Автор Тема: Тегри (Тангра) бог на турците?  (Прочетена 21161 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Sikozu®

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 144
  • Resistance is futile. You will be assimilated.
    • Aur0ra
Тегри (Тангра) бог на турците?
« -: Януари 01, 2007, 23:45:25 pm »
Според статията в wikipedia Tengri е митологичен бог на турците.
Аз не съм много запознат, но това направо ме потресе  :o :o
http://en.wikipedia.org/wiki/Tengri
Ето ви линка. Както казах не съм много запознат, но мислех, че Тангра е бог на българите ???
Малко бойкот, а?
Тъп съм не ме слушайте.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #1 -: Януари 02, 2007, 00:05:34 am »
В българската версия се уточнява следното:

Тангра (също и Тенгри, Тенгер) е името на върховния бог в древната хунска, българска, тюркска, монголска и алтайска религия, наречена тенгризъм. Думата произлиза от алтайския корен "тенг" - небе и думата "гер" - азиятска куполообразна юрта. Буквалният превод е небесна юрта или просто небосвод.

Изследователите приемат (макар и с нотка на съмнение), че Тангра е бил върховното божество на прабългарите. Има два основни исторически извора за това:
Прабългарски надпис от Мадара, написан с гръцки букви. В него се среща думата ΤΑΓΓΡΑ, което според правилата за четене на гръцкия език се произнася Тангра.
Късен турски ръкопис от XVI век, цитиран от автор през XIX век.

Причината за съмненията произлизат от оскъдните сведения, които имаме за прабългарите. За разлика от тях, сведенията за тенгризма при народите от Централна Азия са доста по-богати и позволяват да бъде определен като монотеистична религия, изместила по-ранната политеистична тюркска религия.

Напоследък битуват теориите, че името Тангра произлиза от словосъчетанието Тан-Нак-Ра (Тан - душа, Нак - човек, Ра - Бог)[източник?] или от ТъНъ-ГРъ ( Тънъ - господар, Гръ - Земя) [1]

IYI

  • Гост
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #2 -: Януари 02, 2007, 00:19:15 am »
С две думи пълни глупости-тан-нак-вак!!!!!!!!Тангра е много повече от това!Малко информация за Древните..., как може да има малко информация за тях???!!!
« Последна редакция: Януари 02, 2007, 00:20:29 am от IYI »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #3 -: Януари 03, 2007, 14:33:42 pm »
Първо-няма ПРА-българи
Второ.Къв  Тангра ги гони,при условие,че Тенгри по произход е монголско божество-да на онея дръпнатите.
 Цялото нещо тръгва от братята съвети,дето искат 'сичко да е славянско и измислят историята за ордата монголоидни българи.
  А колкото до религията им-най-вероятно са били митраисти,или нещо от типа.
 Обаче благодарение на споменатите братушки още си патим,да не говорим че се появяват и разни абсурдни неща пка на тая база.Пфу!

А turc  се превежда и тюрк
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #4 -: Януари 03, 2007, 15:37:59 pm »
Първо-няма ПРА-българи
Gil-Galadh на мен това ми е пределно ясно, но нарочно пуснах цитата както си е в енциклопедията да се види какво пишат.

Неактивен Eltimir

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 519
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #5 -: Март 28, 2007, 19:47:41 pm »
"...че Тенгри по произход е монголско божество..."
А ти говорил ли си с монголи и питал ли си ги какво мислят те по въпроса. Аз съм говорил.

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #6 -: Март 29, 2007, 11:11:23 am »
Както казах не съм много запознат, но мислех, че Тангра е бог на българите ???


Тези древни българи все изникват из темите! ;)
Сега нещо официално от научната мисъл на България...
Института по древни цивилизации, достига до следните резултати, обявени на научната конференция „Древната Българска цивилизация -същност и значение за формирането на старобългарската култура”:
1. Секция "Произход, религия, държавност"
Древната религиозна система на прабългарите и въздействието и върху религиите в средна Азия
Я.Й. Шопов, Т. Ялъмов, С. Шопова
Цел: Изследване на древната религиозна система на прабългарите и установяване на въздействието и върху религиите в средна Азия
Материал и методика: Използван е обширен исторически, археологически и езиков материал. Направени са паралели с религията на известни ирано- и индо-ираноезични народи изповядващи разновидности на зороастризма и по- късни религиозни системи изградени върху ведическата религия.
Анализ на резултатите:
Според Теофилакт Охридски прабългарите са имали религия като скитите . Скитите са ираноезични народи говорещи на един и същ език . Всички ираноезични народи са изповядвали религии явяващи се разновидности на зороастризма. Основните различия в тях са в имената на боговете. Иранистът Абаев  подчертава, че според Херодот скитските богове са 7, какъвто е началният брой на Адитите- водещите богове в митологията на ведическите арийци и в зороастризма. Според някой изследователи най-старите части на Авестата (свещената книга на зороастризма) са написани на бактрийски език, който е ирански език . Според  имената бактрийци и българи(балхара) са били използвани като синоними.Нещо повече, в Авестата (21-вата книга на Авестата- Вендидат, глава I) върховният бог Ахурамазда изброява 16-те арийски страни, които е създал, между които е Бактрия, "държаща високо знамето" му, и дори страна, наречена Варна (област от древен Иран) . Намерихме много паралели на имена на ведически богове с думи в българския език със същото значение
Изводи:
От посочените текстове личи, че древната религия на прабългарите е ранна форма на зороастризъм. Тази теза се подтвърждава и от формата на всички намерени археологически останки от езически светилища в България  и Велики Болгар/, която е аналогична на зороастрийските храмове на персите .
Заключение:
Древната религиозна система на прабългарите е разновидност на зороастризма, най- близка до митологията на ведическите арийци. Тя е оставила следи върху ведизма и базиращите се върху него по- късни религии.



Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #7 -: Март 29, 2007, 11:17:02 am »
Ето я темата за българите - боговете и езика ни.

http://www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=2736.150
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #8 -: Април 03, 2007, 15:37:26 pm »
"...че Тенгри по произход е монголско божество..."
А ти говорил ли си с монголи и питал ли си ги какво мислят те по въпроса. Аз съм говорил.
Ми браво...Аз доколкото гледам не пречи да е имао българи почитащи Тангра,но едва ли са били масата...зороастризмът и христянството,чини ми се,са били по-разпространени сред нашият народ
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #9 -: Април 16, 2007, 15:18:42 pm »
Всъщност освен един единствен надпис, който даже май не са решили как точно трябва да се чете, но да приемем, че е тангра, няма никакви други свидетелства. Лично за мен тангра не е съществително име, а само съществително.

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #10 -: Юли 26, 2007, 22:10:58 pm »
Танг-Ра е Висш Всевишен,Единствен,Безкраен Необясним и Безпределен като Небето в което той пребъдва.
Амон-Ра е Негов Син.Синът служи на всички но отговаря само пред Бащата.Амон-Ра не е безпределен.Той е Всевишен и Асиметричен.
Извадка от сказанията за Танг-Ра написани от един колобър Спас Мавров,който ги е получил от такъв като него.

Според колобрите тези сказания са живи вече 12000г.Не съм археолог,но турска нация имало ли е тогава?
Също има огромни прилики с южноамериканската шаманска традиция,чийто сказания датират от същото време.
Явно има общ източник.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #11 -: Юли 27, 2007, 01:20:14 am »
Не става въпрос за турци, а за тюрки в онзи линк. Въпреки, че и при турците се споменават някои неща за Тангра, но е ясно от къде е първоизточника.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #12 -: Юли 29, 2007, 10:21:12 am »
Тука объркването ида ,че и турците идват от същият раион.
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #13 -: Януари 13, 2008, 19:35:33 pm »
http://www.voininatangra.org/modules/ipboard/index.php?showtopic=1581
Много интересен материал по темата Тангра-Небесната вяра, пуснат във форума на "Воините на Тангра". Дали пък да не го пусна и тук целия...  :-\
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Относно: Re: Тегри (Тангра) бог на турците?
« Отговор #14 -: Януари 14, 2008, 09:31:01 am »
"...че Тенгри по произход е монголско божество..."
А ти говорил ли си с монголи и питал ли си ги какво мислят те по въпроса. Аз съм говорил.
Ми браво...Аз доколкото гледам не пречи да е имао българи почитащи Тангра,но едва ли са били масата...зороастризмът и христянството,чини ми се,са били по-разпространени сред нашият народ
то за това е въведен терминът "прабългари", за да не се бъркат с цивилизацията, установена тук от хан Аспарух (7век), още по-малко да се бъркат с българите, които са приели християнството (854г)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27