Автор Тема: Древните култове  (Прочетена 7581 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Max

  • Гост
Древните култове
« -: Февруари 11, 2009, 21:37:42 pm »
Не мога да предложа информация.Открих темата, защото искам да науча това, което може би някои от вас знаят.
Надявам се H., Alien и Eon да не са против.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: Древните култове
« Отговор #1 -: Февруари 11, 2009, 21:52:47 pm »
Иннформация за какво? Колко точно древни, откъде и т.н. бъди малко по-специфичен
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Max

  • Гост
Относно: Древните култове
« Отговор #2 -: Февруари 11, 2009, 21:56:36 pm »
Колкото може по-древни.

Да кажем интересуват ме някои култове към слънцето, които са свързани с кървави жвретвоприношения.Искам да разбера смисъла.И кои са съвременните им последователи (не се съмнявам че ги има).

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Древните култове
« Отговор #3 -: Февруари 12, 2009, 19:09:52 pm »
Истинският култ към Слънцето и кървавите жертвоприношения на теория са несъвместими, въпреки че ги е имало (правени от хора които не са наясно в дълбочина по подразбиране). Жертвоприношенията се отнасят към Лунният култ.

Max

  • Гост
Относно: Древните култове
« Отговор #4 -: Февруари 12, 2009, 19:34:24 pm »
Истинският култ към Слънцето и кървавите жертвоприношения на теория са несъвместими, въпреки че ги е имало
Защо?

(правени от хора които не са наясно в дълбочина по подразбиране).
А какво трябва да бъде разбирането?

Жертвоприношенията се отнасят към Лунният култ.
Нещо повече за него?


Аз много съм се питал забравени ли са кървавите жертвоприношения или напротив, станали са по-масови –войните.
Дали войните имат само икономическа основа?
И нарастващия брой на населението  ( въпреки приказките, че се опитват да го сбият до златния един милиард , пък интересно, що ли не успяват ?!?) не е ли за да има повече жертви за принасяне?
Просто мои мисли.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: Древните култове
« Отговор #5 -: Февруари 12, 2009, 19:42:22 pm »

Цитат
Аз много съм се питал забравени ли са кървавите жертвоприношения или напротив, станали са по-масови –войните.

В тази тема специално сме разисквали проблема с ислямските поклонения които се превръщат в жертвоприношения.При индийците наскоро стана нещо подобно също.

http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,7825.0.html

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Древните култове
« Отговор #6 -: Февруари 12, 2009, 23:22:08 pm »
Истинският култ към Слънцето и кървавите жертвоприношения на теория са несъвместими, въпреки че ги е имало
Защо?

Защо какво? :P

(правени от хора които не са наясно в дълбочина по подразбиране).
А какво трябва да бъде разбирането?

Такова характерно за Светлата полярност. Обикновен ритуал с поднасяне на плодове, вино, песни за възхвала и положителни емоции.

Жертвоприношенията се отнасят към Лунният култ.
Нещо повече за него?

Включва ритуален секс, оргии и жертвоприношения, които го отличават от слънчевия.

Аз много съм се питал забравени ли са кървавите жертвоприношения или напротив, станали са по-масови –войните.
Дали войните имат само икономическа основа?
И нарастващия брой на населението  ( въпреки приказките, че се опитват да го сбият до златния един милиард , пък интересно, що ли не успяват ?!?) не е ли за да има повече жертви за принасяне?
Просто мои мисли.

Стигнал съм до същите изводи с времето :)
По-масово се правят в днешни времена, но и по-тайно. В древността това не е било толкова асоциално.
Войните са гигантски жертвоприношение и имат ритуален характер.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: Древните култове
« Отговор #7 -: Февруари 13, 2009, 00:25:07 am »
Жертвоприношенията зависят от конкретната култура, макар че са били широко разпространени по целия свят.
А в слънчевите култове е заложено жертвоприношението, нй-вече защото са слънчеви - на мъжкото начало, на Бога. Те са свързани предимно с изгаряне - келтския Wicker Man например. Или описаното в Библията с Авраам и сина му.

ЗА разлика от тях лунните култове много по-рядко имат нещо общо със човешки жертвоприношения. Те са предимно свързани с женското начало, със съзидателното и чувственото. За тях характерен е ритуалният секс например, или ритуалното къпане, бдението през нощта и подобни.

Да твърдим че едните култове са светли, а другите тъмни, означава да покажем непознаване на митологията и културулогията. Да не говорим,че в езическите религии често е обърнато внимание и на двата аспекта на даден Бог - добрата и лошата страна - пример Изида и Нефтида например.
 Не трябва да се забравя и че по същество човешките жертвоприношения не са зли. Не можем да съдим моралните и социални норми на други култури и цивилизации на базата на нашите съвременните. Можем само да сравняваме и да научаваме, но не и да поставяме етикети като :светък/тъмен" или "добър/лош"
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Древните култове
« Отговор #8 -: Февруари 13, 2009, 00:33:42 am »
Хаха Галадх, ако си забелязал от години не споря с теб, няма смисъл :) Ама това за лунните култове разби ;D

Да твърдим че едните култове са светли, а другите тъмни, означава да покажем непознаване на митологията и културулогията. Да не говорим,че в езическите религии често е обърнато внимание и на двата аспекта на даден Бог - добрата и лошата страна - пример Изида и Нефтида например.
 Не трябва да се забравя и че по същество човешките жертвоприношения не са зли. Не можем да съдим моралните и социални норми на други култури и цивилизации на базата на нашите съвременните. Можем само да сравняваме и да научаваме, но не и да поставяме етикети като :светък/тъмен" или "добър/лош"

Затова си прав естествено, разделението е условно, за да има някакво разбиране когато говорим.

Max

  • Гост
Относно: Древните култове
« Отговор #9 -: Февруари 22, 2009, 10:35:34 am »
Според това, което бях чел някога, (но не съм запомнил, защото тогава съм го вземал за глупост под влияние на даскалята в училище),  и при инките и при други народи в двете Америки е имало кървави култове, свързани именно със Слънцето. Смятало се е, че с кръвта на жертвите подхранват Слънцето !!!, поддържат му живота!
Знае се че основната енергия на човека, (поне тези, които се занимават с това знаят) е съсредоточена в кръвта, сърцето и черния дроб, затова и при тези „заколения” именно те са били отделяни, ама какво са правили с тях не помня   ;)
За мен интересното е това, че в момента на умирането си, жертвата е трябвало да изпитва максимални страдания, за да изригне като поток жизнената и енергия и да бъде погълната от незнайно кого.А при обикновената смърт в леглото жизнената сила на човека си изтича бавно и незабележимо в течение на три дни.Ако пък е и стар, почти няма какво да тече…Впрочем това за трите дни е свързано с процеса на отделяне на съзнанието от тялото (ако приемем, че то не умира заедно с него.)А в последствие при разпада на телесните тъкани се отделя още енергия.Но това са нищожни количества, в сравнение с буйния изблик, при една жестока и внезапна смърт на някое младо и пълно с живот същество.
Мен ме интересуват следните неща:
Мъже или жени са били предпочитаните жертви?
Как е изглеждал този процес в Хирошима? Защо се отказаха от него?  Не е ефективен?
Впрочем отказаха ли се ? (Чернобил?)
Кого всъщност храним ние?
« Последна редакция: Февруари 22, 2009, 10:37:43 am от Max »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Древните култове
« Отговор #10 -: Февруари 23, 2009, 19:35:30 pm »
Не можах да разбера как свързваш Хирошима и Чернобил с древните култове и жертвоприношенията?  :-\

По тази логика мога да ти извадя връзка между това, че в Шънджоу от каруцата на Пу-Ли е паднала една диня, която е довела до краха на Лондонската борса на фючърси на петрол.

На това му викат data-snooping bias.

Max

  • Гост
Относно: Древните култове
« Отговор #11 -: Февруари 23, 2009, 19:47:19 pm »
Аз питах: Как ли е изглеждал процесът "жътва" в Хирошима? В смисъл. до колко ефективно, от гледна точка на преследваните цели е да извадиш душата на някого като го изгориш с радиация или  все пак по-добър е старият метод с изтръгване на сърцето.
Специални извинения към H. и Alien за образното описание.Знам, че темата е противна, но той животът е изтъкан и от противни и жестоки факти.
« Последна редакция: Февруари 24, 2009, 07:57:12 am от Mirotvorec »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Древните култове
« Отговор #12 -: Февруари 23, 2009, 19:51:01 pm »
Ами Чернобил?

Max

  • Гост
Относно: Древните култове
« Отговор #13 -: Февруари 23, 2009, 19:52:55 pm »
Логиката е същата.
« Последна редакция: Февруари 24, 2009, 07:57:26 am от Mirotvorec »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Древните култове
« Отговор #14 -: Февруари 23, 2009, 20:42:01 pm »
Да но, ти твърдиш, че Хирошима и Чернобил са били масово жертвоприношение на някакъв древен култ. Аз това искам да разбера. :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27