Автор Тема: Коя религия е най-праведна?  (Прочетена 211287 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #675 -: Април 13, 2012, 22:16:06 pm »

 
2. Липса на знания и път,  поради окастреност на сегашната ни система на образование и развитие. Липса на знания за религиите. Вместо да сложат  на децата предмет в  училище религия, където ще им се даде възможност да се запознаят  с тънкостите на религиите, вярата на хората и "извънземните", идващи от древността,  "МО - БГ " - ги е заменили с етика, морал и право и тем подобни, които в Германия се дават за изучаване само на деца чужденци.

 
И като въведат предмет религия в училище, то в коя от всички религии ще е?Нали се сещаш, че хора като мен, няма да търпят да им обясняват глупости?Още повече, защо един мюсюлманин, примерно, ще трябва да понася да му обясняват, че неговата религия е неправедна и че трябва или да приеме християнството, или да бъде изгорен на клада, зада се пречисти?Ако го въведат този предмет, само ще се увеличи агресията между етносите, ако това е целта на светото ви учение, добре. :negative:
Е, ама ти да не се страхуваш, че като ти въведат религия в училище ще те пратят в семинарията поп да ставаш и духовенство да проповядваш ... :D
Що не се оплачиш на учителката си по физика, че не искаш да изучаваш този предмет в училище, щот нямаш намерения да  ставаш ядрен физик  и експериментатор на  атомни боби срещу човечеството.  Току виж го забранили  за подрастващи ............. :writer:
 
« Последна редакция: Април 13, 2012, 23:18:02 pm от Z-931 »

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #676 -: Април 13, 2012, 23:25:52 pm »
Остава въпроса с различаването на съвестта от внедрените програми за малоценност и вина....
          Лесно е!  Съвеста  само  задава  въпроси,  отговорите  не  я  интересуват,  те  касаят  теб.   Ако  един  отговор  е  правилен  то  той  ти  носи  спокойствие  и  удоволетвореност,  даже  и  да  си  сгрешила  (тоест  имаме  поука)  Ако  отговора  е  грешен  (тоест  обслужва  инкарнационното  Его)  следва  нов  въпрос  и  тук  правиш  твоят  избор  -  престанеш  ли  да  отговаряш,  обаче  знай,  тръгнала  си  по  пътя  на  Егото,  а  то  винаги  действа  чрез  програми  (шаблони)
           Програмата   изисква  действие  и  не  задава  въпроси.   
Впечатлена съм от този алгоритъм за проверка.  :hi:
Разбирам го така: чрез гласа на съвестта разнищваме до дъно мотивите си, анализирайки дадена житейска случка с наше участие.
За да си дадеш "правилен" отговор обаче, трябва да си пределно прозрачен сам на себе си. И освен това - пределно честен със себе си.  /т.е. хем да ИСКАШ, хем да МОЖЕШ да се виждаш ясно сам себе си/. Проблемът с вменените програми за малоценност и вина е обаче, именно в това, че те изкривяват и замъгляват способността ти да се виждаш обективно и честно. Чрез тях ти се виждаш винаги по - черен отколкото си. Примери - колкото искаш. Това е единият вариант да дадеш "грешен" отговор на съвестта си /на себе си/ приживе. Другият вариант на "грешен" отговор е в другата част на диапазона - себенадценяването,  тоталната безпардонност и т.н. Получава се така, че честните хора са преизпълнени със съмнения по отношение на себе си, а нечестните хора нямат никакви подобни съмнения...И двата вида хора, обаче не виждат реално себе си, така ли е?
Къде е точната мярка, която ти гарантира, че се гледаш с ясен поглед, а не през очите на програмата за малоценност или пък програмата за свръхценност? Програмата не вижда самата себе си.  :hi:
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Z-931

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #677 -: Април 13, 2012, 23:43:23 pm »
Също, както компютърът ти отговаря съвестно на всеки въпрос, без анализ. ;) ...Това е съвестта в 3д !
Интересно там горе съдиите дали работят на същия принцип с наказанията в "Страшния съд" или се доптват  до азовете ти ....... :(
 
 
 

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #678 -: Април 14, 2012, 00:41:38 am »
Интересно там горе съдиите дали работят на същия принцип с наказанията в "Страшния съд" или се доптват  до азовете ти .......
 

           Не,  там  те  питат  за  мотивите  ти  да  извършиш  едно  или  друго  действие,  а  съвеста  ти  се  е  погрижила  да  кажеш  истината! 
 
Къде е точната мярка, която ти гарантира, че се гледаш с ясен поглед, а не през очите на програмата за малоценност или пък програмата за свръхценност? Програмата не вижда самата себе си.
 
          Ами  и  това  е  лесно,  просто  се  гледам  през  очите  на  другите  като  анализирам  реакциите  им  преценявам  къде  сам  аз.  Е,  разбира  се,  трябва  да  има  минимална  обективност.
         Как  се  боря  с  програмите - Ако  някой  ми  каже  да  направя  нещо  и  това  ми  прозвучи  като  заповед,  значи  ще  направя  нещо  с  което  ще  го  изненадам  и  то  така,  че  вече  да  не  му  минава  идеята  за  диктаторско  отношение. 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #679 -: Април 14, 2012, 09:06:19 am »
Също, както компютърът ти отговаря съвестно на всеки въпрос, без анализ. ;) ...Това е съвестта в 3д !
"Без анализ" означава без мислене, без рационални аргументи, а отговор "със сърцето", така ли? Емоционалния отговор на човека ли е истинския глас на съвестта?
 
  Ами  и  това  е  лесно,  просто  се  гледам  през  очите  на  другите  като  анализирам  реакциите  им  преценявам  къде  сам  аз.  Е,  разбира  се,  трябва  да  има  минимална  обективност.           

Там е проблема, че твоите и реакциите на другите често са повлияни от вменените или придобитите чувство за вина и малоценност или пък чувство за превъзходство. Не става както казваш, Митко. Не работи това изобщо в повечето случаи. Поради замърсеността ни от горепосочените две чувства. Т.е. гласът на съвестта ни често бива изместен от гласа на вменените ни чувства, т.е. самооценката ни не е реална с тях. И някои хора цял живот съдят себе си за неща, за които съвестта им изобщо не би ги съдила. Как тези хора да разберат съвестта ли им говори в момента или изкуствената програма за вина, базирана на перфекционизма им, който пък е базиран на чувството им за малоценност, което пък е базирано на липсата им на обич към самите себе си и т.н. В собствения ми живот имам такъв пример: опитвам се да поема "чуждата" /според всички около мен/ вина...и не мога и не мога да убедя себе си, че съм невинна и това си е. На чисто емоционално ниво се чувствам виновна итова си е. Това съвестта ли ми е или комплексите ми за малоценност и вина?
"Просто се гледам през очите на другите като анализирам реакциите им и преценявам къде съм"? Ами ако си около някой, който е пълен с комплекси и реакцията му към твоята добрина е силно негативна? Къде си в този момент? Или пък нараняваш някого, който обаче е тотален непукист и не изважда на показ реакция изобщо? Къде си и в този момент? ....Не работи това. Съвестта би трябвало да е нещо вътрешно, тотално независимо от чуждите и собствените ти програми. Но как точно да различа гласа и от гласа на егото още не съм измислила.  :hi:
« Последна редакция: Април 14, 2012, 09:10:23 am от m2f »
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

Неактивен Spoke

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 58
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #680 -: Април 14, 2012, 12:36:27 pm »
Според мен понятие като " праведна религия" не съществува. Както всички знаем, религиите ( всички) са измислени от висшестоящи хора, с цел да управляват по- лесно масата от необразовани граждани. Също, ако разгледаме различните религиозни норми, ще открием доста прилики. Тоест отделните религии не се различават кой знае колко една от друга. И затова, дали ще вярваш в Христос или в Аллах, според мен не е от особено значение, важното е човек да има опора- нещо, което да го крепи в тежки моменти. Точно такава опора представлява религията и Бог- бил той истински или не. :)

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #681 -: Април 15, 2012, 00:28:48 am »
Цитат
И затова, дали ще вярваш в Христос или в Аллах, според мен не е от особено значение, важното е човек да има опора- нещо, което да го крепи в тежки моменти. Точно такава опора представлява религията и Бог- бил той истински или не. :)

Не е била `опора`, ами Вяра. Когато имаме Вяра, е важно дали е в (който и да е) Бог или (цяла) Религия.
Бог-овете, за разлика от религиите, са едни такива имагинерни същности, които не могат да се докажат, но много убедително се налага да повярваме в тях. Религията (иите) са известно културно-историческо наследство, което на база някакво учение/теория/апокриф/свещена книга/мит или просто вярване като традиция- предаване през времето - е нещо обединяващо и поддържащо вярата. За предпочитане в съществуваЛ Бог/Божества.
В `тежките моменти` за хората, като Холера, чума, Световни Войни, НЕ Бог-ове са били опора, а вярата. Вярата в собствените способности и необходимост Доброто от Човек да надделее и да съгражда, а не желанието за надмощие и непоносимост спрямо различието.
Така че, за мен праведно е всичко, което успява да намери начин за преодоляване на антагонизъм и непоносимост в различията. Останалото е терор и диктатура. А аз не бих приела някой да ми налага в какво да вярвам... или кое е най-добро за мен, Душата ми и ... кучето.
Който се страхува да се прекланя, аз мисля, че един Страшен съд ще мога да преживея :)
« Последна редакция: Април 15, 2012, 00:32:53 am от Princess_Deja »
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен Spoke

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 58
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #682 -: Април 15, 2012, 11:59:50 am »
Цитат
В `тежките моменти` за хората, като Холера, чума, Световни Войни, НЕ Бог-ове са били опора, а вярата. Вярата в собствените способности и необходимост Доброто от Човек да надделее и да съгражда, а не желанието за надмощие и непоносимост спрямо различието.

Точно де, вярата е била опора, а хората са вярвали в Богове, следователно можем да кажем, че Боговете са били духовната опора на вярващите.

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #683 -: Април 15, 2012, 21:03:33 pm »
Ами не е така. Не говоря за вярата в Бог-овете! И че заради тази вяра сме оцелели.
Заради вярата в Бог-ове са създадени и запазени впоследствие религиите. Но не заради това, хората са оцелели  :nea:
Ако имаше някакви свидетелства и разкази как ... рицарите-тамплиери, предвождани от ... Духът Божи (дори) са премахнали чумата и холерата, щях да се позамисля малко. Ако благодарение на Хефес(т) са били изковани мечовете и направени впоследствие останалите оръжия, може и да  се заинтригувам. Ако Афродита е била така добра да спаси Калиакра, или всяка една изнасилена българка през турското владичество, и не само... може би и в храм щях да влизам редовно.
Но тъй като съм чела и виждам и в сегашния живот, история и политика как умните, добрите и вярващи хора в това, което са, а не в силата на имагинерен Бог, за да се развива светът напред, се опитват да измислят и се стараят да направят живота по-добър, аз съм привлечена и възхитена повече от вярата в знанието, отколкото в ... трансцедентални същности, сили, стихии и т.н. :) Това е.
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #684 -: Април 16, 2012, 11:42:30 am »
Там е проблема, че твоите и реакциите на другите често са повлияни от вменените или придобитите чувство за вина и малоценност или пък чувство за превъзходство. Не става както казваш, Митко.
       Става  и  още  как  става!! 
       Ето,  аз  преценявам  една  жена,  че  и  умна  и  симпатична,  следователно,  ако  тя  потърси  съвет  от  мен  -  Какъв  е  извода?  Ако  тя  ме  харесва  като  визия  -  Какъв  е  извода?
       Ако  се  смятам  за  не  дотам  умен  (глупав)  то  трябва  да  внеса  известна  корекция  в  мнението  за  себе  си.   Ако  се  смятам  за  непривлекателен,  а  ме  харесва  симпатична  жена  също  следва  корекция. 
        Е  възможна  е  и  обратната  ситуация!! 
        Във  всеки  случай  е  нужна  обективност.       
     "Просто се гледам през очите на другите като анализирам реакциите им и преценявам къде съм"? Ами ако си около някой, който е пълен с комплекси и реакцията му към твоята добрина е силно негативна? Къде си в този момент? Или пък нараняваш някого, който обаче е тотален непукист и не изважда на показ реакция изобщо? Къде си и в този момент? ....Не работи това. Съвестта би трябвало да е нещо вътрешно, тотално независимо от чуждите и собствените ти програми. Но как точно да различа гласа и от гласа на егото още не съм измислила.

         1-въпрос     Слагам  етикета  неблагодарник,  запитвам  се  каде  съм  аз  спрямо  него  и  преценката  е  готова,  а  случая  приключен!
         2-въпрос      Отговора  е  прост,  нарича  се  игнориране,  и  то  продължава  във  времето  докато  отсрещната  страна  не  осъзнае  грешката  си.
         3 - "Не  прави  това  което  не  искаш  да  ти  се  случва!"   или  "Не  прави  това  което  не  харесваш  в  другите"   Ето  ти  границата  между  Съвеста  и  Егото.
         Не  обичаш  да  те  нараняват  и  ти  не  нараняваш  -  Съвест 
         Не  обичаш  да  те  нараняват,  но  ти  нараняваш  -  ЕГО 
         Най-праведната  религия -- Чистта  съвест 
« Последна редакция: Април 16, 2012, 11:45:27 am от mitko »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #685 -: Април 16, 2012, 11:54:05 am »
МФ2,Егото е колебливо...съвестта е безпощадна.Разликата е огромна.Веднъж различиш ли гласовете им,повече няма да ги объркаш.
Митко,няма чиста и мръсна съвест. :hi:

Споке,вярата винаги е крепяла хората.Вяра в  богове,в религии,в добро..в Снежанка..важното е да я има!

"Вяра в знанието" ми е малко като оксиморон..Вярата предполага нещо недоказуемо,а знанията обратното..
« Последна редакция: Април 16, 2012, 13:03:10 pm от konstantin2007 »

Неактивен Princess_Deja

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 600
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #686 -: Април 16, 2012, 12:27:36 pm »
Не че съм целяла да използвам стилистични похвати, но ето какво е оксиморон:
Оксиморонът (от старогръцки οξύμωρον; oxys – ‚остроумен‘; moros – ‚глупав‘) e вид стилистично средствотроп, съчетание на привидно несъчетаеми, противоположни понятия (антитези), което създава контрастна изразителност на тяхната образност. Например „сладка мъка“ или „Живият труп“ (Л. Н. Толстой). Разглежда се като разновидност на метафората.
Някои парадоксални на пръв поглед изрази като „виртуална реалност“, „духовна храна“, както и поговорките „бързай бавно“, „всяко зло за добро“ са се превърнали в смислени, въпреки, че по същество са оксиморони.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD
Поне по определение/дефиниция :"Вярата в знание" НЕ е оксиморон. Но "чиста съвест" може и да е, не знам.
Ако някой преди това даде определение за "съвест", ама в ясна релация с Вярата... и темата за праведната религия. И как Егото на Вяра, Надежда и Любов успява да впечатли леля им Съвест  :D :writer:

Добре е да не започваме спора за ... кога имаме вяра, кога знание, и каква част от знанията, които имаме са недоказуеми, но ги имаме и ни вършат работа, а каква част от вярата ни е с доказани неща на база знания, но не само с вяра, а  са укрепвали и не само вярата.
« Последна редакция: Април 16, 2012, 12:32:53 pm от Princess_Deja »
"These are the times that try man`s souls" Thomas Paine

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #687 -: Април 16, 2012, 12:55:25 pm »
Никой нищо не знае и вярва на това което му отърва ;) !
П.С.Безверието е лошо нещо, едни вярват на религиите, други на езотериката, а някой само на себе си  :D .
 
« Последна редакция: Април 16, 2012, 12:58:38 pm от old4 »
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #688 -: Април 16, 2012, 13:02:28 pm »
Офф..ще си играем на думи ли?
Вяра....
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8F%D1%80%D0%B0
Знание...
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

И тъй като двете са своеобразен контрапункт,словосъчетанието се явява оксиморон.
Никой нищо не знае и вярва на това което му отърва ;) !
Олд,хубаво го е казал..
"Чиста съвест",не е оксиморон...Ето,вече знаеш :)

Неактивен m2f

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 581
  • Животът е изумително приключение
Re: Коя религия е най-праведна?
« Отговор #689 -: Април 16, 2012, 13:40:13 pm »
Ако  се  смятам  за  не  дотам  умен  (глупав)  то  трябва  да  внеса  известна  корекция  в  мнението  за  себе  си.   Ако  се  смятам  за  непривлекателен,  а  ме  харесва  симпатична  жена  също  следва  корекция
        Е  възможна  е  и  обратната  ситуация!! 
        Във  всеки  случай  е  нужна  обективност.     

Е точно за тая корекция говоря и аз - че не винаги е възможна. И, че определено липсва т.нар. обективност! С ума си разбираш, че явно си харесван щом те харесва привлекателна жена, и корекция трябва да се направи в самооценката ти, но на емоционален план нещата не са помръднали вътре в теб. Т.е. корекция трябва да се направи, ама дали можеш да я направиш така, че да се промени чувството ти към себе си? Причината е в дълбоко вкоренените комплекси за малоценност /или обратния полюс при обратния пример/. Т.е. аз мога да си казвам: "Щом ме харесва симпатична жена значи не съм непривлекателен мъж", но със сърцето си ще си знам, че съм си грозен мъж и това, че симпатична жена ме е харесала значи единствено, че или тя търси в мен нещо друго, не красота, или, че нещо не е догледала като ме е приела до себе си.  :D Вътрешната ми преценка, обаче за това дали съм красив или не, не се е променила с нищо в този пример.
И понеже примера с физическата красота не е добър, отново давам друг пример за неразпознаваемостта на истинския глас на съвестта: религията създава изкуствено чувство за вина у всички нейни последователи - знаем с каква цел. Хора се чувстват виновни, че са яли месо в неправилния ден, че не са изпълнили някой ритуал, че са престъпили някоя заповед и т.н. Чувствайки вината си като чувство в себе си, питам : къде дреме в тоя момент истинската им съвест, която би им казала: "Стига, бе, какви глупости позволяваш да те депресират?" Един страничен наблюдател би казал на такъв човек, измъчван от илюзорни угризения на "съвестта": "Угризенията ти са неоснователни, спри се", но този, който има угризенията ще продължи да си ги чувства, заедно с чувството на вина. Защото така му е набита "програмата за вина".
Е, питам: как да отдели сам за себе си човека гласа на програмата за вина от гласа на собствената си истинска съвест? /По- горе се разбрахме, че съвестта - това е истинския глас на душата ни/. И логично следващият извод от всичко това: ако човек може да бъде измъчван от "програмирана вина", то далеч не всеки глас, вътре в нас, който ни казва, че сме постъпили зле, е гласът на душата ни! Така ли е? Ако "да", то къде е границата - как да се разпознае истинския глас на съвестта от гласа на някоя програма за вина?  :hi:
Добрите решения идват с опита. А голяма част от опита идва с лошите решения.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27