Автор Тема: ТАНГРА  (Прочетена 51053 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 3 in 1

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Относно: ТАНГРА
« Отговор #75 -: Юни 19, 2008, 16:42:54 pm »
Даа, много е хубаво да поразсъждаваме относно този знак (или руна, или символ), защото колкото повече исторически материали се четат по темата толкова повече различни мнения има - на историците става въпрос. Нито един историк не е повторил мнението на предишния. Прилича ми на това, някой като се разболее и отива на 5 доктора и те му казват 5 различни диагнози. Във връзка с това, че БНС го разпространява и на медальони (без да е уточнено все още символното му значение; на кой и за какво е служило), давам един цитат: „След близо 12 века забрава, знакът на прадедите ни отново изгрява”. Срещнах следното мнение за използването на IYI. „Древнобългарски знак, който не се знае какво символизира е равнозначно на следната ситуация: Български патриот от 3007 г. намира ръчна граната на възраст 1000 години, произведена в България. Той не знае какво представлява, но понеже е горд с това българско антично изделие го окачва на врата си.”
На други места четох пак дългогодишни исторически проучвания, че е символ на числото 7 и седмобожието. Т.е., че пра-пра бълагрите са вярвали в седемте бога отговарящи на 7 планети от Слънчевата система. А името Тангра никъде писменно го няма. Само веднъж Омуртаг го е споменал писменно и то като Тангран , в смисъл на космическа хармония. Може ли, питам аз, толкова много да не се знае по въпроса?     И малко по-горе имаше един логичен, та логичен въпрос: Е ли е възможно въобще пък да не е символ на Тангра?   
Спрете Земята, искам да сляза!

Неактивен Vader

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 289
Относно: ТАНГРА
« Отговор #76 -: Юни 19, 2008, 17:27:25 pm »
Значи IYI носи лош късмет ?Защо според вас е така и дали е така въобще  :D Пък и силата на самовнушението е доста голяма все пак.
За това със стола няма да коментирам,то руната ще си отмъсти,ако и седнеш отгоре,пък ако и пръднеш -> Руната отвръща на удъра  :D
И малко по-сериозно,за да не ме линчувате.

- Била е символ на династията Дуло
- Доколкото знам и на еничарския корпус,но не съм сигурен
За БНС там има пламък върху нея и оградена с кръг (змия захапала опашката си ?),все едно гори и Расате/този от БНС/е бил масон.

IYI също е май и символ на някоя масонска ложа,коя незнам.
Инфото в
 http://www.protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Symvoli%20na%20drevnite%20baalgari-final.htm
ми се стори истинно ,но незнам дали съм прав в преценката си.

И все пак,защо един знак свързан с слънцето,да е отрицателен откъм въздеиствие,определено комерсиализирането му ,ще намали енергията му,но чак да я обърне и тя да стане отрицателна ?..
Brotherhood of the Intergalactic Federation of Bulgaria Bulgaria on three seas,mango to Saturn!

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: ТАНГРА
« Отговор #77 -: Юни 19, 2008, 20:11:58 pm »
- Доколкото знам и на еничарския корпус,но не съм сигурен
На еничарския корпуск онкретно не, но както съм споменал по-назад в тая тема, е бил символ на султанските оръжейници, а еничарите са се въоръжавали от тях...
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Относно: ТАНГРА
« Отговор #78 -: Юни 19, 2008, 20:57:16 pm »

И все пак,защо един знак свързан с слънцето,да е отрицателен откъм въздеиствие...


Той не е свързан с нищо,а е символ,който свързва нещата.Има разлика :P


Невъзможно е да е бил символ на рода Дуло,защото IYI се среща масово,свързан с небесните светила и разположението му по археологическите находки е симетрично на два или повече знака,тоест той винаги е хармоничен към символите,които трябва да "подсили".
Над списъците с имената неведнъж са намирани сакрални знаци и поставянето на IYI над,да кажем именник на Дуло,означава сакрализиране на управляващия род.А не отъждествяването му с този символ.



Естествено,че е символ на масонска ложа.В днешно време няма незает символ и веднага,като изскочи един(ако има още за откриване) всички психопати си го присвояват.Символ на масоните ТанНакРа беше,ако не се лъжа.


Не казвам,че от "подхвърляне на въпроси" няма нужда,но сопред мен доказателствата,които Добрев представя(които съм поустнал в предишинте си поустове) достатъчно добре показват,че Тангра и IYI нямат никаква връзка,освен сходството,че всяко от двете неща е почитано при съответиня му народ - тюрки и българи.



П.П.Всеки си има своите убеждения,но все пак едни доказателства могат да се оборят,други не :P Като например,че IYI и Тангра са съвсем различни понятия до дъното на концепциите си.
« Последна редакция: Юни 19, 2008, 21:01:00 pm от Спорт-Здраве2 »
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 789
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: ТАНГРА
« Отговор #79 -: Юни 19, 2008, 21:51:53 pm »
Само да вметна, че Тангра(Тенгри) се среща и в тибетската част на Хималаите, което иде да покаже, че не може да се говори, че е само тюркски бог. Според мен това е понятие за Небе, което са го използвали всички народи в централна Азия.
А, още нещо-тюрките идват по онези места доста след българите, логично е да се предположи, че именно те са го взаимствали от нас, а не ние от тях. 
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Относно: ТАНГРА
« Отговор #80 -: Юни 19, 2008, 22:19:03 pm »
Само дето не е имало какво да взаимстват,защото ние НЕ СМЕ оставили свидетелство никъде в писмените си извори за дори рядката употреба на дума с този корен,а за екстремно рядка :P Интересно,че и чуждите извори не споменават Тангра,поне византийците да бяха.
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Относно: ТАНГРА
« Отговор #81 -: Юни 19, 2008, 23:36:14 pm »
Само да вметна, че Тангра(Тенгри) се среща и в тибетската част на Хималаите, което иде да покаже, че не може да се говори, че е само тюркски бог. Според мен това е понятие за Небе, което са го използвали всички народи в централна Азия.
А, още нещо-тюрките идват по онези места доста след българите, логично е да се предположи, че именно те са го взаимствали от нас, а не ние от тях. 
Mirotvorec, и аз да вметна за миналогодишния филм за Чингис Хан, мисля че се казваше "Сивият вълк". В него говореха често за божеството Тенгри /и употребяваха думата точно така - ТЕНГРИ/ и не признаваха друго божество освен Тенгри. Грешиш за разбирането си за Небе от прабългарите, защото според книгата на Пламен Цонев "Хомо Космикус" думите "Ювиги Каан" означават "Ювиги"-владетелю, "ка"-небе и "ан"-земя, или "владетелю на небето и земята". "Ка" и "ан", доколкото скоро четох, имат същото значение и на шумерски, тоест земя и небе.

Неактивен 3 in 1

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Относно: ТАНГРА
« Отговор #82 -: Юни 20, 2008, 02:27:27 am »


Надписът в Шудиковския манастир - Черна Гора.Коментарите са , че го има в Харап, Мохенджо-Даро, Мадарския конник и Плиска.Те в статията казват изрично, че е български."He може бити никакве сумње да су истоветни шудиковски знаци и знаци из Бугарске". За самият манастир казват, че е толкова стар, че не се знае кога е построен.Въобще знакът пътешества много по земята. Тук е обърнат надолу.И навсякъде правят различни догатки.Хм.
Спрете Земята, искам да сляза!

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 789
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: ТАНГРА
« Отговор #83 -: Юни 20, 2008, 08:52:52 am »
Ще ви разкажа нещо... Преди няколко години мой приятел участва в изкачването на връх Кан Тенгри, знаете го в централна Азия. В един от базовите лагери под върха се заприказвал с една жена от местните и от дума на дума я попитал какво знае тя за Тенгри. Отговорът - че той е ваш Бог, вие би трябвало по-вече да знаете за него.
-Да де, ама ние му викаме Тангра...
-А, че то е същото, въпрос на местно наречие е  :)

Жената е била с "дръпнати очички", както казва моя приятел, съвсем обикновена, била е с някакви коне наблизо. Предполага се, че не е чак толкова изучила историята на българите, но виждате какво знае тя.

Замислям се дали всъщност българите са имали каквото и да е име за Абсолюта, Твореца? По-скоро не... Ден Грее, Тангра, Тенгри-това всичкото е  Абсолюта.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 433
Относно: ТАНГРА
« Отговор #84 -: Юни 20, 2008, 20:54:33 pm »
добро хрумване ...
Напоследък хората се опитват да поставят имена на нещата. А истинската вяра е съзерцанието, без имена; както за конкретния момент, така и в ежедневието.
Напоследък хората твърде много се интересуват от етикети, включително и при християнската религия. А учението на Христос е било друго - без имена и етикети.

Интересно защо преди са били много напред, а сега не сме? Нима развитието не върви винаги напред? Защо дедите ни са били толкова напред, а ние не?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Относно: ТАНГРА
« Отговор #85 -: Юни 20, 2008, 21:17:05 pm »
Само че го има момента,че има символ.Има символ,който се чете :)

Има и друг момент,че специално при тюрките Тенгри не е бог на абсолюта,а на "безкрайното синьо небе".Не на земята,не на слънцето,не на морето,а на Небосвода.

А ние,българите,според собствените думи на наши двама велики по Дух мъже,участвали активно в сливането на две вери,а не според думите на планинска бабка от Азия,сме почитали Слънцето и Луната като израз на Хармонията.Не бог с името Тангра,бог на Хармонията,а Небесни светила,израз на Хармонията.


П.П.На какъв език се е развивал диалога? :)


П.П.1. И какво разбира тая бабка от богове и от това колко са боговете и кои са? Не е ли имала по-скоро предвид "вие вярвате в същото(светилата са на небето все пак) и знаете повече за бога от нас"?
И как така се съмняваш,че българите са имали название за абсолюта,след като бабката ти го казва в прав текст?  ;D
« Последна редакция: Юни 20, 2008, 21:23:54 pm от Спорт-Здраве2 »
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 789
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: ТАНГРА
« Отговор #86 -: Юни 22, 2008, 21:36:40 pm »
Знаеш ли, Спорт-Здраве2, приличаш ми на човек, който от девет дерета вода ще донесе само и само неговата истина да е   ;D Освен това ми се струва, че четейки писанията на "двама велики по Дух мъже" сам себе си искаш да убедиш в техните истини. И те разбирам напълно, това е един от етапите, през които човек минава, търсейки. Само че в никакъв случай не подценявай и онази нетитулувана от официалната наука "планинска бабка от Азия", защото, повярвай ми-тя има в себе си паметта на Рода, тя черпи от паметта на гените си и макар и на развален руски е казала това, което знае.
Цитат
И как така се съмняваш,че българите са имали название за абсолюта,след като бабката ти го казва в прав текст?
Да, предполагам, че в началото на обособяването на българският народ(7 000г. пр.н.е.) те не са и дръзвали да наричат Твореца с каквото и да е име, едва след като са започнали да се смесват с други народности и за тяхно улеснение се е появило обръщението Тангра. А "бабката" не е българка, естествено.
По един или друг начин аз знам, Спорт-Здраве2, че 1 500-2 000г. пр.н.е. ние вече сме почитали Твореца, като сме го наричали Тангра. Това е  :) За сега по-вече нищо не мога да кажа.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен 3 in 1

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Относно: ТАНГРА
« Отговор #87 -: Юни 23, 2008, 22:33:16 pm »
 Тез пък кви са? Ха, свиха ни знака.
Спрете Земята, искам да сляза!

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 780
  • Невъзможно е нищо
Относно: ТАНГРА
« Отговор #88 -: Юни 24, 2008, 04:16:53 am »
За сега по-вече нищо не мога да кажа.


Ех, така като почнете. Говорих с един човек, имама инфо от доверен източник... Ама не казвате най - същественото, после върви да тъсриш истината.
Айде, де кога ще се събереме всички? :)

Поне можеш ли да кажеш къде сме били 1500 - 2000г. пр. Хр., защото едни казват Памир, Средна Азия, Балканите...
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 789
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: ТАНГРА
« Отговор #89 -: Юни 24, 2008, 20:44:24 pm »
И на мен ми се дава информация "на час по лъжичка", да не мислиш, че не съм задал хиляда въпроса по тази тема  :P Убедил съм се обаче, че човек наистина не трябва да знае всичко, защото вероятността да направи някоя глупост като използва такива знания е огромна. Така че всичко с времето си  ;)
Цитат
Поне можеш ли да кажеш къде сме били 1500 - 2000г. пр. Хр., защото едни казват Памир, Средна Азия, Балканите...
Азия, днешна Монголия, възможно е и да е съвсем малко на север от Монголия.
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27