Автор Тема: Коя религия е най-праведна?  (Прочетена 211133 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #135 -: Август 08, 2009, 23:05:12 pm »
 :)Това за мен е не въпрос ,а ти задаваш готовият ОТГОВОР. Добър начин да подсетиш :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #136 -: Август 09, 2009, 01:43:32 am »
   Обратната страна на вярата е съмнението.
   Вяра превърната в знание, знанието превърното в практически опит, опита превърнат във вяра, че можеш още е първото стъпало по спиралата наречена МЪДРОСТ.
   Никой, обаче, не знае колко са врътките на спиралата.
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #137 -: Август 09, 2009, 09:48:19 am »
 :) Да Митко относно спиралата на духовно развитие съм съгласна ,че това е началният сегмент, но относно -"Коя религия е най-праведна?" какво е мнението ти?
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #138 -: Август 09, 2009, 15:05:41 pm »
   Алдонея,
   Познавам задълбочено и двете основни религии защото самият аз съм техен общ продукт. Единият ми родител е християнин, а другият мюсюлманин и знам и помня какво са изживели двамата в името на любовта и семейството. А аз имам смисленни спомени от шестата си година. От техни разкази знам още че в началото е било страшно, говорим за четирдесетте години. Двете религии са положили идиентични усилия да ги разделят. Затова имам правото да вземам отношение, надявам се безпристрастно към същноста им. Не приемам и двете за праведни защото възпитават и толерират фанатизъм. Нищо такова не мога да приема за нещо нормално камо ли за нещо възвишено, а религията която и каквато да е тя трябва да бъде нещо свято и чисто. Питам коя от двете фанатиците й не са я омърсили до степен, че сега да си задаваме въпроса коя е по-праведна? Точният въпрос според мен е коя е по-малко мръсна?
      Моята религия се нарича медитация защото:
      1) Изисква личностното израстване да бъде хармонично и задължително солово. Груповото медитиране не противоречи на това изискване защото в групата общото са само техниките, а не възприятията.
      2) Медитацията признава отделните личностни истини като равнопоставени и ги разглежда като нишките на едно въже теглещо човичеството като цяло по пътя на еволюцията.
      3) Медитацията ти позволява да се докоснеш до божественото лично без посредник и тълкувател.
      4) Медитацията изключва критерият вяра, тя борави със знания в по-голямата си част ирационални и така те превръща в силна самостоятелно мислеща и вземаща решения личност.
       Медитирам много отдавна и това ми позволява да изградя собствена религия с която се чуствам комфортно и която ми позволява да бъда независима личност.
      Аз не вярвам, че има Бог, аз знам, че има!!!
      Аз не вярвам в Бога, аз разчитам на Него в лицето на моите водачи като на приятел. До сега никога не са ме изоставили в труден момент.
      Извинявам се за просторното изложение, дано не съм отегчил някого!! 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #139 -: Август 09, 2009, 19:47:54 pm »
 :hi: Да Митко благодаря ти за отговора. Струва ми се,че нещо подобно очаквах и ми е приятно ,че аудиторията ще може да го прочете :) А относно медитацията ,да при редовно медитиране получаваме отговори на незададеби въпроси ;)
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #140 -: Август 10, 2009, 05:12:16 am »
Всичко това е добре стига да не се твърди фанатично, че медитацията е някаква панацея и задължително ще отведе всеки до лично израстване, изцеление и просветление.

Познавам доста хора, които медитират упорито от години. За много от тях това занимание им дава самочуствие на духовни хора, но нищо друго в живота им не потвърждава техните претенции.


Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #141 -: Август 10, 2009, 09:29:40 am »
    При медитацията фанатизъм не може да се развие защото това са строго индивидуални преживявания. Много хора "медитират" просто защото е модерно а не защото изпитват вътрешна потребност от това. Щом един човек демонстрира (парадира) с духовноста си то той представя пожелателното за действително.
    Медитацията не търпи фалша защото околните можеш да заблудиш, но себе си никога. Медитацията е насочена навътре, а не навън така, че показноста е недопустима.
    Колкото по-напреднал е индивида в областа медитация толкова по-естествен и непринуден е в общуването си с хората - по това съдете за нивото му. 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #142 -: Август 10, 2009, 10:34:52 am »
Още преди доста време стигнах и аз до тези изводи.
Тогава ми хрумна и още нещо.


Много от хората, които се интересуват от духовното всъщност често са хора, които имат спешна нужда нещо да се направи по въпроса. Т.е. имат проблеми и търсят решение. Но като цяло са сравнително назад.

От друга страна други хора, които са спокойни, непринудени, без особено изразено его и тн,
се оправят добре в живота си. Интегрират се.
По една или друга причина не са се поинтересували от духовните практики и усъвършенствания.
Но въпреки, че не се интересуват съзнателно, нивото им си е доста високо.
Дори и да не правят нещо съзнателно, самото им ежедневно състояние на ума е чудесно. Те са позитивни, не мислят лоши неща и има нотка медитавивност във всеки един момент от деня (и нощта). Така че дори и конкретно да не киснат в поза "медитация", те си правят медитативното състояние паралелно на житейките действия.
Те не делят духовното от материалното, дори и не им хрумва. В ума им има мир, и просто си живеят живота с мир, без да делят каквото и да е. Духовното им е винаги там, присъства в ума им, и във всяко действие. Обикновено и в реалността каквото и да правят им спори.
Затова и някои хора имат повече талант ...
А други просто нищо не им идва отръки ...
Ако видиш някой да е много умел в някое изкуство, или изобщо в живота си, то бъди сигурен, духовността му е на добро ниво, и тя е скрита някъде там вътре.
Обратното също ...

Отплеснах се ... а даже и не е по темата.
Та много хора си мислят, че хората са разделени на "практикуващи духовното" и "обикновено простолюдие", а всъщност нещата далеч не са така.
Може да има хора, да се интересуват, да четат духовни книжки, и по цял ден да се прехласват подир авторитети и да мъдруват истината, и пак да са много по-малко духовни, от някои обикновени хора, които просто живеят живота си, и не му мислят много много.

Така, че умната ...
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #143 -: Август 10, 2009, 11:13:34 am »
  Здравей Тангра,
  Радвам се, че не се излъгах в тебе!! Интуицията не ме подведе.
  Горе написаното е изключително точно. С уважение: Туров
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #144 -: Август 10, 2009, 13:32:44 pm »
То, тези, които се смятат за най-духовни, най-често са най-големите фанатици.

Неактивен Oberon

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 092
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #145 -: Август 10, 2009, 15:46:58 pm »
Да ви черпя по една бира:)))?

За мен въпроса е малко криво поставен. Да се твърди, че една религия е най-праведна е малко смешно за мен, защото ако тя е праведна в едно направление, нещо друго и куца, което пък е праведно при друга религия и бла бла.

Прочетох поста на mitko за медитацията, и ми хареса. Дали защото слушам един специфичен албум на Фиш, а именно Raingods with zippos, и аз се отдадох на размишления, което напоследък много ми се отдава:)

Медитация е хубаво, дори прекрасно нещо, но както казваш, тя е соло занимание. Разни медитации от по 5000 души са ала бала за мен, защото винаги ще се намери някой да развали общата музика ( спомнете си "Айнулиндале - Музиката на Айнурите" от "Силмариллион" на Толкин ). Медитацията обаче, никак не е за всеки. Ето защо, аз не я и практикувам, някак си не съм узрял за нея.

Религията е за слаби хора, такива които не могат сами да си наложат морален и етичен кодекс. Аз поне в това съм успял, и който ме познава от форума, би го потвърдил.
И затова, като се замисля, излиза, че най-праведната религия за мен е моята ( както би казал Сократ ), зашото тя ми носи наслада и удовлетворение.

Все пак, по делата се познаваме:)

Аз съм спасявал човешки живот ( не че не съм се напивал, мен са ме канили на рожденни дни и на кафе:)))), ама дали някъде това се отбелязва - не знам. Знам само, че е прекрасно да направиш подобно нещо и да усетиш щастието в очите на другия. Не, че сме бедни да не можем 2 врати да си отворим, не....

Аз не знам коя е най-праведната религия, ама не е нито една от известните и разпространените.
In the Kingdom of the Blind, the One-eyed are Kings !!!

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #146 -: Август 10, 2009, 21:01:46 pm »
То, тези, които се смятат за най-духовни, най-често са най-големите фанатици.
:yes: Да покрепям твоето мнение. Че то май в тази държава сме всички много "духовни" ;),то да бяхме и по сплотени... :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #147 -: Август 11, 2009, 01:04:32 am »
 "То, тези, които се смятат за най-духовни, най-често са най-големите фанатици."
 "Да покрепям твоето мнение. Че то май в тази държава сме всички много "духовни"
   
  Когато се самооценяваме, а когато ни оценяват? Духовноста е дробно число числителя е това което мислят за нас, а знаменателя това което ние мислим за себе си. Дали при съкращението ще се получи единица?
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #148 -: Август 11, 2009, 12:39:25 pm »
ЦИТАТ"Когато се самооценяваме, а когато ни оценяват? Духовноста е дробно число числителя е това което мислят за нас, а знаменателя това което ние мислим за себе си. Дали при съкращението ще се получи единица?"

Да всичко,което може и се дели лесно, струва ми се,че е с по-качествено съдържание. Особенно ,ако при съкращаване на дробта се получи единица :) Това бих го взела за мерило на СЕБЕТО МИ :) 
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re:Коя религия е най-праведна?
« Отговор #149 -: Август 11, 2009, 19:48:16 pm »
Много от хората, които се интересуват от духовното всъщност често са хора, които имат спешна нужда нещо да се направи по въпроса. Т.е. имат проблеми и търсят решение. Но като цяло са сравнително назад.

От друга страна други хора, които са спокойни, непринудени, без особено изразено его и тн,
се оправят добре в живота си. Интегрират се.
По една или друга причина не са се поинтересували от духовните практики и усъвършенствания.
Но въпреки, че не се интересуват съзнателно, нивото им си е доста високо.
Дори и да не правят нещо съзнателно, самото им ежедневно състояние на ума е чудесно. Те са позитивни, не мислят лоши неща и има нотка медитавивност във всеки един момент от деня (и нощта). Така че дори и конкретно да не киснат в поза "медитация", те си правят медитативното състояние паралелно на житейките действия.
Те не делят духовното от материалното, дори и не им хрумва. В ума им има мир, и просто си живеят живота с мир, без да делят каквото и да е. Духовното им е винаги там, присъства в ума им, и във всяко действие. Обикновено и в реалността каквото и да правят им спори.
Затова и някои хора имат повече талант ...
А други просто нищо не им идва отръки ...
Ако видиш някой да е много умел в някое изкуство, или изобщо в живота си, то бъди сигурен, духовността му е на добро ниво, и тя е скрита някъде там вътре.
Обратното също ...

Отплеснах се ... а даже и не е по темата.
Та много хора си мислят, че хората са разделени на "практикуващи духовното" и "обикновено простолюдие", а всъщност нещата далеч не са така.
Може да има хора, да се интересуват, да четат духовни книжки, и по цял ден да се прехласват подир авторитети и да мъдруват истината, и пак да са много по-малко духовни, от някои обикновени хора, които просто живеят живота си, и не му мислят много много.

Така, че умната ...
Прекрасни и точни наблюдения и анализ!  :yes:
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27