Автор Тема: Митът за българската интелигентност  (Прочетена 66307 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Glarusman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 120
Сигурно всички от вас са чували навремето че според изследванията ние сме най интелигентният народ след евреите. Има ли капка истина в това или това е някакъв вид комунистическа пропаганда? Или по точно имало ли е някаква истина поне в периода от време в който е пуснат слуха. Повече от болезнено очевидно е колко напреднала е профанизацията на нашето общество. Като сравня моят набор с тези две години по-малки от мен се откроява същинска бездна в начина на мислене. Абсолютна деградация на интелектуално ниво (Има и изключения разбира се, например хората посещаващи този форум  ;) ). За това говори и факта че миналата година в специалност Информатика в софийският, специалност за която едва след 3то класиране можеше да се влезе с оценка около 5.20, след потресаващите резултати на миналогодишното КСК, хора с идеални дипломи можеха да влязат с под 4:50, за момичетата бала падна под 4.  При условие че даже бяха вдихнали броя на изпитите от два на три. Като резултат от тази година изпита по математика ще е различен не три задачи, а десет с по-ниска трудност.
 В самият университет студентите също не могат да се мерят с тези учили по времето на майка ми. (Тази тема е много обширна и не ми се занимава да я обсъждам). Както в университета така и в гимназиите нивото на обучение силно е паднало. Имах в гимназията една учителка по история, много интелигентен човек.Тя се опитваше не толкова да ни научи на история, колкото на това как да МИСЛИМ. Тя веднъж каза че нивото на обучение в гимназиите нарочно се занижава, поради факта че навремето интелигенцията е била 30% от населението (за тази цифра не съм сигурен дали толкова беше), а за да е удобно на НЯКОИ в една страна интелигенцията трябва да е около 5%. Представяте ли си какво би станало ако народът почне да мисли(в секция философски мисли бях сложил цитат по въпроса  :) ). Има ли нещо вярно в тези думи? И ако може по-възрастните читатели да изразят своите наблюдения по въпроса. Мит ли е била българската интелигентност навремето, защото за мен сегашната може да се окаже неизчерпаем източник за шеги.
  Тази тема беше провокирана от факта че преди 30 минути гледах новините и там казаха че според проучване (на някакъв университет) българите са на 20то място по интелигентност в Европа. Германците, францизите и англичаните челната тройка, руснаците на 17то, ние на 20то , а след нас румънците и сърбите. Истина е че успехите ни на олимпиадите по математика и по информатика се постигат от шепа индивиди, които са явно част от изключенията и след като завършат отпрашват към чужбина. Тези от моят випуск така направиха. И пак ми е малко странно защо пък арийците да са по-интелигентни от нас. Малко германци познавам ,но пак наблюденията ми са малко по-различни.
I'm seeking for the light, but I always move into the shadows.  The destiny of every Guru, is to be a

Eon

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #1 -: Март 27, 2006, 13:44:49 pm »
Не знам дали българинът е повече интелигентен от другите нации, или по-малко, или наравно...
Но тези примери, които ги даваш с баловете и оценките, не произтичат от тъпотията на младото поколение
а от липсата на контрол върху учениците.

Образователната ни система след 89 все повече и повече се изражда (не че тогава не беше изродена).
Израждането е към посока контрола върху учениците и произтичащото несериозно отношение на последните
към учебния процес. Така се научават от малки и се държат и по-същия начин в университета...

Ако детето разсъждава повече и разбира се е интелигентно над нивото, ще разбере, че ученето е в негова полза
и няма да има нужда да му се правят награди от сорта на: "Учи и ако имаш 6 за срока ще ти купя ГСМ, или БМХ, или компютър, или ще ти дам 50 лв."

И такива ми ти работи...
Контрол му е майката, защото на ученика му е по-лесно да не учи и да си гледа кефа...т.е. избира се лесния път. А в последствие като стане голям и отида да буха по строежите по 15 часа на ден му идва акъла, че е трябвало да седне и учи... А на някои дори и тогава не им идва... :P

Както и да е това  е моето мнение...
Друг е въпроса, че тук в БГ може да си материално задоволен и без да си учил...

Но на запад не е така.


fisk

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #2 -: Март 27, 2006, 13:51:00 pm »
А такова изследване никога не се е провеждало, то си е част от комплексираната народопсихология. Не мога да го проумея това защо тррябва да си измисляме подобни истории, да си повдигнем самочувствието ли? Пак изкривен национализъм, а и какво значение има на кое място сме, всички сме от една майка излезли. Винаги има първи и последни в класациите, ако тррябва да сравня житейския път на средностат. британец с този на средно ст. българин  :D ясно се открояват различията и какво от това?! На дали и първи да бяхме на щеше да има някакво значение. :)



Ирландски учени ни поставиха на последно място по интелигентност
 Интелигентността на българите е сред най-ниските в Европа. Това сочи проучване на университета в Улстер, Северна Ирландия, информира БНР.

Коефициентът 89 нарежда българите на последно място в една група с румънците, турците и сърбите.

Най-висока интелигентност са показали германците и холандците с коефициент – 107. След тях се нареждат поляците, шведите и италианците.

Британците са на 8-мо място, а французите - на 15-то.

Проучването показва още, че мъжете са по-интелигентни от жените, а жителите на Северна Европа са развили по-голям мозък от жителите на по-южните части на континента.

http://www.news.bg/article.php?cid=31&pid=0&aid=176116  :D

/ да не пропуснете да прочетете коментарите, тези в нюза чупат всички рекорди, дори и тези от дир.бг-то  ;D

Eon

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #3 -: Март 27, 2006, 13:52:17 pm »
Нормално е.

Всяка страна твърди, че нейните 'чада' са най-интелигентни.

 :P

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #4 -: Март 27, 2006, 14:27:31 pm »
Имам информация от първа ръка от Ирландия, Холандия,  Германия и САЩ-простотията е еднаква навсякъде. Лошото е, че и ние сме вече като тях, щото на управляващите не им трябват интелигентни люде, а малоумници.
Но колкото са виновни управляващите, толкова са виновни и управляваните, затуй няма що да ревем.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Glarusman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 120
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #5 -: Март 27, 2006, 14:44:32 pm »
Но тези примери, които ги даваш с баловете и оценките, не произтичат от тъпотията на младото поколение
а от липсата на контрол върху учениците.

Образователната ни система след 89 все повече и повече се изражда (не че тогава не беше изродена).
Израждането е към посока контрола върху учениците и произтичащото несериозно отношение на последните
към учебния процес. Така се научават от малки и се държат и по-същия начин в университета...

Ако детето разсъждава повече и разбира се е интелигентно над нивото, ще разбере, че ученето е в негова полза
и няма да има нужда да му се правят награди от сорта на: "Учи и ако имаш 6 за срока ще ти купя ГСМ, или БМХ, или компютър, или ще ти дам 50 лв."

И такива ми ти работи...
Контрол му е майката, защото на ученика му е по-лесно да не учи и да си гледа кефа...т.е. избира се лесния път. А в последствие като стане голям и отида да буха по строежите по 15 часа на ден му идва акъла, че е трябвало да седне и учи... А на някои дори и тогава не им идва... :P

И аз съм на същото мнение, явно от поста ми не е станало много ясно. Учебната система не само в България ,но и в повечето страни в света е страшно погрешна. Оценките се базират на зазубряне, а не на мислене и креативност. Интелигентността на човек се развива, доказано е. И тя се развива най-много в ученическите години. Но изродената учебна система е така устроена, че подтиска основният двигател на човешката мисъл - любопитството. Според някои субективни проучвания, едно малко дете усвоява знание 10 000 пъти по-бързо от един възрастен (пак казвам субективни не знам на какво се базират) Това е така защото то е движено от любопитството към света около него. После му се случва училището. Сумрачен кафез за човешката мисъл (нашите училища специално в доста случаи си приличат на затвори :) ). В една закостеняла академична обстановка в главата му се наливат факти и се забранява свободното мислене. Учението изведнъж се превръща от забавна игра в тегаво задължение. Логично е детето да се опита да избяга от това.
Много хора са го осъзнали това. В много страни има алтернативни частни училища (новина ще е което и да е правителство да пробва нещо ново) в които изграждат учебен процес на базата на любопитството, играта и креативността. И са силно успешни. (За справка има документален филм за упадъка на учебната система в америка който силно препоръчвам и като се сетя как се казва ще го постна в мултимедия).
  Но нашите училища изостават дори според стандартите изградения крайно погрешен модел.В резултат учениците не се развиват а тъпчат на място. Те спят в часовете на учители които с монотонен глас гледат колкото се може по бързо и безпроблемно (да няма вдигания на ръка ей!) изнасяне на поредният зазубрен урок, идвайки на работа не заради децата а заради парите.Макар че има страшно много добри учители които са изключение от това правило , но повечето то тях веднага биват глътнати от елитните гимназии като моята. Ето защо аз може и да не давам много обективно мнение понеже съм останал с много добро впечатление както от гимназиата си така и от учителите.
    И сега за лошите резултати и и неученето да вмъкна и още една мисъл. Според наблюденията ми младото поколение все повече се лкохолизира и наркотизира.   Това също е ОСНОВНА причина. Но да засягам тази тема че е много грозна. Чувал съм за петокласници пробвали повечето видове наркотици. Е как няма мозъците на младото поколение да са на пихтия. Като добавим и агресивната визуална психо война под формата на телевизия, вестници, списания.... И аз допреди месец пиех "здраво", но не мога и да се сравнявам с накои от малчовците.(Не съм пил алкогол от месец!!! YESS!)


Едит: Вижте в News.bg коментара на Dr. Penev леле колко точно е описал положението в 6 изречения от по две думи.
« Последна редакция: Март 27, 2006, 14:48:23 pm от Glarusman »
I'm seeking for the light, but I always move into the shadows.  The destiny of every Guru, is to be a

Eon

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #6 -: Март 27, 2006, 14:59:32 pm »
но повечето то тях веднага биват глътнати от елитните гимназии като моята.

леле как се изфука
 :P

Неактивен Glarusman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 120
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #7 -: Март 27, 2006, 15:13:31 pm »
но повечето то тях веднага биват глътнати от елитните гимназии като моята.

леле как се изфука
 :P

Още като го писах това усетих че така ще прозвучи , но нямаше как . Необходимо беше заради следващото изречение в което обяснявам че наблюденията ми се основават повече на разговори с приятели и други източници, отколкото на челен опит. Затова и скрих името на гимназията  :) . А иначе просто си нямаш на идея на колко мноооого други места и за какви неща можех да се изфукам в този пост  :)  :) (Е това вече сега си беше чисто, макар че и замаскирано фукане :)  :)  :) ).
I'm seeking for the light, but I always move into the shadows.  The destiny of every Guru, is to be a

Неактивен zaio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #8 -: Март 27, 2006, 17:05:39 pm »
Абе за Британците не знам колко са интелигентни ама след въпрос отправен към мен "Либия в България ли се намира?" май нещо много не вярвам на тази теория :)
Най-добрата рецепта за щастие е- да използваш парите си не за да трупаш вещи, а преживявания!

Eon

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #9 -: Март 27, 2006, 17:13:22 pm »
Има ги навсякъде такива....

Ако излезеш на улицата в България и попиташ къде се намира Бутан. Знаеш ли колко хора ще отговорят с кого граничи...

« Последна редакция: Март 28, 2006, 12:21:47 pm от Eon »

coroviev

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #10 -: Март 28, 2006, 12:20:54 pm »
 Българинът? Това дете на природата? Воин по душа ,за който "...Всяко дърво меч е , а всекий камък бомба..." ,а ако допипа винкел не се знае какво ще стане ! И вие питате дали е интелигентен....???? Ми вижте управляващите , вижте випбрадъровците , пък огледайте се и на улицата де...То си личи!

Неактивен loengrin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 13
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #11 -: Март 28, 2006, 14:24:03 pm »
Мисля че това общо-регионален балкански комплекс!Лошото е че всичко това(разбира се )се използва от познатите нам \"юнаци\"!Масово профанизиране на хаселението и вкарване в главите на хората на какви ли не софтуер!За начин на живот ,за мечти и .......!А сега това е повече от лесно!Около 98%примати(достатъчно е наистина човек да се поразходи по-улицата и да гледа с очите на антрополог)!А както знаем низшите вибрации са доста силни и увличaщи неосъзнатият индивид!Но наистина причините за тати масова деградация се крият в самата ни история!Пропуснат период на просвещение-много важен за един народ и национална амнизия!Навсякъде се бият в гърдите за нашият фолклор!Какъв фолклор?Селски фолклор от 17век?А никoйй на си е направил и труда да направи поне опит за възтановяване на светската музика от 10-11vek!Защо казвам това!Ами просто както знаем един от водещите критерии(дори вече съвсем официално признат) е емоционалната интелигентност!Която за съжаление у споменатият от мен процент е наниво много лошо възпитан и необразован тртокласник!Не зная колко още ще бъдем изолирани от света,зная само че вината е и у нас!Това е и едно от нещата което ни кара да си мислим че сме най-уникалните създания на тази земя!Прощете за латиницата,просто не пиша от България!
« Последна редакция: Март 28, 2006, 15:44:39 pm от Eon »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #12 -: Март 28, 2006, 17:26:48 pm »
МЕНСА уверява: Втори сме в света
Стандарт

По официални изследвания на МЕНСА сме втори по интелект в света, пред нас са само израелците. Така коментира ирландските данни Васко Василев от българското представителство на организацията на умните. Интелектът не зависи от големината на мозъка, а от способността да се реагира в необичайни ситуации, обясни той. В развитите държави на Западна и Северна Европа такива ситуации няма, защото животът е отлично подреден. Оттам е логично жителите им да затъпяват, защото средата не изисква от тях да са по-умни и да мислят гъвкаво, смята Василев. По-мъдрите хора били там, където животът е по-труден. Според члена на МЕНСА данните от ирландското изследване вероятно не са базирани на световно признати тестове за интелигентност.


Иначе съм съгласен че ако се включат 700 хиляди цигани към българите интелигентността рязко спада ;)

Неактивен RedGuy

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 770
  • Your personal geopolitical therapist.
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #13 -: Март 28, 2006, 18:51:07 pm »
Съгласен съм с изказванията на всички и с риск да не кажа нищо ново, ще добавя че има само едно добро звено на държавното образование в момента унас. Говоря го от личен опит и съм наясно, че просто защото го има в моя град, не е нужно да го има и в другите градове.

Става въпрос за изграждането на навик на учене. Доколкото си спомням, от първи до към 5-6 клас училището успя да ми вроди силен навик на постоянство в ученето. Е, имаше и съответното влияние от страна на родителското тяло, но в голяма степен усещах натиска от учителите. Освен това, и самите учители търсеха да ме мотивират (както и всички останали) да изкарваме все по-добри оценки и да си призная подсказванията не ми бяха първата мисъл. С течение на времето, обаче, мотивировката и устрема, който училището, заедно с родителите предизвикаха спадна и нещата се влошиха. Впоследствие ми се наложи да преоткривам себе си след като започнах да следвам, понеже просто навици на учене и мотивация бяха под всякаква критика.

Сега наблюдавам същото положение с брат ми, който ще е 4-ти клас. ПРосто от училището ги стягат доколкото могат и то си личи. Да не забравяме и тоталният домашен мониторинг над това какво е положението. Въпросът е, дали той ще издържи натискът на улицата, мързела и трудното намиране на мотивация за развитие.

Тука някой спомена за любопитството- от опит, наистина не е само нашето, но и "западното" висше не признават материали извън онези изброени в списъците с предписаните четива. Даже имам наблюдение, че поне в моя университет няма никаква систематизираност на материала. Всичко се поднася като каша и всеки после сам се оправя. От една страна стмулира личната инициатива, но от друга, ако имаш някаква систематизирана основа, можеш чрез собствени усили много по-сериозно да подходиш към материала, понеже няма да се мъчиш над основните начала. Е, да не забравя да спомена, последното може и да е повлияно от  личното ми недоволство от някои аспекти, но се стремя да съм възможно най-обективен.

prestor

  • Гост
Отг: Митът за българската интелигентност
« Отговор #14 -: Април 03, 2006, 23:02:11 pm »
Glarusman, разбрах че учиш информатика в СУ, е значи сме колеги само дето аз съм в ПУ. При нас балът всяла година нараства от 4.60 миналата на 5.10 тази година (спец. информатика). При нас обаче  момичетата и момчетата сме с равни шансове (няма полова дискриминация ;) ).Ще те помоля да ми пратиш личен пост с това как седи положението с изучаването на информатиката при вас, ако не е проблем.

А относно образованието и интелигентността за жалост сме много зле. Имам лични наблюдения над различни средни училища, понеже съм завършил 3. (Сега Еоn трябва да каже че и аз се фукам ;) ). Две от които са доста елитни или поне така се считат. Когато съм бил на изпити там съм виждал как се провеждат занятията и на какво ниво са учениците. С някои от тях (учениците) имам контакт и в момента, в университета. Просто се предава информация, която да се зазубри и изпее.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27