Автор Тема: Пари и лихва  (Прочетена 57095 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Пари и лихва
« -: Февруари 11, 2009, 22:26:34 pm »
Според вас ако се премахнат хартиените пари и се въведе старият метод на РЕАЛНА разменна единица, няма ли светът да стане едно много по добро място за обитаване ? И ако да - какво може да провокира такава революция ?
« Последна редакция: Февруари 12, 2009, 09:13:46 am от Eon »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #1 -: Февруари 11, 2009, 22:29:41 pm »
Според вас ако се премахнат хартиените пари и се въведе старият метод на РЕАЛНА разменна единица, няма ли светът да стане едно много по добро място за обитаване ? И ако да - какво може да провокира такава революция ?

Какво разбираш под реална? Хартиените пари също са реални. Можеш да ги пипнеш, можеш да ги мачкаш, можеш да ги късаш...

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #2 -: Февруари 11, 2009, 22:36:16 pm »
Според вас ако се премахнат хартиените пари и се въведе старият метод на РЕАЛНА разменна единица, няма ли светът да стане едно много по добро място за обитаване ? И ако да - какво може да провокира такава революция ?

Голяма далавера ще е, да ходим с по две торби жълтици до Billa и с едно ремарке като ходим на почивка.
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #3 -: Февруари 11, 2009, 22:40:39 pm »
И също така можеш да ги произведеш с огромна лекота :)
Докато златната монета (примерно) е природен ресурс и се добива, това доста (да не казвам изцяло) би объркало лихво-кражбения модел, пред който цял свят коленичи.

Цитат
Голяма далавера ще е, да ходим с по две торби жълтици до Billa и с едно ремарке като ходим на почивка.
Ми ако разполагаш само чук и длето така да бъде, аз май съм чувал и за други технологии...

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #4 -: Февруари 11, 2009, 22:44:07 pm »
Ако имаш предвид злато, това изобщо няма да обърка "лихво-кражбения модел", защото и когато се е търгувало със златни монети пак е имало и лихви и кражби.

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #5 -: Февруари 11, 2009, 22:51:53 pm »
И също така можеш да ги произведеш с огромна лекота :)
Докато златната монета (примерно) е природен ресурс и се добива,
Я кажи от къде си гребеш жълтиците, да ида и аз да нарина малко? Или ти ги береш  ;D Природен ресурс е нещо, което може да бъде намерено в природата.

Поразтърси се и виж, че и в най-древни времена е било забранено сеченето на монети от случайни граждани и селяни.
Отделно пък, заради износването, винаги е имало някакви примеси в монетите.
Но да не разводняваме темата.
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #6 -: Февруари 11, 2009, 23:13:51 pm »
Добре де, а какво ще кажеш за това ? :)
В момента именно този принцип - "вземи нищо и ми върни нищо и половина", за да го бъде, постепенно се увеличава паричната маса и т.н.
Според мен ако се наложи едно ограничиено количество разменни пособия (примера със златото - изкопаваш го и свършва просто, няма повече, "ТЦ" :) ) ще бъде невъзможно тази уродлива схема да продължи, а от там нататък,след един хубав световен срив по естествен начин ще се достигне равновесието в кръгооборота на новата "валута", или ?
« Последна редакция: Февруари 11, 2009, 23:16:15 pm от P.E.A.C.E. »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #7 -: Февруари 11, 2009, 23:22:03 pm »
Добре де, а какво ще кажеш за това ? :)
В момента именно този принцип - "вземи нищо и ми върни нищо и половина", за да го бъде, постепенно се увеличава паричната маса и т.н.
Според мен ако се наложи едно ограничиено количество разменни пособия (примера със златото - изкопаваш го и свършва просто, няма повече, "ТЦ" :) ) ще бъде невъзможно тази уродлива схема да продължи, а от там нататък,след един хубав световен срив по естествен начин ще се достигне равновесието в кръгооборота на новата "валута", или ?

В миналото също е имало злато и пак е имало лихва... Като свърши златото, ще има доста малко.

Там е работата, че златото не е достатъчно като количество за да посрещне нуждите на човечеството. И неминуемо се вкарват примеси, а и златото не е такъв метал, който да издържи на постоянната циркулация. Просто няма физичните свойства за това. И още куп други проблеми.

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #8 -: Февруари 11, 2009, 23:34:58 pm »
Е защо задълбахте в това злато ?! :o
Оставете го за сега на етап "нещо си там", другото е същината, която ако се промени тази криза може да избледнее като явление за бъдеще време.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #9 -: Февруари 12, 2009, 04:56:32 am »
много са ми интересни някои потребители с техните утопии.

Да се премахнело лихвата, да се ползва злато, вместо пари и тн.
Интересно дали са чели поне малко макроикономика.
Лихвата е инструмент на държавата.
Навремето имах цял един учебен предмет по въпроса. "Лихвена политика" май се казваше. Има 10 000 неща които се влияят от лихвата, и държавата я ползва като инструмент за влияние.
Внос, износ, стимулиране на бизнеса, стимулиране на използването на спестявания (превръщане в капитали) и тн и тн.
С лихвата се покрива и бюджетен дефицит, при войни и тн.

Друг е въпроса, че понякога държавата прекалява. Но това си е политика. Все едно да поискаш от правителството да намалят цената на парното и хляба. Я го направят, я не.

Никой нормален икономист (или изобщо човек с поне малко познания по икономика) не би твърдял такива абсурди - свят без лихва. Такива твърдения са подстрекавани от хора, които нямат и най-малката представа от държавна и бизнес икономика.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #10 -: Февруари 12, 2009, 05:50:53 am »
много са ми интересни някои потребители с техните утопии.

Лихвата е инструмент на държавата.

С лихвата се покрива и бюджетен дефицит, при войни и тн.

Аз съм чувал, че има държави, които отпускат кредити БЕЗ лихва на своите граждани. Май беше Дубай. :-\  Значи може.
Чел съм и, че "ЛИХВАТА Е КРАЖБА".
http://www.xnetbg.com/new/content/view/318/95

"Защо лихвата е кражба?

Лихвата е кражба, защото тя не е доход за извършена полезна работа, а възнаграждение за лентяйство. Лихвите не само са нетрудов доход, но преди всичко това са липсващите пари за заплати на работниците, за по–добри условия на труд и т.н. "

« Последна редакция: Февруари 12, 2009, 05:55:57 am от Здравец »
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #11 -: Февруари 12, 2009, 06:27:03 am »
В класа ни по салса наскоро дойде едно момиче от Дубай. Обикновено танцовите обувки са към 150$. Тя веднъж се появи не с обувки, а с танцови ботуши, високи до коляното. Отдолу вместо подметка имат мека кожа, за да могат да се въртят. Спомена че стрували към 500$.
Така, че не включвай моля те, дубайците!

(Статии на самопровъзгласили се капацитети без образование, също)
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #12 -: Февруари 12, 2009, 08:03:04 am »
Tangrata, аз не говоря за стандарта на живот там, а за грижата на правителството към своите граждани.
БЕЗЛИХВЕН кредит!

(Статии на самопровъзгласили се капацитети без образование, също)
Защо така говориш? Обори фактите в материала. Безсмислени са тези квалификации от твоя страна.
------------
Във връзка с кризата, моя позната ми каза наскоро, че неин приятел-съдия изпълнител имал много работа.
Банкерите-лихвари ползват неговите услуги и изземват жилища и движимо имущество на хора забавили само с месец вноската по заема.
Много хора ще останат на улицата...
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Световна финансова криза 2008 - 2009
« Отговор #13 -: Февруари 12, 2009, 08:46:01 am »
Здравец, всички банкери са лихвари.

Напълно възможно е в Дубай да няма лихва. Виж в САЩ колко е сега лихвата. По последна информация, която имам тя е 0,50% и това се прави за да се стимулира икономиката. В западна Европа, 3 месечния EURIBOR падна на 2 %.

А лихвата не е грижа за правителството към своите граждани, защото както каза Танграта стимулира спестяването. Защо разглеждате лихвите само от едната им страна - лихви по кредити. Представи си Здравец, вкарваш 1000 лв в банката и след 20 години банката ти връща пак 1000 лв. През това време хляба е станал 1,50 лв. слънчевите панели са се качили на 15 000 лв. на квадратен метър, а билетчето за кино вече е 15 лв. И ще ревнем всички вкупом защо нямало лихви, че да ни предпазят от инфлацията.

Лихвата не е кражба и не е доход от лентяйство защото - лихвата е много по-евтин начин фирмите да получат кредит от 1 000 000 лв. Парите които ще пръснат фирмите за да получат тези пари ако ги търсят от физически лица ще са много повече отколкото лихвата. Кой човек има 1 000 000 лв. в джоба си.

В този смисъл лихвата е възнаграждение, че ти се отказваш от парите си сега и не можеш да ги пипаш 2,3 - 5 години. А не са кражба. А и всички хора, които работят за да ти отпуснат кредита, за да се съхраняват парите (по елементарно казано) и т.н. и т.н. .... те за без пари ли да работят?

А статията на този инженер е пълен смях. Не знам, този човек говори такива глупости и безмислици, че просто се чудя дали някога е слизал от планината в цивилизацията.

Но знам, че каквото и да кажа няма да оборя вече изграденото ви мнение. Единственото, което може да стане е да няма лихви 10-15 години за да усетите какво ще бъде тогава. Но това ще е доста скъпо упражнение.  ;D
« Последна редакция: Февруари 12, 2009, 08:49:12 am от Eon »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Пари и лихва
« Отговор #14 -: Февруари 12, 2009, 09:47:02 am »
не съм много запознат с икономическа география, но Дубай не е ли страна, която се издържа само от търговия, и за сметка (на гърба) на други страни, от които печели като търгува?

Т.е. парите, които има правителството, да отпуска безлихвени кредити, са взети от други страни.
Тяхното благоденствие е само възможно на гърба на другите.

Има една супер елементарна и общовалидна максима:
"Безплатен обяд (никъде) няма"

Безлихвената лихва е скъпо удоволствие. За да я отпуска правителството предварително е намерило доста пари отдругаде.

Например в Канада водата (чешмяната) е без пари, а топлата вода и парното, почти без пари.
Това означава ли, че и в България автоматично може да стане това?

А относно ниската лихва в Щатите, тя е само за междубанкови разплащания. Обикновените хора нямат достъп до нея.
Разбира се, тя влияе на другата лихва, която вече банките дават на обикновените хора. Обикновено е с някой друг процент отгоре.

Това, което Щатите правят е някаква магия, щото ниска лихва значи незаинтересованост на хората да държат долари, което би довело до поевтиняване и слаб долар. И въпреки това, засега доларът не пада ...
Едновременно хем печатат долари, хем и ниска лихва.

Не съм много сигурен, но май печатането на долари е закачено за основния лихвен процент. Колкото е той, толкова и нови долари се печатат ...
А сега май се прави друго. Всъщност аз малко се интересувам от новини и политика, и не мога да давам сериозни коментари ..
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27