Автор Тема: Философски филми  (Прочетена 239052 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен hakama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 160
Re:Философски филми
« Отговор #225 -: Ноември 18, 2007, 12:46:49 pm »

Резюме : Майкъл (Робърт Де Ниро), Стивън (Кристофър Уокън) и Ник(Джон Севидж) са млади работници във фабрика в Пенсилвания, които прекарват свободното си време в обиколки на баровете, а уикендите в лов на елени. Майкъл и Ник са вбюбени в едно и също момиче - Линда (Мерил Стрийп). Тримата се записват в редовете на армията и заминават за Виетнам. Преди да заминат, Стивън се жени за бременната Анжела и тяхното сватбено парти е и прощално парти за тримата приятели. След време, преминали през много от ужасите на войната, тримата приятели попадат в ръцете на виетконгците, в пленничесни лагер, където са принудени да играят на руска ролетка един срещу друг. Майкъл успява да подсигури бягството им и те се завръщат у дома. Но животът им е променен завинаги, а сътбата отново ги разделя.

   --------------------------------------------------------


http://www.imdb.com/title/tt0088846/

Резюме : Законът и престъплението, редът и анархията, защитникът и жертвата – те винаги си противостоят и създават предпоставки за сблъсък. Полицаите поддържат реда, гражданите спазват законите.

Но дали всички го правят? Можем ли безпрекословно да се доверим на представителите на закона? Скрити зад полицейската значка те могат да вършат престъпления и от праведници да се превърнат в престъпници.

Ненавистта и яростта провокират насилие, което руши живота на хората. Защото сме различни и сме обречени на сблъсъци.
« Последна редакция: Ноември 18, 2007, 17:13:49 pm от H. »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Философски филми
« Отговор #226 -: Януари 12, 2008, 17:25:39 pm »
Following. 1 ч. и 10 минутен черно-бял филм на Кристофър Нолан (Memento, Insomnia, The Prestige), с отенъци на "Боен Клуб" и интересни идеи. от 1998 г., предшества с 2 години Мементо и е явен негов първообраз. Има какво да се вземе от филма :)

Bell

  • Гост
Re:Философски филми
« Отговор #227 -: Януари 13, 2008, 06:28:14 am »
Като разглеждах препоръчаните от вас филми се сетих за един доста нестандартен филм, който отдавна си търся и не мога да го намеря по българските сайтове. Определено е философски и много символичен, отдавна го гледах и искам пак да го гледам. Филмът е японски, съставен от няколко съчетани кратки късометражни филмчета и Мартин Скорсезе играе малка роля на Ван Гог. Странно и интересно. :P
Е, то така като не мога да го намеря едва ли е много удачно да го препоръчвам, но пък и не съм толкова запозната с всички търсачки, така че сигурно някой, който е по-запознат ще успее. Та, ако някой го намери кажете. :)))

Dreams на Akira Kurosawa.


« Последна редакция: Януари 13, 2008, 06:45:13 am от Bell »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Философски филми
« Отговор #228 -: Януари 13, 2008, 19:54:34 pm »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Философски филми
« Отговор #229 -: Януари 14, 2008, 13:59:54 pm »
The Man From Earth / Мъжът от земята (2007)

Има го в Замунда, но мисля, че още няма субтитри.
Филмът е по последната книга на Джером Биксби. 'Импровизирано парти за сбогуване, посветено на  професор Джон Олдмън се превръща в мистериозен разпит, след като оттеглящият се учен разкрива на колегите си, че е безсмъртен, който обикаля земята от 14 000 години.'  Много интересен филм зареден с оригинални и предизвикателни идеи.

Филма е наистина много интересен, въпреки липсаа на каквито и да се ефекти и тем подобни (действието се развива в е стая).
Обаче едни нещо ме подразни в филма малко - Буда е бил реален, а Иисус не.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Философски филми
« Отговор #230 -: Януари 14, 2008, 14:30:13 pm »
Е как, като човека ти каза, че той е бил Исус ;D Но бил взел учението от Буда :P

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re:Философски филми
« Отговор #231 -: Януари 14, 2008, 14:32:33 pm »
Е как, като човека ти каза, че той е бил Исус ;D Но бил взел учението от Буда :P
Буда - най-невероятния човек който някога е срещал.
Иисус - обикновен пещерняк...

И на последно място неисках да развалям кефа на тези които не са гледали филма, но ;)

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re:Философски филми
« Отговор #232 -: Януари 15, 2008, 02:11:42 am »
Горе - долу ми беше интересен очаквах, че така ще се развие историята му - бил навсякъде по важните моменти. Все едно Форест Гъмп, само дето е по - умен. Трябваше на края на филма пича да влезе да се къпе с мадамата (чиста лелка), да се подхлъзне, да си тресне главата и да свърши така сагата му. Или стига до България и умира от студ в колата си затънала на магистралата...  :o
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

stiver

  • Гост
Re:Философски филми
« Отговор #233 -: Януари 17, 2008, 09:40:29 am »
The Nines/Девет (2007)

"Един филм за реалността, виртуалната действителност и метафизичната илюзия."

Има го в Замунда, но субтитри все още няма. Филмът е направен много добре, артистите играят чудесно. Няма спец. ефекти, но ще ви хареса. :)
« Последна редакция: Януари 17, 2008, 23:43:38 pm от H. »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Философски филми
« Отговор #234 -: Януари 23, 2008, 22:06:46 pm »
The Nines/Девет (2007)

"Един филм за реалността, виртуалната действителност и метафизичната илюзия."

Има го в Замунда, но субтитри все още няма. Филмът е направен много добре, артистите играят чудесно. Няма спец. ефекти, но ще ви хареса. :)

Гледах филма и ми хареса. Интересен е като идея и не се повтаря много-много като теми с излязлото досега. Препоръчвам ви да го гледате.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re:Философски филми
« Отговор #235 -: Февруари 05, 2008, 01:01:46 am »
Magnolia (1999)

Много добър филм, има поне десетина главни роли но много добре балансирани, описващи повратни моменти от живота на различни хора, познати и непознати. Гледах го по Нова преди две седмици и ми хареса много. Участват Том Круз, Джулиан Мур, Уилиам Мейси... и още много известни актьори. Препоръчвам: http://www.imdb.com/title/tt0175880/
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен hakama

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 160
Re:Философски филми
« Отговор #236 -: Февруари 09, 2008, 12:04:57 pm »
Зелената планета (La belle verte)

Резюме : Пришълка от Зелената планета пристига на Земята с мисията да помогне на обърканите й жители. Шокът започва, когато Мила каца на околовръстния път до Париж, в 6 вечерта. И това е само началото…

Филмът ни показва ежедневието от друг ъгъл , доста интересен филм ! Има го вече в замундата.
  Една от любимите ми сцени е когато закачиха огледалото на колата на един от "хората" ,добре го подредиха  :)

« Последна редакция: Февруари 09, 2008, 12:10:57 pm от hakama »

Bell

  • Гост
Re:Философски филми
« Отговор #237 -: Февруари 23, 2008, 02:13:51 am »
Исках да гледам филма “Earthlings”, но пуснах произволно само малка част от него, за да видя за какво става дума и дали е много тежък и уцелих момент с евтаназия на кучета. Говореха как било хуманно, а сцените показваха здрави на вид кучета, на които им се бие инжекцията, след което умират и този, който ги държи, по навик тросва труповете, като че обръща чувал с картофи. Гледката беше достатъчно тежка, независимо колко прекрасна изкарваха инжекцията, а в следващия момент говорещият каза нещо от сорта, че за съжаление била скъпа и вероятно следваха по-ужасяващи кадри. Не издържах и не си го пуснах целия, насълзиха ми се очите само при гледката, представям си ако бях гледала целия филм - сигурно бих изпаднала  в ужас и отчаяние.

Точно преди това гледах “What the bleep do we know” и се замислих... Важно е какви са ти мислите - положителни или отрицателни, защото с тях влияеш не само на себе си, но и на околния свят, нали така? Но ако гледам филма, мислите ми ще са не просто отрицателни, а траурни. Същевременно - не е ли жалко, не е ли проява на малодушие, на низост да игнорираш болката по света, за да са ти хубави мислите? Идеята на принципа за положителното мислене е хубава и конструктивна, но нещо куца от практическа гледна точка – като се огледаш наоколо. Колкото и да има право в това, че не трябва да делим всичко на добро и зло, като видиш такова нещо – тая човешка жестокост към животните в случая, можеш ли да останеш безразличен (да си “над тези неща”)? Ако да, то тогава какъв човек си?

В момента нямам сили да погледна тази реалност “в очите”, защото ще ме съкруши.... Не мога да преценя как е по-правилно да се подходи към това нещо, към тази информация, към тази тежка и жестока реалност... ;(
Мисля си обаче, че ако обръщаме гръб на информацията, която би могла да ни причини чувства на безсилие и вина, значи просто маскираме това, което е в нас и се опитваме да прикрием слабостта си с “положително мислене”, но де факто нямаме никакво дълбоко разбиране за принципа на положителното мислене, нито умеем да подхождаме към болката зряло - градивно. Въпросът е тогава, правилно ли е да се изпитват чувства на безсилие, срам и колективна вина за породените от човечеството болка и поражение, които не успяваме да предотвратим? А не са ли тези чувства плод на срама от личното ни бездействие (или недостатъчното действие)? Или са просто породени от страх и неразбиране...? Много въпроси....


А връщайки се към принципа за положителното мислене ми се струва, че е твърде лицемерно и егоистично да си мислим само за нашите положителни настроения... Твърде удобно е да погледнем на болката (особено чуждата) с един замах на ръката и да си кажем - тя не е зло, просто е даденост, няма добро и зло, и да си кажем (успокоявайки себе си и съвестта си), че на животните просто им е кофти кармата и трябва да си я изчистят (с две думи уж да приемем философски това, което се случва с тях като нормална час от живота, но реално този начин на мислене е в същността си присъда, отсъдена от нас самите, както и от целия човешки род)!
Според мен е позорно да се интелектуализира и философства над чуждата болка с тенденция тя да бъде игнорирана, задгърбена и забравена...поне нека говорим за чуждата болка със смирение (особено тази н животните), а не с помпозни и парфюмирани слова.

П.П.: Поствам в тази тема, защото коментирам "философската" страна на въпроса в двата филма съпоставяйки впечатления...

« Последна редакция: Февруари 23, 2008, 02:34:20 am от Bell »

Bell

  • Гост
Re:Философски филми
« Отговор #238 -: Февруари 23, 2008, 05:12:14 am »
В крайна сметка изгледах филма...и съм покъртена!
Погнусена и отвратена съм от човешката жажда за кръв, зверствата, извращението, безчуствието и насладата, която човекът извлича от насилието и безпардонното кръвожадно и ожесточено измъчване на животните.

Ако прераждането във вид на човек е в резултат на еволюция и развитие, то има нещо много грешно в това схващане!

Нямам думи...явно никога няма да спре да ме изненадва и шокира безпределната човешка изродщина и урудливост!

« Последна редакция: Февруари 24, 2008, 22:23:37 pm от Bell »

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Re:Философски филми
« Отговор #239 -: Февруари 24, 2008, 15:53:47 pm »
В крайна сметка изгледах филма...и съм покъртена!
Погнусена и отвратена съм от човешката жажда за кръв, зверствата, безчуствието и насладата, която човекът извлича от насилието и безпардонното кръвожадно и ожесточено измъчване на животните.

Ако прераждането във вид на човек е в резултат на еволюция и развитие, то има нещо много грешно в това схващане!

Нямам думи...явно никога няма да спре да ме изненадва и шокира безпределната човешка изродщина и урудливост!





Нима животните притежават по-малко жажда за кръв и безчувствие? Достатъчно е да погледнем към богомолките.И все пак - това са техните взаимоотношения,които ние възприемаме по чужд за тях начин.Когато нашият човешки вид се избива помежду си,може би и животните гледат на този факт през призмата на собствените си схващания и кой знае какво си мислят.Това в крайна сметка са работи на човеците.

Въпросът според мен е различен,когато става дума за отношения между  различни същества,като например това,което правят хората на животните.За някои човеци това е нищо,за животните(или за "някои" животни,кой знае) това е нещо.Нито едната от двете страни вече не може ад гледа безучастно,защото това вече не е вътрешновидова комуникация,а междувидова.

В този случай човекът не може да остане безучастен - това не са две животни,които си пакостят - това са човек и животно.

Самият факт,че има хора,които са готови да се опълчат на зверствата,според мен доказва актуалността на приказката "Не мразете човека,мразете порока в човека".
Относно гледането на филма конкретно и изправянето пред "тъмните мисли",казано по-общо,бих се изказал с няколко великолепни фрази на известни мислители:

"Когато гледаш в една бездна достатъчно дълго,и бездната започва да гледа в теб",е казал Ницше.С този надпис започва филмът "Бездната" и след като го прочетох,дълго време съзнанието ми беше отвлечено и дотолкова стреснато от тръпката на тези думи,че изпуснах началото на филма.
Както казва Ратан Манек,когато гледаш слънцето и се отваряш за светлината,ти самият ставаш светлина.Но това не важи само за Слънцето.

С оглед на двете добри приказки по-горе,ще цитирам Лао-Дзъ:
"Който е толкова смел,че пред нищо не спира,стига смъртта.
Който има смелостта да спре,постига живота.
Една смелост спасява,друга погубва.
Може ил да каже някой,кое предизвиква гнева на Небето?"

За мен въпросът стои така - Който е достатъчно силен,за да издържи на зверството,трябва да има смелостта да го погледне и то също да погледне него и така да бъде превъзмогнато.Който е твърде слаб,за да устои на погледа на зверството,трябва да е достатъчно смел,за да не се изправя пред него,докато не стане по-силен.
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27