През 1954 г. младият монах Диего де Ланда, преизпълнен с християнско усърдие пристига в новозавладяно Мексико.
В един от храмовете на маите намерили огромна библиотека с древни ръкописи. По негова заповед един цял ден войниците изнасяля книги и ръкописи на площада. С фалка в ръка и религиозен плам, де Ланда заявява най-после "Тези книги не съдържаха нищо друго освен суеверия и измислици на дявола. Ние ги изгорихме всичките".
Случило се така, че по време на някой си управник на инките избухнала голяма епидемия. Допитването до оракула им казало, че "Трябва да се забрани писмеността".
Тогава по заповед на управника всички писмени паметници били унищожени, а писмеността забранена. Много години след това, един жрец се решил да изнамери азбука. В резултат на което бил изгорен жив.
В библиотеките на Картаген се съхранявали не по-малко от 500 000 тома. Римляните изгорили всичко, останало само едно единствено съчинение, което било преведено на латински език.
Сирийският цар Антиох Епифан изгорил книгите на евреите. А през 272 г.пр.н.е. запламтели кладите в Рим. По заповед на император Август били изгорени всички книги по астрономия и астрология.
Смятаната за най-голяма библиотека в древността - Аленсандрийската, според някои е наброявала до 900 000 тома. На няколко пъти от римляни, християни и мюсюлмани е била разграбвана и унощожавана, дорде и от нея нищо не останало.
Пепел не останала и от пергамската библиотека, която наброявала 200 000 свитъка. Само легенди са останали за библиотеките на Пта в Мемфис, за книгохранилищата на Хеопс или в йерусалимският храм.
По същият начин само спомени са останали за огромните библиотеки на Велики Преслав, Търново или Константинопол, унищожени от османците.
Дори в краят на 19 век, фанариоти-гъркомани унищожават много стари български книги.
Легендарната библиотека в Ниневия може би е преживяла най-леката съдба от всички изброени дотук. В резултат на пожар били унощожени голяма част от глинените плочки, но все пак останали около 20 000 екземпляра.
Бих добавил и поразиите извършени от Китай в Тибет, където унищожават древни книги.
Вероятно части от цялото това богатсво се съхранява тук или там и до ден днешен. Но за това не знаем много. Само предположения.