Връзката може и да е обратна: Поради кризата се влияе цената на петрола, а не обратно. Поне такова беше официалното обяснение. А и беше правдоподобно, защото цената на петрола започна да пада едва след започването на кризата.
Тук в този форум, обикновено много силно се съмняваме в официалните обяснения и ги разглеждаме от всевъзможни ъгли. Това често изглежда като търсене на теле под вола, но сме свикнали да мислим, че мошениците често крият далаверите си на места, на които никой не би ги търсил.
Официалното обяснение - проблем с ипотечните кредити -> проблем с някои банки -> дестабилизиране на банковия отрасъл въобще -> дестабилизиране и на други отрасли и т.н. Така наречения "ефект на доминото".
Но това не са безлични плочки от домино, които просто си падат по инерция. Това са богати, влиятелни, интелигентни, бих казал - могъщи хора, които и без друго са имали отрано и достатъчно подробна информация за това, което се случва. Хайде да предположим нещо. Ако някой по веригата реши да се запъне? Да си каже - "аз пък няма да падна", да вземе мерки, да си направи подпори. И като стигне до него удара, да залитне, да направи крачка назад, да приклекне ако трябва, да подхване падащия пред него и да му помогне да се изправи на крака. При капитализма такива неща не се случват. Всеки гледа да се възползва от ситуацията, да обере каквото може от падащите без да се съобразява, че и неговата плевня гори. Това особено силно важи за петролните индустрии - тези титани на съвременната икономика. Вместо това те по най-театралния възможен начин си изиграха ролята в този сценарии - падане назад, размахвайки настрани ръце, да повлекат повече хора, че даже с приклек и засилка за по тежък удар. Как си представяш ти, че огромни екипи, съставени от най-интелигентните икономически и финансови гении на света са се "паникьосали" и вследствие на това са решили не какво да е, а рязко да смъкнат цените на петрола, за което всеки студент по икономика първи курс ще каже, че умножава кризата по 5? Айде разбирам - някаква корекция в цената да направят, адекватно да отговорят на леко влошена икономическа обстановка, нещо като 10 до 20 процента. Такива намерения те никога не са имали - това личи от безумно високата цена преди срива - към $130 за барел. А на какво според теб основание тези цени са започнали да се покачват с по-бързи темпове още 18 месеца преди това? Този темп отговаря ли на икономическия ръст в света? Естествено, че не, нямат никакво основание, освен разбира се да натежат на световната икономика, за да бъде тя по-изтощена като дойде денят Х.