Автор Тема: Защо астрономите никога не виждат НЛО  (Прочетена 12975 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен File099

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 143
  • Търсач на НЛО
Астрономите тези които наблюдават небето с мощни телескопи почти никога не виждат или не са виждали НЛО и поради тази причина не възприемат на сериозно наблюденията на такива обекти на други обикновени или квалифицирани наблюдатели на небето и това ясно си личи във форумите и по дискусии на тази тема. В интернет съм срещал само един случай на съвсем случайно наблюдение на НЛО на фона на Луната от астроном където бяха наблюдавани няколко обекта на фона на естественият спътник на Земята които пресичат лунният диск. Би било съвсем логично точно астрономите да са тези които наблюдават НЛО най-често, но на практика има няколко важни причини които във своето взаимодействие една с друга способстват точно астрономите-нощните наблюдатели на дълбокият космос никога да не стават свидетели на поява на НЛО или това да се случва изключително рядко и от там това обяснява дълбокият им скептицизъм. Първата и най-важната причина за това е самата специфика на оптичните прибори които те използват по време на наблюденията си която не отговаря на техническите и тактическите изисквания за наблюдение на НЛО. Големите и мощни телескопи не стават за наблюдение на НЛО защото първо поради огромните увеличения някога превишаващи и 200х пъти имат много тясно зрително поле измеримо в десети от ъгловият градус и по този начин покриват изключително малка част от небето, на практика колкото по-силен е телескопът, толкова по-малка е вероятността да се наблюдава НЛО. Второ астрономическите телескопи нямат право гледане като това на някои от зрителните тръби и биноклите което прави невъзможно проследяването на обекта ако той се движи, и трето астрономическите телескопи като например серията ТАЛ тежат по 15-20 килограма и с тях се маневрира посредством сложни монтировки които са пригодени изцяло за астрономически цели, а не за скайучатчинг(специализирани наблюдения за засичане на НЛО). Плюс това самото привеждане в действие на астрономическият телескоп изисква фатално много време през което е най-вероятно неиндетифицираният летящ обект да престане да бъде видим поради една или друга обективна причина като висока скорост, изчезване или скриване зад облак. За разлика от тях скайуатчерите-ловците на НЛО използват бинокли и зрителни тръби които първо имат значително в пъти по-широко зрително поле на приборите си, второ с тях се борави много по-лесно и благодарение на правото гледане тоест окулярът да е на една ос с обективът и е безпроблемно проследяването на движещите се обекти в небето. Втората съществена причина е, че през деня астрономите не правят никакви наблюдения, а именно през деня НЛО се появяват по-често отколкото нощно време и това не е писано никъде досега. За 21 години време на наблюдения с оптика с увеличение от 7х до 60х съм виждал през деня 6 пъти НЛО, а вечерно време само един единствен път и то през бинокъл с ъглово зрително поле от 3,34 градуса и увеличение 20х пъти. Третата причина също не е маловажна и тя се изразява в това, че астрономите са принципно скептици на тема НЛО което си личи добре по форумите и не си правят трудът нито да гледат през деня, нито да търсят нощно време НЛО с бинокъл защото смятат, че това са “халюцинации”.Те се концентрират върху определен астрономически обект и наблюдават само него без да хвърлят око върху останалата част от небето тоест астрономите на практика не наблюдават небето, а гледат само един обект защото това може телескопа за разлика от бинокъла или невъоръженото око. Четвъртата причина е, че често астрономическите наблюдения са твърде кратки в рамките на половин-един час време, а за да видиш НЛО е нужно да гледаш поне два-три пъти седмично по 3-4 часа време в продължение на дълги години и малко хора имат толкова свободно време и задължителното търпение за такива наблюдения 99% от които не водят до абсолютно нищо поне през първите няколко години. Поради тези четири причини астрономите изключително рядко засичат НЛО или успяват да го заснемат защото просто техните прибори, продължителност на наблюдението и вътрешната мотивация направо им пречат да станат свидетели на такова сравнително рядко явление. НЛО не трябва да се търсят в дълбокия космос, а тук в атмосферата и на ниска орбита около Земята. За разлика от тях скайуатчерите особено в САЩ първо имат необходимата оптика в мощни зрителни тръби и широко ъгълни бинокли главно 7х50и 10х50 плюс камери за заснемане, второ наблюдават небето и през деня когато както написах вече вероятността е по-голяма и трето се концентрират върху цялата небесна полусфера, а не само върху определен обект който е по-малко от една хилядна от видимият небесен сектор. На последно пето място производителите на оптика по цял свят само с няколко незначителни изключения на мощни зрителни тръби с висока резолюция я проектират и конструират специално за астрономически цели, а не за наблюдение на самолети, изкуствени спътници и НЛО. По принцип тази оптика която става за наземни наблюдения и е удобна за тази цел тя става и за наблюдение на НЛО, мощна астрономическа техника е непригодна. Мощните зрителни тръби и телескопите чиито окуляри са направени под определен често срещано 90 градусов ъгъл спрямо оста на обектива са практически неизползваеми за наблюдение на движещите се цели защото е изключително неудобно да се проследява самолет, изкуствен спътник или движещо се в небето НЛО с такъв прибор на който окулярът му е направен под ъгъл спрямо оста на обективът на прибора. Поради тази причина е най-добре да се използват военни зрителни тръби и широкоъгълни бинокли. 

Неактивен A познай кой

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #1 -: Април 25, 2009, 17:50:15 pm »
И от къде мога да си закупя такова обурдване.Мононокли стават ли? :-\
...и нека Силата бъде с теб. Аз ще се завърна ;) Дано през 2012 всички умрем.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #2 -: Април 25, 2009, 18:00:29 pm »
Добър анализ  ;), но аз все пак ще спомена и конспиративната гледна точка. Особено що се отнася до аномалии на Луната например обикновения човек просто няма достъп до такава апаратура за да може да ги види ясно.И тук трябва да споменем че една значителна част от астрономите, които имат достъп до скъпото оборудване а за ползването му доколкото знам се чака на опашка не са случайни хора. И те не са толкова скептици, колкото дезинформатори.Отново всичко опира до интереси дори и в най-простия им финансов аспект.Ако някой реши да тръгне против статуквото и почне да ръси сензации - просто ще му отрежат финансирането и достъпа.Така че дори и само от тази гледна точка "скептиците" е нормално да се налагат.Да не говорим и за това че всички задължително трябва да са преминали първо през престижен университет където съвсем естествено са закърмени в определено "тайно братство" - нещо типично за западните университети.
Има и друг аспект поне що се касае за виждането на НЛО или аномалии на големи разстояния.Лично аз мисля че умишлено не се работи и не се  създават технологии които да имат огромна възможност за увеличение и които да могат да се ползват в домашни условия и на поносима цена. Всичко стига до определена граница, която просто не мърда, което на фона на повсеместното развитие на технологиите не е логично.

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #3 -: Април 26, 2009, 03:32:29 am »
Има вече телескопи, които могат да се настройват като кръстосвачи.
Те са сравнително скъпи, тъй като към тях обезателно има монтиран добър компютър, с добри данни за очакваемите обекти на небето, което обследва телескопът. Задава се време за старт и начин на наблюдение, като фокусът може да се сменя софтуерно, без да се сменя нито ъгъл от посоката. Освен това може да се настрои предварително да проследява обекта и дори да го записва на филмче. И буквално за минути зададен предварително обширен небесен пояс бива картографиран отново. Няма нужда някой да гледа. Цикълът не обследване може да е на практика безкраен и да преглежда човек само извънредните събития.
Преди година един от звездно общество имаше такъв, оригинален.
Хубавата новина е, че всеки може да си направи такъв телескоп. Трябват му добра "тръба", малко разправии със стругари, прилична машина и програмист, който да му направи циклите.
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Неактивен File099

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 143
  • Търсач на НЛО
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #4 -: Април 26, 2009, 15:43:06 pm »
..Лично аз мисля че умишлено не се работи и не се  създават технологии които да имат огромна възможност за увеличение и които да могат да се ползват в домашни условия и на поносима цена. Всичко стига до определена граница, която просто не мърда, което на фона на повсеместното развитие на технологиите не е логично.

Всъщност има оптики които могат да се ползват специално за наблюдение на НЛО, но те са строго специфични и ужасно скъпи. Примерно имаше един американец с 50х кратен бинокъл със стабилизирано изображение. Цената му сигурно е 10 000 долара. Има и тръби с право гледане които увеличават над 80х пъти, но също са много скъпи и второ бая тежки!

Неактивен File099

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 143
  • Търсач на НЛО
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #5 -: Април 26, 2009, 15:45:28 pm »
Има вече телескопи, които могат да се настройват като кръстосвачи.
Те са сравнително скъпи, тъй като към тях обезателно има монтиран добър компютър, с добри данни за очакваемите обекти на небето, което обследва телескопът. Задава се време за старт и начин на наблюдение, като фокусът може да се сменя софтуерно, без да се сменя нито ъгъл от посоката. Освен това може да се настрои предварително да проследява обекта и дори да го записва на филмче. И буквално за минути зададен предварително обширен небесен пояс бива картографиран отново. Няма нужда някой да гледа. Цикълът не обследване може да е на практика безкраен и да преглежда човек само извънредните събития.
Преди година един от звездно общество имаше такъв, оригинален.
Хубавата новина е, че всеки може да си направи такъв телескоп. Трябват му добра "тръба", малко разправии със стругари, прилична машина и програмист, който да му направи циклите.


Да, това е напълно вярно което сте написали, но такъв телескоп е бая скъп сигурно поне 1000-2000 долара ако не и повече. На обикновеният човек му трябва едно руско ЗРТ 457 М 30-60х70 което за цената си от 320 лева върши чудесна работа!

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #6 -: Април 26, 2009, 16:57:46 pm »
File099, аз имам един такъв въпрос към тебе щото предполагам си запознат. Очевидно има изказана някаква технологична пречка (поне на базата на стандартната телескопна технология) която блокира възможността от земята дори с някакъв огромен телескоп да се наблюдава Луната така че да се виждат ясно обекти примерно с големина 10м и по-малки. А същевременно огромните телескопи са носочени да "гледат" към началото на вселената (според теорията за големия взрив). Та ми е интересно дали отново няма прикриване на технология с която от Земята да има начин да се наблюдава Луната - все едно гледам с резолюцията на Гугъл Ърт както представя Земята.
« Последна редакция: Април 27, 2009, 00:23:10 am от Alien »

Неактивен Rapsio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 399
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #7 -: Април 26, 2009, 17:16:05 pm »
Астрономите не виждат НЛО-та щот ако един астроном обяви публично, че е видял НЛО повече няма да го приемат насериозно.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #8 -: Април 27, 2009, 00:21:04 am »
File099, аз имам един такъв въпрос към тебе щото предполагам си запонзат. Очевидно има изказана някаква технологична пречка (поне на базата на стандартната телескопна технология) която блокира възможността от земята дори с някакъв огромен телескоп да се наблюдава Луната така че да се виждат ясно обекти примерно с големина 10м и по-малки. А същевременно огромните телескопи са носочени да "гледат" към началото на вселената (според теорията за големия взрив). Та ми е интересно дали отново няма прикриване на технология с която от Земята да има начин да се наблюдава Луната - все едно гледам с резолюцията на Гугъл Ърт както представя Земята.
Напълно си прав.

Астрономите не виждат НЛО-та щот ако един астроном обяви публично, че е видял НЛО повече няма да го приемат насериозно.
Всеки си пази хляба.

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #9 -: Април 27, 2009, 23:57:45 pm »
"Кръстосвачът", който коментирам оригинален само механиката му е около $3000. Откачалката от звездно общество коментираше цифра около 12к Е за всичко.
Но ръбата му е с 10 инча апертура, същият, но с 15 инча е около 20кЕ.
С него можеш да гледаш луната в изключително подробни детайли.
Лошото е, че такъв телескоп ако изобщо си купиш, ще дойдат много скоро да те предупредят как точно да не го ползваш.
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #10 -: Април 28, 2009, 00:12:29 am »
"Кръстосвачът", който коментирам оригинален само механиката му е около $3000. Откачалката от звездно общество коментираше цифра около 12к Е за всичко.
Но ръбата му е с 10 инча апертура, същият, но с 15 инча е около 20кЕ.
С него можеш да гледаш луната в изключително подробни детайли.
Лошото е, че такъв телескоп ако изобщо си купиш, ще дойдат много скоро да те предупредят как точно да не го ползваш.

Хмм, може ли малко по-подробно да обясниш какво разбираш под подробни детайли и колко пъти е увеличението ? Цената която казваш вярно е висока, но пък напълно по силите на доста средностатистически западняци  или поне на доста "ентусиасти". И в тази връзка относно "предупреждението" - това го казваш защото знаеш за подобни случаи ли ?

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #11 -: Април 28, 2009, 00:46:20 am »
Ами 15 инчова апертура е диаметърът на огледалото или лещата, което осигурява основно чистотата на образът и възможността за увеличение на обекта. 380мм диаметър на лещата е сериозна тръба, която иска сериозна механика, която да я стабилизира и движи. Чистотата на образа ти зависи от това как го гледаш и дали има софтуер за изчистване на образа. Телескоп с 15 инча апертура може да вижда обекти на Лната които са около 10 метрови, а с добър софтуер и до 5 метрови. Зависиш от времето обаче много.
Сумата не е голяма за западняци, наистина, но такива съоръжения с добра монтировка могат да гледат и прав образ освен това гледат точно където им се каже и на разстояния по-малки от до Луната. По тази причина негласно се знае кой си е купил/направил такъв телескоп. Дори да притежаваш самата тръба е достатъчно да влезеш в регистри.
Относно продажбата на такива телескопи изобщо - мога да кажа, че механиките им не са добри за моделите, които са любителски и можеш да си купиш от магазин.
А за случаи знам - имам приличен телескоп-кръстосвач, направен по поръчка. Когато го донесох тук - дойдоха да ме предупредят и подписах няколко декларации, освен това се сбогувах с няколко лещи.
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #12 -: Април 28, 2009, 00:55:35 am »
Това честно не го знаех за подобна цензура при любителските телескопи. Това индиректно не доказва ли за машинациите които се правят относно данните за космическите тела. А може ли да кажеш и службата която прави предупреждението ? Ако по някаква причина не искаш да е гласно може и на лични.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #13 -: Април 28, 2009, 00:59:29 am »
Е как ще ти забранят, нали затова си го взела - да гледаш? Не виждам логиката нещо тук...

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Защо астрономите никога не виждат НЛО
« Отговор #14 -: Април 28, 2009, 01:05:14 am »
Службата е кварталното районно.
Дойдоха още на следващият ден, след като си дойдох в България.
На летището описах подробно какъв е телескопа, защото беше ръчен багаж. По обясними причини ми беше ръчен багаж, за който изписах колосални декларации за износ и внос. Тук на летището ми поискаха обяснение за какво ми е и какво смятам да гледам с него, също и от къде ще го гледам. Също ми поискаха разрешително за такъв уред. При условие, че моят е 12 инчов също. Притесняваха ги монтировката, механиката и софтуера по него. Дойде човек, който разбира от тези неща и свери вярно ли съм описала инструментариума.
Та на другият ден дойдоха двама от районното у дома и ме уведомиха, че нямам право да притежавам в любителски условия 5 от лещите ми.
Иззеха ми ги, а после ми назначиха час да отида в районното, за да попълня документите, които ми позволяват да ползвам този си телескоп (с останалите лещи) в България.
Повече подробности, се опасявам, че не мога да дам.
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27