Автор Тема: Къде отива душата след смъртта  (Прочетена 50976 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Re: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #15 -: Юни 21, 2008, 18:04:47 pm »

Лазерният сноп открил във Вселената гигантско образувание. "Засега можем да кажем само, че то е с електромагнитна природа, не сме в състояние да определим размерите му, понеже се държи много странно - ту се разширява, ту се свива и като че ли пулсациите му са с цел "заблуда на врага", споделя проф. Джонатан Пъркинс, ръководител на екипа. Той и колегите му предполагат, че лазерният сноп е попаднал на Вселенската информационна банка, съхраняваща данни за всяко живо същество.
Тези експерименти и тълкуването на гигантското електромагнитно образувание са твърде шокиращи. Научното братство засега мълчи, но в скоро време реакции ще има.

Това, че душата съществува в материален аспект отдавна съм го чувал, но какво е това Гигантско образование да му се невиди? Това е същността на статията според мене. Възможно е душата да се раздвижва малко из земята, малко из Гигантското образование и след известно време да се преражда. Поне аз така мисля. :-\
както вече споменах, дори и изобщо да оставим настрана душата в тази история и да помислим само върху лазера .... какво се оказва?
Лазерът е сноп от светлина. Той не се движи мигновено, движи се със скоростта на светлината.
За да следиш нещо с лазер някъде в космоса ще ти трябват години, докато пътува светлината на лазера дотам и обратно. Разстоянията в космоса се мерят в десетки светлинни години ... т.е. само за да погледнеш какво става в центъра на галактиката ще ти трябват повече от 150 години ...
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Доктора

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 241
Относно: Re: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #16 -: Юли 16, 2008, 16:19:25 pm »
Не е зле да се прочете "Книга за отвъдния свят" на Бо Йин Ра. Доста от въпросите ще отпаднат.
Има я в Спиралата.

Има и други интересни източници: "Пътят на душите"; "Мъртвите ни говорят"; "Тибетска книга на мъртвите"; "Египетска книга на мъртвите"; "Корпус херметикум"; "Безсмъртната любов"; "Седем върховни тайни" и някои други.
"Като не щеш мира - на ти секира"! кан Крум

Неактивен vegan

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 47
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #17 -: Юли 16, 2008, 19:08:19 pm »
Странното е, че в някои книги се описва, че няма нито съд, нито наказание, а в други книги се описва точно обратното като се споменава и ада.
« Последна редакция: Юли 17, 2008, 08:22:14 am от Mirotvorec »

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #18 -: Юли 16, 2008, 19:45:55 pm »
Има всякакви книги с всякакви истини. Не знам за другите, но аз нямам вяра на никой, който твърди, че знае истината, освен ако не използва 100% от мозъка си, ако някой познава такъв да ме запознае, ако може :P

А всеки, който вярва в прераждането(както и аз) е нормално да отрича Ада и наказанията. Защото не би трябвало да си наказан за това, че се учиш и че трябва да извървиш дълъг път с грешки и тнт, за да знаеш кое е правилно, иначе как ще се развиваш? Кой знае аз каква съм била в минал живот в ада ли съм-не. С какво сега съм наказана- с предоставена възможност за развитие и съзнание, което ме кара да се уча от грешките си? Ми благодаря за наказанието.
« Последна редакция: Юли 17, 2008, 08:23:42 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #19 -: Юли 17, 2008, 00:33:16 am »
Странното е че в някой книги се описва че няма нито съд нито наказание,а в други книги се описва точно обратното като се споменава и ада.
Има следствия. Няма съд, просто Природните закони си действат неизменно. Нарушеното равновесие трябва да бъде възстановено. Колкото повече усилия са влагани в посока на нарушаването му, толкова по-трудно ще е неговото възстановяване. Разбира се аналогията не е точна, защото човек трупа както добра, така и лоша карма. Последната се проявява преди всичко по време на живота ни във физическо тяло. Съществува и състояние което може да се сравни с ада при християните (с изключение на това, че то не продължава вечно) - авичи, но хората които го достигат не са много. Добрата карма се изплаща в Девачан (разбирайте го като субективно състояние, а не като място) или Нирвана и това също не продължава вечно.

Неактивен July

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 242
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #20 -: Юли 19, 2008, 16:29:48 pm »
Никой не наказва никого.  Бог  дава само любов и състрадание.  Индивидът сам се наказва.  100% употреба на мозъка, при хора, които описват   ОИТ не е необходима.  При ОИТ  ти не си физическият човек , а си чистото, освободено  космическо съзнание и  нямаш нужда от 100% капацитет на мозъка си. (въпреки, че на Земята ИМА същества, които употребяват 100% от мозъчния си капацитет, но  дори да те запознаят  с такъв човек, не би го познал, защото той външно не се различава по нищо от нас) Та, в ОИТ  мозък,  физическа форма и време нямат значение.  Както нямат значение никакви съдилища и наказания. Всеки, който е вършил нещо умишлено лошо по време на  инкарнацията си и след това , когато умре,  види какво е направил, сам изпада в покруса и самонаказание.  Такива души, изпаднали в дълбоко и  мъчително отчаяние, наказващи сами себе си,  са описани в не една и две книги и съвпаденията са очевадни. Освен,  ако всички автори не са преписвали едни от други, което ми се струва доста несериозно и не до там реално.   В съвремието ни,  пионерът на ОИТ изследвания,  Монроу, споменава за такова място,  Наричайки го Място II . Може би това може да се отнесе към концепцията за „Ад” такава, каквато християнската религия описва.  Но никой не седи там вечно и може би всеки , в даден период от собственото си развитие е бил там.  Монроу  е посещавал това място не веднъж и го описва чудесно. Просто прочетете книгите му.  И трите ги има в „Спиралата”. 
Ето един откъс от  книгата му”  Пътуване извън тялото” , където той описва мястото , което може да се отнесе към ”Ад” :

„... Може би има и други по-положителни методи за предаване на преживявания,
свързани с рая и ада. Ако наистина съществуват, те несъмнено са в Място II.
При нематериални пътувания до Място II често се срещат „пластове” или
области, през които човек може да премине, както бе споменато преди. Изглежда, че те
са в онази част от Място II, която е най-близо до Тук-Сега, а и в някои отношения най-
свързана. Това е сивочерна маса, където и най-слабото движение привлича кълвящи и
извършващи други мъчения същества.

Сякаш сте една провесена стръв в това огромно море. Ако се движите бавно и не
реагирате на любопитството на „рибките”, идващи да проучат, можете да преминете
без инциденти. Ако се опитате да проявите раздразнение или да се отбранявате,
множество възбудени обитатели се втурват към стръвта – бутат, дърпат, късат.
Дали това не са границите на ада? Лесно е да заключим, че дори моментното
проникване в този най-близкостоящ слой ще предизвика на бял свят мисълта, че
„демоните” и „дяволите” са главните обитатели там. Изглеждат почти човешки,
въпреки че притежават очевидната способност да мислят и действат самостоятелно.
Кои и какви са те? Не знам. Никога не съм се задържал достатъчно дълго, за да
си направя труда да разбера това. Само чрез ужасяващо изпитание и грешка успях да
открия способа как да преминавам през този участък към разумния мир.

В тези светове, където мислите са не само нещо, но те са всичко, включително
самата ви личност, вашата поквара или съвършенство са дело на вас самия. Ако сте
отчаян убиец, може да свършите в тази част на Място II, където всички останали са
като вас. Това наистина би било ад за такива хора, защото там няма да има невинни,
беззащитни жертви.
Проектирайте го на повърхността и ще започнете да долавяте огромното
разнообразие. Дали ще се отправите към рая или ада на Място II, сякаш зависи изцяло
от рамките, в които са поставени вашите най-дълбоки, постоянни (а може би
подсъзнателни) мотивации, емоции и индивидуална насоченост. Най-последователното
и мощното от всички тях ще работи като ваш „радиокомпас”, когато влезете в това
царство.
Сигурен съм за това, тъй като то винаги работи по този начин, когато ми се е
налагало да пътувам нефизически из Място II. Действа по този начин, независимо дали
аз желая или не. И най-слабото целенасочено желание или пък дълбоко скрито в мен
чувство, за което аз дори и не подозирах, отклоняваше пътуването ми към „подобна” на
тази посока.

Някои от направленията, които достигах в резултат на това отклонение, според
мен притежаваха всички белези на ада. Възможно е други да са изградени като рай и
само с някои съвсем леки различия в приложението от дейностите ни в Тук-Сега.
Е, ако все пак Място II притежава известно количество от ада и не съвпада
много с нашите възгледи за рая, какво от това? Къде ще потърсим пътепоказателя?
Къде са Господ и Рая, които ние величаем? Пропуснах ли нещо?

И досега от време на време, при посещенията ми в Място II,  периодично ми се
Случва нещо необикновено. Няма никакво значение къде точно в Място II, случката е
винаги една и съща.

Точно в средата на каквато и да е рутинна  дейност се чува далечен Сигнал,
почти като хералдически  (божествен) тромпет. Всеки посреща спокойно Сигнала, но едновременно с това престава да говори или да прави каквото и да е. Този Сигнал означава, че Той (или Те) ще премине през Неговото Царство.

Няма благоговейно просване  по очи или падане на колене. По-скоро държанието е
съвсем прозаично. С тази случка всеки е привикнал и подчинението има абсолютно
преимущество над  всичко останало.

Щом се чуе Сигналът, всяко живо същество ляга – впечатлението ми е, че това става по гръб,  телата им, извити като арки, за да покажат коремите си (не гениталиите), с
извърнати на една страна глави, така че никой да не Го види, докато Той преминава.
Целта вероятно е да бъде оформен жив път, по който Той да се движи. Съвсем бавно
методично стигнах до идеята, че понякога Той избира някого от живия мост и от този
момент повече никой не го вижда, нито пък чува нещо за него. Целта на показването на
коремите е изразяване на благоговение и покорност. Коремът е най-уязвимата и
най-лесно накърнима част от тялото. Докато Той преминава, няма нито движение, нито
дори мисъл. Всичко за момент е напълно застинало,  докато Той премине.

В няколкото случая, когато съм преживявал това, аз лягах като всички останали.
В такъв момент  дори идеята да направя нещо друго бе напълно немислима. Когато той преминава се чува ревящ музикален звук и чувство на излъчваща, неустоима жива сила, на абсолютно могъщество, която профучава над главата ти и се отдалечава в безкрайните простори.
Спомням си, веднъж се чудех какво ли ще се случи, ако Той открие присъствието ми там,
като случаен посетител. Не бях сигурен, че искам да узная отговора на този въпрос...,

След Неговото преминаване всеки ставаше на крака и подновяваше дейността
си. Никой не коментираше, нито пък споменаваше случката. Още по-малко се
замисляха върху нея. Съществуваше едно пълно  приемане на събитието като
обикновена част от техния живот. Това именно  е огромната, но неуловима
разлика. Бе действие точно толкова неочаквано, колкото и спиране на светофар на
някое натоварено кръстовище. Или докато чакате с колата си на железопътен прелез,
когато сигналът покаже, че влакът идва, вие сте безучастен наблюдател, но все пак усещате
неизказано уважение към мощта, която минаващият влак представлява. Станало е нещо
съвсем обективно.

Това ли е Господ? Или е Божият Син? Или пък Негов наместник?__


Друг автор Пол Елдер, на 42 години получава сърдечен удар по време на  хокеен мач и умира за известно време.  В това си ОИТ състояние той среща личния си ангел-хранител, Мелдор и негов стажант-ангел  Рейлон  ;) (звучи смешно, знам, но помагайки на Пол, Мелдор така обучава Рейлон като чирак) . Двамата не наричат себе си ангели а  гидове, които напътстват човек през целия му живот и са винаги с него, каквото и да прави той.  След инцидента със сърдечния удар, Пол се научава да излиза от тялото си и да контактува с двамата си помощници. Те го водят на различни места и го учат много за сътворението и въобще за Космоса.  Един случай от неговата история,  също го отвежда на подобно място, което ние тук, можем да наречем „Ад” . Ето и този откъс. Вярвам, че ще бъде интересно за тези, които искат да узнаят за така наречения „Ад” .
Двамата помощници/ангели обикновено  Кумуникират с Пол  телепатично. Техните имена и човекоподобна форма  са само за улеснение на възприятиемането им от човека. В действителност те нямат имена , нито тяло, нито форма. Те са светлинни  същества и се разпознават само по уникалната вибрация, която всеки  в Космоса притежава.   Разказвам тази прелюдия,  за да разберете по-пълно цялата картина. 
Мелдор и Рейлон разхождат Пол насам-натам из Космоса и го учат на разни неща.  Включително и да спасява  изпаднали в беда души.  Има такива души, които са заседнали между живота и смъртта и понеже не вярват в живот след смъртта, не могат и да видят, че  има друго.  Не могат да преминат по-нататък, към истинския живот.  Тези духове, души в беда, могат да прекарат в капан така стотици години ( разбира се в космическо време това е едно намигване) Но никой не се меси. На разположение на всяка изгубена душа има една малка светлина, която те трябва да следват,  за да поемат пътя си. Но невярващите не могат да видят тази малка светлинка. Ако я видят, тя веднага ще ги притегли с магнетична сила и ще ги изкара от там, но това зависи само от тях.  Ненамесата и свободният избор са  фундаментални    космически закони и никой не ги нарушава.  Затова никой не се намесва, само чака, тези души да проумеят, че са умрели на земята и са преминали към другия живот.  Пол, като човешки дух  обаче, може да се доближава до тях и да контактува с тях. И ангелите са го използвали именно за такава дейност. Водят го при някоя такава заклещена душа и Пол обяснява на душата леко и тактично: „Ти си отвъд вече, сега си дух имаш друг живот, виждаш ли светлината?”- , и те постепенно започват да се събуждат и да се отправят към нея. Примерно, има случай на жена, починала през 1878 година (да речем) и духът й все още лежи до тялото и не може да разбере, че е умряла, тя все още се тревожи, че манджата на мъжа й в къщи не е готова. Съзнанието й е заклещено в този момент  от Космоса. Стотици години тя лежи до тялото си и не съзнава, че е умряла.  Това е една от дейностите на Пол.   Първият път, когато ангелите завеждат Пол  на такова място е случката, която съм  превела.  Книгата се казва „ Ангелски очи” , Пол Елдер, не знам дали е преведена на БГ.

Един ден Мелдор  завежда Пол на едно място, където има  само тъмнина и празнота.  Пол усеща някакво лошо предчувствие,  което е странно, имайки предвид  неимоверната добротата на ангелите и духовните същества:

„Както си говорехме аз  се оглеждах, но нищо не се виждаше наоколо. Възприемах само една безкрайна празна, черна бездна. Имах нещо като лошо предчувствие за това място. Излъчваше атмосфера на депресия и негативност и започваше да ме тревожи.

Мелдор отгатна моите мисли:  „Ние се намираме в  бездната между физическия свят и  астралния свят. . По-точно е част от астралния свят. Най-ниската вибрация от  измеренията  в духовния свят. 
„Но тук няма нищо” - наблюдавайки казах аз, като се чудех, защо ме е довел тук..
„ Напротив -  каза Медлдор - За съжаление тук има огромен брой души.  Тези души са били  неимоверно афектирани от негативизъм и отчаяние, те са напластени тук от техните собствени акции и намерения в живота, който са живели.  Поради това, как са живели живота си в последната инкарнация.  Това е резултатът от вина, ведно със самонаказание и самозатваряне.. Това е нивото на съзнание, най- близко до концепцията за Ад. „
„Затова се чувствам толкова некомфортно, - замислих се аз –  не ми харесва тази вибрация, много неприятно е, сякаш нещо невидимо яде от мен” .
„Да, разбирам – каза Мелдор -  Заради невероятно огромната емоционална енергия, излъчвана от  душите, изолирани тук, атмосферата в този слой може да бъде  много страховита”
„Както знаеш  –  той продължи -  никоя от душите не е тук насила . Никой не ги спира да напуснат това място.  Никой не ги е съдил и наказал, нито Бог нито който и да било. Цялото  (Бог) проявява само любов и състрадание, ТО не съди и не наказва.  Тези души сами са попаднали в собствения си капан.  Никой не ги спира да напуснат това място.
„Ако си спомняш – продължава Мелдор – когато ти трябваше да проследиш и разгледаш собствения си опит през живота, никой не ти казваше, кога си правил лошо и добро. Ти сам чувстваше интензивността на лошите си постъпки . Това е и състоянието на тези измъчени души тук”
„Но те все пак напускат това място един ден, нали?”
„ О, да! - отговори Мелдор – с помощта на любящи духове, евентуално всички се докарват през реориентиращ процес. Цикълът на множество прераждания може да бъде ужасно труден и всички души, в един или друг момент могат да прекарат известно време тук.  Както сме обсъждали и преди, развитието на всяка душа е много важно за останалите и ние всички искаме да помогнем. Всички са обичани и напътствани през много нива, докато достигнат целта на Божествената реализация”
Може би беше част от тревогата на моето собствено его, не бях сигурен, че искам да знам, но все пак попитах: „ Аз бил ли съм някога тук?”
 „Да, не веднъж” - отговори Мелдор смеейки се – „ но както виждаш, има надежда за всеки” .
Опитах се да се засмея заедно с него, но егото ми бе наранено.  Замислих се, какво ли е трябвало да направя,  за да попадна тук? Мисълта ми бе прекъсната от Мелдор:
„ Не сме те довели тук за това обаче.  Има нещо специално, което искаме да преживееш и запомниш. Има  едни неимоверно  могъщи светлинни същества, които са достигнали до връхната точка на Божествената реализация. Въпреки , че  са се слели с гигантското съзнание на Всичкото (Цялото/Бог), те  продължават да посвещават тяхното съществувание, в служба на хуманността и човечеството. Тяхното знание и  осведоменост са буквално невъзможни за схващане  и възприемане от някое същество, което не е също Божествено реализирано.( Тоест , ако не си  един от тях, не можеш напълно да ги възприемеш, тяхната сила, мощ , знание и всеобхватност.) ” Наистина,  те въплъщават  най-великата любов от всички,  давайки безкористно и по собствено желание своята обич и състрадание. Те са съвършените души, най-великото проявление на Бог.  Тези специални  светлинни същества са способни да се проявяват на всяко ниво по всяко време или дори на всички нива  в един и същ  момент, ако така пожелаят. (Т.е, те могат да бъдат навсякъде и във всичко, когато си поискат) Както и да е, те  са избрали да посвещават на тези  заклещени души тук ,  в ниските вибрационни нива, голяма част от времето си и енергията си.  Радияцията, излъчването на тяхната любов е толкова огромна, че е единсвената сила, която може да пробие напластеното съзнание на тези измъчени души.   Тук е , където тези прекрасни  божества изпълняват своето велико дело и служба.  И това е силата, която искаме ти да изпиташ.
Не знаейки какво да очаквам, ставах все по-неспокоен с всеки изминал момент. Мелдор употреби думата „ божество”? , нарече ги най-великото проявление на Бог.  Каква ли ще бъде тяхната енергия? Какво ли ще бъде, да изпиташ проявлението на Бог?”   Мелдор усети моето безпокойство и  ме успокои: „ Няма причина да се тревожиш, сигурен съм , че ще  изпиташ това изживяване като чувство на просветление”
Тихо, ние стояхме в мрака. След  изминаването на две-три минути в абсолютно и напълно агонизиращо очакване, започнах да усещам някакво топло трептение в центъра на гърдите си. Съвсем бавно, усещането растеше повече и повече, докато всяка частица от съществото ми започна да вибрира неконтролируемо, с  поразително , непреодолима емоция. И тогава се появи  –  най-ослепителната бяла светлина, излъчваща енергия от центъра си, растяща  интензивно като се приближаваше.  Не можех дори  да започна да схващам или да възприема гигантския размер и могъществото на това светлинно същество, докато се придвижваше бавно край мен.   Моето усещане за  относително  пространство изглеждаше напълно неадекватно и  илюзорно . Моето възприятие достигна  точка на пренатовареност и аз затворих очи.  До ден днешен , аз се затруднявам да опиша чувствата и емоциите, които  завладяха цялото ми същество. Всичките думи се оказват дразнещо неадекватни. 
Затворил очи, моето съзнание беше залято с прекрасно чувсвто на нежност и любов . Всяко напрежение и  несигурност се изпариха, оставяйки ме със  смирен, тих, необезпокоен и ясен ум. Изглеждаше като да съм смален до размера на учудено и доверчиво дете.  Беше просто.. блажено.  Обичан и напълно приет, аз не исках нищо друго, освен да стана едно , да се слея с тази вибрация. Както си  плувах така в еуфория, внезапен порив на вибрация ме накара да си отворя очите.  За мое най-голямо учудване ,  подобие на Иисус Христос се материализира пред мен. Очевидно, избирайки да се появи в позната за мен форма, за да го разпозная, той изглеждаше точно като картината, която майка ми държеше на стената в кухнята, когато бях дете.  Проявявайки се като  най-прекрасния и добър човек около тридестетте, той имаше светлокестенява брада и коса до раменете. Очите му излъчваха всяко чувство на любов, той тихо се усмихна признателно, сякаш приемайки ме и после  избледня като дим в тъмнината.  Бързо, всичко свърши, както беше започнало...”
„Силно присъствие – не смяташ ли? – се чу гласът на Мелдор от тишината”
„ Уау – само можах да възкликна – Това беше невероятно! – не знаех какво да кажа... трябваха ми няколко минути за да центрирам пак мислите си. „
„ Както виждаш – продължи Мелдор, -   енергията на тези перфектни, светлинни създания е много силна за възприемане.  Заради тяхната всепроникваща сила, тези божества могат да пробият закърнялото съзнание на душите в това царство, когато те са готови за изцелението. „


Е, надявам се, тези два откъса от опита на двама души, да са ви помогнали по някакъв начин да възприемете концепцията за Ад.   За мен беше ясно, че всички сме минавали от там не веднъж и сме били изваждани и ни е показван пътя.  Всичко това лично мен ме учи на едно. Живей, без да причиняваш някому умишлена вреда и болка ( или  дори да мислиш лошо). Защото иначе ще попаднеш в капана/ада на собственото си измъчено виновно съанание.  Не се иска кой знае какво усилие човек да е добър. Бъдете добри,  за това не е необходимо да сте богат или здрав или красив или умен, интелигентен или  успял в кариерата си.  Всеки може да е добър, трябва само да му иде отвътре ...  :)

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #21 -: Юли 19, 2008, 17:34:43 pm »
Нямах предвид ОИТ,а осъзнатоста във физическото тяло и че човек не може да бъде наясно по кой път да поеме.Мои добри действия са имали лошо влияние и съм осъзнала,че трябва да правиш това,което сметнеш за правилно без знчение добро лошо.И имах предвид,че най-вероятно човек трябва да развие целият си потенциал на мозъка и да е достигнал до пълна осъзнатост за да знае как да постъпи и кой е пътя,не е задължително чак 100% но е нужно определено по-голям % и че не разбирам как така ще бъдем съдени за това,че сме тръгнали в една или друга посока като се има и предвид,че за всяко действие си има причина тоест може да се разбира,но не и съди особено ако не си осъзнавал какво трябва да направиш.Кой знае?
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен July

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 242
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #22 -: Юли 20, 2008, 12:08:43 pm »
Цитат
Има всякакви книги с всякакви истини. Не знам за другите, но аз нямам вяра на никой, който твърди, че знае истината, освен ако не използва 100% от мозъка си, ако някой познава такъв да ме запознае, ако може  :P
   
По принцип,  къде отива душата,  е знание - приоритет на онези които  или вече са умрели или са  имали ОИТ.  Тоест и двете стават извън физическия свят.  :)  Като, разбира се, аз не искам да  променям гледната ти точка,  Авиана, ти можеш да си вярваш или не в каквото си поискаш.  Аз просто уточнявах, че освен фантазьори,  сред  авторите на езотерични книги има и хора, които казват истината и за това не им е необходим  100% от мозъчния им капацитет.  Както и че  има и такива  съвършени земни души, може би една? Която  е развила и използва  100% капацитета на мозъка си. Но и да те запознаят с не/го/я, няма да можеш да разбереш, че е такъв.   ;)   Ако той използва пред  теб 100% от мозъка си, как би разбрал, ако ти не си развил мозъка си до 100%? И от там идва и безмислието на това да повярваш на човек, развил мозъка си до 100%. 

Добре е човек да следва инстинкта си и да вярва в каквото той му подсказва. Често ние мислим, че вярваме в нещо, но това не е вяра а следване на шаблони, които общество, семейство и приятели са ни наслоили.  Ние толкова сме свикнали с тях, че сме убедени, че те са наши вярвания.  Когато се съблечеш гол от тези шаблони и станеш дори уязвим, когато се довериш на инстинкта си и го яхнеш, той може да препуска с теб до най-затънтените кътчета на ума ти.    И даже и да не достигнеш никога до мечтания адрес:  град  Мозък, Булевард  „100%”, може би, може би, не е невъзможно да посетиш  улица „20%” ,  което не е никак зле. 

А в игрите на добро и зло, ние сме майстори, постоянно си играйкаме с тези играчки.   За едно развито съзнание, добро и лошо са само част от учебната програма.  Те са черното и бялото на емоционалния стадий на развитие.  То, чистото съзнание, знае правилното от неправилното.  Изобщо, категориите добро и лошо, нали знаеш, че са си първи приятелчета. Разбира се,  че се учиш като правиш лошо или дори като го мислиш.  Един живот изграден върху  лоши мисли,  цели и действия и после си в капана на собствените си терзания.  Никой няма да те съди, ти сам ще съдиш себе си. И за следващия живот ще си знаеш урока, ако не , пак там  и така, докато си научиш урока...  Нали развивайки се, всички минаваме и през ниските стъпала, никой не прави квантов скок от  първото стъпало на една стълба  направо на последното.

Въпросът е,  да не причиняваш УМИШЛЕНО   зло, знаейки,  че го причиняваш.  Иначе другото си е учебен процес.  Когато се дипломираме от  вселенския университет, всички тези наши, типични  човешки категории, дето сами си ги измисляме , за да оправдаем собствените си лоши помисли и дела, ще ни се струват смешни, надявам се.  Когато мислиш, че правиш добро, а се получава лошо, както казваш, това Е ДОБРО намерение, а то е важното,  не резултатът. Не знам дали разбираш разликата.  :) Така, че разрешението е, винаги да правиш всичко с добро намерение, независимо до какви резултати води...

 Например. 

Човек е надвиснал над пропаст.  Ти го виждаш и се втурваш да му помогнеш.  Докато стигнеш до него, той вече се езахванал за някакъв здрав клон и аха да се измъкне от ситуацията. Ти, обаче в бързината си и нямането на време да отсъдиш обективно,  го хващаш за ръката и по този начин той изпуска клона.  След малко обаче теглото  му ти натежава и ти го изпускаш също. Той пада и се убива.  Погледнато от твоя гледна точка, вместо да му помогнеш да се спаси, ти си му помогнал да умре.  Но не е така.  Ти си употребил фундаменталното добро, да помогнеш на човек в беда.  Това, че той се е убил , в крайна сметка, може да е било резултат от  негов избор преди да се роди, да изпита такава смърт и каквото и да става, той е щял да получи това, така или иначе.  Неговото е карма, твоето е съзнателна употреба на добро. Тоест ,  за теб – добре, че си подходил с добро намерение,  а и  за него добре,  че е изпитал, това, от което  е имал нужда.   Космосът е намерил перфектен начин да изпита доброто и състраданието у теб, а човекът и с теб и без теб  е щял да умре, ако такава е била кармата му.  За него резултатът е все един и същ, а за теб е поредният зрелостен изпит.  Затова никога не мислете ,  какви ще са резултатите от добрите ви намерения,   резултатът не е важен,  важно е самото намерение.   И аз, във физическата си форма, смея да твърдя, че съм наясно  по кой път да поема. Пътят на доброто намерение е  моят пътят за поемене, не е ядрена физика,  лесно е.

Неактивен Доктора

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 241
Относно: Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #23 -: Юли 20, 2008, 21:13:36 pm »
Има всякакви книги с всякакви истини. Не знам за другите, но аз нямам вяра на никой, който твърди, че знае истината, освен ако не използва 100% от мозъка си, ако някой познава такъв да ме запознае, ако може :P

А всеки, който вярва в прераждането(както и аз) е нормално да отрича Ада и наказанията. Защото не би трябвало да си наказан за това, че се учиш и че трябва да извървиш дълъг път с грешки и тнт, за да знаеш кое е правилно, иначе как ще се развиваш? Кой знае аз каква съм била в минал живот в ада ли съм-не. С какво сега съм наказана- с предоставена възможност за развитие и съзнание, което ме кара да се уча от грешките си? Ми благодаря за наказанието.

Авиана, може да се окаже, че точно ада е тук на земята; не мислиш ли?!?
"Като не щеш мира - на ти секира"! кан Крум

Breath

  • Гост
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #24 -: Юли 22, 2008, 13:59:40 pm »
"Писма на Махатмите"
Николай Рьорих


 Защо да предполагаме, че Девачан е еднообразно състояние само по тази причина, че някакъв миг от земното усещане се съхранява безкрайно дълго т. е. разтегля се в продължение на еони?
 Това не е така, не може да бъде така. Това би било против всички аналогии и би противоречало на закона на следствията, съгласно който резултатите са съразмерни на предпоставените енергии. За да се обясни това, вие трябва да помните, че има две области на проява на причинността, а именно: обективна и субективна. Така че по-грубите енергии, които действат в по-тежкото или уплътнено състояние на материята, се проявяват обективно във физическия живот, а именно във всяка нова раждаща се личност, принадлежаща на великия цикъл на еволюиращата индивидуалност. Нравствената и духовната дейност придобиват собствена сфера на следствията в Девачан. Например: пороците, физическите влечения и т. н. на философа, да кажем, могат да доведат до раждане на нов филoсоф, крал, търговец, богат епикуреец или някоя друга личност, чиято нагласа ще бъде неизбежно следствие от преобладаващи наклонности на това същество в предишно прераждане. Бейкън например, когото един поет е нарекъл: Най-мъдрият, най-великият, най-дребнавият от хората би могъл отново да се появи в следващо въплъщение като алчен лихвар с изключителни умствени способности. Но моралните и духовните качества на предишния Бейкън също трябва да си намерят поприще, на което да могат да разгърнат енергиите си. Девачан е такова поприще. Следователно всички велики планове за морални преобразования, интелектуални и духовни изследвания на абстрактните принципи на природата, всички божествени стремежи ще получат в Девачан осъществяване: и абстрактната същност, известна преди като великия Канцлер, ще бъде задействана в този вътрешен свят, подготвен от него самия, и той ще живее в него, макар и не съвсем така, че да може да се нарече съзнателно съществуване, но поне преживявайки сън, дотолкова жив и реален, че никакъв реален живот да не може да се сравни с него. И този “сън” продължава дотогава, докато Кармата в това направление не се изчерпи докрай; тогава пулсиращата сила достига ръба на своя цикличен резервоар и съществото се придвижва в следващата област на причините. Тази област може да се окаже в същия свят, както и преди, или пък в друг в зависимост от това доколко се е придвижила дадената същност по неизбежните малки и големи кръгове на човешкото развитие.
И така как вие бихте могли да помислите, че “само един миг от преживяното на Земята се избира за увековечаване”? Съвсем вярно е, че този “момент” продължава от началото до самия край; но нали той трае именно като основен тон на цялата хармония, определен тон с известна височина, около който се групират и разгръщат в развиващи се вариации на мелодията и във вид на безкрайни вариации на темата всички стремежи, желания, надежди, мечти, които макар и за момент са се мярнали в мозъка на сънуващия по време на живота му във връзка с този особен “миг”, но така и не са намерили превъплъщение на Земята, и които той сега вижда напълно осъществени в цялата им яркост в Девачан, даже и неподозирайки, че цялата тази блажена действителност е само рожба на собственото му въображение, следствие на умствени причини, създадени от него самия.
Онзи особен момент, който ще се окаже най-силен и преобладаващ в мислите на умиращия му мозък в минутата на кончината, ще бъде, разбира се, регулаторът на всички останали “моменти”; при все това, и те, с цялата си второстепенност и намалена яркост, също ще бъдат тук, заемайки своето предначертано място в това фантасмагорично шествие от минали мечтания, и неизбежно ще му придадат разнообразие. Няма на Земята човек, който не е имал някое и друго пристрастие, а и преобладаваща страст; всеки бил той и най-скромният и бедният а често благодарение и на едното, и другото задължително се предава на мечти и желания, пък били те и неизпълними. Нима е това еднообразие? Нима вие бихте нарекли подобни безкрайни вариации на тема при това темата се образува и черпи цвят и форма от тази група желания, която е била най-силна по време на живота, нима това е “пълно отсъствие на всякакво знание в ума на обитателя на Девачан”, което ви се струва “доста срамно”? Тогава наистина или на вас не ви се е удало, както казвате, да вникнете в смисъла на казаното от мен, или вината е моя.
Изглежда изобщо не съм успял да ви предам истинния смисъл и съм принуден да ви призная, че съм неспособен да ви опиша неописуемото. Понеже задачата не е от лесните. И ако на помощ не дойдат способностите за интуитивно възприятие на обучавания чела, никакви описания, колкото и да са изразителни, не ще помогнат. Наистина няма съответстващи думи, които да изразят разликата между състоянието на ума на Земята и извън сферата на действие на земния свят; не съществуват термини, еквивалентни на нашите; нищо ­освен неизбежните предубеждения (дължащи се на началното западно образование), следователно на веригата от мисли в лъжлива посока в ума на ученика нищо, което би могло да ни помогне в това внедряване на съвсем нови мисли! Вие сте прав. Боя се, че не само “обикновените хора”, но даже отделни идеалисти и интелектуалци не ще съумеят да схванат истинната мисъл и никога не ще постигнат цялата є дълбочина. Възможно е с течение на времето вие да разберете по-добре, отколкото сега, една от главните причини на нашето нежелание да преподаваме нашето Знание на европейски кандидати.
Защо ли Западът толкова се стреми да узнае нещо от Изтока, щом очевидно не е способен да смели това, което така и не ще успее да задоволи изискванията на особения му естетически вкус? Това е печална перспектива за нас, щом даже и на вас не ви се удава да разберете нашата философия в цялото є величие или поне да обхванете с един поглед малкия ъгъл Девачан, един от грандиозните и безкрайни хоризонти на “оттатъшния живот”. Не желая да ви обезкуражавам, но бих искал само да ви обърна внимание на ужасяващите трудности, с които се сблъскваме при всеки опит да разясним нашата метафизика на западните умове, даже от числото на най-разбиращите. Уви, приятелю мой, вие сте така неспособни да усвоите нашия начин на мислене, както и да смелите храната ни или да се насладите на нашите мелодии!
Не, в Девачан няма часовници, нито хронометри, въпреки че целият Космос е в известен смисъл гигантски хронометър. Също и ние, смъртните ici bas mкme*, така и не обръщаме достатъчно или никакво внимание на времето в периоди на щастие и блаженство и винаги ги смятаме много кратки, но това обстоятелство никак не ни пречи да се наслаждаваме на щастието, когато то наистина дойде. Не ви ли е хрумвала мисълта, че може би именно защото чашата на блаженството им е препълнена догоре, обитателите на Девачан губят “всякакво чувство за време”; и че това е нещо такова, каквото нямат попадналите в Авичи; въпреки че пребиваващият в Авичи, както и обитателят на Девачан нямат понятие за време в смисъла на нашето земно изчисление на отрязъците от времето?
В тази връзка мога също да ви напомня, че времето е нещо изцяло създадено от нас самите; и тогава, когато краткият миг на силна агония може да се стори на човек, даже и на Земята, цяла вечност то за друг, по-щастлив, часовете, дните, понякога и годините могат да прелитат като кратък миг; и в заключение от всички чувстващи и съзнателни същества на Земята човекът е единственото животно, което обръща внимание на времето, въпреки че това не го прави нито по-щастлив, нито по-мъдър. Как тогава аз бих могъл да ви обясня онова, което не може да чувства, щом като вие, изглежда, не сте в състояние да разберете това? Крайните уподобявания са непригодни за изразяване на абстрактното и безкрайното, така както и обективното не може да отрази субективното. За да разберете блаженството на Девачан или пък ужасите на Авичи, вие ще трябва да ги съвместите в себе си, както правим ние. На западния критически идеализъм все още предстои да узнае разликата между истинното битие на свръхчувствените обекти и мъглявата субективност на представите, към които той ги е свел. Времето не е производно понятие, затова и не може да бъде нито доказвано, нито анализируемо съгласно методите на повърхностната философия. И докато не се научим да преодоляваме тези отрицателни последствия на посочения метод за изводи и заключения в съответствие с ученията на така наречената “система на чистия разум”, а също и да различаваме между съдържанието и формата на нашите знания за чувствените обекти, ние никога няма да стигнем до верни и точни заключения. Разглежданите съображения, които отстоявам въпреки вашите (напълно естествени) неверни представи, са убедително доказателство за ограниченост и даже погрешност на тая “система на чистия (материалистически) разум”. Пространството и времето както казва Кант е възможно и да не са плод на усещанията, а техните регулатори, обаче само по отношение на усещанията ни на Земята, но не и в Девачан. Там ние не ще намерим тези априорни понятия за “пространство и време” като управляващи възприятията на обитателя на Девачан по отношение обектите на неговите чувства; тъкмо напротив, ние ще открием, че именно обитателят на Девачан по своя воля създава и същевременно унищожава и двете понятия.
По този начин така наречените “посмъртни състояния” никога не могат да бъдат правилно оценени от практичния разум, тъй като той може да има активно битие само в сферата на крайните причини или следствия и едва ли можем да го смятаме най-висшата духовна сила в човека, както прави това Кант (у когото на една страница това означава разум, а на следващата воля), притежаваща в своята сфера тази Воля. Гореизложеното не е предадено от нас, както може да ви се стори, за да ни послужи за още един може би твърде подробен довод, а е изложено с намерението за бъдещи дискусии “вкъщи”, както вие се изразявате, с изучаващи и почитатели на Кант и Платон, с които ще ви се наложи да се сблъскате.
По-просто казано, имам намерение сега да ви съобщя следващото по-долу и ако все пак не успеете да постигнете цялото значение на казаното, то аз няма да имам вина. Както във физическото съществуване има период на нарастване на силите от детството до пълния разцвет и следващ период с постепенно намаляване на енергията до изпадане във второ детство и смърт, по съответствен начин протича и животът-сън в Девачан.
Обитателят на Девачан бива измамен от природата не повече, отколкото живият физически човек. Природата му е подготвила значително по-реално блаженство и щастие там, отколкото тук, където всички неблагоприятни и случайни обстоятелства са против него и където вродената безпомощност безпомощността на сламка, яростно издухвана ту насам, ту натам с всеки повей на безпощадния вятър, е направила за хората нещо съвсем невъзможно безоблачното земно щастие, като вземем под внимание всички случайности и обстоятелства на живота им. Истината е, че ако назовете този живот безобразен, ужасен кошмар ще бъдете прав. Ако пък наречете съществуването в Девачан “сън”, като разбирате под това още нещо, а не просто общоприетия израз, нещо напълно отговарящо на вашите езици, пълни с лъжовни наименования означава завинаги да се откажете от познанието на езотеричната доктрина единствения страж на истината. Така че ще се опитам още веднъж да ви обясня някои от множеството състояния в Девачан и в Авичи.
Както и в самия земен живот, в Девачан също са подготвени за Егото: първият трепет на психичния живот, достигането на възмъжаване, постепенно изразходване на силите, преминаващо в полубезсъзнателно състояние, постепенна забрава и летаргия, пълна забрава и не смърт, а ново раждане; раждане в качеството на друга личност и възобновяване на дейността, която всекидневно предизвиква нови натрупвания от причини, които трябва да бъдат изчерпани в друг период на Девачан; и отново друго физическо раждане във вид на нова личност. Какви ще бъдат съответните животи в Девачан и на Земята във всеки от случаите се определя от Кармата. И този тягостен кръг на раждане след раждане ще трябва да се изминава от век на век, докато човек не достигне края на седмия голям Кръг или пък не придобие мъдростта на Архат, после озарението на Буда и по този начин не се освободи от един или два Кръга, научавайки се да се изтръгва от тези омагьосани кръгове и да преминава периодично в Паранирвана.

Breath

  • Гост
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #25 -: Юли 22, 2008, 14:01:03 pm »
Но да допуснем, че става дума не за Бейкън, Гьоте, Шели, Хауърд, а за незначителен, безцветен човек, личност без каквито и да е кроежи, която никога не се е сблъсквала със света дотолкова, че да покаже себе си какво се случва тогава? Естествено и състоянието му в Девачан ще бъде също толкова безцветно и сумрачно, каквато е била и личността му. Как иначе би могло да бъде, щом и причината, и следствието са равни? Но да предположим, че става дума за чудовище, съставено от пороци, чувственост, честолюбие, алчност, гордост, коварство и т. н., но при все това носещо зачатък или зачатъци на нещо по-добро, проблясъци с по-божествени свойства къде ще отиде то? Наличната искра, тлееща под купчина кал, все пак ще възпрепятства притеглянето от Осмата сфера, където попадат, за да бъдат напълно преработени, само най-големите нищожества, “неудачите на природата”, чиято божествена Монада се е отделила от петте принципа още в течение на земния живот (от предишното раждане или от няколко раждания по-рано доколкото такива случаи също са ни известни) и които са живели като бездушни човешки същества. При такива хора, останали без шести принцип (когато седмият, изгубил своя вахана (проводник), повече не може да съществува независимо), петият принцип, или животинската душа, разбира се, отива надолу “в преизподнята”. Така че горепосочената същност при цялата си порочност не може да отиде в Осмата сфера доколкото нейната порочност има твърде духовно и изтънчено свойство. Това е чудовище, а не просто бездушно животно. То не може да бъде просто унищожено, трябва да понесе НАКАЗАНИЕ; понеже унищожението, т. е. пълната забрава и всъщност изземването от съзнателното съществуване не представлява per se никакво наказание и както би се изразил Волтер: “Le nйant ne laisse pas d`avoir du bon”. Това не е някаква слабо мъждукаща свещ, която може да духне и лекият ветрец, а силна и зряла престъпна енергия, захранена и развила се по силата на обстоятелства, част от които е възможно и да не са є били подвластни. За такива натури трябва да съществува състояние, съответстващо на Девачан, и това е Авичи пълната му противоположност и двете са превърнати от западните народи във вулгарните Ад и Рай.
Като осветлих достататъчно цялото положение, сега мога непосредствено да отговоря на въпроса ви №1. Да, без съмнение в Девачан има “смяна на занятията”, постоянна смяна, в същата и дори по-голяма степен, както и в живота на всеки човек, бил той мъж или жена, на когото му се случва цял живот да се занимава с едно и също, с тази разлика, че на обитателя на Девачан занятието му е винаги приятно и изпълва неговия живот с възторг. Смяна трябва да има, тъй като този живот-сън е резултат и време на събиране на плодовете на психичните семена-зародиши, отронени от дървото на физическото съществуване в минутите на нашите мечти и надежди, и проблясъци на блаженство и щастие, дарени от фантазията, които биват заглушавани в неблагодарната обществена почва, но разцъфтяват в розовите лъчи на зората на Девачан и узряват под неговото вечно животворно небе. Тук не съществуват никакви неудачи, никакви разочарования!
Ако в целия си живот човек е изпитал един-единствен миг на идеално щастие, както вие си мислите, то и тогава, ако Девачан съществува, той не може да проявява, както погрешно предполагате, неограничено продължение на този единствен миг, но въз основа на този “единствен миг” или мигове според обстоятелствата и предизвиканото от тях той би представлявал едно безкрайно разгръщане на разнообразни случаи и събития, с една дума, всичко, което си представя на въображението на “сънуващия”. Това е една нота, както вече казах, трептяща върху лирата на живота, която би се изляла в безброй хармонични тонове и полутонове на психичната фантасмагория, стига да й се даде основният тон на субективното състояние на това същество. Тук всички неосъществени надежди, стремежи, мечти напълно се реализират, а мечтите от обективното съществувание стават реални факти на субективното такова. И тук зад завесата на Мая цялата нейна призрачност и измамна външност се постигат от адепта, познал великия секрет за проникване в дълбините на Тайните на битието.
 Какъв цикъл се има предвид?
Има се предвид, разбира се, “малкият цикъл”, завършекът на седмия голям Кръг, както беше ясно посочено и обяснено. Освен това в края на всеки от седемте Кръга идва по-малкото “пълно” спомняне: само за преживяното в Девачан, в промеждутъка между многобройните раждания след края на всеки личен живот. А пълното спомняне на всички животи (земни и от Девачан) накратко всезнанието, идва едва при великия завършек на всички седем Кръга (ако вече преди това човек не е станал Бодхисатва или Архат), при това “прагът” на Нирвана е период с неограничена продължителност. Наистина на човек, достигнал степен от седмия Кръг (завършил земните си странствания в началото на тази последна раса и малък кръг), ще му се наложи по-дълго да чака на този праг, отколкото на човек от най-последния от тези големи Кръгове. Животът на тези Избрани между малката Пралая и Нирвана или по-скоро преди Пралая е онова Велико Въздаяние, всъщност най-великото, понеже Егото става всъщност (въпреки че това Его може никога да не е било адепт, но просто достоен и добродетелен човек в повечето свои съществувания) фактически Бог, всезнаещо, съзнателно същество, кандидат за Дхян-Чохан за вечни еони. Но достатъчно аз издавам тайни на посвещението. А какво отношение има НИРВАНА към тези припомняния на обективни съществувания? Това състояние е още по-високо и в него всичко обективно е предадено на забрава. Нирваната е състояние на абсолютен Покой и сливане с Парабрахма това е самият Парабрахма.
О, колко е тъжно невежеството на Запада по отношение на нашите философски истини и неспособността на вашите най-големи умове да постигнат истинския дух на тези учения! Какво да правим какво можем ние да направим?
 Вие приемате общуване между същностите в Девачан, което е приложимо само към взаимоотношенията при физическото съществуване. Две близки души ще изработват поотделно собствените си девачанни чувства, правейки другата съучастница на субективното си блаженство, но въпреки това те са разединени една от друга в смисъл на истинско взаимно общуване. Защото какво дружеско общуване може да съществува между две субективни същности, които даже са по-малко материални от етерното тяло-сянка маяви-рупа?
Девачан това е състояние, а не местоположение. Камалока, Рупалока и Арупалока са трите сфери по реда на нарастваща духовност, където различните групи субективни същности са притегляни от своите влечения.
В Камалока (полуфизическата сфера) обитават обвивки, жертви и самоубийци и тази сфера е разделена на безброй области и подобласти, отговарящи на душевното състояние на идващите тук в часа на тяхната смърт. Това е всъщност прекрасната “страна на вечното лято”на спиритуалистите, от хоризонтите на която е ограничено виждането на най-добрите им ясновидци виждане несъвършено и измамно, тъй като то не е дисциплинирано и ръководено от Алая Виджняна (скритото знание). Кой ли на Запад знае поне нещо за истинния Сахалокадхату, този тайнствен Хилиокосмос, от чиито многобройни области само три могат да бъдат издадени на външния свят Трибхувана (три свята), а именно: Кама-, Рупа- и Арупалока?
Така неотдавна взетите от земята “души” от Камалока във великия Хилиокосмос, щом се събудят от следсмъртното си вцепенение, всички (освен обвивките) преминават в зависимост от влеченията си или в Девачан, или в Авичи. А тези две състояния все пак се диференцират ad infinitum, при това степените на тяхната духовност по възходящата скала получават своите названия от тези локи, в които те отиват. Например: чувствата, възприятията и способността за формиране и възприемане на идеи у обитателите на Девачан в Рупалока, разбира се, ще бъдат с намалено субективно свойство, отколкото в Арупалока; и в двете локи преживяванията на субективните същности в Девачан ще се различават не само в смисъл на форма, цвят, субстанция, но също и по потенциала на своето развитие. Но даже и най-възвишените преживявания на монадата в най-високото състояние на Девачан в Арупалока (последното от седемте му състояния) са несъпоставими с онова съвършено субективно състояние на чиста духовност, от което монадата е произлязла, за да “слезе в материята”, и към което трябва да се завърне след завършване на великия цикъл. Самата Нирвана е същевременно несравнима с Паранирвана.
Съзнанието започва да се съживява след борбата в Камалока край вратите на Девачан и едва след “периода на съзряване”.
Продължителността на пребиваване в Девачан е съразмерна с психичните импулси, възникнали по време на земния живот и неполучили своя завършек; онези личности, чиито влечения са били предимно материални, ще бъдат по-рано притеглени назад към ново раждане чрез силата на танха. Както справедливо беше отбелязано, тези теми (метафизичните) само частично се поддават на разбиране. По-високият дар, свойствен на висшия живот, трябва да се разкрие, но наистина е невъзможно да се достигне до това разбиране само с прости думи. Човек трябва да прозре с духовното си око, да слуша с дхармакая-ухо6, да възприема с чувствата на своята Ашта-виджняна (духовно аз), преди да може напълно да усвои тази доктрина в противен случай тя може само да увеличи неговата “печал” и твърде малко би добавила към познанията му.
“Отплатата, предвидена от природата за хората”, чиито привързаности не са съсредоточени върху една личност или специалност, се съдържа в следното: ако те са чисти, преминават благодарение на това по-бързо Кама - и Рупалока и възлизат в по-високата сфера на Трибхувана, защото именно в тази сфера мислите на обитателите са заети с формулиране на отвлечени идеи и разглеждане на общи принципи. Личността това е синоним на ограничеността, и колкото по-тесногръдо е мисленето на човека, толкова по-силно той ще се вкопчва в нисшите сфери на битието и толкова по-дълго ще е неговото напразно люшкане в плоскостта на себелюбивите обществени отношения. Общественото положение на човека, разбира се, е резултат на Кармата, тъй като законът гласи, че “подобното се привлича от подобно”. Зараждащото се същество бива въвлечено в този поток на съзряване, в който се асимилират неговите преобладаващи влечения, пренесени от последното му раждане. Така че този, който е умрял като земеделец, може да се роди отново като крал, а покойният монарх може следващия път да види бял свят в колибата на един кули. Този закон на привличането се проявява в хилядите “случайности на раждането” ето, човек не може да си представи по-силно изопачен термин! Когато осъзнаете поне следното: че скандхите са елементи на ограниченото съществуване тогава чак ще разберете и едно от условията в Девачан, което засега има за вас толкова дълбоко неудовлетворителен аспект.
Също така и вашите изводи (относно благополучието и насладите на висшите класи, обусловени от по-добра Карма) не са съвсем правилни в най-широкия смисъл. Тези хора са затворени в един евдемоничен кръг, което лошо се съчетава с кармичния закон, тъй като тези “благополучия и наслади” често се оказват по-скоро причина за нова и утежнена Карма, отколкото неин плод или следствие. Даже по-скоро и като “общо правило” бедността и скромното положение в живота много по-рядко представляват причина за мъка, отколкото богатството и високото положение, но за това друг път.

2 февруари 1883 г.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Относно: Къде отива душата след см&#
« Отговор #26 -: Юли 24, 2008, 20:14:36 pm »
Има всякакви книги с всякакви истини. Не знам за другите, но аз нямам вяра на никой, който твърди, че знае истината, освен ако не използва 100% от мозъка си, ако някой познава такъв да ме запознае, ако може :P

А всеки, който вярва в прераждането(както и аз) е нормално да отрича Ада и наказанията. Защото не би трябвало да си наказан за това, че се учиш и че трябва да извървиш дълъг път с грешки и тнт, за да знаеш кое е правилно, иначе как ще се развиваш? Кой знае аз каква съм била в минал живот в ада ли съм-не. С какво сега съм наказана- с предоставена възможност за развитие и съзнание, което ме кара да се уча от грешките си? Ми благодаря за наказанието.

Авиана, може да се окаже, че точно ада е тук на земята; не мислиш ли?!?

Ми ако е така няма защо да се страхуваме за после :) първото, а второто, което ми изниква в мисълта(добър въпрос), че е въпрос на гледна точка наистина познавам хора, живеещи в житейски Ад и оцеляват, но са като в лабиринт и за себе си и хората, които искат да им помогнат, тежко е. Осъзнала съм, че може да се оцелее, просто не трябва да позволява човек да го пречупят, както обичам да казвам и това даже е по-трудно. Но като цяло смятам живота и за Ад и за Рай, аз съм артистична, няма как да виждам само лошото, а ти като човек запознат изключително добре с бойните изкуства мисля, че си наясно какво удоволствие носят(рай за бойците) :) ;)
« Последна редакция: Юли 25, 2008, 23:37:44 pm от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #27 -: Юли 26, 2008, 00:31:24 am »
July, моята гледна точка се изменя непрекъснато(утре мога да бъда друг човек в зависимост какво се е случило или какво съм почувствала, а аз имам чувството за търсене на още и още). И аз вярвам в каквото искам и вярвам искренно(за сега) и съм заобградена от хора, различни от мен и като личности и вярвания и се обичаме и подкрепяме и допълваме и заради тях уважавам всеки и приемам всяко мнение и се уча на разбиране към другите(макар да не си личи, но моите думи, както казах, са думи не са глас, не са усещане).
Всичко това, което каза е напълно(почти)вярно и съм ги дискутирала с много хора и ми казваш нещо, което аз самата казвам на другите.

Казах почти, защото и аз вървя уж по добрият път и си мислех "ми щом можем да създадем една лоша реалност значи може да създадем добра" и след един час бях изправена пред ситуация, в която мой несъзнателен избор предизвика лоши последсвия и се замислих за "добро-лошо".

усещала съм човешка душа(в пълният смисъл)нямаше недостатъци-имаше причини, криещи се зад добро сърце. Този човек реагира остро и се скара(беше неприятно), но в този момент усетих, че ТОВА Е НАЙ-ПРАВИЛНАТА РЕАКЦИЯ, КАЗАНА НА ТОЧНОТО МЯСТО И ЧЕ ТАКА ТРЯБВАШЕ ДА РЕАГИРА и за това за мен няма добро и лошо, а усещане за това как трябва да постъпиш, но това си е мое усещане и мое мнение.
« Последна редакция: Юли 26, 2008, 18:36:39 pm от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

topteglo

  • Гост
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #28 -: Август 20, 2008, 23:26:47 pm »
Според това как си представям нещата душата има материално проявление- тя е вид енергия с определена честота.
ПОнеже от физиката е ясно че всички честоти се намират тук и сега то и душата не отива никъде след смърта. Тя си остава тук и сега -само че на нейното си енергийно ниво. Нещо като кабелната- в един кабел текат сигнали с различна честота и не се смесват или да си пречат.
Ето къде са всичките му паралелни светове- не на небето или в дън земя ,а тук и сега.
Когато душата иска нещо то се получава сигнал който я привлича към определеното нещо- това го описват тези които се придвиждат в енергийно състояние по време на ОИТ.
Когато душата се разкайва или там подобните му неща тя всъшност изменя енергията си и преминава в енергетично ниво което и съответства. Явно силните честоти съответстват на доброто а по-бавните на злото- казано на най-елементарно ниво.
Така душата израства и мминава на другите честоти в които явно е по-приятно и в които информацията е повече.
По-високите честоти се достигат явно по-трудно и затова има нещо като бариера пред душите от по-ниска честота. А тези с по-висока честота могат да влизат в по-нискоенергийни нива посредством някакви техники.
И ниско духовни по принцип хора са достигали за кратко високоенергийните нива- по време на сън при някакъв порив на доброта.

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Относно: Къде отива душата след смъртта
« Отговор #29 -: Август 20, 2008, 23:55:38 pm »
Преминаването от една честота(вибрация) на друга е да се премине през "пазача на прага", а този пазач всъщност е вътре в нас. Той ни пуска на по-горното ниво(честота) чак когато успеем успешно да си вземем изпита, т.е. успели сме да подчиним на по-висшето си Аз по-нисшия си аспект. И така на всяко ниво държим сами пред себе си изпити. Когато бъдеме готови с уроците си етап по етап този страж ни пуска да продължаваме да учим другите неща, които са ни нужни за натрупване като опит в това голямо наше Аз.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27