Никола Тесла е бил един от великите изобретатели на 20-ти век, с над 700 световни патента. Той е бил фантастичен гений, чиито радикални идеи създадоха технологията, която свързва света с енергия и информация. Един от най-противоречивите и неразбрани хора, неговата невероятна история най-накрая е показана на екрана.
Никола Тесла (1856-1943), сръбски емигрант в Америка, е станал известен герой. Той е познат и уважаван в научните и инженерни кръгове, но също е харасван и от младата аудиенция без формално минало в науката. Освен работата му, животът му е пълен с драми, триумф и трагедия.
Най-голямото изобретение на Тесла е АС системата за генериране на енергия и трансмисия, която се използва универсално навсякъде днес. Той също е изобретил и Тесла-бобината, която създава високо-честотно електричество. Това е довело до създаването на неоновата и флуоросцентната светлина, радио предаването, и хиляди други устройства, които сега са важна част от нашия всекидневен живот. Документацията най-накрая дава информация направо от изобретенията на Тесла и постижения. Еднисън и Маркони често са си приписвали създаването на АС енергийната трансмисия (предаване). Тази програма демострира, че това не е така.
ТЕСЛА, Господарят на Светкавицата, е мулти-медиен проект, който разказва обширна история за живота и работата на Никола Тесла за пръви път. Програмата комбинира драматизацияя с редки снимки и фотографии за да състави история пълна с наука, драма и мистерия. Включени са много непознати детайли от живота на Тесла, включително и влиянието, който той е имал върху програмата по Стратегическата ракетна отбранителна инициатива. Голяма част от историята е разказана със собствените думи на Тесла, извлечени от автобиографични и научни записки, и оформени от Стейси Кийч.
Г-н Кийч е имал дългогодишен интерес към работата на Тесла. Той казва, "Без Тесла, светът както го познаваме сега, не би съществувал. За разлика от Томас Единсън, който е изобретил правия ток (DC), а Тесла е човекът отговорен за изобретяването на променливия ток (AC), което ни дава възможността електрическия ток да се пренася на дълги разстояния. Радиото, телевизията, и света на безжичната електронна трансмисия, всички те са директни резултати от проницателността на Тесла. Да, той също е бил един ексцентрик, бактериофоб, и нещо като мегаломаниак - човешки качества, които правят живота му още по-вълнуващ..."
Днес има значителен и растящ интерес към Тесла, но голяма част от информацията е високо спекулативна, и не базирана върху историческите документални доказателства. Д-р Дейвид Гудстейн, професор по физика от Калифорнийския институт по Технология, нарича програмата "увлекателна, информативна и технологично акуратна."
Никола Тесла е един от най-великите електрически изобретатели живяли някога. Неговите технологични постижения трансформираха Америка от нация на изолирани общества до държава свързана с енергийна мрежа, където информацията е на разположение там където се търси. През 20-ти век, именно технологията на Тесла е тази, която обедини Щатите и евентуално света.
Животът на Тесла е като филм. Това е история на брилянтен и харизматичен имигрант, който е станал известен благодарение на невероятния си талант, и след това е бил трагично погубен от собствените си фантастични идеи. Участниците в този "филм" са хора като: Томас Едисън, Дж. П. Морган, Гилермо Маркони, Джордж Уейстингхаус, Марк Твен и много други.
Сърбин по произход, неговото ранно откритие на мотора с променлив ток го довело до Америка за да търси печалби от своето откритие. Тук той развил полифазната (polyphase) АС система на енергийна трансмисия, която задвижва всеки дом и индустрия в страната. Той е изобретил Тесла-бобината за създаване на високочестотно електричество, и с това неоновата и флуоросцентната светлина, радио предаването, дистанционния контрол, и хиляди други устройства, които сега са важна част от нашия всекидневен живот.
Тесла също е бил мечтател, и в неговите документи и интервюта той предсказва развитието на радио и телевизионното предаване, роботиката, компютрите, факсовете и Стратегическата отбранителна инициатива.
Най-великата мечта на Тесла е била да намери начин да предава електрическа енергия между две точки без помоща на жици. Но като много гении, той не е бил практичен човек. Той е отдал живота си за да реализира своите идеи, докато други са направили милиони с неговите изобретения. Накрая, той умира забравен и без пукната пара.
В късните си години, Тесла е бил считан за ексцентричен учен. Осмиван от съвременниците си, неговите идеи често се появявали в научнофантастични разработки. Той е бил вдъхновението за лудия учен в комиксите Супермен на Макс Флейшър.
По време на ВСВ, Тесла е твърдял, че е изобретил мощен "лъч на смъртта", който би могъл да разруши атакуващи самолети. Той е предложил система от лъчеви оръжия за защита на границите на САЩ и други европейски нации. Когато починал, повечето от техническите документи на Тесла мистериозно изчезнали, и много от тях не са намерени оттогава...
Тесла е бил толкова напред във времето, че много от идеите му се появяват чак сега. Неговото наследство може да бъде видяно във всичко: от микровълновата печка до МХ ракетите. Но повече от това, животът на Тесла ни вдъхновява да вярваме, че всичко за което можем да мечтаем може да бъде постигнато - особено с електричество.
Никола Тесла е бил изобретател в областта на електричеството, и е живял от края на 1800-те до средата на 1900-те. Той е бил брилянтна личност, въпреки че е бил загадка за всеки един човек. Познат с ексцентричния си начин на живот, Тесла никога не е поддържал висок социален профил, въпреки профилираната си изобретателност. Някои от фобиите му били перли носени от жени, никога не е отсядал в хотелска стая или етаж, чиито номер се е делял на три, и поръчвайки големи количества кърпички на всяко ядене, с които усърдно лъскал сребърните прибори. Тесла е имал много приятели, един от които е бил Самюел Клемънс, също познат като Марк Твен.
Главната стъпка на Тесла, която го направила известен е изобретяването на мотора с променлив ток. Тесла вярвал, че променливия ток е много по силен (висш) от правия ток (на Едисън), но проблема е бил липсата на практически мотор. Променливия ток е практичен поради факта, че той може да бъде променян или конвертиран прилягайки на много ситуаиции. Например, ако волтажа е направен доста висок, токът необходим за специфично ниво на мощ е много нисък. Този нисък ток става много ефикасен, когато се транспортира ел. енергия по дълги жици. (Това е причината поради, която ел. жиците из провинцията са на много висок волтаж.)
Тесла също е работел с радио-честотните електромагнитни вълни, и въпреки твърденията направени от Маркони, той всъщност е изобретил идеята за радиото каквато я познаваме днес. (Има многобройни патенти които потвърждават това). Работейки с радиовълните, Тесла създал Тесла-бобината (Tesla-coil) като средство за генериране и получаване на тази форма на енергия.
Тесла направил експеримент с действителна безжична трансмисия на електрическа енергия. В Колорадо Спрингс, Колорадо, той е построил лаборатория за да развие това. Лабораторията съдържала най-голямата Тесла-бобина, която е била построявана някога, дори и в днешно време. Наречен "Усилващия Трансмитер" ('Magnifying Transmitter'), той е бил способен да генерира 300 000 вата, и според твърденията да продуцира светкавица дълга 40 метра. Според местни съобщения, Тесла всъщност е успял успешно да предаде (пренесе, трансмитира) около 30-50 хиляди вата енергия без жици използвайки Трансмитера.
Тесла е бил също и велик механичен инженер, и патентовал дузини устройства вариращи от скоростометри до супер ефикасните електрически генератори. Едно от уникалните му устройства е била турбината без перки (bladeless turbine). Вместо използването на перки от рода на вентилатора, турбината на Тесла използвала солидни дискове от метал, и разчитала на т. нар. "boundry-layer effect". Неговата турбина се задвижвала с компресиран въздух или пара, и била толкова ефикасна, че устройство държано в ръка можело да произведе сила от над 10 конски сили! Днес, тази технология се използва в специален вид не-леплива (non-clogging) помпа създадена за петролната индустрия. (В действителност, колкото по гъста е сместа, която тя изпомпва, толкова е по-ефикасна!)
Тесла е бил също отговорен за много други изобретения и устройства, които ние приемаме за даденост днес. Той е постулирал възможността за засичане на обекти във въздуха или на земята използвайки специални радио вълни. Днес ние наричаме това радар, а когато се използва за проникване в човешкото тяло, MRI. Тесла също създал и радио-контролните устройства. Неговата работа със специални напълнени със газ лампи поставила основата на флуороцентната светлина.
Тесла е имал дарбата да визуализира изобретенията в тяхната финална, завършена форма. Той също е предрекъл много други идеи, които още в същия век щели да станат реалност. Една такава идея е била създаването на голям пръстен, който да обкръжи Земята. Построен на скеле, веднъж завършен той би останал стационарен. Геосинхронните сателити на 20-ти век работят на същия принцип.
В края на краищата Тесла починал, биквално без пукнато пени, на 7 Януари, 1943. Това е много тъжно като се има предвид колко много е дал той за света, и колко малко е получил в замяна на усилията си. Историческите книги също са били немили с него. Дори днес, много текстове все още посочват Маркони като създател на радиото, въпреки решението на Висшия съд, което присъжда патента на Тесла. В много части на страната, хората все още отнасят електричеството като нещо дошло от Едисон, дори когато те използват системата на променливия ток на Тесла-Уестингхаус, а не тази с правия ток на Едисон. На електрическата станция на водопада Ниагара, малка статуя на Тесла преднамерено е оставена неосветена през ноща. Говори се, че Тесла е забравения баща на технологията. Самият Тесла веднъж казал "...Настоящето е тяхно. (скептиците на деня) Бъдещето, за което аз в действителност работя, е мое."
Колко правилно наистина.

Всичко тук:
http://www.eonsweb.com/technologybases/technologybases.htm