Автор Тема: Гатанка?  (Прочетена 31374 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Гатанка?
« -: Януари 22, 2007, 13:51:54 pm »
Чия е ръката, която държи ножа в "Тайната вечеря" на Леонардо? Вгледайте се в групата в ляво от Иисус.
Какво означава това? Предположения...?
На този адрес е картината.
« Последна редакция: Март 16, 2019, 01:12:48 am от Black Adder »

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Гатанка?
« Отговор #1 -: Януари 22, 2007, 14:18:02 pm »
Чия е ръката, която държи ножа в "Тайната вечеря" на Леонардо? Вгледайте се в групата в ляво от Иисус.
Какво означава това? Предположения...?
На този адрес е картината.
http://mystudios.com/art/italian/davinci/da-vinci-last-supper-copy.jpg

Искам и да допълня още нещо, на картината има изобразени две жени, така че явно тук има не дванадесет ученика, а десет ученика и две ученички -  жената седяща в дясно от Исус Христос, с червената наметка (предполага се че е Мария Магдалена) и другата жена  също в дясно от Него - с червената рокля, коя ли е била тя....А за ръцете, да така е, ръката държаща ножа идва някак в повече...
« Последна редакция: Януари 22, 2007, 14:24:11 pm от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Гатанка?
« Отговор #2 -: Януари 22, 2007, 14:22:12 pm »
За втората фигура от ляво на дясно ли говориш, че е другата жена?

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Гатанка?
« Отговор #3 -: Януари 22, 2007, 14:25:20 pm »
Да, това със сигурност е също жена. Досега не бях вниквала в тези детайли.
« Последна редакция: Януари 22, 2007, 14:29:03 pm от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Гатанка?
« Отговор #4 -: Януари 22, 2007, 14:32:43 pm »
Да бе! И аз не бях забелязала тази втора женска фигура, която ми посочи. Нямам думи! Наистина прилича на жена.
Голям еретик е бил този Леонардо! Как не са го усетили от Ватикана по-рано?
Но някакви предположения за ръката с ножа - защо е там и на кого е? :-\

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Гатанка?
« Отговор #5 -: Януари 22, 2007, 14:34:27 pm »
Има ли жени с бради? Щото ми се вижда такава на лицето...   :-\
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Гатанка?
« Отговор #6 -: Януари 22, 2007, 14:37:19 pm »
Според мен, този, който говори с Мария и е изправен, е обърнал китката си и така ножа изглежда хванат някак от друга ръка, но май това е обърната ръка. Вероятно  е  Леонардо  да Винчи  да е  дал намек за личността на Юда Искариотски и за бъдещото предателство.
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Гатанка?
« Отговор #7 -: Януари 22, 2007, 14:39:34 pm »
Има ли жени с бради? Щото ми се вижда такава на лицето...   :-\

Не, не е. Увеличи си го от линка на Гностик и ще видиш, това е отстрани типично женска коса висяща от двете страни на лицето, както вероятно са имали обичай по онова време да носят. Жените много ясно се открояват с по-голяма нежност на лицата.
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Гатанка?
« Отговор #8 -: Януари 22, 2007, 14:48:01 pm »
   Официалната версия за композицията е следната / да си кажа, че не и вярвам-вярвам на очите си!/:

 * Вартоломей, Яков Зеведеев и Андрей Първозвани образуват композиция от три фигури; и тримата изглежда са изненадани. Двете ръце на Андрей Първозвани са в знак "стоп!".
    * Юда Искариотски, Петър и Йоан образуват друга тройна композиция. Юда е в сянка, току-що разбрал, че планът му е разкрит. В ръцете си държи малка торбичка със сребро, която е получил като отплата за предателството. Петър изглежда ядосан. Той държи нож, който е насочен далеч от Исус. Най-младият апостол, Йоан, изглежда, че губи съзнание.
    * Тома, Яков Алфеев и Филип образуват следващата тройна група от персонажи. Ясно се вижда, че Тома е разтревожен; Яков Алфеев изглежда имумен; ръцете му са във въздуха. Филип сякаш иска допълнително обяснение.
    * Матей, Юда Яковов (Тадей) и Симон Зилот също са обединени като тройна композиция. И Тадей, и Матей са обърнати към Симон Зилот, вероятно за да разберат дали той няма отговор на въпросите им.

През 19 век е намерен ръкопис с имената на присъстващите; преди това само Юда, Петър, Йоан и Исус са идентифицирани точно. :-\????

Eon

  • Гост
Re: Гатанка?
« Отговор #9 -: Януари 22, 2007, 14:54:01 pm »
Да, това със сигурност е също жена. Досега не бях вниквала в тези детайли.
Не е жена. На други платна е с ясно виждаща се брада.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Гатанка?
« Отговор #10 -: Януари 22, 2007, 15:04:32 pm »
Този, който е прав и говори с Мария е ядосан и е Юда Искариотски. Момента, който отразява художника е този, когато  Мария излива алабастрения съд с миро на главата на Исус и с това предизвиква гнева на Юда. Той се разгневява на Мария като претендира, че скъпото миро, вместо да се похабява по този начин е можело да се продаде и да се раздадат парите на бедните. Вероятно ножа в ръката е именно подсилване на факта и отразява по-ярко емоцията и решенията на Юда впоследствие.
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Гатанка?
« Отговор #11 -: Януари 22, 2007, 15:07:14 pm »
Но си права, и аз така зная, че тази, която ни прилича на жена - Мария Магдалена, всъщност се оприличава официално с най-младия от учениците - Йоан.
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Гатанка?
« Отговор #12 -: Януари 22, 2007, 15:19:04 pm »
По тази снимка на фреската нещата са по-различни, но въпросът с ножа си остава...от изображението излиза, че Петър е с три ръце.
На това изображение пък втората женска фигура я виждам по-скоро зад гърба на Тома и Филип. :-\

http://www.wga.hu/art/l/leonardo/03/4lastsu2.jpg

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Гатанка?
« Отговор #13 -: Януари 22, 2007, 15:24:28 pm »
Това Петър ли е? Аз го мислех за Юда... Много е странно тогава.
« Последна редакция: Януари 22, 2007, 21:33:56 pm от Horus »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Eon

  • Гост
Re: Гатанка?
« Отговор #14 -: Януари 22, 2007, 15:26:14 pm »
Юда е тъмничкия с кесията, по-горе пише.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27