Автор Тема: Смирение - що е то?  (Прочетена 5981 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Смирение - що е то?
« -: Февруари 04, 2008, 04:37:34 am »
Зачудих се в кой раздел да я пусна тая тема.
Смирението е пряко свързано с духовното израстване на човека, и с вярата и дори с религиите ако щете.

Там е работата, че наскоро се замислих за това и се досетих, че всичките учения възпитават във смирение. Дали обаче са смирени последователите им? Какво означава да си смирен? Възможно ли е да си мислиш, че си много смирен, а всъщност избощо да не си; а дори напротив - да си доста нетърпим спрямо другите.

Отначало тръгнах да пиша конкретната причина за тези ми мисли, но после реших да я премълча.

Отново: Докъде се простира смирението? Докъде се простира търпимостта?
Трябва ли да става човек по-смирен, и какво трябва да направи/да му се случи за да го направи?
« Последна редакция: Февруари 04, 2008, 17:24:29 pm от H. »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Смирение - що е то ?
« Отговор #1 -: Февруари 04, 2008, 05:25:19 am »
Смирението не се състои в погрешната за мен концепция "обърни и другата буза", а е състояние на Духа.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Относно: Смирение - що е то ?
« Отговор #2 -: Февруари 04, 2008, 06:16:28 am »
   Като прочетох въпроса, не знам защо, се сетих за "Кристалния извор" и "Изящната ваза"(или кана) от "Хрониките на ДАО" .... Ще взема да я прочета отново. А дали да не я сканирам? ;)
   Тези двама монаси ...
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Смирение - що е то ?
« Отговор #3 -: Февруари 04, 2008, 09:11:01 am »
Айде сканирай я, де   :P 

Съгласен съм с Н., че смирението е състояние на Духа, но и още нещо-то е много тясно свързано с едно друго качество-безпристрастността, което също е състояние на Духа. Безпристрастността пък е основното качество на човек, достигнал до ролята на Наблюдател, най-висшето състояние, което човек може да достигне в живота си.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Смирение - що е то ?
« Отговор #4 -: Февруари 04, 2008, 09:58:04 am »
Много вярно казано от Миротвореца.
Половината работа е вече свършена.
Сега остава казаното и да се приложи на практика.
Де този късмет....
Щото и фарисейте все говориха, говориха, все вярно говориха. И накрая пуснаха престъпника, а убиха невинния уж да си запазят държавицата от размирици и ... 2000 години го мислят що така им разпиляха държавата... ама да питаме Ицхак Рабин дали са си взели поука, а ??
Но ние сме си взели поука от тях - нали !!??
Вярно е, смирението е хубаво нещо.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Смирение - що е то ?
« Отговор #5 -: Февруари 04, 2008, 11:02:03 am »
Да си призная-на мен и на думи ми е трудно, та какво остава и да се приложи на дело. Мъка-а-ааа... Ама не, Смехурко, прав си, че остава втората половина, по-трудната обаче  :) Само че не си прав, че е въпрос на късмет, по-скоро е въпрос да се достигне до вътрешното убеждение и необходимост да го направиш.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Смирение - що е то ?
« Отговор #6 -: Февруари 04, 2008, 15:13:08 pm »
в неприятни за теб ситуации
Смирение = Няма значение
в много добри за теб ситуации
Смирение = Нищо особено
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Смирение - що е то ?
« Отговор #7 -: Февруари 04, 2008, 15:55:36 pm »
в неприятни за теб ситуации
Смирение = Няма значение
в много добри за теб ситуации
Смирение = Нищо особено
Погледнато положително и обикновенно житейски написаното е вярно.  :)

lexas

  • Гост
Относно: Смирение - що е то ?
« Отговор #8 -: Февруари 04, 2008, 17:19:27 pm »
 :) Ще напиша какво мисля, защото точно напоследък тази темичка ми се върти в главата. Имам предвид, че ми се случват куп неща, към които се очаква да реагирам по някакъв начин. Разбира се, правя го... по-често отколкото е необходимо и после премислям случилото се. Защо изобщо думи или действия на дадени хора ми въздействат? Защо влизам в играта им? Защо им давам енергията си? Всъщност не знам какво трябва да се напише в тая тема. Мисля, че до голяма степен е въпрос на осъзнаване. Трябва да осъзнаеш какво се случва точно в момента, в който усетиш, че влизаш "в контакт". Трябва добре да прецениш дали и доколко си струва. Има толкова ситуации, в които съм губил контрол, че вече нямат бройка... елементарни случки, които обаче са ме разтърсвали из основа. После съм скапан. Избирам агресивно да "променям" някого или нещо... пък то никога не се променя, ако само не пожелае.
  Ще препиша няколко неща, които наскоро прочетох. Съвсем прости, ама много бързо се забравят. :) "Проблемът на хората е, че продължават да се придържат към аргументите си, въпреки че те не им носят нищо. Искаме да си останем същите, дори за сметка на нашето благополучие."; "Прекалено много мислиш за себе си. Това те води до изтощение, което те кара да изключваш света около себе си и да се придържаш към аргументите си. Затова всичко, което имаш, са проблеми."; "Причината да реагираш, да се изплашиш или да прекъснеш е, че се чувстваш райски( друга е думата, но аз използвам тази  :P ) важен..."
   Смирение. За мен смирението е, когато прозреш безсмислеността на повечето собствени реакции спрямо външния свят. Особено ако са негативни, наистина ли имаме нужда от тях? Не ми излиза и една друга мисъл - "Гледай ти и твоят морал да сте на ниво..." Има много, много компоненти, които трябва да се поставят под контрол. Безкрайно недисциплинирани сме. Поне аз. Усещам го. ПРавя глупости доста често... :)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Смирение - що е то?
« Отговор #9 -: Февруари 05, 2008, 06:13:20 am »
Как мислите, смирението къде трябва да бъде - в тялото, душата, ума или емоциите?
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Смирение - що е то?
« Отговор #10 -: Февруари 05, 2008, 10:32:20 am »
В дишането.
Навсякъде.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Balance

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 40
Относно: Смирение - що е то?
« Отговор #11 -: Февруари 06, 2008, 00:59:08 am »
А може ли първо да определите какво точно разбирате под думата Смирение, защото май всеки го разбира по различен начин.
Несигурността се явява неотменна част от живота - и е добре, че е така, защото тя го превръща в с

Неактивен reply

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Относно: Смирение - що е то?
« Отговор #12 -: Февруари 06, 2008, 03:17:13 am »
Ред, подреденост, яснота, спокойствие, но и ритъм, простота... нали всички велики неща са простички :)
Флай добре се изрази в последния си пост ;)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Смирение - що е то?
« Отговор #13 -: Февруари 06, 2008, 06:10:03 am »
току що ми хрумна, че смирение, мирение, миряни, мир, натимиряване мироздание и т.н. имат общ корен.


Мисълта ми беше следната. Повечето хора, които се мислят за сравнително смирени прилагат смирението във всичко друго, но не и в своите идеи и вярвания.
Там са много докачливи и се бранят с всички сили.
Трябва ли да има смирение там или не? Трябва ли да оставим другите всеки да вярва, да мисли и да говори каквото си ще, или трябва да се мъчим да наложим своето виждане?
Най-важният урок от това, да си смирен, не е ли да оставим всеки да си решава сам, и да си живее както сметне за добре, да си вярва в каквото си ще, а ако иска даже може и да не вярва.

И така има ли тук смирени хора във форума или няма? Не призовавам да се пишат имена и никове, да се помисли по принцип.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Относно: Смирение - що е то?
« Отговор #14 -: Февруари 06, 2008, 12:26:28 pm »
Смирението е като вътрешната хармония. Аз по принцип съм доста смирен, само че понякога избухвам! ;-)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27