че одавна е взето каквото е имало там, но винаги мие било чудно, защо нямаше следи от набези освен онази малка прокопана дупка  дълбока ~20см и с диаметър около 50... Преди имаше доста цигански бунгала (преди 7-8 години ги изгониха и никога не са се връщали повече) в близост до тях и ми е чудно как циганите не са копали...

Неактивен baradj

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 440
    • „Нишката на Ариадна”
Re:Могили
« Отговор #29 -: Март 05, 2010, 10:22:00 am »
Щом не е разкопана значи че всичко си е вътре.
С намръщено чело, загърнат в плащ мъглив, възправя се далеч Балканът горделив в хайдушкия си блян

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27