Автор Тема: Прозявката  (Прочетена 6107 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Прозявката
« -: Май 20, 2008, 02:02:09 am »
Да, да, не се смейте. :D

Чела съм много теории, но нито една от тях не ме устройва.
Какво представлява прозявката от езотерична гледна точка?

Ето малко стандартни обяснения:
(Последното ми допада най- много)

Прозявката помага на работата на мозъка

Цитат
Въпреки че прозявката на публично място не претендира за добри маниери, самата прозявка може да бъде надежден и мощен психологически механизъм, който поддържа вниманието на човека.

Прозявката, макар и да предшества съня, по-скоро го отлага, отколкото да ускорява настъпването му.
Еволюционното значение на прозявката е в необходимостта цялата група да остане нащрек при приближаването на опасност в тъмната част на денонощието.

По-рано се предполагаше, че прозявката е поради дефицит на кислород в мозъка, но то бе опровергано от учени от университета Албани, Ню-Йорк. Техните експериментални работи показаха, че намаляването на кислорода в кръвта и увеличената концентрация на въглероден двуокис не предизвиква такава реакция.

Друга версия, която се потвърдила от резултатите от работата, се състои в това, че прозявката помага да се охлади мозъка и да се подобри неговата работа. ..
http://www.lekar.bg/news-42/info-380

Цитат
Защо прозявката е заразителна?

Всичко започва с непроизволно потрепване в ъгълчетата на устата, после идва една дълбоко вдишване и също толкова дълбоко издишване. Често процесът се съпровожда от удовлетворителен стон. В медицината това се нарича “рефлекс, свързан с дейността на стволовата област на мозъка”. Простосмъртните го наричат прозявка.

Повечето гръбначни животни се прозяват, но само хората, шимпанзетата и още някой друг вид маймуни са способни да подражават на чуждата прозявка. Когато виждат, че някой се прозява, всички околни също започват да се прозяват.

Въпросът защо прозявката е заразителна е приковавал вниманието на най-светлите умове на науката. Едва сега обаче ново изследване на тази тема налага предположението, че това явление е свързано с емпатията. Ние се прозяваме, както правят другите, защото изпитваме нужда да споделим емоциите на останалите хора.
http://newsbg.wordpress.com/2007/09/05/%D0%97%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B7%D1%8F%D0%B2%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0/

Цитат
Прозявката охлажда мозъка


Прозяването се свързва със сънливост, отегчение и дори с ниски нива на кислород в кръвта. Най-новата теория за човешката прозявка е, че тя изглежда, охлажда мозъка, съобщи в. "Ню Йорк таймс".

Хипотезата е лансирана от професора по психология в Държавния университет на Ню Йорк в Олбани Андрю С. Галъп и колегите му. Експериментите им са показали, че доброволци се прозяват по-често, когато се намират в ситуации, в които мозъкът им е прегрял.
http://health.actualno.com/new_111499.html

Цитат
ПРОЗЯВКАТА - СРЕДСТВО СРЕЩУ СТРЕС
Противно на мнението, че прозявката е признак на умора и недоспиване, тя стимулира дейността на главния мозък, повишава тонуса на целия организъм и подобрява кръвообращението в сърцето и белите дробове. Но главната й роля е, че намалява напрежението.

За хората, страдащи от заболявания на гласовия апарат, от бронхиална астма, хипертония, спазми на съдовете на главния мозък и т. н. , са полезни упражненията, наподобяващи на прозявка, твърдят лекари.

Още древните лекари на Изтока са препоръчвали на болните колкото може по-често да се прозяват...
http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=3083


Надявам се, да не се запрозявате на тази тема. ;D  :D
« Последна редакция: Май 20, 2008, 02:06:26 am от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Прозявката
« Отговор #1 -: Май 20, 2008, 14:43:32 pm »
Дънов май казва, че прозявката изразява енергиен недостиг и чрез вдишването с цяла уста (което представлява прозявката всъщност) си набавяме прана

Кихането пък - и респективно кашлянето - представлява чистене от енергии, които не са подходящи за нашата енергетика.

Накратко - и двете са инстинктивни физически реакции на другите ни тела.

На мен ми харесва това обяснение :)

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Относно: Прозявката
« Отговор #2 -: Май 20, 2008, 15:27:17 pm »
Странно,но винаги кихам пи три пъти.

Всичко започна преди няколко месеца,когато всеки ден кихах по три пъти,всеки път по три кихавици.Общо девет.Това взе да ме озадачава и с течение на времето спрях да кихам всеки ден.
Но остана това - че винаги,когато им се докиха,зная,че ще е три пъти.Няма значение дали усещам следващата да идва или не,зная си отпреди,че ще са три пъти и винаги са три.

Понякога не си вярвам и третата идва изненадващо и рязко и кихам в лицето на някого :D
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: Прозявката
« Отговор #3 -: Май 20, 2008, 19:17:08 pm »
Наскоро една тенесистка силно се прозяла и си натъртила 3 ребра  и само заради това пропусна цял турнир  :o

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Относно: Прозявката
« Отговор #4 -: Май 23, 2008, 23:01:02 pm »
Наскоро една тенесистка силно се прозяла и си натъртила 3 ребра  и само заради това пропусна цял турнир  :o

Това просто не мога да си го представя, да не е паднала нещо?
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Относно: Прозявката
« Отговор #5 -: Май 24, 2008, 12:56:41 pm »
Дънов май казва, че прозявката изразява енергиен недостиг и чрез вдишването с цяла уста (което представлява прозявката всъщност) си набавяме прана

На мен много често, да не казвам винаги, ми се случва след молитва. 

 Това как би го разтълкувал? :-\

 (Като малка си мислех, че това е отговор на Бог, че ми е чул молитвата. :D)
Друго обяснение, което съм чела (но не помня къде)е, че човек като заспи, отива при духовните си учители и те го обучават и прозявката е знак, че е време да тръгне. Общо- взето май пак не е далеч от истината. :)
« Последна редакция: Май 24, 2008, 15:01:07 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: Прозявката
« Отговор #6 -: Май 24, 2008, 13:27:29 pm »
Наскоро една тенесистка силно се прозяла и си натъртила 3 ребра  и само заради това пропусна цял турнир  :o

Това просто не мога да си го представя, да не е паднала нещо?

Не е падала  абсолютно сериозна е информацията - аз и затова много се учудих. Но пък знам и за други случаи от първа ръка след силно прозяване да ти се измести челюстта или да не можеш да си затвориш после устата и да ти остане отворена. Изглежда смешно но само да не си на мястото на потърпевшия щото е голям шок  :o

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27