Автор Тема: Ръководство по разкриване на истинската действителност  (Прочетена 14516 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
мозъкът и абстрактното му име "умът", е информационно обработващ механизъм и всичко което той прави е да "сравнява". Няма смислено и задълбочено знание и послания, което да не изтъква ограничаващия момент на заложените матрични форми на сравняване в мозъка на всеки човек, въз основа на които той гради своята си версия на РЕАЛНОСТТА.

    Смисълът на понятието ЕЗОТЕРИКА е именно това, че всичко в живота се явява огледалото за отразени образи на самия субект. И затова и до ден днешен смисълът на понятието СЪЗНАНИЕ е най-тъмното петно за всички науки. Защото съзнанието е израз на едничката възможност само субекта  да има възможност да си го "изследва" - без възможност за досег "отвън". Така субекта се превръща  едновременно в "изследовател", обект на изследване, цел на изследването, метод на изследването и всичко се затваря в самия него и се превръща в нещо като "лаборатория за отработване".
  Смисълът на тоя вид отношение към опознаване на вътрешната действителност е думата САМОПОЗНАНИЕ - метод, смисъл, цел и практика. И е толкова елементарно да се проумее, че без познаване на вътрешно-конструираната ни действителност, никога няма да "видим" какво и коя е истинската такава. И смисъла на саморазвитието е именно това. За целите му не са нужни доктрини, не са нужни условия и смисъла на понятието САМОДОСТАТЪЧНОСТ изразява това. Може да сте навсякъде, при каквито и да са условия и среда. И няма да са нужни никому стари писания на "мъдреци" и святи символи или хора. Всичко което е нужно се има сега в този момент... Във всеки от нас. Стои си там и "чака" да го преоткрием - всеки за него си. САМ за себе си. Саморазвитието е най-самотното занимание на света и е далеч от каквито и да са социални отношения и практика. И затова и не е популярно - щото не става за "деца". И "децата" не го харесват. 


Самопознанието е наистина важно,но човек има нужда от всякакви научни или
духовни теории за истина ако се отдаде човек на самоопознаване и няма нужда от никакви външни намеси как сам ще намери истината като се лиши от база за сравняване понеже "умът", е информационно обработващ механизъм и всичко което той прави е да "сравнява"Всеки остава наистина следи и ние попадайки на тях сравняваме и разширяваме погледа си и търсим своята истина.Човека има огромен потенциал,той чрез силата на съзнанието сам гради реалноста,няма обективна истина освен тази че сам гради живота си и избира между хилядите вероятности и вярва в това от което има нужда да вярва.Щом едно схващане е прието значи има хора,имат нужда да вярват в това схващане за момента.Значи все пак понякога имаме нужда от интелектуални патерици важното е да възприемаш мисълта че всичко се мени всеки един възгед и да се отделисх от дадено колективно съзнание или патерица когато имаш готовноста на съзнанието да разшириш мирогледа си.Има едно опредеено колективно схващане за материалната реалност,но то нямаше да е Създадено и прието от хората ако не са имали нужда от това схващане и не вярвам докторините да са им виновни при положение,че всеки има свободният избор даи да приеме това схващане или не.
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен @

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 14
Мнението на всеки е "истината" за него. Сега, в този миг... защото в следващия вече може и да е "друго мнението". И тогава пак то е истина. Защото се преживява като такава.

Всеки пише само себе си. Нищо повече.
не пиша за ИСТИНАТА - пиша себе си. Не се занимавам с "правилност" и обективност, не убеждавам, нито споря.

Възможността аз да ви разбирам повече отколкото вие сте в състояние да се разберете, е изключително дразнеща много хора. Не се гордея с това, не се хваля, просто е факт, приемам го. Без никакво отношение, освен уважително, пиша всичко, което може да се прочете. Това не означава че изисквам от вас каквото и да било - не ми е нужно - свободен съм от очакването и от надеждите... аз сам си давам и откривам в моментите, в което усетя потребност от нещо. В десетилетията в които съм се развивал съм се сблъсквал със всякакво отношение и прекрасно си давам сметка колко негатизизъм или позитивизъм можете да излеете.
 Дразненето е форма на реакция, следователно на някаква форма на "избор". Дори и като не се избира, също е форма на избор, защото в този случай влиза в сила предварително заложена "програма", която играе ролята на мотиватор. В този смисъл се нарича, че "избора е предварително направен - само се презатвърждава избора от предишен момент. Но каквото и да направите, пишете - не мога нито да се засегна, нито да се обидя или раздразня. защото вие пишете на един свой образ - а не на мен. Във всеки форум се общува с образи, В реалния живот също е така, но е повече магично - заради визията. Именно форума е възможност да се осъзнае, че всеки от вас общува всъщност с образите, които всеки пост, оставя у него.

Въпрос на нагласа и състояние на съзнанието.
Но дори и това са думи, с които просто назовавам собствените си неща.
Само моите.
Само това. :)

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Ръководство по разкриване на ист
« Отговор #17 -: Май 09, 2008, 17:02:22 pm »
интересен отговор...
Четох думи като разбиране на човека, а отговора на статията няма нищо общо с това, което съм искала да кажа, ама нищо. Аз ли не съм успяла да си формулирам думите по начин, който да се разбере какво искам да кажа или думите са ми ясни, но се интерпретират в зависимост от моментното състояние на човека, които ги чете незнам. Аз не мисля, че някои налага мнение, аз уважавам всяко едно мнение и не го съдя, не съм никоя, за да казвам кое е вярно и кое не. Аз никога не се заяждам, нямам тази причина. Не се и дразня, аз също пиша себе си и не споря, аз питам, търся във всяко едно нещо и моето мнение е под формата на въпрос, разглеждащ други гледни точки. Най- малкото мога да критикувам или да се заяждам с човек, който притежава интелигентност и чиито статии смятам за наистина интересни и се съгласявам с някои твърдения в тях и не един път съм говорила с хората за тези теми преди да прочета която и да е статия. И кое от това, което написах като коментар за статията се прие не като вид обяснение на нещата от друга гледна точка, а се разбра точно по такъв криворазбран начин. И пак прочетох отговора и пак се чудя и още съм в "шаш" с кое в отговора си толкова хвърлям негативизъм, с кое се заяждам и най-вече с какво съм се опитала да засегна някой човек или твърдение , вярно, разглеждам друга гледна точка и   давам своето обяснение защо хората имат нужда от дадено нещо и може да изглежда, че споря, но този спор не е налагащ моя позиция нито отхвърлящ чуждите.
Аз никого не засягам, никого не целя да засягам, не споря налагайки мнение и сумати неща още мога да обяснявам, които са се разбрали погрешно.
« Последна редакция: Май 10, 2008, 08:30:08 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен @

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 14
да живее свободата и различието в мненията
« Отговор #18 -: Май 09, 2008, 20:25:52 pm »
Всеки се оглежда просто в неговото си огледало, само дето не се осъзнава, че са прости отражения.
Оглеждате се през моите думи, привиждайки ги през призмата на "своите си неща". Накрая излиза, че съм "писал" нещо, дето като го виждам през вашите очи, не мога да си го позная. :)

Нито съм писал нещо персонално, нито съм коментирал чужди думи, нито пък има защо - поне аз не виждам смисъл за себе си в това. Използвам чуждите думи, за да кажа свои идеи - просто се възползвам от "различния ви поглед" - това ме провокира преразглеждането на изразеното от мен от една страна. А от друга - добивам представа по обратните реакции за вас пишещите.
Както вече посочих,  темата за ЕЗОТЕРИКАТА И САМОПОЗНАНИЕТО е за лекция пред незапознати хора. Всичко тук, което пиша е като някаква вид "проба" за това.

Всъщност спирам да се обяснявам повече за "реакциите" на форумниците.
Няма никакъв смисъл - допуснах по различен начин нещата в началото. И се завъртя - така може да се кара до безкрай - едно и също.
Аз така смятам и просто прекратявам с обясненията - за себе си.

А и между другото отговорите на повечето от въпросите и обръщенията към мен, са написани в постовете. Всъщност най-много и импулсивно реагират именно хората, дето не им се чете. И предпочитат реакциите си, като форма на контакт в общуването.

Всъщност повечето хора са така. И не ми е за първи път  :).
« Последна редакция: Май 10, 2008, 09:20:59 am от @ »

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Ръководство по разкриване на ист
« Отговор #19 -: Май 09, 2008, 22:36:22 pm »
Ясно, думите са си думи и без звук и образ нямат точен смисъл, който всички да разберат така, както автора е искал да бъдат разбрани и обратното. Идеята ми беше просто, че наистина нямаме нужда от хора или лекции да ни кажат истината като тя е в нас, но имаме нужда от тях докато търсим нашата си истина дали ще я приемем или ще я намерим, докато отричаме дадена доктрина :)
Само това ;)
« Последна редакция: Май 10, 2008, 08:33:10 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен Кабалист

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 6
Всеки от вас мисли, че той знае къде е ИСТИНАТА. Но ще ви открия нещо, което може би ще ви огорчи. ИСТИНАТА не може да е достояние на един човек, защото тя е дадена за всички заедно. Кабала изучава законите и процесите които управляват този свят, и освен това, целта с който е създаден (защото нищо не се прави просто така) и как да се стигне до целта. Никой от САМОДОСТАТЪЧНИТЕ философи, няма дори елементарна представа, каква е целта на творението и как да се постигне.

Бих си послужил със следната притча, за илюстрация:

"На един остров живяло едно голямо и дружно семейство. Един ден един човек открил  ИСТИНАТА и се затичал бързо да разкаже за нея на всички останали. Но никой не го разбирал. Той страхотно се огорчил и казал: „Вие всички сте като едни безразсъдни глупаци. Каква полза има от вас, ако не виждате ИСТИНАТА? Как ще живеете отсега нататък?” Взел си ИСТИНАТА със себе си и ги оставил. Минало време, на човека му станало тъжно и самотно без семейството му. Каква е ползата от ИСТИНАТА, ако ти си сам? И възможно ли е въобще ИСТИНАТА да бъде дадена на отделен човек?"

А по отношение на свободата на волята, ще ви огорча - такава не съществува.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Темата няма нищо общо със истината нито @ претендира в статиите си,че знае истината,а даже пита каква всъщост е тя и самата дума истина се разглежда като понятие,което няма точен отговор(само предполагам според моите интерпретации на темите му),но самият диалог между мен и @ няма нищо общо с истината,а аз само намерих някакво противоречие и присъщото за мен понеже съм бебето защо-защо попитак що пък да е така,а не е да е иначе и разглеждам дадената ситуация като разбиране може би хората така или така.И самият факт,че наистина думите са си думи,че наистина хората възприемат това,което виждат и мислите ми,които се въртят в посока,че няма хора,които реагират остро понеже ги мързят да четат,а има хора които четат и като мен например четат една статия 1 час понеже мислят докато четат и отговотът накрая съответсва не на това,което е искал да каже автора:както на мен ми беше казано чето м/у редовете",а съответства на това,което сме мислили докато четем статията,това е моят образ.Не се караме,не спориме,наи-малкото говорим за истина,А относно кабала ще ме извиняваш ама не ме интересува тя как разглежда нещата какво е това"всеки претендира за истина"и в следващият миг"ама кабала така и онова"четох статия за кабала в която се разглежда като най-древната и в ума ми са две асоциации"древните са били мъдрите без обремененоста на нашето време" и втората"едно време преди сегашните ни разбирания хората са вярвали,че земята е плоска"Кабала разглеждала това и онова и квантовата физика също и дявете и много други са прави и грешат за много неща и всяка наука или теория е следа към НАШАТА си истина,тази,която сме в състояние да възприемем.Аз не претендирам за истина,аз незнам истината,аз съм имала мигове на просветление 2 пъти(ПРОСВЕТЛЕНИЕ-не дар свише,а момент првокиран от думи или ситуация,която да ни накара да достигнем до границата на озъзнатоста ни,която може да озъзнае сегашното ни съзнание в момент когато логиката няма да е логика,а чувство за разбиране и осъзнаване отвъд външните фактори)преди разбирах едно,когато имах този ден, в които мислих като 80 год човек нищо,че бях на 19 и повтарях техните думи на възрастните хора в този момент аз разбирах,какво са ми казвали,а сега преди 4 дена имах пак такъв момент след като съзнанието ми се беше изменило и имах чувството само,че истината е нещо огромно,неопределено и неспособно да се разбере от гледна точка на информацията и възприемането,което може мозъка да побере.Кое е истина?дали тази свръх озъзнатост не е провокирана от самото ми въприемане?Или кабала обяснявала много неща-то има хора,които мислят,че има един съдник,които наказва хората,че са следвали свободната си воля след като им я е дал.Хора които смятат,че сме проект на извънземни и хора които смятат,че живота се контролира от междугалактически съвет,викат богини и смятат,че за да си оправиш живота трябва да повикаш господарите на кармата,които са хора с расо и качулки и първоначално изглеждали враждебно(това го вмъквам като определение за истина и пример,че всеки си има такава и единствената истина,която знам е че няма нищо несигурно или неопределено,както и че няма АБСОЛЮТна истина)
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
И как така да няма свободна воля,живота на човек е изграден от хиляди вероятности и ние избираме м/у тях във всики един момент.Няма и добро или лошо понеже никога неможе човек да е сигурен дали изборът му ще предизвика добри или лоши последствия ние просто избираме смятаме го за правилно и го правим и този избор не е нито добър нито лош той е правилен за нас.Защо да няма свободна воля при положение,че сме подложени на най-малко 100 избора макар и незначителни на ден и ние избираме аз не чувствам този избор контролиран както и не се чувствам така все едно нямам избор(и пак да кажа,че не споря и не налагам мнение ама както винаги аз съм си бебето защо-защо и се питам що пък да е така,а не иначе :))
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Breath

  • Гост
Избора ще предизвика последствията, които всеки един е избрал да преживее. И тези избори са направени много преди да дойдем тук. Да си блъскаме главата дали един избор е случаен и какви последствия ще донесе е излишно.

Всеки от вас мисли, че той знае къде е ИСТИНАТА. Но ще ви открия нещо, което може би ще ви огорчи. ИСТИНАТА не може да е достояние на един човек, защото тя е дадена за всички заедно. Кабала изучава законите и процесите които управляват този свят, и освен това, целта с който е създаден (защото нищо не се прави просто така) и как да се стигне до целта. Никой от САМОДОСТАТЪЧНИТЕ философи, няма дори елементарна представа, каква е целта на творението и как да се постигне.

Защо реши, че това ще огорчи някого? Мен лично не ме огорчава по никакъв начин, даже ме забавлява това, което се опитваш да внушиш. Съгласна съм, че нищо не се създава просто ей така, но твърдението, че Кабала ще ми отвори очите за законите и процесите, които управляват този свят е меко казано смешно за мен. А да не говорим и за това, че ще помогне да се достигне целта....Коя цел?

И това заглавие на темата:"Ръководство по разкриване на истинската действителност"..................
« Последна редакция: Май 11, 2008, 13:37:09 pm от Breath »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Предполагам, че Кабалист има предвид това, че в свободата си сме ограничени от Космическите закони (природните закони, Божествените закони). Това че нямаме контрол върху следствията и върху волите на останалите хора, които също биха могли да ни ограничат. Но парадоксалното е, че именно тези закони които ограничават свободата ни, в същото време я гарантират.

Breath

  • Гост
Добре де Iris, Кабала ли е "ръководството по разкриване на истинската действителност"? Как ти звучи всичко това?

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Разбира се, че не е кабала.
Общо взето всеки си намира нещо подхощо според развитието си. Това което е от полза за едни, няма да е от полза за други. Няма учение което да е подходящо за всички. Няма и такова което да казва всичко и в определен момент да не се превръща в ограничение. Да не забравяме също, че думите не могат да изразят идеите от менталния свят нагоре. Всъщност това, че колкото повече човек научава, толкова повече разбира колко не знае е много вярно.

Breath

  • Гост
Мдаа, съгласна съм. Това определено не е моето "учение".  ;)

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Ръководство по разкриване на ист
« Отговор #28 -: Май 12, 2008, 21:37:24 pm »
Добре, Кабалист, остави коментар, който ми е оставил чувстото, че налага мнението си и едва ли не не зачита чуждо, понеже неговата истина е вярна, жегнах се, както ме жегва всяко налагане на мнение. Обаче макар да не приемам неговата истина той все пак си е прав. Кабалист  има един живот с неговите си и различни ситуации, които го карат да мисли и въприема по определен начин и той е прав, ако се поставя на негово място, ако знам живота му и ситуациите, пред които е изправен ще мога да почувствам защо мисли, че това е истината. На Кабалист искам да кажа, че дали ще подразни с дадено мнение пак ще го уважавам това мнение, знам, че то все пак ще е правилно, защото се възприема за такова, но да не забравя, че хората имат друг живот и ситуации, които ги кара да мислят по друг начин и тази истина, която едни я налагат и смятат за вярна не е истина за другите.
« Последна редакция: Май 13, 2008, 08:47:57 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен Кабалист

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 6
Да, това, че всеки възприема, само това което неговата 'кутия' улавя е така.

Ето едно филмче, което илюстрира принципа по който възприемаме действителността:

Кабала - Как възприемаме действителността?


Добре, Кабалист, остави коментар, който ми е оставил чувстото, че налага мнението си и едва ли не не зачита чуждо, понеже неговата истина е вярна, жегнах се, както ме жегва всяко налагане на мнение. Обаче макар да не приемам неговата истина той все пак си е прав. Кабалист  има един живот с неговите си и различни ситуации, които го карат да мисли и въприема по определен начин и той е прав, ако се поставя на негово място, ако знам живота му и ситуациите, пред които е изправен ще мога да почувствам защо мисли, че това е истината. На Кабалист искам да кажа, че дали ще подразни с дадено мнение пак ще го уважавам това мнение, знам, че то все пак ще е правилно, защото се възприема за такова, но да не забравя, че хората имат друг живот и ситуации, които ги кара да мислят по друг начин и тази истина, която едни я налагат и смятат за вярна не е истина за другите.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27